Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Według statystyk w Polsce jest więcej k/m...
Autor Wiadomość
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 09:29   

tak, pomyliłam, na myśli miałam dokładniej komórki glejowe, a dlaczego je nazwałam istotą szarą? nie wiem

o tym czy istnieje świadomość w pojmowaniu swego bytu i umiejętności wykorzystania tego pojęcia do dalszego rozwoju już w skutek inteligentny poprzez rozumienie otoczenia i wykorzystanie otoczenia do podnoszenia warunków życia oraz do tworzenia wyimaginowanych obrazów i dźwięków zwanych przez z nas sztuką decyduje też wielkość mózgu. człowiek posiada bodajże największy mózg z dotychczas żyjących na ziemi gatunków. dzięki kilku krokom ewolucji wyewoluował z prymitywnej istoty do gatunku który potrafi myśleć abstrakcyjnie i pojmować zasadność istnienia siebie. nie mów tylko, że prawie nic nie wiemy o tym najbardziej złożonym organie który powstał w drodze ewolucji. wiemy już sporo, oczywiście uchyliliśmy tylko drzwi do pokoju, ale dzięki temu mamy solidne podstawy do badań.
 
 
Charlie
użytkownik
Michał

Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 2
Posty: 239
Skąd: Gdańsk, Suwałki
Wysłany: 2016-04-20, 09:32   

Swan napisał/a:
Nieeee no ja Was proszę, mózg to maszyneria jak każda inna. To jak, co jest ważniejsze w komputerze - połączenia, zasilanie, dysk twardy, procesor? To dokładnie ta sama sytuacja, to pytanie jest bez sensu. To ma współpracować i działać. To delikatna równowaga. Mózg należy rozważać jak maszynę, a nie "co jest ważniejsze".


Neurony budują każdą część mózgu, więc jak mogą nie być najważniejsze? xd Nie dzieliłem go na części, jak Ty wymieniłeś części komputera. Czy najważniejsze w płycie głównej nie będą obwody elektryczne? Bez tego nic nie pociągnie.

Taka ciekawostka, rok temu poddano próbie 4 najszybszy na świecie superkomputer i symulacja jednej sekundy pracy mózgu zajęła mu 40 minut :D

kotka, to, że mamy większy mózg od innych istot zawdzięczamy właśnie rozbudowanej korze nowej, ale to nie czyni z nas mądrzejszych -> mężczyźni mają z natury większe mózgi niż kobiety, kiedyś na podstawie tego mierzono IQ. A wszyscy dobrze wiemy, że to mężczyźni nie są mądrzejsi od wszystkich kobiet. Poza tym np. delfiny też mają od nas większy mózg, a ich rozwój porównywany jest mimo wszystko do szympansów, nie do nas. Fizycznie nie zmierzysz inteligencji i tyle.
_________________
"Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze"
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 10:04   

kotka napisał/a:
o tym czy istnieje świadomość w pojmowaniu swego bytu i umiejętności wykorzystania tego pojęcia do dalszego rozwoju już w skutek inteligentny poprzez rozumienie otoczenia i wykorzystanie otoczenia do podnoszenia warunków życia oraz do tworzenia wyimaginowanych obrazów i dźwięków zwanych przez z nas sztuką decyduje też wielkość mózgu.

Jeżeli wielkość mózgu miałaby o tym decydować, kaszaloty powinny być najinteligentniejszymi istotami na ziemi. Wydaje się więc, że chodzi o coś troszkę innego.

kotka napisał/a:
człowiek posiada bodajże największy mózg z dotychczas żyjących na ziemi gatunków.

Patrz wyżej. Większy od człowieka mózg mają praktycznie wszystkie walenie a także słonie

Człowiek też nie ma największego mózgu w stosunku do wielkości swojego ciała - mrówki czy myszy przewyższają nas w tej kategorii, a ze zwierząt większych przewyższa nas pod tym względem grinwald. Podobnej wielkości mózg do naszego ma butlonos, jednak jego mózg jest znacznie mocniej pofałdowany niż nasz (i chyba jest najmocniej pofałdowanym mózgiem w całym królestwie zwierząt):

Niektórzy zakładają, ze za inteligencję odpowiada ilość neuronów wrzecionowatych, ale znów nie jesteśmy tutaj wyróżnieni wśród zwierząt (zdecydowanymi faworytami są tutaj walenie, które mają ich trzykrotnie więcej niż ludzie).

