Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Języki obce
Autor Wiadomość
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-05, 23:02   Języki obce

Jakie znacie języki obce? Jakich się uczycie? Jakie chcielibyście znać?
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-06, 00:19   

Fajnie, że w końcu jakieś przyjemne tematy i człowiek może się trochę dowartościować :)

Angielski nie jest moim pierwszym językiem, ale z racji tego, że uczyłem się w szkole po angielsku, a także rozumiem praktycznie wszystko, co usłyszę/przeczytam w tym samym stopniu co po polsku, oceniłbym mój poziom znajomości tego języka na poziom blisko native.

Znam chiński (mandaryński) konwersacyjny, bez problemu dogaduję się na takie codzienne tematy typu zakupy, plany, jak minął dzień, jak leci w pracy, a czy znasz tamtego człowieka, itd. Wiadomości z TV nie rozumiem. Kiedyś znałem całkiem dużo znaków chińskich (ponad 1000), ale wiadomo, że z czasem się zapomina, jeśli nie ćwiczy się regularnie. Od niedawna powtarzam sobie wszystko i segreguję wiedzę, bo chcę znowu umieć czytać.
Od około dwóch lat uczę się umiarkowanie intensywnie japońskiego (zacząłem po chińskim). Chciałem podejść do JLPT N3 (średniozaawansowana znajomość, udało mi się to osiągnąć głównie dzięki wcześniejszej znajomości chińskiego) w grudniu tego roku, ale niestety odwołali go przez COVID-19 i podejdę dopiero w lipcu przyszłego roku. Mam kolegę, który startował ze mną w tym samym czasie i w 2020 zdał N2... Nie wiem, jak on to zrobił, ale bardzo zmotywowało mnie to do regularnej nauki. Teraz poświęcam około 2h dziennie na słownictwo, znaki i gramatykę (polecam Anki).

Próbowałem z niemieckim, ale nam nie wyszło.

Więcej nie planuję.
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-06, 06:13   

Też próbowałam kiedyś z niemieckim, ale to jeszcze w szkole i za bardzo nie dawali wyboru. :P Szło mi ponoć dobrze, ale specjalnych chęci nie miałam, a że potem nie było z kim rozmawiać, to i język zardzewiał. Teraz co nieco zrozumiem, ale żebym sama miała coś powiedzieć to już niekoniecznie :D
Angielski myślę że znam podobnie, a to dlatego, że na chwilę obecną używam do na co dzień, od kilku lat. Wcześniej uczyłam się go przez kilka ładnych lat. Tyle, że nie mam żadnego akcentu typowego dla native :P
Obecnie uczę się niderlandzkiego. Jestem jeszcze na poziomie podstawowym i choć na co dzień łatwiej mi po angielsku póki co, to jednak coś już jestem w stanie powiedzieć. Uczę się dopiero od stycznia, także pomału, powoli, byle do przodu :D podoba mi się zresztą ten język. Dla mnie brzmi ładniej niż niemiecki.
Rozumiem trochę po rosyjsku, ale sama niewiele mówię. Umiem też czytać cyrylicę i to tyle z mojej strony :P

OneLotusPetal napisał/a:
Fajnie, że w końcu jakieś przyjemne tematy i człowiek może się trochę dowartościować :)

Aż miło to słyszeć (raczej czytać) :D po co będę smutne tematy zakładać, i tak wszyscy lub większość z nas jedzie na tym samym wózku. Czasem trzeba zająć głowę czymś milszym i pokazać swoje dobre strony :D
W ogóle chiński i japoński to jest coś. Podziwiam każdego, kto potrafi nauczyć się języka z odmiennym alfabetem niż łaciński :D
U nas w pracy jest kilku chłopaków z Iranu. Kiedyś poprosiłam jednego z nich, żeby zapisał mi moje imię w ich alfabecie. To też było coś :D
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-06, 09:01   

Cytat:
Fajnie, że w końcu jakieś przyjemne tematy i człowiek może się trochę dowartościować

Nooo miła odmiana :)

Angielski to wiadomo, znam na poziomie inteligentnego native’a, mieszkałem w UK.

