Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Biologiczne przyczyny TS
Autor Wiadomość
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2015-11-25, 10:17   

nunumu napisał/a:
A naprawdę, przynajmniej u m/k (nauka w ogóle chętniej bada ludzi uważanych przez nią za meżczyzn) przeprowadzono dostatecznie dużą ilość researchu żeby nie widzieć w tym zaburzenia genetycznego (mimo usilnych prób nie udało się znaleźć fizycznej przyczyny identyfikacji płciowej o m/k) tylko psychiczne o złożonym podłożu.

Nie jest to prawdą ;)
Przeprowadzono dostatecznie dużo badań, aby stwierdzić, że transseksualizm (zarówno m/k jak i k/m) ma najprawdopodobniej podłoże biologiczne, jednak nie ustalono jeszcze dokładnej jego etiologii, gdyż każde badanie wskazywało na coś innego.
Zgodnie z obencnym paradygmatem nie istnieją również żadne zaburzenia, które miałyby podłoże czysto psychiczne, gdyż nie uznaje się, że umysł jest czymś niezależnym, w jakiejkolwiek części, od mózgu.

http://www.bu.edu/news/20...ender-identity/

http://www.medscape.com/viewarticle/840538
Ostatnio zmieniony przez ElżbietaFromage 2015-11-25, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2015-11-25, 10:24   

Nie pierwszy raz manipulujesz. :roll: Rozróżniasz chyba "zaburzenie genetyczne" od "podłoża biologicznego"? Schizofrenia i depresja także mają ponad wszelką wątpliwość przyczyny biologiczne, i skłonności do nich są dziedziczone genetycznie, ale nikt nie nazwałby schizofrenii "zaburzeniem genetycznym".

Transseksualizm jest zjawiskiem które jest mocno nacechowane ideologicznie i obecnie badania które są prowadzone nad nim mają dowieść jakiejś konkretnej ideologii związanej z relacją płci i genderu. Więc ludzie bliższy antyesencjalistycznym środowiskom feministycznym bardziej skłaniają się, że tożsamośc płciowa osób TS jest nabyta przez wychowanie a dysforia płciowa t oobjaw opresji społecznej osób nienormatywnych, ludzie bliższy stanowiskom esencjalistycznym skłaniają się do teorii, że to jakieś wrodozne cechy genetyczno-cielesne czynią ludzi transseksualnymi, a konserwatyści i bardziej odchylone prawicowo feministki wolą dowodzić że to groźne zaburzenia seksualne które można leczyć.

Rzeczywistość jaka wyłania się z badań jednak nie pasuje w pełni do potrzeb żadnej z tych ideologii. Masz rację, że nauka nie wie dokładnie, co powoduje zaburzenia tożsamości płciowej u ludzi. Jedno jest pewne, że nie ma to ani mocnego przełożenia z budowy mózgu, ani z jakiejkolwiek innej cechy budowy ciała, ani nie z pragnienia spełnienia oczekiwań rodzica który chciał dziecko innej płci, uwiedzenia w młodym wieku, czy skrajnej homoseksualności, ani nie z seksualnego fetyszyzmu. Wszystko co wymieniłam oczywiście może towarzyszyć transseksualistom, jednak jedynie z nim koreluje, nie może być nazwane przyczyną, choćby dlatego, że jest wiele osób nietransskesualnych które też przejawiają takie cechy.
Ostatnio zmieniony przez nunumu 2015-11-25, 10:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2015-11-25, 10:30   

nunumu napisał/a:
Schizofrenia i depresja także mają ponad wszelką wątpliwość przyczyny biologiczne, i skłonności do nich są dziedziczone genetycznie, ale nikt nie nazwałby schizofrenii "zaburzeniem genetycznym".

Oczywiście. Skłonności do różnych zaburzeń są dziedziczne, co nie oznacza, że samo zaburzenie jest dziedziczne. Jednak nie jest prawdą, że transseksualizm jest zaburzeniem psychicznym, choć przez psychikę się objawia. Dowody wskazują na jego biologiczny charakter i jego biologiczną przyczynę (w odróżnieniu np. do niektórych rodzajów nerwic, czy zaburzeń nastroju, choć i tu ostatnio dużo się dzieje ;) ).
Inną kwestią jest to, że nie rozmawiamy tu o ideologii, tylko o badaniach naukowych.
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2015-11-25, 10:35   

Cytat:
Jednak nie jest prawdą, że transseksualizm jest zaburzeniem psychicznym, choć przez psychikę się objawia.

Nie jesteś lekarzem - nie znasz się. :D

Konsensus obecnie jest taki, że dysforia płciowa (d. transseksualizm i transwestytyzm o podwójnej roli) to zaburzenie psychiczne. Żaden poważny naukowiec tego nie neguje. Jedynie szukają źródeł tego zaburzenia.

Czy to coś zmienia w prawie do życia jako kobieta? Najwyraźniej nie, skoro sąd stwierdził, że jestem kobietą po tym, gdy przedstawiłam mu papier stwierdzający owo zaburzenie psychiczne.