Jeszcze inną kwestią są wielkości różnych ośrodków w mózgu i ich połączenia z innymi. Przykładowo delfiny mają zdecydowanie mocniej rozbudowaną część mózgu odpowiedzialną za empatię. I faktycznie w emaptyzowaniu z innymi osobnikami przewyższają człowieka wielokrotnie. Psy mają znacznie większy ośrodek w mózgu odpowiedzialny za powonienie itd. itd.

Tak więc wciąż wiele rzeczy pozostaje zagadką. I może nie należy inteligencji lokować tylko w mózgu, ale w całym ciele, a nawet w całym otoczeniu (umwelcie). Człowiek nie jest inteligentny dlatego, że myśli, ale dlatego, że potrafi tworzyć narzędzia i wykorzystywać otoczenie do zwiększania jego własnego potencjału. Nasz mózg nie jest może najwydajniejszy, ale wystarczający do tego by manipulować otoczeniem na tyle dobrze, by nie musieć niepotrzebnie rozwijać zdolności dodatkowych. Inteligencję należy traktować jako relację istoty z otoczeniem, a nie lokować ją w jakimś punkcie.

kotka napisał/a:
dzięki kilku krokom ewolucji wyewoluował z prymitywnej istoty do gatunku który potrafi myśleć abstrakcyjnie i pojmować zasadność istnienia siebie.

To nie było z całą pewnośćią "kilka kroków" ale minimum kilkadziesiąt.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2016-04-20, 12:05   

ElżbietaFromage napisał/a:
Tak więc wciąż wiele rzeczy pozostaje zagadką. I może nie należy inteligencji lokować tylko w mózgu, ale w całym ciele

Dzięki za to zestawienie. Że delfiny mają większe mózgi to wiedziałam, ale nie sądziłam, że jakieś zwierzę ma lepsze proporcje rozmiarów mózg/ciało, albo że walenie mają takie ogromne myślawki.

A a propos powiązania inteligencji z całym ciałem, to dorzucę jeszcze zestawienie wielkości genomów u różnych organizmów (skala logarytmiczna), z którego wynika, że cóż... ameby biją nas poziomem komplikacji swoich "planów budowy" o dwa rzędy wielkości, a pszenica już tylko dziesięciokrotnie :)



Cóż... jak widać w przypadku inteligencji ilość niekoniecznie przechodzi w jakość. No bo jaki zespół organizmów jest bardziej inteligentny:
- 2000 psów,
- czy 2 ludzi?
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 12:11   

Freja napisał/a:
A a propos powiązania inteligencji z całym ciałem, to dorzucę jeszcze zestawienie wielkości genomów u różnych organizmów (skala logarytmiczna), z którego wynika, że cóż... ameby biją nas poziomem komplikacji swoich "planów budowy" o dwa rzędy wielkości

Pamiętam, że były robione na ten temat badania. Zwierzęta, których środowisko jest znacznie bardziej zmienne pod względem chemicznym etc. mają znacznie więcej genów, gdyż jest to ich sposób na przetrwanie - zależnie od środowiska są włączane lub wyłączane pewne geny. Nie pamiętam jednak źródła, ale było to chyba w jakimś numerze Świata Nauki.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 13:00   

podstawą inteligencji jest świadomość swojego istnienia, reszta to dodatki. czy oprócz człowieka żyją na ziemi zwierzęta, które są świadome własnej świadomości i bytu?

podając wielkość mózgu, chodziło mi, że człowiek ma ogromny mózg w stosunku do wielości własnego ciała, wiec ma największy wśród dotychczas żyjących gatunków na ziemi.

jak wcześniej napisałam, wysokość inteligencji można odnieść do wielkości ciała modzelowatego, im większe ciało tym wyższy współczynnik inteligencji. były na ten temat przeprowadzone badania. nie klasyfikujmy poziomu inteligencji do różnic w biologicznych predyspozycjach kobiet i mężczyzn, bo ta różnice zawsze będą zafałszowywać wyniki. można porównywać i wskazywać na różnice między inteligencją płci, ale sumując i uśredniając te wyniki zapewne wyjdzie że inteligencja nie zależy od płci osobnika, tylko od budowy fizycznej mózgu - chodzi mi o możliwość komunikacji obu półkul, dlatego uzasadnionym jest uzależnienie wielkości połączeń między półkulowych do wysokości poziomu inteligencji.

