Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Miejsce rozprawy
Autor Wiadomość
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-31, 13:21   Miejsce rozprawy

Co mam zrobić w przypadku, jeśli ja i moi rodzice spisaliśmy dokument z prośbą o potocznie sprawy w Poznaniu, a dziś sąd wysłał pismo, że Poznań jest miejscem błędnym i musi to być miejsce zamieszkania moich rodziców? Myślałem, że jeśli spisze się umowę z rodzicami i da w załączniku do pozwu (tak zrobilem), to można sprawę mieć w dowolnym mieście? O_o

Pismo nosi tytuł "postanowienie" i przysługuje mi prawo do apelacji. Nie rozumiem, co ja mam teraz zrobić? Chyba nie muszę płacić drugi raz 600 zł??!


Treści pism:

"postanawia:
uznać się za niewłaściwy miejscowo i sprawę przekazać Sądowi Okręgowemu w Lublinie jako
miejscowo i rzeczowo właściwemu ze względu na właściwość ogólną - miejsce zamieszkania
obu pozwanych."

"DORĘCZENIE ODPISU POSTANOWIENIA
Sąd Okręgowy w Poznaniu XII Wydział Cywilny w sprawie z powództwa
X

Przeciw
Y i X - o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa
(art. 189 kpc) w załączeniu przesyła odpis postanowienia z dnia 29 stycznia 2020 r..
NA ZARZĄDZENIE SĘDZIEGO
z up. Kierownika sekretariatu
Starszy sekretarz sądowy Anna Krzemińska
Niniejsze pismo nie wymaga podpisu własnoręcznego na podstawie § 21 ust. 4 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z
dnia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów
administracji sądowej jako właściwie zatwierdzone w sądowym systemie teleinformatycznym.
Bieżące informacje o sprawie oraz wgląd do dokumentów sprawy zamieszczonych w systemie
informatycznym, można uzyskać po założeniu konta w Portalu Informacyjnym Sąd Okręgowego w
Poznaniu. Szczegółowe informacje o zasadach działania Portalu Informacyjnego oraz o sposobie
założenia konta znajdują się na stronie internetowej tutejszego sądu www.poznan.so.gov.pl
(Menu główne / Załatw sprawę przez Internet / Portal informacyjny)
P O U C Z E N I E
Na postanowienie przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu , które
wnosi się za pośrednictwem Sądu Okręgowego w Poznaniu, w terminie tygodniowym od dnia
doręczenia postanowienia, a jeżeli pismo strony wskazane w postanowieniu zostało doręczone
później niż postanowienie termin do wniesienia zażalenia biegnie od doręczenia tego pisma.
Zażalenie powinno być złożone na piśmie wraz z odpisem dla strony przeciwnej. Zażalenie
powinno czynić zadość wymaganiom dla pisma procesowego tj. zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
- sygnaturę akt sprawy
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma ( zażalenie)
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników
oraz zawierać :
- wskazanie zaskarżonego postanowienia z podaniem czy jest ono skarżone w całości czy w
części ( a jeśli w części , to w jakiej)
- wniosek o zmianę lub uchylenie postanowienia
- zwięzłe uzasadnienie zażalenia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów.
Termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą odpowiada
początkowemu dniowi terminu. Oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej
operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe
lub w placówce pocztowej operatora świadczącego usługi pocztowe powszechne w innym
państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. To
samo dotyczy złożenia pisma przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej albo przez
osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego oraz przez członka załogi
polskiego statku morskiego u kapitana statku."


Nie rozumiem, dla mnie to bełkot. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, jakie powinno być teraz moje postępowanie?
 
 
Misia
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-31, 16:41   

Oni są zalosni...
Ja też spisałam umowę z rodzicami i miałam rozprawę tam, gdzie chciałam.
Sad ewidentnie nie przejrzał gruntownie całej dokumentacji. Totalna olewka.
Ja bym napisała pismo o istnieniu dokumentu, w którym ustalono sąd rozstrzygajacy.
Nie bój sądu, ja też się bałam, ale to tylko instytucja.
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-31, 18:08   

Dzwoniłem do sadu. Pani z biura obsługi interesanta powiedziała mi, że niezależnie od jakichś moich umow z rodzicami, nie można sobie samemu z pozwanymi ustalać miejsca rozprawy, dlatego oni wyślą moja dokumentację do Lublina i jeśli chcemy, żeby sprawa odbyła się w Poznaniu, to mam składać o to wniosek do Lublina.

