Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Cześć - poszukuję informacji - proszę o pomoc
Autor Wiadomość
Emilia
użytkownik
Nie chcę SRS :)


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 134
Posty: 357
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-04-29, 02:13   

Witaj

Na początek musisz sobie odpowiedzieć jakie chcesz mieć dawki. Mieć takie typowe dla transek (maksymalna feminizacja) czy raczej mniejsze, brać bloker tst czy nie brać.

1. Czemu wszyscy powielają to kłamstwo z zanikiem libido na hrt. Kobiety też mają libido, tylko jest inne od męskiego. Biorąc estradiol zmieni ci się na kobiece. Tak, przez kilka pierwszych miesięcy będzie małe ale potem powinno się unormować.
Jak będziesz używał narządów płciowych to ich zanik powinien być minimalny.
Po przynajmniej kilku miesiącach stracisz płodność. Odzyskanie jej zależy od czasu brania leków. Pewna znajoma pisała że po roku na hrt musiała na rok odstawić hrt by móc się bawić w płodzenie.

2. Robienie przerw sprawi że efekty będą bardzo małe. Jeśli byś zarzucił hrt całkowicie to tst w jądrach wszystko unormuje, raczej powolne zmniejszanie dawek pomoże ci bezpiecznie wyjść z hrt, dodatkowe branie leków nie będzie potrzebne. Ale pamiętaj że takie bawienie się lekami może być w pewnym stopniu niebezpieczne. Jak już zadecydujesz co robić to zapewne udasz się do seksuologa i endokrynologa, z tym drugim będziesz konsultował dawki.

3. Jeśli chcesz mieć jakieś efekty to hrt nie wolno przerywać. To trzeba brać do końca życia. Dodam też że bycie na przyblokowanym tst (efekt blokera utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas po zarzuceniu brania) i braku estradiolu zaczniesz się gorzej czuć i psychika zacznie ci siadać. Wiem co mówię.

5. Zależy od leków i ich dawek. Zwykle jest to około kilkaset złotych miesięcznie.


Jeśli walnęłam jakaś gafę to proszę ją kulturalnie wypomnieć.
_________________


Nigdy nie trać nadziei
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-29, 04:07   

1. Tego (o płodności) nawet lekarz ci nie powie, bo każdy organizm jest inny i reaguje inaczej. U niektórych płodność może zniknąć już po trzech miesiącach, u innych to się może ciągnąć latami. W niektórych przypadkach jest to wyprawa w jedną stronę, bo niekiedy zdarza się, że nawet po wznowieniu pracy przez jądra nasienie jest zbyt słabej jakości, by się efektywnie rozmnażać. Mowa nie tylko o skutecznym zapłodnieniu, ale też o zdrowiu ewentualnego płodu. Ogólnie, w większości przypadków, żeby doprowadzić do takiego stanu rzeczy, potrzeba co najmniej kilku lat.

2. Zabronić nikt ci nie zabroni... Ale to dosyć duży wysiłek dla organizmu. Ludzkie ciało nie jest przyzwyczajone do tego, by tak sobie żonglować hormonami płciowymi wedle gustu. Możesz, ale nie musisz, mieć po takich przygodach zarówno problemy morfologiczne (z krwią) typu czerwienica czy zakrzepica, jak i objawy pomenopauzalne (np. uderzenia gorąca, itd.).

Co do "przeciwnej kuracji", to tak samo: wszystko zależy od organizmu. Z reguły po odstawieniu hormonów organizm sam się zaczyna po jakimś czasie regulować, ale na to też żaden lekarz ci gwarancji nie da. Niekiedy trzeba wspomóc się farmakologicznie, bo np. okazuje się, że poziomy LH i FSH nie są takie, jakie powinny.

Poza tym, wyhodowanie bardzo damskich cech w ciągu kilku tygodni jest mało prawdopodobne. Zależy też, czego dokładnie oczekujesz. Sylwetka w kilka tygodni (typu redystrybucja tkanki tłuszczowej, rozmieszczenie mięśni, itd.) na pewno nie stanie się nagle kobieca. Pierwsze zmiany są przeważnie subtelne, np. wygląd skóry, zmiana zapachu ciała, przerzedzenie owłosienia ciała, tego typu rzeczy.

3. Nie masz co liczyć na odstawienie hormonów i zachowanie efektów. Nawet jeśli (hipotetycznie) stałbyś się bezpłodny, to jądra po ustaniu działania HRT będą znowu walczyć o produkcję testosteronu (bo dostaną sygnał z przysadki mózgowej, że nagle zniknęły z organizmu hormony płciowe i trzeba sobie je wyprodukować), a testosteron ma działanie androgenne, czyli wrócisz do punktu wyjścia.

