Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Ts a sakramenty koscielne
Autor Wiadomość
Nikita
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 172
Wysłany: 2021-06-03, 20:15   Ts a sakramenty koscielne

Moja siostra poprosila mnie bym ogarnela temat sakramentow (wszystkie mam na stare dane) bym mogla byc chrzestna jej dziecka. To dla mnie bardzo wazne. Pomyslalam, ze moglabym sciemnic ze zmienilam wyznanie i przyjac sakramenty od poczatku. Znalazlam taka mozliwosc w Krakowie ale poprzedzone to jest kursami trwajacymi od wrzesnia do wielkanocy (w wielkanoc mozna przyjac wszystkie trzy salramenty na raz). Troche mi sie to nie usmiecha sczegolnie ze jestem z Warszawy. Najlepiej gdynym znalazla sprzyjajacego ksiedza ktory, nawet za oplata wyda stosowne zaswiadczenia. Mozecie tutaj lub na priv kogos polecic lub poradzic jak to rozwiazac?
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7097
Wysłany: 2021-06-03, 20:28   

Ale zdajesz sobie sprawę, że jeżeli przyjmiesz te sakramenty po raz drugi za pomocą podobnych kombinacji to one nie będą "na legalu"? W zasadzie równie dobrze możesz sobie ich sama udzielić i odpowiednie papiery wypisać.
_________________
Freja Draco
 
 
Nikita
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 172
Wysłany: 2021-06-03, 20:44   

Freja napisał/a:
Ale zdajesz sobie sprawę, że jeżeli przyjmiesz te sakramenty po raz drugi za pomocą podobnych kombinacji to one nie będą "na legalu"? W zasadzie równie dobrze możesz sobie ich sama udzielić i odpowiednie papiery wypisać.


Uznajmy ze nie przywiazuje do tego duzej uwagi. Traktuje to jako tylko formalnosc. Moim zdaniem Bogu nie sa potrzebne procedury. No ale dla bycia chrzestna sa, dlatego zapytalam. Ja tez nie focusuje sie na takim rozwiazaniu. Jezeli polecicie mi ksiedza ktory mi wypisze zaswiadczenia na nowe dane (na stare moge przyniesc kwity) to skorzystam z tego rozwiazania.
 
 
Jaga
użytkownik
Westalka w służbie.


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 77
Posty: 438
Skąd: Z lasu.
Wysłany: 2021-06-03, 21:16   

Generalnie funkcjonuje instytucja świadka chrztu. Nie trzeba być chrześcijaninem, katolikiem, wierzącym... Jesteś oficjalnie wpisana jako świadek w parafialne szpargały a w życiu dziecka funkcjonujesz jak matka chrzestna.

Oby ci tylko skrzydełka nie wyrosły i różdżka nie odbiła.
 
 
Nikita
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 172
Wysłany: 2021-06-04, 07:58   

Jaga napisał/a:
Generalnie funkcjonuje instytucja świadka chrztu. Nie trzeba być chrześcijaninem, katolikiem, wierzącym... Jesteś oficjalnie wpisana jako świadek w parafialne szpargały a w życiu dziecka funkcjonujesz jak matka chrzestna.

Oby ci tylko skrzydełka nie wyrosły i różdżka nie odbiła.


To dobra informacja :)
 
 
Nikita
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 172
Wysłany: 2021-06-04, 08:13   

Jaga napisał/a:
Generalnie funkcjonuje instytucja świadka chrztu. Nie trzeba być chrześcijaninem, katolikiem, wierzącym... Jesteś oficjalnie wpisana jako świadek w parafialne szpargały a w życiu dziecka funkcjonujesz jak matka chrzestna.

Oby ci tylko skrzydełka nie wyrosły i różdżka nie odbiła.


A to nornalnie idziesz do kosciola i mowsz ze chrzestna bedzie osoba bez sakramentow? Nie robia problemow?
 
 
Jaga
użytkownik
Westalka w służbie.


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 77
Posty: 438
Skąd: Z lasu.
Wysłany: 2021-06-04, 10:21   

Wg nich jesteś tylko świadkiem chrztu. Z tego co pamiętam, drugą osoba musi się kwalifikować na rodzica chrzestnego. Niech siostra idzie do proboszcza i powie, że chciała by świadka chrztu, bo jest osobą nie praktykującą np.

Tu masz opis wg prawa kanonicznego:
http://torun-michalici.pl...swiadek-chrztu/
 
 
Nikita
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 172
Wysłany: 2021-06-04, 10:28   

Jaga napisał/a:
Wg nich jesteś tylko świadkiem chrztu. Z tego co pamiętam, drugą osoba musi się kwalifikować na rodzica chrzestnego. Niech siostra idzie do proboszcza i powie, że chciała by świadka chrztu, bo jest osobą nie praktykującą np.

Tu masz opis wg prawa kanonicznego:
http://torun-michalici.pl...swiadek-chrztu/


Bardzo Ci dziekuje.
 
 
Charlie
użytkownik
Michał

Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 2
Posty: 239
Skąd: Gdańsk, Suwałki
Wysłany: 2021-06-08, 14:01   

Tylko, że świadkiem chrztu może być jedynie ochrzczony niekatolik. To wymagałoby ochrzczenia w innym odłamie chrześcijaństwa, nie wiem czy warto.
Co do przyjęcia sakramentów niestety nie pomogę. Sam długo szukałem informacji i kościoła, który umożliwiłby szybsze przyjęcie sakramentów, ale nic z tego. Być może na jakiejś prowincji będzie łatwiej, ale jeśli dobrze pamiętam - chrzest dorosłych odbywa się tylko raz do roku i zazwyczaj zajmuje się tym biskup.
_________________
"Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze"
 
 
Jaga
użytkownik
Westalka w służbie.


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 77
Posty: 438
Skąd: Z lasu.
Wysłany: 2021-06-08, 22:42   

Charlie, czytałeś wyjaśnienie prawa kanonicznego, które przytoczyłam?

Widzę, że nie.
 
 
southener
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Punktów: 202
Posty: 1153
Wysłany: 2021-06-15, 00:47   

Jaga nie wiem o co Ci chodzi. Przeciez z tego fragmentu, ktory przytoczylas wynika dokladnie to o czym mowi Charlie - ze swiadkami chrztu moga zostac wylacznie niekatolicy ochrzczeni - czyli chrzescijanie innych wyznan. Tu doslowny cytat z tego co zalinkowalas:

'Prawodawca w kanonie 874 §2 dopuszcza możliwość powołania świadka chrztu świętego, zastrzegając, że „tylko razem z chrzestnym katolikiem”. Świadkami obok chrzestnego katolika mogą być wyłącznie osoby „należące do niekatolickiej wspólnoty kościelnej”, czyli niekatolicy ochrzczeni, jak protestanci, anglikanie, starokatolicy.'

Z dalszych przytoczonych przez Ciebie fragmentow wynika, ze katolik moze byc jedynie chrzesnym - funkcja swiadka chrztu jest zarezerwowana wylacznie dla praktykujacych chrzescijan innych wyznan. Przypadki powolywania na swiadka chrztu osob niepraktykujacych (chyba w domysle ochrzczonych w kosciele katolickim) sa niezgodne z prawem kanonicznym.

Tak wiec ksieza czasami przymykaja oczy na to ze swiadkiem zostaje osoba nie praktykujaca, jednak to sa praktyki sprzeczne z prawem kanonicznym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10