Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
[SOVT] Ćwiczenia głosu - wyciszająca puszka
Autor Wiadomość
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2022-10-12, 12:29   [SOVT] Ćwiczenia głosu - wyciszająca puszka

Cześć! Chciałam się podzielić swoim wynalazkiem na tłumik głosu. Nie wszystkie osoby mają możliwość ćwiczenia głosu swobodnie. Sama co jakiś czas mierzę się z tym problemem i całkiem przypadkiem, poszukując różnych ćwiczeń SOVT zobaczyłam, że można używać do nich również papierowego kubka z dziurką. Ponieważ słomki mi się wszystkie pokończyły - a na taką super fajną metalową mnie nie stać - zaczęłam się bawić kubkami. I eksperymentując na różne sposoby zbudowałam niezły tłumik głosu :D

Potrzebne są nam:
a. Puszka po kawie
b. papierowy lub plastikowy kubek (sama używam takich po ziemniaczkach Knorr i zupkach Vifon)
c. ręczniki papierowe
d. (opcjonalnie) folia spożywcza i gumki recepturki (lub trytytki)

Przepis:
1. Bierzemy puszkę od kawy (są one świetne, ponieważ mają duży otwór przez co gdy przylegają do twarz, możemy mówić bliżej naturalnej mowy
2. W puszce robimy niewielką dziurę (taką o średnicy złomki właśnie
3. Papierowy kubek dziurkujemy długopisem (dziurka powinna być podobnej wielkości co w puszce.
4. Owijamy kubek ręcznikami papierowymi i wkładamy do puszki. Można też włożyć ręczniki do samego kubka
5. Nakładamy na wszystko (górny otwór) folię spożywczą i zabezpieczamy mocno gumkami recepturkami.
6. W folii robym dziurę mniej więcej wielkości naszych ust.

Tak oto udało się zrobić tłumik głosu, który nie tylko wycisza nasz głos, ale również pozwala ćwiczyć SOVT, dzięki czemu nasz głos może być lżejszy w brzmieniu.

Pewnie Ameryki nie odkryłam, ale może się komuś przyda :)
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2572
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-10-13, 16:48   

Zawsze jestem pełen podziwu dla osób, które z najzwyklejszych przedmiotów potrafią wyczarować, ot, chociażby taki tłumik glosu <ok>
_________________
 
 
 
Jaga
użytkownik
Westalka w służbie.


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 77
Posty: 438
Skąd: Z lasu.
Wysłany: 2022-10-14, 20:09   

Elżbieta Słodowy. :)
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2022-10-15, 21:19   

Osobiście mogę polecić kanał YT jednej TS-ki:

TransVoiceLessons

https://www.youtube.com/watch?v=21ZfGPp-Ves
https://www.youtube.com/watch?v=oWmj73Ttp4E
https://www.youtube.com/watch?v=2txYhkmhVts

Zwłaszcza to pierwsze nagranie.

Nad głosem pracowałam od ponad dekady i robiłam "coś", co przynosiło nawet dość zadawalające efekty, niemniej na stronie:
https://voicegender.herokuapp.com/
Jeden z pięciu mechanizmów analizy, mówił mi przeważnie:
Model 2: male
chociaż pocieszałam się, że podobny wynik daje on często również dla głosów ewidentnie żeńskich.

---

Natomiast ta dziewczyna była pierwszym gadaczem na YT, który potrafił wytłumaczyć (a w każdym razie pierwszym, u którego zrozumiałam), co się właściwie robi. A robi się to, że się manipuluje kształtem toru akustycznego i zawartych w nim przestrzeni rezonansowych, głównie za pomocą przesuwania języka.

Jest ona też pierwszym gadaczem na YT, który potrafił (pierwszy filmik) zaprezentować wszelkie możliwe manipulacje tonem podstawowym w połączeniu z wielkością przestrzeni rezonansowych, od wartości optymalnych, przez różne dziwne konfiguracje, aż do niedorzecznych skrajności. Co też pozwala więcej zrozumieć. Akurat takie "skrzeczące ekstrema" stosunkowo łatwo jest uzyskać, ale trudniej zrozumieć, że stanem optymalnym jest coś koncepcyjnie zbliżone do tegoż skrzeczącego ekstremum, tyle tylko, że nie aż tak ekstremalne.

Źle jakoś i wcześniej nie mówiłam, ale po obejrzeniu tych filmów jakaś klapka mi się trochę otwarła, bo byłam w stanie świadomie i celowo wyprodukować odgłosy, które na voicegender.herokuapp.com były kwalifikowane jako żeńskie we wszystkich kategoriach.
_________________
Freja Draco
 
 
Kate
użytkownik
Avek nie mój.


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 82
Posty: 719
Skąd: Ok Wa-Wy
Wysłany: 2023-01-22, 15:31   

@Freja a jesteś w stanie może jakoś to wytłumaczyć po polsku ? Znalazłam jej kanał na reddicie, ale nie ukrywam że mam problem ze zrozumieniem pewnych ćwiczeń i tego skąd będę wiedziała zę robie coś dobrze i że akurat taki ma być efekt.
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2023-01-24, 19:11   

Kate napisał/a:
@Freja a jesteś w stanie może jakoś to wytłumaczyć po polsku ?

W stanie to bym pewnie była, ale czasu na to długo raczej nie znajdę.

Mogę polecić te dwa posty i programy w nich zalinkowane opisane.

http://transpomoc.pl/view...ghlight=#161366
http://transpomoc.pl/viewtopic.php?p=45281#45281

Istnieją też inne wizualizatory w tym zapewne również takie na Androida.

A opisać «jak» to się fizycznie robi to chyba się nie da. Słuchasz cudzych próbek, oglądasz ich wizualizacje, wydajesz własne dźwięki, patrzysz jak wygląda ich widmo, nagrywasz, słuchasz, porównujesz i tak w kółko po 30 minut dziennie przez miesiące :>

Żeby zmienić ton podstawowy na początku po prostu skrzeczałam, jedna z lasek sugerowała też miauczenie i starałam się po prostu złapać odpowiednią częstotliwość, nie zważając, że przez długi czas brzmiało to strasznie.

Później pracowałam nad rezonansem i tu sugestia jest taka: zobacz jak pracuje twój język przy artykulacji różnych samogłosek, a później eksperymentuj z ustawieniem języka mówiąc przez cały czas np "a", zwłaszcza tylna część języka ma tu znaczenie.

I po prostu bądź konsekwentna w ćwiczeniach a efekty zaczną się pojawiać. Jak poszukasz na YT nagrań z prezentacją ewolucji głosu do formy w pełni satysfakcjonującej użytkowniczkę, to zobaczysz, że zajmowało to w sumie jakieś 2-3 lata.
_________________
Freja Draco
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11