Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Psycholog a coming out?
Autor Wiadomość
Mothy
użytkownik

Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1
Posty: 83
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2016-06-13, 13:45   Psycholog a coming out?

Jeśli to nieodpowiedni dział to przepraszam.

Jestem w środę umówiony na wizytę u psychologa i jako, że to by było pierwsze nasze spotkanie to chyba wypadałoby od razu sprostować, że chciałbym, żeby ów doktor stosował w rozmowie ze mną form męskich. W końcu potem będzie tylko gorzej, prawda? Problem pojawia się taki, że nie jestem trans mężczyzną, a wyłącznie agender(em?).

Czy myślicie, że psycholog by coś takiego zrozumiał? Czy uznałby, że jednak mam coś *ekhem* nasrane we łbie? Ogółem boję się też, że ewentualnie podczas takiego pseudo coming outu okazałoby się, że psycholog jest transfobem, czy coś w tym rodzaju.

Może to co teraz tutaj piszę jest irracjonalne, ale sam nie wiem. Stresuję się trochę całą tą sytuacją, tym bardziej, że na żywo zrobiłem tylko coming out odnośnie mojej orientacji.

Moje pytanie jest następujące - co byście poradzili? Tzn. czy mam powiedzieć od razu, na pierwszej wizycie, a jeśli tak, to w jaki sposób?
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-06-13, 14:42   

Psycholog jest zwykłym człowiekiem, mającym swoje subiektywne zapatrywania na różne kwestie - od czego w najmniejszym stopniu nie jest wolny. Zrozumie to, co będzie chciał zrozumieć z tego, co ty powiesz i w jaki sposób powiesz.

Jeśli uzna, że masz nasrane we łbie, to będzie oznaczało tylko tyle, że on sam tak uważa - nie będzie to jednak wiedza ani obiektywna, ani z dużą dozą pewności intersubiektywna.
Jeżeli jednak przestrzega etyki zawodowej, nie powinien dać Tobie tego do zrozumienia. Jeżeli tak zrobi, zwyczajnie wstań, powiedz "żegnam" i wyjdź - oczywiście nie płać za wizytę (jesteś klientem, a nie pacjentem dla psychologa - a jako klient masz trochę inne prawa ;) )

A w jaki sposób zacząć rozmawiać - a jak chciałbyś z nim rozmawiać?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Lagertha
[Usunięty]

Wysłany: 2016-06-13, 14:51   

Jak idę do psychologa to zawsze mówię o sobie. Bo wychodzę z prostego założenia, że jeżeli miałby się okazać transfobem, to chcę to wiedzieć możliwe szybko. Bo w końcu ma to być, lekarz, któremu muszę umieć zaufać.

Co do mówienia "kim jestem", mówię to w kilku słowach. Bez wdawania się w szczegóły.

W przypadku AG.. Cóż, nie wiem z czym możesz się spotkać, akurat w tym zagadnieniu nie mam doświadczenia. Ale niezależnie od wszystkiego, lekarz powinienen podchodzić do Ciebie z szacunkiem.
 
 
Ryu
użytkownik
pangender


Preferowany zaimek: on
Punktów: 14
Posty: 1411
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-13, 14:54   

Wrona mądrze gada.

Możesz ewentualnie wtajemniczyć go stopniowo, to znaczy najpierw powiedzieć, że jesteś osobą transpłciową, używasz form męskich i tego samego od niego oczekujesz, a dopiero z czasem doprecyzować, jakim rodzajem osoby transpłciowej jesteś.

Kieruj się własnym wyczuciem chwili oraz siebie w tej sytuacji i koniecznie pamiętaj, że jesteś w tej relacji klientem i możesz zrezygnować z usługi, jeśli nie spełnia Twoich oczekiwań.
_________________
Przewodnik po tranzycji. Psychologiczne co i jak

Poradnik prawny - ustalenie płci z art. 189 Kpc.
 
 
Mothy
użytkownik

Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1
Posty: 83
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2016-06-13, 14:58   

ElżbietaFromage napisał/a:

A w jaki sposób zacząć rozmawiać - a jak chciałbyś z nim rozmawiać?


Po prostu chciałbym zaznaczyć, że nie odpowiada mi forma żeńska z powodu mojej płci.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-06-13, 16:37   

Mothy napisał/a:
Po prostu chciałbym zaznaczyć, że nie odpowiada mi forma żeńska z powodu mojej płci.

Jeżeli czujesz, że tego chcesz i potrzebujesz, to powiedz o tym na początku. Dzięki temu psycholog zyska pewne informacje, a ty nie będziesz się męczyć niepotrzebnie :)
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
inka
moderator
to hell and back

Preferowany zaimek: ona
Punktów: 196
Posty: 1335
Skąd: Wars&Sawa
Wysłany: 2016-06-13, 18:10   

nie wiem jak to wygląda w Polsce, aczkolwiek wiem na tyle że jest bardzo niewiele naukowców ze świeżymi informacjami. Psycholog ma na zapleczu, a raczej powinien się jedynie posługiwać, systemem który bardziej wygląda jak program komputerowy niż jakakolwiek opinia. Pacjent opowiadając o sobie ujawnia podświadomie pewne wyzwalacze które to powoli zaczynają komunikować stan jej/go podświadomej tożsamości.
_________________
religia jest dla tych, którzy boją się piekła, duchowość dla tych, którzy już tam byli...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 9