Z moich obserwacji wynika, że o zadowalające efekty walczy się wiele lat (przy założeniu braku dobrych warunków wyjściowych typu bardzo kobieca twarz i drobna budowa ciała), niekiedy niezbędne okazują się zabiegi chirurgiczne. W bardzo niewielu przypadkach same hormony okazują się w pełni wystarczające, niemal każda transka "chce więcej". Tu pytanie, jakich dokładnie efektów oczekujesz i czym byś się zadowolił. Jeśli zależy ci na w pełni kobiecym wyglądzie i tak zwanym passingu, to raczej na pewno będzie to długa i ciężka droga, bardziej na przestrzeni lat niż tygodni

4. Zależy od postaci leku. W przypadku leków doustnych oraz żelu --> jest potrzeba zażywania ich codziennie. Jest również dostępny preparat do iniekcji, Neofollin, wówczas nie ma potrzeby codziennego przyjmowania leku, tylko co jakiś czas.

5. Niektóre leki są refundowane (np. Estrofem 2), dzięki czemu sama hormonoterapia może kosztować grosze (nie dosłownie, oczywiście, ale w cenie karnetu na siłownię już tak). Jednak refundacja nie dotyczy wszystkich leków, więc koszt miesięczny może się mocno wahać między niskim a dosyć sporym (kilkaset złotych, jak wspomniała Emilia).

Ogólnie hormony nie są zalecane, jeśli nie czujesz silnej awersji do swojego ciała i jego stan nie utrudnia ci życia. Warto też, żebyś wiedział, że medycyna nie przewiduje przypadków, żeby ktoś brał sobie hormony na życzenie w celach czysto upiększająco-kosmetycznych (do tego wlicza się też "niebinarność", ponieważ w medycynie według stosowanych w Polsce wytycznych z ICD-10 nie stawia się takiego rozpoznania), więc o ile nie nakłamiesz lekarzowi, że jesteś kobietą trans, mało który lekarz zdecyduje się wypisać ci lek (ze słyszenia wiem o Grabskim z Krakowa).
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-29, 12:23   

Z libido to jest taak. Wiele osob bedzie twierdzilo ze nic sie nie zmienia... ale to bajki są. Fizjologicznie erekcje są możliwe ale o efekcie dębowej kłody zapomnij raczej zostaniecie z rozmarznieta parówką. Psychicznie.... bedziesz jak kobieta. Wszystko bedzie zaczynalo sie w glowie. Czasem a właściwie zazwyczaj predzej bedziesz chciec spać niz sie seksic. :D


I.... jeśli możesz zyc tak jak dotychczas i jestes w miare szcześliwa zapomnij o tranzycji i hrt. To wcale nie jest droga usłana różami i gwarancja szczęścia.
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7096
Wysłany: 2020-04-29, 12:49   

Cześć :)

Zamróź nasienie.

Inna sprawa, że planowanie dziecka w Polsce, w związku potencjalnie jednopłciowym jest trochę problematyczne.
_________________
Freja Draco
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-29, 17:05   

"Chciałabym być bardziej kobieca, zmienić mój organizm, dlatego myślę o HRT. Chciałabym na co dzień funkcjonować jako mężczyzna by nie zmieniać radykalnie mojego życia społecznego a od czasu do czasu, jadąc np. na wakacje, wychodząc na spacer, będąc w domu, być kobietą. Tu nie chodzi już nawet o ubiór i to jak inni nas widzą, tylko o to jak sama siebie widzę i jaką siebie akceptuję."

To nie zadziała. Z mojej strony EOT
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-29, 17:32   

Piccola napisał/a:
Szczęście daje mi to, że mam moją żonę, że oboje jesteśmy zdrowi i jeśli ktoś spytałby się mnie czy zamieniłabym to na bycie kobietą - odpowiedź jest prosta i natychmiastowa - NIE.

A kto każe zamieniać? Nikt nie każe się wam rozstawać.

Piccola napisał/a:
Chciałabym być bardziej kobieca, zmienić mój organizm, dlatego myślę o HRT. Chciałabym na co dzień funkcjonować jako mężczyzna by nie zmieniać radykalnie mojego życia społecznego a od czasu do czasu, jadąc np. na wakacje, wychodząc na spacer, będąc w domu, być kobietą. Tu nie chodzi już nawet o ubiór i to jak inni nas widzą, tylko o to jak sama siebie widzę i jaką siebie akceptuję.

Ludzie nie są idiotami i w pewnym momencie zauważą, że np. powiększyły ci się sutki/masz ginekomastię. Zaczną się pytania. Co im wtedy powiesz?

