Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Świadectwo Pracy
Autor Wiadomość
Liza
użytkownik
Zawsze kobieta


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 102
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-22, 02:11   Świadectwo Pracy

Czy waszym zdaniem jakaś firma ma prawo odmówić zaktualizowania świadectwa pracy powołując się na wypowiedź wynajętej kancelarii prawniczej której zdaniem nie ma obecnie w Polsce podstaw prawnych do takiej aktualizacji? Mowa oczywiście o aktualizacji po prawomocnym wyroku sądowym, nadaniu nowego PESEL, decyzji USC i po otrzymaniu nowego dowodu osobistego i po aktualizacji danych w ZUS i Urzędzie Skarbowym oraz wojsku. Kto może pomóc w przypadku takiego problemu gdy kancelaria prawna powołuje się na brak możliwości prawnej w Kodeksie Pracy, ustawach Ministerstwa Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny? Przytaczają też fiasko interpelacji poselskiej wnioskującej o możliwość aktualizacji świadectwa pracy wydanego w przeszłości na podstawie prawomocnego wyroku sądu. Dodam, że na chwilę obecną dwie firmy zaktualizowały mi świadectwo pracy. Jedna bez skrzeczenia a druga z małym skrzeczeniem. Ale jednak. Kancelaria prawnicza z Sopotu stwierdza w swej ocenie iż firma która przy obecnym prawie aktualizuje świadectwo pracy - łamie prawo. Ja natomiast od dawna wiem ze słyszenia iż takie dokumenty jak świadectwa pracy, świadectwa szkolne, legitymacje nawet te wydane przed zmianą tożsamości prawnej zawsze aktualizowano. Powiedzcie mi jak to jest z tym problemem faktycznie i czy są przepisy na które adwokaci lub osoby zainteresowane mogą się już teraz powoływać? Mowa oczywiście o naszej uroczej Polsce.
_________________
Kto w imię BEZPIECZEŃSTWA wyrzeka się WOLNOŚCI, nie będzie miał ani JEDNEGO ani DRUGIEGO !! !
 
 
Alvena
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 175
Posty: 548
Wysłany: 2021-01-22, 05:28   

dyplomy ze studiów aktualizuje się po zmianie imienia, niestety świadectwa pracy nie są regulowane prawnie w tym przypadku i pracodawcy idą na rękę, robiąc coś takiego :/ bo wedlug prawa w czasie bycia deadname jestesmy niby inną płcią, a w chwili wyroku sądu dopiero zmieniamy płeć, czyli w trakcie pracy byliśmy inną płcią niż po wyroku sądu. co jest głupotą, bo od zawsze byliśmy inną płcią, niż ta przypisana przy urodzeniu, i właśnie dlatego zresztą sąd umożliwia naszą zmianę płci w dokumentach.
no i jest to hipokryzja, bo nagle świadectwa szkolne mozemy zmienic i uczelnia nie ma prawa odmówić, mimo ze podczas studiów byliśmy deadname, a swiadectw pracy niekoniecznie, choć to ta sama sytuacja.

oczywiscie pracodawcom nie grozi nic za aktualizację świadectwa pracy. to nie jest żadne wykroczenie ani przestępstwo. ale prawo tego nie nakazuje, to dobra wola pracodawcy, jeśli się zgodzi.
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2021-01-23, 18:39   

Za granicą nikt nie ma z tym problemu. Nawet jak aplikuje do banku światowego i mu się imię na dyplomie nie zgadza to po prostu klaryfikuje, że zmieniał imię i nikogo nic więcej nie obchodzi. Tylko w Polszy tak się trzeba ze wszystkim srać.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
jcmar
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 80
Posty: 295
Wysłany: 2021-01-23, 20:09   

Armand napisał/a:
Tylko w Polszy tak się trzeba ze wszystkim srać.

Tylko?
I czemu Polszy, po rosyjsku?
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2021-01-23, 20:19   

A bo ja wiem, czemu tylko w Polszy. W sumie w Rosji pewnie też (specjalnie użyłem spolszczonej nazwy. Czy to cię satysfakcjonuje?)
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
jcmar
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 80
Posty: 295
Wysłany: 2021-01-23, 20:33   

Armand napisał/a:
A bo ja wiem, czemu tylko w Polszy. W sumie w Rosji pewnie też (specjalnie użyłem spolszczonej nazwy. Czy to cię satysfakcjonuje?)

Dziwi mnie, a nie satysfakcjonuje.
 
 
Alvena
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 175
Posty: 548
Wysłany: 2021-01-24, 18:24   

ja nawet za granicą wolałabym nie świecić męskimi dokumentami, nawet jeśli nikt nie miałby z tym problemu. to dość prywatna sprawa. jakaś randomowa osoba, którą spotkam tylko raz w życiu, nie musi wiedzieć, że jestem transseksualna/interseksualna/whatever.

całe szczęście w polsce mamy prawo do aktualizacji dyplomów, a świadectwo pracy mnie nie dotyczy - pewnie zdążę już zmienić dokumenty zanim zacznę pracować.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-28, 20:39   

Był taki raport RPO. Ogólnie chyba wychodziło, że pracodawca może, ale nie musi, wymienić świadectwo pracy na nowe.

https://www.rpo.gov.pl/si...osc_plciowa.pdf
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 10