Niemiecki miałem w szkole, znam dobrze, większość rozumiem, w sumie myślałem nad wyjazdem do Niemiec na stałe, to możnaby go trochę odrdzewić i podnieść poziom, frustruje mnie, że jak coś usiłuję przeczytać po niemiecku, to są pojedycze słowa, których nie rozumiem.

Poza tym uczyłem się trochę francuskiego i japońskiego, ale raczej znam oba podstawowo (A2, N5). Na razie mam w planach nauczyć się tych dwóch języków, potem może jeszcze nauczę się rosyjskiego, podobno dla Słowian jest prosty. Jeżeli starczy mi na to życia xD

Kto przebije? :)
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-06, 17:47   

Francuskiego to może zacznę się uczyć jak już niderlandzki opanuję :P chociaż wydaje mi się, że jest trudny. Sven, potwierdzisz czy zaprzeczysz? :D
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-06, 19:50   

Francuski jest moim zdaniem trudniejszy od niemieckiego, bo panuje w nim wiekszy chaos i jest więcej form nieregularnych, ale też bez przesady z tą trudnością.
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-06, 20:08   

Mimo wszystko chaos brzmi troche strasznie :D
A właśnie słyszę,jak mój facet rozmawia po francusku przez telefon. Z nim też są jaja, biegły jest we francuskim, ale wzbrania się jak może przed jego używaniem, chyba że już naprawdę nie ma innego wyjścia 😂 i on akurat twierdzi, że taki prosty język to nie jest. Ilu ludzi, tyle opinii :D
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-06, 21:41   

Myślę mimo wszystko, że francuski jest łatwiejszy niż wydawałoby się z opowieści. Japoński jest trudny, dla mnie głównie przez pismo, bo sam w sobie jest logiczny i gramatyka wydaje się prosta.
 
 
jcmar
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 80
Posty: 295
Wysłany: 2020-10-06, 22:03   

Szwedzki. Uczę się, korzystam ze szwedzkojęzycznego internetu. Nauka tego języka jest moim hobby.
Liznąłem trochę ukraińskiego, ale przerzuciłem się na serbski.
W Serbii zamierzam poddać się operacji genitaliów i chcę do tego czasu nauczyć się podstaw języka, żeby przełamać lody w szpitalu i dogadać się na temat leczenia. Angielskiego nie lubię i unikam rozmowy w nim, a na znajomość polskiego za granicą nie liczę, chcę więc przynajmniej ograniczyć konieczność posługiwania się angielskim w Serbii. No i chciałem poznać jeden obcy język słowiański, to wybrałem ten, który mi się przyda w załatwieniu ważnej sprawy. Ukraińskiego i rosyjskiego mogę posłuchać na mieście, bo sporo sąsiadów zza wschodniej granicy zamieszkało u nas.
Ostatnio zmieniony przez jcmar 2020-10-06, 22:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-06, 22:09   

Leesh napisał/a:
W ogóle chiński i japoński to jest coś. Podziwiam każdego, kto potrafi nauczyć się języka z odmiennym alfabetem niż łaciński :D

Chińskiego uczyłem się w szkole i ze słuchu, jak mieszkałem w Azji, nauka przyszła bardzo naturalnie. Japoński jest zdecydowanie większym wysiłkiem.