jest wiele różnic między budową mózgu kobiety a mężczyzny. mężczyźni mają bardziej poukładany mózg, tzn. ośrodki odpowiedzialne za odpowiednie funkcje są w pojedynczych skupionych miejscach, przeciwnie do mózgu kobiet, gdzie są one porozrzucane miejscowo. np. ośrodek odpowiedzialny za mowę, u mężczyzn zdaje się być skoncentrowany w jednym miejscu, a u kobiet w kilku, dlatego kobiety łatwiej rozmawiają o swoich uczuciach, empatii itp. w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy bardzo skrótowo i esencjalnie mówią o tych samych wartościach. Dzięki temu, że mężczyźni mają bardziej poukładany (skupione ośrodki odpowiedzialne za poszczególne funkcje) potrafią bardziej myśleć abstrakcyjnie, np. jeśli chodzi o matematykę, fizykę itp. dziedziny nauk. robione były na ten temat badania, i wynika, że dziewczynki później od mężczyzn zaczynają liczyć na takim samym poziomie jak chłopcy, chłopcy często później nabywają takich samych możliwości wymowy i zasobu słownictwa w stosunku do rówieśniczek dziewczynek.

podoba mi się, że staracie obalić moje wypowiedzi, część tych starań potwierdza to co piszę. dyskusja jest wartościowa,
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2016-04-20, 13:02   

Cytat:
podstawą inteligencji jest świadomość swojego istnienia, reszta to dodatki

a po czym stwierdzamy świadomość istnienia? dostatecznie inteligentny komputer będzie musiał być świadomy czy nie?

nie sądzę, żeby inteligencja musiała wiązać się ze świadomością istnienia
Cytat:
podając wielkość mózgu, chodziło mi, że człowiek ma ogromny mózg w stosunku do wielości własnego ciała, wiec ma największy wśród dotychczas żyjących gatunków na ziemi.

bzdura
Cytat:
mężczyźni mają bardziej poukładany mózg, tzn. ośrodki odpowiedzialne za odpowiednie funkcje są w pojedynczych skupionych miejscach, przeciwnie do mózgu kobiet, gdzie są one porozrzucane miejscowo. np. ośrodek odpowiedzialny za mowę, u mężczyzn zdaje się być skoncentrowany w jednym miejscu, a u kobiet w kilku, dlatego kobiety łatwiej rozmawiają o swoich uczuciach, empatii itp. w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy bardzo skrótowo i esencjalnie mówią o tych samych wartościach

to też nieprawda
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 13:25   

nunumu, a dlaczego mówisz bzdura?
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 13:26   

kotka napisał/a:
podstawą inteligencji jest świadomość swojego istnienia, reszta to dodatki. czy oprócz człowieka żyją na ziemi zwierzęta, które są świadome własnej świadomości i bytu?

Czyli kiedy śpimy nie jesteśmy inteligentni? Jeżeli robimy coś nieświadomie, to nie jesteśmy inteligentni?

kotka napisał/a:
podając wielkość mózgu, chodziło mi, że człowiek ma ogromny mózg w stosunku do wielości własnego ciała, wiec ma największy wśród dotychczas żyjących gatunków na ziemi.

Właśnie wskazałam tobie, że nie. Mrówki mają mózg wielkości 1:7 swojego ciała, a ludzie zaledwie 1:50

kotka napisał/a:
jak wcześniej napisałam, wysokość inteligencji można odnieść do wielkości ciała modzelowatego, im większe ciało tym wyższy współczynnik inteligencji. były na ten temat przeprowadzone badania.

Były też prowadzone badania na temat tego, że im osoba inteligentniejsza tym mniej sobie radzi z problemami, ma większe problemy z komunikacją, zwykle mniej zarabia i odnosi mniejsze sukcesy. Wynika z tego, że mrówki są jednak inteligentniejsze... choć może jednak gorzej zarabiają.

kotka napisał/a:
nie klasyfikujmy poziomu inteligencji do różnic w biologicznych predyspozycjach kobiet i mężczyzn, bo ta różnice zawsze będą zafałszowywać wyniki.

Ale jak. Skoro mężczyźni mają mniejsze ciało modzelowate od kobiet o średnio 10-15%, a ponoć inteligencja zależy od jego wielkości, to dlaczego nie mamy klasyfikować inteligencji do różnic biologicznych?

kotka napisał/a:
można porównywać i wskazywać na różnice między inteligencją płci, ale sumując i uśredniając te wyniki zapewne wyjdzie że inteligencja nie zależy od płci osobnika, tylko od budowy fizycznej mózgu

I wychodzi z tego, że 90% kobiet ma większe ciało modzelowate od 90% mężczyzn - te pozostałe 10% to mężczyźni leworęczni.

kotka napisał/a:
chodzi mi o możliwość komunikacji obu półkul, dlatego uzasadnionym jest uzależnienie wielkości połączeń między półkulowych do wysokości poziomu inteligencji.

