Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Definicja transpłciowości
Autor Wiadomość
PaulaTS
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 14
Wysłany: 2021-01-27, 00:01   Definicja transpłciowości

https://portal.transseksualizm.pl/czym-jest-transseksualizm/
Zaktualizowałam chyba najważniejszą część portalu - czyli definicję transpłciowości (trudne zadnie).

Jeśli coś jest nie tak, to nie krzyczcie, tylko wytłumaczcie!!!
Postuję tutaj, bo ta publikacja wisi na najbardziej rozpoznawalnych w Polsce domenach:

https://transseksualizm.pl
https://transplciowosc.pl
https://transpłciowość.pl (tak z polskimi znakami też działa)

Tak więc uważam, że całe środowisko powinno mieć prawo głosu w zgłaszaniu ewentualnych uwag. Zróbcie proszę publiczne review i factcheck. Może dorzucimy coś do źródeł? A może coś się nie składa tak jak powinno?
 
 
Emilia
użytkownik
Nie chcę SRS :)


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 134
Posty: 357
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2021-01-27, 01:10   

Na początek trzy literówki: "klinicznny", "trożsamości" oraz "boilogicznych". Wystarczy że użyjesz opcji szukaj i znajdziesz te błędy.

"Część osób transpłciowych nie czuje przynależności do żadnej płci, albo czuje się obiema płciami jednocześnie. W drugim przypadku mogą mieć miejsce zabiegi operacyjne mające na celu uwypuklenie cech obu płci (na przykład kobiety z penisami), jednak i te zjawiska należy odróżnić od transseksualizmu. Osoba transseksualna odczuwa głębokie niezadowolenie z własnych narządów płciowych, często wręcz nienawiść do nich"
Czyyyli nie jestem transseksualna? Proponuję wywalić treść z nawiasu (bo nie oddaje istoty zjawiska) oraz zamiast ostatniego zdania napisać że "Większość osób transseksualnych odczuwa głębokie niezadowolenie z własnych narządów płciowych i pragnie je zmienić, drogą operacyjną, na narządy przeciwnej płci."

Trochę wyżej jest "Szczególnie odnosi się to względem zewnętrznych narządów płciowych."
Proponuję dalej dopisać że brak odczuwania dysforii genitalnej nie jest czynnikiem wykluczającym z bycia osobą transseksualną. Tak, wiem, dla osób dopiero odkrywających się może to być trochę confused, ale powinno się uprzedzać o tym. I ja i parę znajomych mi osób nie odczuwają potrzeby SRS, zjawisko jest małe ale występuje.

"Osoby o boilogicznych cechach płci męskiej, ale poczuciu bycia płci żeńskiej określane są jako mężczyzna-kobieta, trans kobieta (typ M/K), ang. MTF, male-to-female, trans woman. Osoby o biologicznych cechach płci żeńskiej, lecz czujące się mężczyznami, określa się jako kobieta-mężczyzna, trans mężczyzna (typ K/M), ang. FTM, female-to-male, trans men."
Za dużo podobnych do siebie informacji. Lepiej zostawić samo trans kobieta i trans mężczyzna.

"W przypadku interseksualizmu występują zaburzenia cielesno-hormonalno-genetyczne"
No prawie. Osoba IS może mieć tylko zaburzenia hormonalne, lub tylko genetyczne, lub wszystko naraz. Czynników interseksualnych jest ogrom.

" W statystykach światowych przyjmuje się 1 na 30 tys. mężczyzn (w sensie budowy anatomicznej męskiej i psychicznym poczuciu płci żeńskiej – M/K) i u 1 na 100 tys. kobiet "
Głęboko się nie zgadzam z tymi statystykami. To by oznaczało że w Polsce mamy tylko 1500 osób TS. Nie wierzę żeby było ich tak mało, przez to forum przewinęło się już parę tysięcy kont, a ile osób nawet się tu niezarejestrowało, albo dalej się nie ujawniło? Moje śmiałe hipotezy wskazują raczej na 10000 osób TS w Polsce. Myślę że lepiej by było bezpiecznie napisać że "Transseksualizm dotyka mniej niż 0.1% populacji kraju."

"Transseksualizm” już nie istnieje w ICD 11 i coraz częściej uznaje się go za archaizm i językowy, i medyczny."
Ło boziu, gdzie ten świat zmierza. To kim ja jestem w takim razie? Chodzącą dysforią <rotfl3> ? Poza tym nie uważam żeby cały dział "Nadchodzące zmiany – ICD 11:" był potrzebny dla osób chcących się dowiedzieć czym jest transpłciowość i cała reszta.

Poza tym dobrze jest :)
_________________


Nigdy nie trać nadziei
 
 
Denver
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 83
Posty: 537
Wysłany: 2021-01-27, 10:33   

Cytat:
Szczególnie odnosi się to względem zewnętrznych narządów płciowych

Szczerze mówiąc to nie wiem, czy duzo osób to tak odczuwa. Ciało ogółem, wszystkie cechy płci, też te trzeciorzędowe jak zarost, głos czy dystrybucja tłuszczu. Mało osób ts dokonuje operacji na genitaliach za względu na powikłania i trudność rekonwalescencji, ale wiele osób nie jest zadowolonych z posiadanych narządów.