Znaki to jest akurat coś, co traktuję jako hobby. Uwielbiam się uczyć znaków, a jak się już coś umie przeczytać, to daje to bardzo dużą satysfakcję i motywuje do dalszej nauki.
Na dobrą sprawę, jeśli by się mocno skupić i sumiennie robić po 15 znaków dziennie (serio, wykonalne) przy technice Heisig (taka książka), to bazowe 2136 jouyou kanji zrobiłoby się w 142,4 dnia, czyli niecałe 5 miesięcy. To jest też zresztą coś, co sam obecnie robię (cel: 15 znaków dziennie), a Anki sprawia, ze proces staje się naprawdę lekki i przyjemny. Dzisiaj Anki pokazało mi, że "biegle" znam 640 znaków. Moim celem na lipiec jest zdanie N3, czyli pod kątem ilości wymaganych znaków już mam opanowany ten materiał, ale chciałbym do tego czasu umieć już wszystkie jouyou kanji, co opisaną wyżej techniką jest bardzo możliwe i prawdopodobne.
Można zrobić nawet pierwsze 1000 i już eskaluje to naukę słownictwa i całego języka. Nie ma co podziwiać, to sumienność i tyle. Znaki trzeba powtarzać codziennie, ale sama nauka ich jest łatwiejsza, niż się to wydaje. Mi osobiście zawsze trudniej przychodziła gramatyka, z którą borykam się do tej pory.

jcmar napisał/a:
zamierzam poddać się operacji genitaliów i chcę do tego czasu nauczyć się podstaw języka, żeby przełamać lody

:]
Ostatnio zmieniony przez OneLotusPetal 2020-10-06, 23:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-10-06, 23:02   

A ja tam nigdy nie miałem ochoty na naukę języków ;) (jak i na naukę niczego w sumie :lol: ;) ). Znam niemiecki, nie mówię idealnie (zwłaszcza jeśli o gramatykę chodzi), ale raczej rzadko się zdarza żebym czegoś nie zrozumiał.
Angielski trochę - też się dogadam czy zamelduję w hotelu ;) może na jakieś proste tematy bym pokonwersował. No i przeczytałem trochę książek po angielsku, z czytania nawet rozumiem.

A nauczyć to bym się chciał dwóch powyższych lepiej, a poza tym to jeszcze 3 innych najpopularniejszych języków: francuskiego, rosyjskiego i hiszpańskiego (ewentualnie włoskiego) - nie znam ich w ogóle, nie umiem ocenić czy mi się podobają, są po prostu popularne wiec fajnie by było je znać. Ale zapewne nigdy mi się nie będzie chciało :D
_________________
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-07, 05:53   

Ciekawie ten wątek się rozwija, każdy ma coś, czym może się pochwalić ♡

Ale póki co wychodzi, że holenderskim to tylko ja się param 😂
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-07, 10:14   

W sumie dużo jest osób, które mieszkając w Holandii nigdy nie uczą się języka?
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-07, 11:49   

Chyba takie są, podobnie zresztą jak w Belgii.
Nie mówiąc o marginalnych przypadkach osób, które jadą za granicę bez języka i jakichkolwiek kwalifikacji, ale nic poniżej 25 euro za godzinę nie wezmą 🤣
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
światełkoPEACE
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 47
Posty: 365
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-10-07, 18:37   

Angielski i niemiecki - te znam.
A nauczyłbym się chętnie hmmmm hiszpański, niderlandzki...nie wiem, zastanawiam się jeszcze :)
_________________
Dość przemocy, żyjmy w pokoju <3
PEACE & LOVE
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-07, 21:43   

Piccola napisał/a:
Polecam appke Duolingo 8-)

Próbowałem, ale mam problem z zapamiętaniem czegokolwiek za pośrednictwem aplikacji.
 
 
jcmar
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 80
Posty: 295
Wysłany: 2020-10-07, 22:08   

światełkoPEACE napisał/a:

A nauczyłbym się chętnie hmmmm hiszpański, niderlandzki...nie wiem, zastanawiam się jeszcze :)

Ucz się niderlandzkiego, masz już na tym forum koleżankę do wspólnych rozmów w tym języku - Leesh.
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-07, 22:15   

światełkoPEACE napisał/a:
Angielski i niemiecki - te znam.
A nauczyłbym się chętnie hmmmm hiszpański, niderlandzki...nie wiem, zastanawiam się jeszcze :)

Niderlandzki ♡ jak znasz niemiecki, to niderlandzki złapiesz bez większych problemów.

jcmar napisał/a:
światełkoPEACE napisał/a:

A nauczyłbym się chętnie hmmmm hiszpański, niderlandzki...nie wiem, zastanawiam się jeszcze :)

Ucz się niderlandzkiego, masz już na tym forum koleżankę do wspólnych rozmów w tym języku - Leesh.