Znów troszkę to nieprawdziwe. Osoby mające ZA mają zwykle mniej długich połączeń, mają też średnio mniejsze ciało modzelowate od osób neurotypowych. Osoby mające ADHD mają zwykle więcej połączeń między półkulami, a także więcej połączeń długich. Przynajmniej tak wynika z pewnych badań, które mogą być tak samo prawdziwe jak każde inne badania dotyczące mózgu.

kotka napisał/a:
jest wiele różnic między budową mózgu kobiety a mężczyzny. mężczyźni mają bardziej poukładany mózg, tzn. ośrodki odpowiedzialne za odpowiednie funkcje są w pojedynczych skupionych miejscach, przeciwnie do mózgu kobiet, gdzie są one porozrzucane miejscowo. np. ośrodek odpowiedzialny za mowę, u mężczyzn zdaje się być skoncentrowany w jednym miejscu, a u kobiet w kilku

Nieprawda. U każdego człowieka ośrodek mowy jest zlokalizowany w kilku miejscach. Jednak zwykle w lewej półkuli. Kobiety mają częściej go również w prawej, nie mniej mężczyźni leworęczni częściej mają go w obydwu półkulach w znacznie większym stopniu niż kobiety, jednak sprzyja to raczej rozwinięciu się jąkania, dysleksji oraz innych zaburzeń takich jak schizofrenia.

kotka napisał/a:
u mężczyzn zdaje się być skoncentrowany w jednym miejscu, a u kobiet w kilku, dlatego kobiety łatwiej rozmawiają o swoich uczuciach, empatii itp. w
\Może kobiety łatwiej rozmawiają o swojej empatii, jednak badania pokazują, że empatia u mężczyzn i kobiet jest na podobnym poziomie, ale jednocześnie jest silnie zależna od socjalizacji.

kotka napisał/a:
chłopcy często później nabywają takich samych możliwości wymowy i zasobu słownictwa w stosunku do rówieśniczek dziewczynek.

Nie wynika to ze "skupienia" komórek w danym miejscu, ale z prostych ograniczeń przepustowości łącz w mózgu. Te same "kable" odpowiadają za przesyłanie informacji związanych z koordynacją wzrokowo-ruchową, a także za mowę, jednak jeden z typów tych informacji jest faworyzownay we wczesnej fazie rozwoju mózgu. Różnice zanikają dopiero koło 25 roku życia. Badania nie wykazały aby dominacja "koordynacji" czy "mowy" zależała w sposób istotny od płci. Nie mniej jest taka zależność, że albo jesteś lepsza fizycznie, albo słownie w okresie dzieciństwa. Zwykle dzieci mniej skoorynowane pod względem wielkiej motoryki mają bogatsze słownictwo, tworzą bardziej zaawansowane zdania etc. niż dzieci, które dobrze grają w piłkę.

kotka napisał/a:
podoba mi się, że staracie obalić moje wypowiedzi, część tych starań potwierdza to co piszę. dyskusja jest wartościowa,

Obalić można flaszkę, ale nie wypowiedzi.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
Ostatnio zmieniony przez ElżbietaFromage 2016-04-20, 13:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 13:29   

czy mrówki mają mózg? a może tylko kilka połączeń neurnalnych
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2016-04-20, 13:32   

kotka napisał/a:
podstawą inteligencji jest świadomość swojego istnienia, reszta to dodatki. czy oprócz człowieka żyją na ziemi zwierzęta, które są świadome własnej świadomości i bytu?

W żadnym razie. Inteligencja to zdolność odnajdywania powiązań i operowania na symbolach.

Ani trochę świadome maszyny:
- od 20 lat potrafią bić szachowych arcymistrzów,
- potrafią prowadzić rozmowy na tyle sprawnie, by inni ludzie uznali, że rozmawiają z człowiekiem. Czyli de facto zdają Test Turinga, wykazując przy okazji jego nieprzydatność jako testu samoświadomości,
- wyszukują zależności w zbiorach danych nieogarnialnych dla człowieka,
- ekstrapolują trendy,
- analizują obrazy,
- prowadzą samochody w normalnym ruchu ulicznym,
- i od jakichś 2-3 wieków potrafią liczyć dużo szybciej niż przeciętny człowiek.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 13:38   

kotka napisał/a:
czy mrówki mają mózg? a może tylko kilka połączeń neurnalnych

https://www.youtube.com/watch?v=r16GL3N4PdM
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2016-04-20, 13:42   

kotka napisał/a:
czy mrówki mają mózg? a może tylko kilka połączeń neurnalnych

A nie jakieś 250 tysięcy neuronów?