Cytat:
Transseksualizm w odróżnieniu od transpłciowości opiera się na rozumieniu płci, w którym męskość i kobiecość stanowią jedyne możliwe trożsamości płciowe oraz są swoimi przeciwieństwami.

Też nie wiem... Rozumienie płci to jedno, kim jesteś to drugie. Bycie kobietą lub mężczyzną i ma się binarną dysforię płci nie znaczy, że nie rozumie się i nie szanuje osób niebinarnych. Ja bym to ujął raczej tak, że binarna osoba transseksualna będzie szczęśliwa, usatysfakcjonowana, nie będzie mieć dysforii tylko jeżeli będzie w pełni mężczyzną lub kobietą, w tym cieleśnie i prawnie i do tego dąży.

Cytat:
korekcji płci

Korekty.

Stylistycznie: tekst ma charakter formalny, pojawiło się w nim określenie „trans”, które jest potoczne. Należałoby je zastąpić „osoba transpłciowa/transseksualna”.

Poza tymi drobnymi uwagami, kawał dobrej roboty ! :-) Świetnie, że jest tyle odwołań do wiarygodnych źródeł jak WHO i artykuł jest bardzo merytoryczny.
 
 
PaulaTS
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 14
Wysłany: 2021-01-27, 11:28   

Emilia napisał/a:
Czyyyli nie jestem transseksualna?


Myślę, że przepiszę początek rozróżniając dość ogólne i aktualnie najchętnej używane określenie "transpłciowość" od medycznego i ściśle zdefiniowanego terminu "transseksualizm"

Dzięki temu unikniemy nieporozumień i złoszczenia się na to jak ten termin jest zdefiniowany przez system i zgodnym z tymi wszystkimi dokumentami ze źródeł, a odczuciami społeczności, która jest dużo bardziej złożona.

Denver napisał/a:
Cytat:
Szczególnie odnosi się to względem zewnętrznych narządów płciowych

Szczerze mówiąc to nie wiem, czy duzo osób to tak odczuwa...




Definicja i opis jest tworzony na podstawie podlinkowanych pod artykułem plikach źródłowych. Dodatkowo dorzucam screen archiwalnej już ankiety, która wisiała na niebieskim przez 10 lat i w której zagłosowało przeszło 160 osób. Jej wynik potwierdza stanowisko przedstawiane w różnych publikacjach naukowych.

Dzięki za odpowiedzi. Wciąż zbieram różne opinie i komentarze (w różnych miejscach, nie tylko na tym forum) i najpóźniej wieczorem naniosę stosowne zmiany.
 
 
klaudia233
użytkownik


Tożsamość płciowa: nb
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 31
Posty: 221
Wysłany: 2021-01-27, 11:48   

Jeszcze jest transgenderyzm: https://www.mp.pl/pacjent...-transwestytyzm
 
 
PaulaTS
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 14
Wysłany: 2021-01-27, 23:07   

OK round two:
https://portal.transseksualizm.pl/czym-jest-transseksualizm/
 
 
klaudia233
użytkownik


Tożsamość płciowa: nb
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 31
Posty: 221
Wysłany: 2021-01-27, 23:36   

Cytat:
Czym różni się transseksualizm, transpłciowość, transgenderyzm, transwestytyzm oraz interseksualizm?

A później nie ma o transgenderyźmie nic, czyli o osobach przeżywających płeć przeciwną do przypisanej przy urodzeniu, ale bez chęci dostosowania narządów płciowych.
 
 
PaulaTS
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 14
Wysłany: 2021-01-27, 23:59   

Jest - mieści się to w pierwszym punkcie:

Cytat:
Transpłciowość (ang. Transgender) jest najogólniejszym określeniem wszystkich rozbieżność między płcią ustaloną przy narodzinach a własną percepcją płci.


Ewentualnie jak komuś mało szufladek, to jest jeszcze:

Cytat:
Osoby niebinarne nie czuja przynależności do żadnej płci, albo przeżywające obie płcie jednocześnie. W tym drugim przypadku mogą zostać przeprowadzone zabiegi operacyjne mające na celu uwypuklenie cech obu płci: ICD-10: F64.1 – F64.8 lub ICD-11: HA6Z


Jak potrafisz znaleźć jakąś publikację naukową definiującą dodatkowo "Transgender" inaczej niż to co jest powyżej to podeślij, a zaktualizuję stronę ponownie. Najlepiej z kodem z ICD-10 lub ICD-11.

Chcę aby to był artykuł merytoryczny i oparty na jakichś źródłach ( mp.pl nie wystarczy, bo to wciąż tylko artykuł na portalu, a nie żadna oficjalna definicja lub publikacja naukowa).
 