Natuurlijk! Heb je een zin om Nederlands te leren? 😎
 
 
światełkoPEACE
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 47
Posty: 365
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-10-10, 22:23   

Leesh napisał/a:
światełkoPEACE napisał/a:
Angielski i niemiecki - te znam.
A nauczyłbym się chętnie hmmmm hiszpański, niderlandzki...nie wiem, zastanawiam się jeszcze :)

Niderlandzki ♡ jak znasz niemiecki, to niderlandzki złapiesz bez większych problemów.

jcmar napisał/a:
światełkoPEACE napisał/a:

A nauczyłbym się chętnie hmmmm hiszpański, niderlandzki...nie wiem, zastanawiam się jeszcze :)

Ucz się niderlandzkiego, masz już na tym forum koleżankę do wspólnych rozmów w tym języku - Leesh.

Natuurlijk! Heb je een zin om Nederlands te leren? 😎


Hmmmmm :) ))
No właśnie słyszałem, że niderlandzki to podobno trochę jakby pomieszać angielski i niemiecki :)
_________________
Dość przemocy, żyjmy w pokoju <3
PEACE & LOVE
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-11, 14:41   

światełkoPEACE napisał/a:
Leesh napisał/a:
światełkoPEACE napisał/a:
Angielski i niemiecki - te znam.
A nauczyłbym się chętnie hmmmm hiszpański, niderlandzki...nie wiem, zastanawiam się jeszcze :)

Niderlandzki ♡ jak znasz niemiecki, to niderlandzki złapiesz bez większych problemów.

jcmar napisał/a:
światełkoPEACE napisał/a:

A nauczyłbym się chętnie hmmmm hiszpański, niderlandzki...nie wiem, zastanawiam się jeszcze :)

Ucz się niderlandzkiego, masz już na tym forum koleżankę do wspólnych rozmów w tym języku - Leesh.

Natuurlijk! Heb je een zin om Nederlands te leren? 😎


Hmmmmm :) ))
No właśnie słyszałem, że niderlandzki to podobno trochę jakby pomieszać angielski i niemiecki :)

Tak w sumie jest, choć wychodzi z tego pewna indywidualność :mrgreen:

Tak odnośnie różnic:

_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
tekla
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tv
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 21
Posty: 102
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-10-21, 22:51   

Poza polskim angielski znam na C1, w pracy mówię po rosyjsku (studiowałem rusycystykę, taka niespełniona, mimo wszytsko, miłość), znam podstawy hiszpańskiego, z ciekawości po apkach klepię powoli niderlandzki i czeski.
_________________
Attracted by the blinding light
Like months we fly towards the fiery end
With hope to conquer the skies
We throw ourselves into the void again
 
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-21, 23:24   

tekla, spreek je Nederlands? :mrgreen: vind je Nederlands een moeilijke taal?
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
tekla
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tv
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 21
Posty: 102
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-10-22, 00:47   

Leesh, ik spreek een beetje, met de hulp van clozemaster en het internet :-)
_________________
Attracted by the blinding light
Like months we fly towards the fiery end
With hope to conquer the skies
We throw ourselves into the void again
 
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-22, 05:57   

tekla, jij doet jouw best, ik ben blij :mrgreen: hoe gaat het met jou?
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
tekla
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tv
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 21
Posty: 102
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-10-22, 22:59   

Leesh napisał/a:
tekla, jij doet jouw best, ik ben blij :mrgreen: hoe gaat het met jou?


Bedankt! Ik ben in orde.
_________________
Attracted by the blinding light
Like months we fly towards the fiery end
With hope to conquer the skies
We throw ourselves into the void again
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 11