Nie można być na HRT i mieć dwa osobne życia z jednego prostego powodu: nie da się magicznie odczarować powstałych wskutek stosowania HRT zmian, z dnia na dzień i na życzenie.

Piccola napisał/a:
Przeglądając to forum czytałam w kilku miejscach iż doktor Liber przepisuje bez problemu hormony, czy to prawda?

Tak, ale tylko w przypadku transseksualistów. Liber nie uznaje istnienia niebinarności, bo według niego wszelkie zaburzenia tożsamości płciowej mają źródło w mózgu (czyli np. kobieta ma męski mózg, a facet kobiecy mózg). Jeśli mu powiesz coś o tym, że chcesz być kobietą tylko czasami i generalnie to zamierzasz żyć na co dzień dalej jako facet, to cię wyśmieje.

Piccola napisał/a:
Czy dodatkowo też jako seksuolog jest w stanie ewentualnie pomóc z dylematem jeśli umówiłabym się do niego na wizytę, czy na to raczej nie mam co liczyć?

To słaby pomysł, bo on po prostu daje skierowania na badania (do psychologa, psychiatry, badania laboratoryjne, itd.) ściśle po to, żeby zdiagnozować transseksualizm i wypisać opinię do sądu.

Jeśli chcesz pogadać o wątpliwościach, to zdecydowanie lepiej będzie pójść z tym do sprawdzonego psychologa znającego się na tematyce trans.

Piccola napisał/a:
Czy można do niego przyjść z kimś, w moim przypadku z żoną i po prostu porozmawiać?

Ależ oczywiście, że możesz, tylko jak wyżej --> Liber co najwyżej ci powie coś w stylu "mam wiedzieć lepiej od ciebie, kim jesteś?". Z partnerami do niego dobrze jest chodzić w momencie, kiedy partner/ka nie jest przekonany/a do twojej tranzycji i chcesz, żeby lekarz mu/jej to profesjonalnie wyjaśnił.

Piccola napisał/a:
Jak wygląda refundacja leków? Czy lek jest refundowany dla wszystkich, czy to zależy od tego jaki lekarz go przepisze?

Receptę z refundacją może wystawić lekarz z podpisaną umową z POZ. Czyli np. receptę od Libera trzeba zabrać do rodzinnego i wtedy rodzinny ją przepisze, uwzględniając refundację.

Piccola napisał/a:
Jeszcze jedno - nigdy nie byłam na żadnym spotkaniu dla osób trans... Starałam się odciąć od tego i pozostawić to wszystko w mojej głowie, ale teraz sobie myślę, że może to właśnie powinno być jednym z pierwszych kroków? Czy na takim spotkaniu mogłabym liczyć na poważną rozmowę z kimś doświadczonym?

Wiele (jeśli nie większość) transów nie uczestniczyło nigdy w takich spotkań i mają się świetnie. To od ciebie zależy, czy chcesz brać w czymś takim udział.
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-29, 18:51   

Refundacja u Libera jest normą. Zaznacza zwyczajnie na recepcie. I to dziala. Jestem jego pacjentką więc wiem.

WiktoriaJangmi,

To twoja sprawa. Ale nie jest to zbyt rozsądne.
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-29, 18:58   

Katarzyna napisał/a:
Refundacja u Libera jest normą. Zaznacza zwyczajnie na recepcie. I to dziala. Jestem jego pacjentką więc wiem.

Okej, zweryfikowałem. Faktycznie trochę się zapędziłem. Umowa z POZ jest wymagana w przypadku skierowań (poza skierowaniami szpitalnymi), nie dotyczy refundacji z recept.

WiktoriaJangmi napisał/a:
Katarzyna, Ale Liber to przecież jest legalny dieler HRT, nawet nie wolno brać dawek jakie on zapisuje tylko sobie samemu ustalić dawki

Na pewno nie samemu, tylko jak już to z innym lekarzem.
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-29, 20:06   

OneLotusPetal napisał/a:
Ludzie nie są idiotami i w pewnym momencie zauważą, że np. powiększyły ci się sutki/masz ginekomastię. Zaczną się pytania. Co im wtedy powiesz?


Że pakuję na klatę.

Niestety, Piccola nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko. HTZ, to radykalny krok, który zmienia wszystko w życiu.
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-29, 20:11   

Cytat:
Piccola napisał/a:
Jeszcze jedno - nigdy nie byłam na żadnym spotkaniu dla osób trans... Starałam się odciąć od tego i pozostawić to wszystko w mojej głowie, ale teraz sobie myślę, że może to właśnie powinno być jednym z pierwszych kroków? Czy na takim spotkaniu mogłabym liczyć na poważną rozmowę z kimś doświadczonym?