 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 13:42   

maszyny nie znają pojęć abstrakcyjnych, na tym etapie możliwości obliczeniowych i programistycznych jeszcze trochę czasu upłynie, kiedy to nauczą się myśleć abstrakcyjnie
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2016-04-20, 13:45   

Cytat:
maszyny nie znają pojęć abstrakcyjnych

jako konstruktorka i projektantka, z wykształceniem specjalizującym się m.in. w AI, zapewniam cię, że znają
Cytat:
programistycznych jeszcze trochę czasu upłynie, kiedy to nauczą się myśleć abstrakcyjnie

twoja wiedza wygląda jak przeniesiona z lat 80-tych XX w...
Ostatnio zmieniony przez nunumu 2016-04-20, 13:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 13:46   

kotka napisał/a:
maszyny nie znają pojęć abstrakcyjnych

?? ??
Możesz mi powiedzieć co jest pojęciem abstrakcyjnym? Albo inaczej: co nie jest pojęciem abstrakcynym?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 13:46   

hmm,

poddaje się, bo tak można w nieskończoność udowadniać, że mrówki mają mózg, choć te 250 tyś neuronów o niczym cudownym nie świadczy,

Szacuje się, że ludzki mózg zawiera ok. 1,5-1,6 x 10 do 11 neuronów[2][3] i 1014 synaps[4]. Ogromna większość neuronów znajduje się w móżdżku, a najliczniejszą populacją komórek są małe neurony ziarniste móżdżku[5].

Nicień Caenorhabditis elegans, będący organizmem modelowym w biologii, posiada jedynie 302 neurony. Muszka owocowa Drosophila melanogaster posiada ok. 100 000 neuronów.

pobrane z Wikipedii, więc te 250 000 neuronów nic nie znaczy przy ilości około 150 000 000 000
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2016-04-20, 13:47   

Cytat:
Możesz mi powiedzieć co jest pojęciem abstrakcyjnym?

pojęcie abstrakcyjne jest to struktura wag ustalonych w sieci neuronowej w taki sposób, że owa sieć prowadzi rozumowanie rozpoznające abstrakcyjne symbole jak litery, kolory, dźwięki mowy, oraz ich znaczenie :)
Cytat:
pobrane z Wikipedii, więc te 250 000 neuronów nic nie znaczy przy ilości około 150 000 000 000

ilość neuronów nie ma jakościowego przełożenia na funkcje mózgu
Ostatnio zmieniony przez nunumu 2016-04-20, 13:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 13:48   

np. matematyka,
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 13:48   

kotka napisał/a:
pobrane z Wikipedii, więc te 250 000 neuronów nic nie znaczy przy ilości około 150 000 000 000

xDDDDD
Możesz mi zatem powiedzieć, gdzie w mózgu leży świadomość, która to odpowiada za inteligencję?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2016-04-20, 13:50   

kotka napisał/a:
maszyny nie znają pojęć abstrakcyjnych, na tym etapie możliwości obliczeniowych i programistycznych jeszcze trochę czasu upłynie, kiedy to nauczą się myśleć abstrakcyjnie

Co rozumiesz, przez myślenie abstrakcyjne?
Bo np. Derive bez problemu radzi sobie z abstrakcyjnym myśleniem matematycznym, operując na abstrakcjach, o których istnieniu ty zapewne nie masz nawet pojęcia :)
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2016-04-20, 13:51   

Cytat:
np. matematyka

Ściągnij sobie Maple'a, program do obliczeń symbolicznych. Srsly, rozwiązywanie w locie równań różniczkowo-całkowych na symbolach raz z szybkimi zmianami parametrów, konwersja do i z przestrzeni Laplace'a oraz automatyczne modelowanie właściwości układów w przestrzeni stanów, to zwykła przemysłowa automatyka, działająca od lat między innymi w fabrykach samochodów, a nie żadna pieśń przyszłości.
Ostatnio zmieniony przez nunumu 2016-04-20, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 13:52   

nunumu napisał/a:
pojęcie abstrakcyjne jest to struktura wag ustalonych w sieci neuronowej w taki sposób, że owa sieć prowadzi rozumowanie rozpoznające abstrakcyjne symbole jak litery, kolory, dźwięki mowy, oraz ich znaczenie

Czyli mówiąc inaczej, każde wrażenie zmysłowe, które jest jakoś zinterpretowane i rozpoznane jako coś, jest pojęciem abstrakcyjnym? Przykładowo "to jest do jedzenia"?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2016-04-20, 13:56   

Cytat:
Czyli mówiąc inaczej, każde wrażenie zmysłowe, które jest jakoś zinterpretowane i rozpoznane jako coś, jest pojęciem abstrakcyjnym? Przykładowo "to jest do jedzenia"?