TS czasami brzmią podobnie do ludzi z forów altmedowych którzy piszą, że oni sami więcej wiedzą o chorobach niż lekarze. Np że "morgellonka" to prawdziwa choroba, fizyczna, wywołana przez chemitraile, a nie halucynoza pasożytnicza.
Cytat:
Dowody wskazują na jego biologiczny charakter i jego biologiczną przyczynę

Jakież to dowody?
Ostatnio zmieniony przez nunumu 2015-11-25, 10:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2015-11-25, 10:36   

nunumu napisał/a:
Nie pierwszy raz manipulujesz. Rozróżniasz chyba "zaburzenie genetyczne"

Z tego co widzę, to ty manipulujesz ;) )) Nigdzie nie napisałam, że transseksualizm jest genetyczny ;) )) Więc jeśli można Ciebie prosić, nie manipuluj wypowiedziami innych osób i nie projektuj na wypowiedzi innych osób swoich wyobrażeń na temat intencji czyjeś wypowiedzi.

nunumu napisał/a:
Jakież to dowody?

i do tego nie zaglądasz w załączone linki ;)

nunumu napisał/a:
Nie jesteś lekarzem - nie znasz się.
Rozumiem za to, że ty jesteś... i się znasz? ;DD
Ostatnio zmieniony przez ElżbietaFromage 2015-11-25, 10:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2015-11-25, 10:39   

Nie napisałaś, ale odpowiedziałaś w kontekście kontry wobec mojego twierdzenia, że nie jest zaburzeniem genetycznym i że nauka nigdy czegoś takiego nie twierdziła.

Tekst logiczny, i zgodny z rzeczywistością, ale w złym kontekście - to jest właśnie manipulacja.
Cytat:
i do tego nie zaglądasz w załączone linki

Jak się je wkleja po edycji posta, to trzeba sie liczyć z tym, że ktoś może nie zauważyć.
Cytat:
Rozumiem za to, że ty jesteś... i się znasz? ;DD

Nie, ale to co ja piszę nie jest niezgodne z tym co twierdzą lekarze. Nie jestem też fizykiem co nie oznacza, że nie mogę twierdzić, że ładunek elektryczny jest przenoszony za pośrednictwme elektronów. Sama tego nie zbadałam. Ale druzgocąca większośc fizyków sie z tym zgodzi, mogę więc mieć przekonanie, ze tak właśnie jest. Natomiast gdybym chciała tworzyć swoją alternatywna fizykę w której przenoszone są przez fluidy to musiałabym mieć do tego jakieś kompetencje i oprzeć to na czymś sensownym.
Ostatnio zmieniony przez nunumu 2015-11-25, 10:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2015-11-25, 10:42   

nunumu napisał/a:
Jak się je wkleja po edycji posta, to trzeba sie liczyć z tym, że ktoś może nie zauważyć.
Ten sam link dałam przedwczoraj, do innej dyskusji w której się udzielałaś ;)

nunumu napisał/a:
Tekst logiczny, i zgodny z rzeczywistością, ale w złym kontekście - to jest właśnie manipulacja.
Tylko, że odnosiłam się do twoich treści, gdzie napisałaś, że:

A naprawdę, przynajmniej u m/k (nauka w ogóle chętniej bada ludzi uważanych przez nią za meżczyzn) przeprowadzono dostatecznie dużą ilość researchu żeby nie widzieć w tym zaburzenia genetycznego (mimo usilnych prób nie udało się znaleźć fizycznej przyczyny identyfikacji płciowej o m/k) tylko psychiczne o złożonym podłożu. U k/mów za to podobno zobserowano typowo męskie struktury w mózgu, ale z drugiej strony

Co oznacza, że sama nie rozumiesz różnicy między zaburzeniem genetycznym, a zaburzeniem o przyczynach biologicznych. Bo co z tego, że K/M mają pewne cechy budowy mózgu podobne do mężczyzn, w kontekście zaburzeń genetycznych?
Ta wypowiedz pokazuje, że mieszasz pojęcia. Piszesz, że m/k mają złożone zaburzenia psychiczne i nie udowodniono genetycznego podłoża, a za chwilę dodajesz, że za to u K/M jest inna budowa struktur mózgu
Ostatnio zmieniony przez ElżbietaFromage 2015-11-25, 10:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
nunumu
użytkownik
płomyczek

Tożsamość płciowa: ag
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 9
Posty: 953
Wysłany: 2015-11-25, 10:48   

Najwidoczniej w tamtej dyksusji w chwili gdy zaczełaś wklejać linki w tamtym temacie, twoje wypowiedzi przestały mnie interesować.

BTW 1 artykuł - nie mam dostpu, 2 artykuł - popularnonaukowa gazetka która nie pisze nic konretnego i nie wiadomo co mają na mysli.
Cytat:
Co oznacza, że sama nie rozumiesz różnicy między zaburzeniem genetycznym, a zaburzeniem o przyczynach biologicznych. Bo co z tego, że K/M mają pewne cechy budowy mózgu podobne do mężczyzn

Trolls gona troll.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2015-11-25, 10:50   

nunumu napisał/a:
BTW 1 artykuł - nie mam dostpu, 2 artykuł - popularnonaukowa gazetka która nie pisze nic konretnego i nei wiadomo co mają na mysli.

https://www.google.pl/web...e%20transsexual

Pierwsza pozycja (medscape: Evidence Supporting the Biologic Nature of Gender Identity). Powinno wejść bez konieczności logowania

nunumu napisał/a:
Najwidoczniej w tamtej dyksusji w chwili gdy zaczełaś wklejać linki w tamtym temacie, twoje wypowiedzi przestały mnie interesować.

Nie ma to jak duma z ignorancji :)
Ostatnio zmieniony przez ElżbietaFromage 2015-11-25, 11:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12