Wiele (jeśli nie większość) transów nie uczestniczyło nigdy w takich spotkań i mają się świetnie. To od ciebie zależy, czy chcesz brać w czymś takim udział.


Tylko, że takie spotkania pomagają umiejscowić siebie we właściwej szufladzie spod parasola. Mnie osobiście wyjaśniły sporo, myślę, że nie tylko mnie.
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-30, 00:38   

Piccola, poczytaj o tym, jak przebiega tranzycja mtf. Pooglądaj w Google Images zdjęcia transek przed i w trakcie hormonoterapii, zwróć uwagę, jak się zmienia np. redystrybucja tkanki tłuszczowej czy wygląd twarzy (oczywiście naturalnie, bez żadnych cudów chirurgii plastycznej). To ci da mniej-więcej wyobrażenie, co może się przytrafić na HRT też i tobie.
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-30, 00:45   

Mnie natomiast zastanawia czy "warto" bo swoje potrzeby możesz realizować bez hormonów. Zamiast wydawać xxxx kasy na lekarzy może fajniej kupić kilka ładnych kiecek, zrobić ładny makijaż i zorganizować sobie sesje zdjęciową? Znam takie osoby i dla nich to wielka przyjemność. Z innych sposobów przychodzi mi do głowy permanentne usunięcie zarostu z twarzy - laserem lub elektrolizą. Bo my tu... decydując się na hrt decydujemy sie na kompletną tranzycję łącznie czasem z operacjami i zmianami danych - dlatego twój pomysł wydaje się nam nie trafiony.
 
 
Hestia
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 87
Posty: 262
Wysłany: 2020-04-30, 09:22   

WiktoriaJangmi napisał/a:
ja tam sama dobieram dawki, znam się na tym lepiej niż niejeden polski lekarz


Ano, niejeden - jest ich trzech
_________________
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-30, 10:16   

Co do spotkań z innymi osobami trans, to nie gryzą, ale nie uważam, żeby to cokolwiek wyjaśniało merytorycznie.
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7096
Wysłany: 2020-04-30, 11:39   

WiktoriaJangmi napisał/a:
Ach te sprawy śmiertelników, jakieś związki, jakieś przeciwskazania, jakieś normy.


A Ty co? Duchowa córka Kaczyńskiego?
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-30, 20:55   

Dopoki wisi sie na czyims ramieniu i nie ma zadnych potrzeb po za usilowaniami w byciu pseudoautorytetem jest ok. Tylko że to sie kiedys skończy. Co zostanie? Liczysz na fenomen Chaunceya Gardinera?
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-05-10, 15:43   

Cześć :)
Gratuluję rozumiejącej żony, super tworzyć taki związek :)

Na pytania już Ci raczej przedmówcy odpowiedzieli (zwłaszcza OneLotusPetal rzeczowo), ale jeszcze coś dodam:

1. i 2. Rozpoczynać i przerywać by potem znowu rozpoczynać... i może przerywać nie jest zdrowe - wahania hormonalne dla organizmu nigdy nie są zdrowe. Ale jeśli rozpoczniesz i stwierdzisz, że to nie to, no to cóż... to nie powinno mieć aż takiego znaczenia dla organizmu.
Zanik płodności może być natomiast nieodwracalny dlatego zanim rozpoczniesz HRT najlepiej by było zamrozić nasienie w do tego przeznaczonej klinice, bez względu na to czy planujesz kiedyś przerwać czy nie. Jak przerwiesz i okaże się, że płodność wróciła, to wtedy możesz zaprzestać przechowywania tam nasienia i więcej nie płacić (bo to kosztuje ileśtam rocznie).

3. Jeśli usuniesz jądra, to musisz przyjmować jakieś hormony, bo organizm potrzebuje hormonów płciowych. Jeśli nie usuniesz jąder, a przerwiesz, to zmiany w dużej mierze się cofną. Jeśli natomiast nie usuniesz i nie przerwiesz, to to też jest tak średnio zdrowym stanem dla ciała niestety... Dlatego ciężko jest być pomiędzy i nie nadszarpnąć sobie na tym zdrowia.

4. Nie robi się przerw.

WiktoriaJangmi napisał/a:
Freja, Po prostu wiele dylematów z tego forum to dla mnie abstrakcja, jakieś zdanie ludzi, jakaś rodzina, jakieś wątpliwości, diagnozy, sacharozy, ja se mam takie fajne cukiereczki i sobie je jem mniam mniam i mam podkład z Biedry i tusz do rzęs i kredkę do ust fajną, i sobie z bluzek uszyłam jeszcze fajną mini.

Ja Ciebie nawet rozumiem, ale nie wszyscy są tacy jak my ;) I nawet ja nie zawsze taki byłem.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10