Mam na myśli pojęcie które istnieje w strukturze neuronów a niekoniecznie odpowiada fizycznej wielkości. Np. kolor - 'kolor czerwony' odpowiada pewnemu konkretnemu zakresowi długości fali świetlnej, w dodatku jest zbiorem rozmytym, i obiekt 'kolor czerwony' w umyśle nie zawiera bezpośrednio zapisanej długości fali, tylko zawiera przyporządkowanie spostrzeżonej długości fali do tego właśnie pojęcia. Wiem, piszę jak porąbana, ale to dlatego, że nie mam czasu.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 13:56   

nunumu z pewnością słyszałaś o qualiach? To o nie mi chodziło.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Qualia

kotka Zapraszam do obejrzenia wykładu Damasio - już trochę przestarzały i mocno uproszczony, ale myślę, że warto zacząć od podstaw:
https://www.ted.com/talks...ess?language=pl
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2016-04-20, 14:00   

Cytat:
nunumu z pewnością słyszałaś o qualiach? To o nie mi chodziło.

wątpię, żeby zwykła sieć neuronowa miała qualia, faktycznie mówiłyśmy o zupełnie innych rzeczach: ja pisałam tylko o fizycznym zapisie pojęcia abstrakcyjnego w tej sieci, co jest wystarczające do jej funkcjonowania
Ostatnio zmieniony przez nunumu 2016-04-20, 14:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2016-04-20, 14:01   

Freja napisał/a:
pobrane z Wikipedii, więc te 250 000 neuronów nic nie znaczy przy ilości około 150 000 000 000

No ba! Ale cóż to znaczy przy 250 000 000 000 u słonia :D
Nadal nie przekonałaś mnie, że ludzie mają mózg ;)
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 14:03   

nunumu napisał/a:
wątpię, żeby zwykła sieć neuronowa miała qualia, faktycznie mówiłyśmy o zupełnie innych rzeczach: ja pisałam tylko o fizycznym zapisie pojęcia abstrakcyjnego w tej sieci, co jest wystarczające do jej funkcjonowania

Dlaczego wątpisz w to, że sieć neuronowa może posiadać qualia? Zakładasz jakiś dualizm mózg-umysł?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 14:06   

ok, nie będę już przekonywać,

mówicie, że maszyny dobrze operują matematyką - pojęciem abstrakcyjnym, to dlaczego nie rozwiązały problemu połączenia mechaniki kwantowej z STW? dlaczego nie rozwiązały problemu grawitacji na poziomie matematycznym? bo nie myślą abstrakcyjnie, tylko wg zasad wprowadzonych przez istoty umiejące myśleć abstrakcyjnie
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 14:10   

kotka napisał/a:
mówicie, że maszyny dobrze operują matematyką - pojęciem abstrakcyjnym, to dlaczego nie rozwiązały problemu połączenia mechaniki kwantowej z STW? dlaczego nie rozwiązały problemu grawitacji na poziomie matematycznym? bo nie myślą abstrakcyjnie, tylko wg zasad wprowadzonych przez istoty umiejące myśleć abstrakcyjnie

Czyli dokładnie z tych samych powodów ludzie tych problemów nie rozwiązali do tej pory?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2016-04-20, 14:17   

ludzie nie operują dobrze matematyką i pojęciami abstrakcyjnymi, dlatego nie rozwiązali jeszcze tych problemów :D
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 14:24   

nie z tych samych powodów, powodem nie rozwiązania dotychczas tych rzeczy jest ich trudność,
na dzisiejszym poziomie aparatu matematycznego tylko wybitne jednostki potrafią samodzielnie pracować nad tymi zagadnieniami i jak zauważając na tą chwilę bezowocnie, może nie do końca, bo powolutku robią postępy w tej dziedzinie. większe szanse na rozwiązanie tych problemów maja całe zespoły fizyków teoretycznych, bo samodzielna jednostka ma za mały potencjał.
dlatego maszyny nie myślą, tylko korzystają z założeń zaprogramowanych do obliczania pojęć, oczywiście, mówicie o ilości i szybkości obliczeń jakie potrafią wykonywać, ale nie potrafią same tworzyć nowych tez matematycznych do rozwiązania problemu. matematyka, fizyka, sztuka, aparat poznawczy itd. jest elementem inteligenci zawartym w świadomości (źle, może wraz ze świadomością, sama nie wiem jak to spiąć ze sobą w jedną całość) mózgu.
co do barw to jesteśmy bodajże jedynym gatunkiem które widzi całe spektrum światła,
podczas snu mózg bardzo ciężko pracuje, bo klasyfikuje, uczy się, zapamiętuje wszystko to co działo się w ciągu aktywności dziennej.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-04-20, 14:54   

kotka napisał/a:
dlatego maszyny nie myślą, tylko korzystają z założeń zaprogramowanych do obliczania pojęć, oczywiście, mówicie o ilości i szybkości obliczeń jakie potrafią wykonywać, ale nie potrafią same tworzyć nowych tez matematycznych do rozwiązania problemu.

