Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Hipogonadyzm, niewrażliwość na tst,a transseksualizm
Autor Wiadomość
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-28, 22:37   Hipogonadyzm, niewrażliwość na tst,a transseksualizm

Kilka lat temu byłam u pewnej endokrynolog, która po otrzymaniu moich wyników sprzed HRT powiedziała mi, że wiele wskazuje na to, że najprawdopodobniej mam hipogonadyzm pierwotny. Z racji, że byłam już na HRT powiedziała, że już nawet nie ma sensu tego badać. W sumie nie powiedziała mi wiele więcej poza tym, żena 90% byłam bezpłodna przed rozpoczęciem całego procesu. Całkiem niedawno dokopałam się do informacji, że akurat takie wyniki hormonów jak miałam, przy jednoczesnych pewnych innych objawach (które również miałam) wskazują na częściową niewrażliwość na testosteron. Zastanawiam się czy zaburzenia tego rodzaju są dość częste przy transseksualizmie i czy można wykorzystać tego rodzaju informacje w sądzie podczas procesu, jako dowód?
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-08-28, 22:42   

Można, jak najbardziej. Tylko że dowód o którym mówisz to jest opinia lekarska którą i tak przedstawiasz. Ale powiem ci coś od siebie, że jest to tak naprawdę słaby trop przy diagnozie. Dlaczego? Otóż prawdą jest że istnieje bardzo wysoki nadmiar osób z częściową niewrażliwością na androgeny wśród ts mk, i ja się też do nich zaliczam. Niemniej jednak ts mk z PAIS są niewielką grupą osób wśród wszystkich biologicznych mężczyzn z PAIS, co powoduje, że obserwacja tego objawu nie daje żadnej wartościowej informacji diagnostycznej - ze zwykłej statystycznej matematyki tak po prostu wynika i nic nie zrobisz.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 07:30   

czyli po prostu brak jakichkolwiek dowodów na to, że ma to wpływ na TS?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-08-29, 08:45   

No, nie ma za bardzo, są hipotezy, związek jest taki że jeżeli ktoś jest TS m/k to najprawdopodobniej ma też PAIS, ale nie odwrotnie. :X
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 09:02   

Implikacja jednostronna już coś pokazuje. Jeżeli 90% mk ma PAIS, a tylko dajmy na to 1% osób XY mających PAIS to mk, to jednak jakaś zależność istnieje.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
bitter
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: ona
Posty: 250
Wysłany: 2016-08-29, 09:57   

ElżbietaFromage napisał/a:
Implikacja jednostronna już coś pokazuje. Jeżeli 90% mk ma PAIS, a tylko dajmy na to 1% osób XY mających PAIS to mk, to jednak jakaś zależność istnieje.


A to nie jest tak, ze ta czesciowa niewrazliwosc objawia sie cialem o bardziej kobiecej sylwetce, ginekomastii, niedorozwinietych narzadach plciowych i wtedy łatwiej o tranzycje bo nie ma silnie rozwinietych typowych cech meskich?
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-08-29, 10:08   

A jakie masz dowody na tak postawioną tezę bitter? Statystyka ta (duża ilość osób z PAIS) dotyczy mk zdiagnozowanych, a nie mk po udanej tranzycji. W rzeczywistości przytłaczająca większość ts mk robi tranzycję w późnym wieku, gdzieś czytałam średni wiek tranzycjonujących mk to 45 lat. W takim wieku to nawet z częściową niewrażliwością na androgeny nie ma mowy o łatwej tranzycji.

Zresztą, o czym my mówimy, czy ja lub Wrona miałyśmy łatwą tranzycję? :roll: To nie ma związku. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym czy ktoś będzie miał tranzycję problemową czy łatwą są jego lub jej zasoby finansowe.

Ogólnie zjawisko to jest w medycynie znane i dlatego te mk nie są według np. Dulki klasyfikowane jako osoby transseksualne w sensie ścisłym, ponieważ jest to w rzeczywistości pewna ograniczona forma interseksualności.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 10:29   

bitter napisał/a:
A to nie jest tak, ze ta czesciowa niewrazliwosc objawia sie cialem o bardziej kobiecej sylwetce, ginekomastii, niedorozwinietych narzadach plciowych i wtedy łatwiej o tranzycje bo nie ma silnie rozwinietych typowych cech meskich?