 
Jaga
użytkownik
Westalka w służbie.


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 77
Posty: 438
Skąd: Z lasu.
Wysłany: 2021-01-28, 10:22   

W zdaniu o korzeniach starożytnych obok Indii i Tajlandii dopisała bym konkrety czyli np. Hijras, oraz wymieniła północnoamerykański two spirit i meksykańskie Muxe.

Położenie delikatnego nacisku, że to nie jest nowość wynikające z tego, że się ludziom z dobrobytu w głowach pieprzy jest uważam bardzo ważne.
 
 
PaulaTS
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 14
Wysłany: 2021-01-28, 10:47   

Dodałam (i zmieniłam kolejność części tekstów). Wydaje mi się, że chyba wreszcie mamy to ;)
 
 
Emilia
użytkownik
Nie chcę SRS :)


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 134
Posty: 357
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2021-01-28, 14:12   

Literówka w "Osoby niebinarne nie czuja przynależności", poza tym nie znalazłam już żadnej.
W drugim akapicie (o terminie transseksualizm) pisze że dysforia genitalna nie zawsze występuje, a niżej w "Inkongruencja (niezgodność) płci" pisze że zawsze (w domyśle) występuje.
Poza tym nie mam zastrzeżeń. Świetna robota.

"W ICD-11 istnieje rozpoznanie HA60 – Inkongruencja płci w wieku dojrzewania i dorosłości"
Co te lewicowy wymyślają <rotfl3> . Strasznie przydługa nazwa, i nie rozumiem czemu im przeszkadza słowo transseksualizm, co jest niby w tym złego. Już ja widzę jak ktoś takiej długiej i nic nie mówiącej nazwy używa. Czyli według ICD 11 nie jestem transseksualna a zwykłą kobietą? Nie można mnie już tak nazwać? W to ja nie uwierzę. Oddawajcie moją szufladkę!
_________________


Nigdy nie trać nadziei
 
 
klaudia233
użytkownik


Tożsamość płciowa: nb
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 31
Posty: 221
Wysłany: 2021-01-28, 14:32   

@PaulaTS
http://cejsh.icm.edu.pl/c...1.0012.4761.pdf
Strona 2 PDFa:
Cytat:
3) Synonimem słowa transpłciowość jest transgenderyzm (patrz Dynarski, Kłonkowska,
2012).
 
 
PaulaTS
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 14
Wysłany: 2021-01-28, 14:36   

Emilia napisał/a:
Literówka w "Osoby niebinarne nie czuja przynależności", poza tym nie znalazłam już żadnej.
W drugim akapicie (o terminie transseksualizm) pisze że dysforia genitalna nie zawsze występuje, a niżej w "Inkongruencja (niezgodność) płci" pisze że zawsze (w domyśle) występuje.
Poza tym nie mam zastrzeżeń. Świetna robota.


Poprawiłam ten fragment zmieniając:
Cytat:
Transseksualizm jest jedną z form zaburzeń identyfikacji i roli płciowej

na:
Cytat:
Transpłciowość jest jedną z form zaburzeń identyfikacji i roli płciowej


Emilia napisał/a:
Świetna robota.


Dziękuję! Artykuł powstał wspólnymi siłami wielu osób. Ja tylko to zredagowałam i opublikowałam ;)
 
 
PaulaTS
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 14
Wysłany: 2021-01-28, 14:54   

@klaudia233, I tak to jest przecież właśnie opisane na portalu: Transpłciowość (ang. Transgender)

Jak zaczniemy wymieniać wszystkie synonimy w definicji, to straci to na czytelności.
Niemniej dodane jest to do słowniczka: https://portal.transseksualizm.pl/slowniczek/
 
 
klaudia233
użytkownik


Tożsamość płciowa: nb
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 31
Posty: 221
Wysłany: 2021-01-28, 15:00   

Cytat:
Trans – transpłciowa/transpłciowy/transgemder/transgenderyzm

Pomyliłaś się i napisałaś transgemder nie transgender.
 
 
PaulaTS
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 14
Wysłany: 2021-01-28, 15:02   

Poprawione 3 sec później - zapewne jeszcze cache na cloudflare się nie odświeżył ;)
 
 
Alvena
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 175
Posty: 548
Wysłany: 2021-01-28, 15:50   

problemem może być to, że po polsku sex to płeć i gender to też płeć. czyli tłumacząc na polski transsexualism to transpłciowość i transgenderism to też transpłciowość. a jednak te pojęcia się różnią. czyli język polski nie oddaje dokładnie tego, co język ang przekazuje - gender to płeć społeczna i kulturowa, a sex płeć biologiczna. czyli o ile transseksualizm to termin medyczny i opisuje konkretne zaburzenia o podłożu biologicznym, podobnie jak interseksualizm, tak transgenderyzm to ubrella term na roznych ludzi, ktorzy jakkolwiek odbiegają od stereotypowego postrzegania ról płciowych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 10