Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana danych zagranicą
Autor Wiadomość
ya_boi
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: is
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1
Posty: 28
Wysłany: 2020-02-03, 22:45   Zmiana danych zagranicą

Mieszkam zagranicą, ale chciałbym złożyć wniosek o zmianę imienia i nazwiska na płciowo neutralne i takie, którego normalnie używam w pracy. Moje pytanie: jak długo musiałbym czekać na decyzję i czy w wypadku pozytywnego rozpatrzenia musiałbym przylecieć do Polski, żeby złożyć wniosek o nowe dokumenty czy moja obecność jest potrzebna tylko przy odbiorze tychże dokumentów? Męczę się strasznie z moim głupim imieniem i tym, że każdego muszę poprawiać, a to prowadzi do pytań itp.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-02-04, 01:44   

Wniosek o dowód możesz złożyć przez internet (tylko nie wiem jak to jest jak dochodzi dokument o zmianie imienia...), tylko odebrać dowód musisz osobiście.
_________________
 
 
ya_boi
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: is
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1
Posty: 28
Wysłany: 2020-02-09, 23:06   

Właśnie próbowałem przez założenie Profilu Zaufanego na e-puapie i kazali mi potwierdzić ów profil w polskiej placówce. No ręce opadają.
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-02-10, 12:55   

A w ambasadzie lub konsulacie się nie da?
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-02-10, 13:59   

Po wpisaniu do przeglądarki "upoważnienie dowód osobisty"

http://nawzor.pl/upowazni...dowod-osobisty/

Myślę, że powinno być pomocne, upoważnij do tej czynności (oraz odbioru) osobę zaufaną i niech ci wyśle dowód kurierem, pocztą lub inną drogą (np. dowiezie osobiście).
_________________

 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2570
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-02-10, 15:51   

ya_boi napisał/a:
kazali mi potwierdzić ów profil w polskiej placówce.


Sven napisał/a:
A w ambasadzie lub konsulacie się nie da?

ya_boi, to właśnie są polskie placówki. Nikt nie każe Ci przyjeżdżać do Polski.
_________________
 
 
 
ya_boi
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: is
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1
Posty: 28
Wysłany: 2020-02-12, 00:33   

Nigdzie nie napisałem, że muszę przyjeżdżać do Polski do polskiej placówki. Tak, wiem, że ambasada to polska placówka, nie jestem idiotą, ale mieszkam na drugim końcu kraju, dlatego ta opcja dla mnie odpada. Na szczęście udało mi się ogarnąć sprawę z e-puapem. Ayashiiru, dzięki za linka.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-02-12, 19:07   

Ayashiiru napisał/a:
Po wpisaniu do przeglądarki "upoważnienie dowód osobisty"

http://nawzor.pl/upowazni...dowod-osobisty/

Myślę, że powinno być pomocne, upoważnij do tej czynności (oraz odbioru) osobę zaufaną i niech ci wyśle dowód kurierem, pocztą lub inną drogą (np. dowiezie osobiście).

Jak to się ma do tego: https://e-prawnik.pl/porady-prawne/odbior-dowodu-osobistego-2.html ??
_________________
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-02-13, 06:55   

wendigo napisał/a:
Jak to się ma do tego: https://e-prawnik.pl/porady-prawne/odbior-dowodu-osobistego-2.html ??

Normalnie - od 2010 roku (pierwszy komentarz) minęła dekada i każdą ustawę zmieniono klika razy. Należy patrzyć na daty artykułów, które się czyta, zaś te, które nie podają dat publikacji uznać za szmatławce niezależnie od nazwy strony.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-02-15, 03:19   

Ok, na komentarz faktycznie nie popatrzyłem ale również nigdzie nie znalazłem nowszego rozporządzenia w tej sprawie niż to wymienione tam "Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, wymiany, zwrotu lub utraty". Teraz poszukałem jeszcze dokładniej i odnalazłem, że aktualna jest "Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych", w której nadal w treści widnieje, że dowody zasadniczo odbiera się osobiście (chyba, że występuje niedająca się pokonać przeszkoda - raczej pobyt za granicą nie jest niedającą się pokonać przeszkodą, ale możliwe że interpretacja będzie zależała od urzędnika). Możliwe też, że potem nastąpiły jakieś jeszcze zmiany ale nie odnalazłem tej, która by zezwalała na odbiór przez osoby trzecie (poza sytuacjami niepełnosprawności, ubezwłasnowolnienia lub osoby niepełnoletniej). Jeśli jesteś w stanie podać konkretne rozporządzenie, to byłbym wdzięczny (mi też się to może kiedyś przydać).

Swoją drogą jak się przebywa za granicą, to w ogóle nie trzeba posiadać polskiego dowodu osobistego (również dlatego może to nie być dostatecznie dobry powód...).
_________________
 
 
ya_boi
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: is
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1
Posty: 28
Wysłany: 2020-02-16, 13:01   

wendigo napisał/a:
Swoją drogą jak się przebywa za granicą, to w ogóle nie trzeba posiadać polskiego dowodu osobistego (również dlatego może to nie być dostatecznie dobry powód...).

Nie mam innego obywatelstwa niż polskie (jeszcze), a paszport mam na stare dane. Musisz posiadać albo dowód albo paszport, a po zmianie danych te, które obecnie posiadam, będą nieaktualne. Mam nadzieję, że mimo wszystko da się to załatwić bez mojej obecności, ale jak będzie potrzeba to przylecę do Polski ;) Najważniejsze, żeby mi dane zmienili.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-02-27, 00:13   

ya_boi napisał/a:
Musisz posiadać albo dowód albo paszport, a po zmianie danych te, które obecnie posiadam, będą nieaktualne.

Tak, ale nie z automatu - stare dokumenty są tak długo ważne, dopóki nie wyrobisz nowych (oczywiście należy to zrobić w miarę szybko :P ale jednak stare są ważne do czasu odbioru nowych). Swoją drogą ciekawe jakby to było właśnie w przypadku osoby bez dowodu i tylko z paszportem - chyba można wyrobić nowy po prostu w ambasadzie, z pominięciem urzędów w Polsce...
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 10