Jest pełno form AIS, fenotypowo wyróżnia się siedem stopni, przy czym wszystkie mają jeszcze dodatkowe podtypy, których ilości już nie da się wykazać. W tej chwili udało się znaleźć ponad 400 różnych mutacji genu odpowiedzialnego za receptory AR.
Do tego nie tylko hormony wpływają na wygląd uznawany za zmaskulinizowany. Cechy jak przykładowo masywność kości, proporcje twarzy etc. w dużej części również wpływają na wygląd uznawany za "męski" czy "żeński".
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
bitter
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: ona
Posty: 250
Wysłany: 2016-08-29, 10:47   

ElżbietaFromage napisał/a:
bitter napisał/a:
A to nie jest tak, ze ta czesciowa niewrazliwosc objawia sie cialem o bardziej kobiecej sylwetce, ginekomastii, niedorozwinietych narzadach plciowych i wtedy łatwiej o tranzycje bo nie ma silnie rozwinietych typowych cech meskich?

Jest pełno form AIS, fenotypowo wyróżnia się siedem stopni, przy czym wszystkie mają jeszcze dodatkowe podtypy, których ilości już nie da się wykazać. W tej chwili udało się znaleźć ponad 400 różnych mutacji genu odpowiedzialnego za receptory AR.
Do tego nie tylko hormony wpływają na wygląd uznawany za zmaskulinizowany. Cechy jak przykładowo masywność kości, proporcje twarzy etc. w dużej części również wpływają na wygląd uznawany za "męski" czy "żeński".


Ciekawe. Jednak wydaje mi sie, ze rozpoznanie transeksualizmu wymaga roznych badan, w tym odroznienia go od czesciowej niewrazliwosci na androgeny bo wtedy jest to bardziej interseksualizm? Wiec dziwne, ze nie zostalo to u Ciebie dobrze zdiagnozowane przed podaniem hormonow? W jaki sposob mozna rozpoznac stopien niewrazliwosci na androgeny? Tylko po obrazie fenotypowym?
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 10:51   

bitter napisał/a:
ednak wydaje mi sie, ze rozpoznanie transeksualizmu wymaga roznych badan, w tym odroznienia go od czesciowej niewrazliwosci na androgeny bo wtedy jest to bardziej interseksualizm?

Nie, nic takiego wymagane nie jest.

bitter napisał/a:
Wiec dziwne, ze nie zostalo to u Ciebie dobrze zdiagnozowane przed podaniem hormonow?

Nic dziwnego kiedy było się po nie u Libera ;)
Który tylko przepisał do komputera wyniki z kartki i nic go nie zdziwiło (jak to Libera). Później endokrynolog była mocno zdziwiona, że nic z tym nie zostało dalej zrobione i powiedziała, że już jest na to trochę za późno.

bitter napisał/a:
Tylko po obrazie fenotypowym?

Zależy od stopnia AIS. W przypadku 2-ch pierwszych poziomów można zdiagnozować to za pomocą badania poziomu hormonów, a czasami tylko za pomocą badań genetycznych. Inne poziomy dają obraz fenotypowy, przy czym dwa ostatnie w efekcie dają fenotyp żeński.
 
 
bitter
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: ona
Posty: 250
Wysłany: 2016-08-29, 11:01   

ElżbietaFromage napisał/a:

Sposobów jest kilka. Obraz fenotypowy daje wgląd tylko w przypadku 3 poziomów. W innych są wymagane badania USG w przypadku CAIS a w przypadku niektórych PAIS i MAIS tylko i wyłącznie badania hormonalne i genetyczne.


No to zawsze mozesz zrobic badania genetyczne i sprawdzic.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 11:02   

bitter napisał/a:
No to zawsze mozesz zrobic badania genetyczne i sprawdzic.

Po co, jeżeli wykazały to już badania hormonalne?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
bitter
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: ona
Posty: 250
Wysłany: 2016-08-29, 11:06   

ElżbietaFromage napisał/a:
bitter napisał/a:
No to zawsze mozesz zrobic badania genetyczne i sprawdzic.

Po co, jeżeli wykazały to już badania hormonalne?


Endokrynolozka powiedziala, ze najprawdopodobniej to masz ale juz za pozno by sprawdzic. Badania genetyczne mozna zrobic zawsze i miec pewnosc.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 11:09   

bitter napisał/a:
Endokrynolozka powiedziala, ze najprawdopodobniej to masz ale juz za pozno by sprawdzic. Badania genetyczne mozna zrobic zawsze i miec pewnosc.

