Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe imię USC
Autor Wiadomość
terrence
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: tg
Punktów: 1
Posty: 137
Wysłany: 2016-05-15, 05:23   Nowe imię USC

Co prawda do mojej zmiany danych zostało jeszcze sporo czasu, ale wybieram imię już teraz. Niektóre z nich są nietypowe, czasem zagraniczne - jedyne do czego się dokopałam to ilość mieszkańców Polski o danym imieniu - a to mogli uzyskać niekoniecznie rodząc się tutaj. Do kogo mogę napisać maila z zapytaniem czy konkretne imiona są uznawane(?) przez USC? Znacie kogoś kto po zmianie składał wniosek o zmianę imienia na bardziej nietypowe?
_________________
I Bóg stworzył transwestytę
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-15, 09:03   

Nadawanie imion w Polsce jest nieco uznaniowe i zależy od kierownika Twojego USC.

Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego:
Art. 59. [Wybór imienia dziecka]
1. Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.
2. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
3. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
4. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

Zgodne z tymi regułami będzie też musiało być Twoje nowe imię. W praktyce najlepiej zwrócić się z zapytaniem do kierownika USC, który jest właściwy miejscowo dla Ciebie, bo opinia na temat dopuszczalności danego imienia pani kierownik USC Urzędu Gminy w Pcimiu Dolnym już może być zupełnie inna...

Na forum był użytkownik, który był osobą interseksualną, prawnie płci męskiej, przeszedł terapię hormonalną hormonami żeńskimi, jego wizerunek zaczął być bardziej kobiecy, ale odbierał siebie jako osobę "pomiędzy płciami". Bez sądowej zmiany płci złożył do swojego USC (bodajże we Wrocławiu) wniosek o zmianę imienia na "Emiele" i wyobraź sobie, że decyzja była pozytywna :) Jeśli pogrzebiesz trochę na forum, to pewnie znajdziesz wątek, gdzie jest ta sprawa opisana.

Myślę więc, że powodzenia - warto zawalczyć ;)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


Ostatnio zmieniony przez Freja 2016-05-15, 11:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wild
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 54
Posty: 1286
Wysłany: 2016-05-15, 11:40   

kicur napisał/a:
Nadawanie imion w Polsce jest nieco uznaniowe i zależy od kierownika Twojego USC.

Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego:
Art. 59. [Wybór imienia dziecka]
1. Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.
2. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej [b] oraz [b] nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
3. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
4. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

Zgodne z tymi regułami będzie też musiało być Twoje nowe imię. W praktyce najlepiej zwrócić się z zapytaniem do kierownika USC, który jest właściwy miejscowo dla Ciebie, bo opinia na temat dopuszczalności danego imienia pani kierownik USC Urzędu Gminy w Pcimiu Dolnym już może być zupełnie inna...

Na forum był użytkownik, który był osobą interseksualną, prawnie płci męskiej, przeszedł terapię hormonalną hormonami żeńskimi, jego wizerunek zaczął być bardziej kobiecy, ale odbierał siebie jako osobę "pomiędzy płciami". Bez sądowej zmiany płci złożył do swojego USC (bodajże we Wrocławiu) wniosek o zmianę imienia na "Emiele" i wyobraź sobie, że decyzja była pozytywna :) Jeśli pogrzebiesz trochę na forum, to pewnie znajdziesz wątek, gdzie jest ta sprawa opisana.

Myślę więc, że powodzenia - warto zawalczyć ;)


te zasady dotyczą dziecka ! Sam jesteś dorosły i to ty decydujesz czy nazwiesz się ośmieszająco, prawo miało z zasady chronić dzieci a nie dorosłych
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2016-05-16, 04:51   Re: Nowe imię USC

Po co znowu to cytowanie całego postu...

terrence napisał/a:
Do kogo mogę napisać maila z zapytaniem czy konkretne imiona są uznawane(?) przez USC?

Do nikogo nie pisz, zadawanie pytania potwierdza niepewność a po co Ci to :P Po prostu jak już będziesz na etapie zmiany, wybierz sobie imię jakie chcesz i bez łaski z nastawianiem: "takie imię sobie wybrałam i na takie proszę mi zmienić" idź do urzędu.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10