Nie jest to prawdą, powstają już maszyny, które potrafią się uczyć i tworzyć nowe rzeczy.

Pytanie tylko jak to wszystko ma się do twojego stwierdzenia, że inteligencję można zmierzyć fizycznie - np. przez obliczenie wielkości ciała modzelowatego? W ogóle ciekawa sprawa z tym ciałem modzelowatym. Czy wiesz, że niektórym osobom się je przecina? I o dziwo te osoby nie stają się mniej inteligentne.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2016-04-20, 15:05   

kotka napisał/a:
większe szanse na rozwiązanie tych problemów maja całe zespoły fizyków teoretycznych, bo samodzielna jednostka ma za mały potencjał.

A jeszcze większe szanse mają tu często komputery:

Cytat:
jego dowód składał się z 300 stron, do sprawdzenia których powołano 12 osób. Po przebiciu się przez obszerną lekturę, matematycy byli tylko w 99% pewni, że metoda została potwierdzona
(...)
10 sierpnia 2014 roku, Hales i jego zespół ogłosili, iż przeanalizowano 300 stron przedstawiających domniemany dowód. Program potwierdził „formalnie” jego słuszność i pomysł Keplera z 1611 roku został potwierdzony.

Komputer potwierdził odpowiedź na 400 letni problem matematyczny Keplera


kotka napisał/a:
dlatego maszyny nie myślą, tylko korzystają z założeń zaprogramowanych do obliczania pojęć

Oczywiście. Sieć neuronowa ucząca się rozpoznawać pismo, albo algorytm genetyczny tworzący optymalny projekt turbiny "korzysta z zaprogramowanych pojęć" :P To nic, że ludzie, używają ich często w takich zastosowaniach, w których nie mają pojęcia jak zbudować sensowny model analizowanych zjawisk. To nic, że ludzie, nie rozumieją później jak właściwie działa wyuczona sieć neuronowa albo jakimi kryteriami kierował się algorytm genetyczny, projektując ostatecznie taki czy inny kształt. Jeśli one nie myśląc, potrafią stworzyć coś, czego my nie potrafimy i później często nawet nie rozumiemy, to znaczy, że ludzie nie myślą tymbardziej :p

kotka napisał/a:
nie potrafią same tworzyć nowych tez matematycznych do rozwiązania problemu.


Cytat:
Automatyczne dowodzenie twierdzeń (ang. automated theorem proving) – proces, w którym komputer rozstrzyga czy dane twierdzenie jest dowodliwe w jakiejś teorii, często przy okazji generując jego dowód.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Automatyczne_dowodzenie_twierdze%C5%84

Cytat:
Idea eksploracji danych polega na wykorzystaniu szybkości komputera do znajdowania ukrytych dla człowieka (właśnie z uwagi na ograniczone możliwości czasowe) prawidłowości w danych zgromadzonych w hurtowniach danych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksploracja_danych


kotka napisał/a:
co do barw to jesteśmy bodajże jedynym gatunkiem które widzi całe spektrum światła

Pszczoły widzą ultrafiolet, węże widzą podczerwień, ptaki widzą 4 kolory, ustonogie 16, rozróżniając przy tym różne odcienie ultrafioletu, ośmiornice widzą światło spolaryzowane.
Poza tym, co to jest "całe spektrum światła"? Przy jakiej długości fali światło się zaczyna a przy jakiej kończy? Chyba, że masz na myśli po prostu ludzki zakres widma, ale nawet w tym przedziale nie widzisz całego spektrum, tyko reagujesz na trzy wybrane kolory, nie zauważając innych:

Cytat:
Istnieje też wąska grupa ludzi obdarzona widzeniem tetrachromatycznym. Tych superwzrokowców poszukuje neurolog z Newcastle Gabriele Jordan. Dotychczas udało jej się namierzyć jedną tetrachromatkę – pewną lekarkę znaną pod kryptonimem cDa29.
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 15:22   

to czemu komputer nie rozwiąże problemu związanego z liczbami pierwszymi? może ktoś mi przedstawić sensowną odpowiedź? jeśli uważacie że komputery radzą sobie tak dobrze z matematyką?
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2016-04-20, 15:30   

kotka napisał/a:
to czemu komputer nie rozwiąże problemu związanego z liczbami pierwszymi? może ktoś mi przedstawić sensowną odpowiedź? jeśli uważacie że komputery radzą sobie tak dobrze z matematyką?