Za późno było sprawdzić czy byłam płodna czy nie. Badanie genetyczne potwierdziłoby tylko czy jest to MAIS jednego, czy drugiego typu.
 
 
bitter
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: ona
Posty: 250
Wysłany: 2016-08-29, 11:13   

ElżbietaFromage napisał/a:

Za późno było sprawdzić czy byłam płodna czy nie. Badanie genetyczne potwierdziłoby tylko czy jest to MAIS jednego, czy drugiego typu.


No wlasnie, ja na Twoim miejscu bym to sprawdzila. Zawsze mi sie wydawalo, ze prawidlowa diagnoza zaklada odroznienie transeksualizm od roznych odmian interseksualizmu.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 11:18   

bitter napisał/a:
No wlasnie, ja na Twoim miejscu bym to sprawdzila. Zawsze mi sie wydawalo, ze prawidlowa diagnoza zaklada odroznienie transeksualizm od roznych odmian interseksualizmu.

Obawiam się, że MAIS nie jest uznawane za interseksualizm. Myślałam bardziej o dodatkowym dowodzie w sądzie.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
bitter
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: ona
Posty: 250
Wysłany: 2016-08-29, 11:33   

ElżbietaFromage napisał/a:
bitter napisał/a:
No wlasnie, ja na Twoim miejscu bym to sprawdzila. Zawsze mi sie wydawalo, ze prawidlowa diagnoza zaklada odroznienie transeksualizm od roznych odmian interseksualizmu.

Obawiam się, że MAIS nie jest uznawane za interseksualizm. Myślałam bardziej o dodatkowym dowodzie w sądzie.


A po co Ci dowody w sadzie? Nie wystarczy diagnoza transeksualizmu? Myslalam, ze sama dla siebie chcialabys wiedziec. No i wydawalo mi sie, ze zaprzestalas tranzycji ale moze nie zrozumialam.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 11:48   

bitter napisał/a:
Nie wystarczy diagnoza transeksualizmu?

Zależy.
bitter napisał/a:
Myslalam, ze sama dla siebie chcialabys wiedziec.

Tylko będzie to wiedza z gatunku bezużytecznych.
bitter napisał/a:
No i wydawalo mi sie, ze zaprzestalas tranzycji ale moze nie zrozumialam.

To trochę bardziej skomplikowane. Zawiesiłam, z kilku względów - w tym zdrowotnych. Okazało się jednak, że kilka spraw poszło lepiej niż myślałam, a do tego powtórne badania wykazały, że nie muszę się obawiać tak bardzo o swoje zdrowie - ale tu czeka mnie jeszcze kilka wizyt u specjalistów. Dlatego choć dalej tranzycję mam na "stand by" to jeżeli będę mogła wrócić na jej ścieżkę, to wrócę bez dwóch zdań.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
bitter
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: ona
Posty: 250
Wysłany: 2016-08-29, 12:16   

ElżbietaFromage napisał/a:

bitter napisał/a:
Myslalam, ze sama dla siebie chcialabys wiedziec.

Tylko będzie to wiedza z gatunku bezużytecznych.


Ja tam bym chciala wiedziec gdyby istniala taka korelacja. Bo jesli rzeczywiscie byloby tak, ze 90% osob m/k ma ten pais czy mais- no to mozna uznac transeksualizm za rodzaj interseksualizmu. Dziwie sie, ze nie ma takich badan. Albo moze sa ale pokazuja, ze to jednak dwa rozne zjawiska.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 12:28   

bitter napisał/a:
Ja tam bym chciala wiedziec gdyby istniala taka korelacja.

Też chciałabym to wiedzieć. Problem w tym, że jeżeli obecnie brakuje w tym zakresie badań naukowych, to jedyne czego mogę się dowiedzieć, to czy mam MAIS typu A lub B, i nic więcej z tego nie będzie wynikało. Równie dobrze korelacja istnieje w wielu innych miejscach mojej charakterystyki:
- kilku starszych braci
- leworęczność
- ADD
i z pewnością jeszcze kilka innych.
 
 
bitter
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: ona
Posty: 250
Wysłany: 2016-08-29, 15:03   

ElżbietaFromage napisał/a:
Równie dobrze korelacja istnieje w wielu innych miejscach mojej charakterystyki:
- kilku starszych braci
- leworęczność
- ADD


A to nie sa korelaty zwiazane z byciem gejem?
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-08-29, 15:28   

bitter napisał/a:
A to nie sa korelaty zwiazane z byciem gejem?

Również.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 9