- Ludzie są silni.
- Ale dźwigi są silniejsze.
- Tia... to czemu żaden dźwig nie podniesie Mount Everestu?
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 15:31   

całe widzialne spektrum światła rozumiem to jako składowa 6 barw tworząca światło dzienne, oczywiście przytoczyłaś poszczególne barwy, ale człowiek jako jedyny widzi w całym spektrum tego malutkiego skrawka promieniowania a nie w kilku poszczególnych barwach z tego spektrum. tak, jesteśmy ograniczeni ponieważ nie widzimy poniżej czerwonej oraz powyżej fioletu, gdyż nie wymagała tego ewolucja. powstaliśmy z gatunku, którego podstawowym środowiskiem były drzewa, wysokość chroniła od drapieżników, dlatego pierwotny gatunek z którego się wywodzimy nie musiał rozwijać np. widzenia w nocy,
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 15:42   

z kilku powodów, masa, wielkość, aktualne możliwości techniczne ludzi, brak odpowiednich materiałów do zbudowania takiego dźwigu, itd.,
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 15:50   

z waszych rozważań wnioskuję, że chcecie człowieka zdecentralizować na naszej planecie do poziomu byle jakiego gatunku, a to błąd, jesteśmy najbardziej rozwiniętym gatunkiem na tym pyłku materii w bezmiarze przestrzeni i dlatego możemy prowadzić takie dyskusje, niech tylko one będą choć trochę wartościowe dla czytających je osób,

możliwości komputerów rosną, przełom przyniesie zbudowanie "komputera kwantowego", myślę, że ten przełom nastąpi jeszcze za naszego życia, a wtedy nastąpi też przełom w rozwoju sztucznej inteligencji, gdyż maszyna nie będzie już ograniczona w ilości analizowanych zadać, w prędkości analizowania zadań do podjęcia odpowiedniej decyzji,
 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 15:54   

Otóż według naukowców mózg człowieka jest trzykrotnie mniejszy od mózgu słonia i, niestety, mieści trzykrotnie mniej neuronów niż mózg tego wielkiego ssaka, który posiada ich aż 257 miliardów.

Czy zatem można przypuszczać, że słonie po prostu „rżną głupa” przed ludźmi, bo nie chcą nas irytować swoimi zdolnościami umysłowymi? Chyba jednak nie, bo sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, gdy weźmiemy pod uwagę, gdzie dane neurony są zlokalizowane. Okazuje się, że 97,5 procent neuronów w mózgu słonia znajduje się w móżdżku, strukturze związanej z koordynacją ruchów. Rozbudowane unerwienie móżdżku może być związane z koniecznością manipulowania trąbą, która jest niezwykle złożonym narządem ruchu – zawiera ok. 150 tys.włókien mięśniowych.

Jeśli chodzi o korę mózgową, to proporcje się odwracają – ludzie posiadają tu trzykrotnie więcej neuronów niż słonie, chociaż kora mózgowa człowieka waży dwukrotnie mniej niż kora słonia. Czynność kory jest powiązana z tzw. wyższymi funkcjami umysłowymi. Tak więc nie sama masa mózgu decyduje o szczególnych zdolnościach człowieka, ale jego kora mózgowa – niedawny „wynalazek” ewolucji, którym natura obdarzyła nas dość sowicie. 
Marek Binder

zapożyczone zkąś tam :)
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2016-04-20, 17:52   

kotka napisał/a:
całe widzialne spektrum światła rozumiem to jako składowa 6 barw tworząca światło dzienne, oczywiście przytoczyłaś poszczególne barwy, ale człowiek jako jedyny widzi w całym spektrum tego malutkiego skrawka promieniowania a nie w kilku poszczególnych barwach z tego spektrum.

Dobra, miło było podyskutować, ale teraz ja muszę już do roboty, a ty do szkoły ;)

Widzimy tylko trzy różne długości fali. Światła o zupełnie różnych widmach będą przez nas postrzegane jako posiadające tę samą barwę, jeśli tylko ich składowe RGB będą takie same.

 
 
kotka
użytkownik

Posty: 80
Wysłany: 2016-04-20, 20:31   

idę do szkoły :) od października :) kierunek - zarządzanie nieruchomościami :)
a na ten temat trochę poczytam w między czasie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13