Oni tak serio? O_o

Ten Poznań to jest taki szok i niedowierzanie, że zacząłem myśleć, że może już lepiej, żeby faktycznie Lublin to przejął...
 
 
Misia
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-31, 19:07   

To Pani z biura się trochę nie zna.
Pozew wysyłałam razem z umową do sądu celowego i nie było problemów.
Może Lublin będzie jednak lepszy? Może ruszy tam to postępowanie, bo z tego co pisałeś o Poznaniu, to śmiech na sali.
Lublin teoretycznie powinien być mniej oblozony sprawami, bo to wschód i mniejsze miasto.
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2020-01-31, 19:38   

Kodeks Postępowania Cywilnego napisał/a:
Art. 46. KPC
Właściwość umowna sądu
§ 1.
Strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej lub jeżeli powód nie złożył pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów.
§ 2.
Strony nie mogą jednak zmieniać właściwości wyłącznej.

Wyczuwam terfów w tym sądzie.. Może warto apelować w oparciu o ten artykuł KPC?

Pytanie czy nie będzie bruździł §2 no ale skoro u Misi przeszło..
_________________
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-31, 20:32   

Generalnie na pewno lepiej w Lublinie organizacyjnie (bardziej chaotycznie niż w Poznaniu się chyba nie da...), z tym że dla mnie dojazd do Lublina jest o tyle ciężki, że to 7 godzin w pociągu, bliżej mam nawet do Berlina! A studiuję dziennie i nawet jeśli mamy usprawiedliwione nieobecności, to i tak musimy odrobić zajęcia. To jest warunek zaliczenia każdego przedmiotu.
Tłuc się do Lublina i z powrotem co najmniej dwa dni tylko dlatego, bo sąd tak kazał. Nie rodzice. Sąd... Ja nie wiem, kogo oni chcą uszczęśliwić, moich rodziców? To trochę taka niedźwiedzia przysługa, bo rodzice, mimo że się ze mną nie zgadzają, nie chcą przeszkadzać mi w studiach, dlatego spisaliśmy tę umowę. Dla mnie jest problem dojechać do Lublina, dla nich do Poznania już nie, bo praca ojca częściowo polega na jeżdżeniu do klientów rozrzuconych po całej Polsce. Dlatego nie rozumiem takiej decyzji sądu...
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-01-31, 23:45   

Zastanów się Lisku co potrwa krócej - apelacja, bo nie masz już innej drogi by robić to w Poznaniu - czy jednak pojechać 1 lub 2 razy do tego Lublina. Do tego skoro mniej obłożony sprawamI?
_________________

 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-02-01, 15:48   

To ja mam teraz drugie pytanie. Po namyśle zdecydowałem, że chrzanię Poznań i niech to jednak będzie w Lublinie. Sąd ma wysłać mój pozew do Lublina, ja nic nie muszę robić.

Pytanie: czy ja muszę jakoś skorygować pozew, złożyć jakieś pismo? Bo w załączniku do pozwu dałem tę umowę z rodzicami o odbycie rozprawy w Poznaniu. Nie chcę, żeby Lublin myślał, że to aktualne i żeby po kolejnych miesiącach cofnęli mój pozew do Poznania... Mam coś napisać, że rezygnuję? I z rodzicami czy już sam?
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-02-01, 17:20   

OneLotusPetal napisał/a:
Pytanie: czy ja muszę jakoś skorygować pozew, złożyć jakieś pismo? Bo w załączniku do pozwu dałem tę umowę z rodzicami o odbycie rozprawy w Poznaniu. Nie chcę, żeby Lublin myślał, że to aktualne i żeby po kolejnych miesiącach cofnęli mój pozew do Poznania... Mam coś napisać, że rezygnuję? I z rodzicami czy już sam?


Cytat:
postanawia:
uznać się za niewłaściwy miejscowo i sprawę przekazać Sądowi Okręgowemu w Lublinie jako miejscowo i rzeczowo właściwemu ze względu na właściwość ogólną - miejsce zamieszkania obu pozwanych.

Chyba jest to jasne, że twoja sprawa już będzie w Lublinie, gdy minie termin. Moim zdaniem nie musisz robić i tylko czekać na wezwanie, ponieważ sąd wydał postanowienie, że sprawa odbędzie się w Lublinie.

Sąd to nie gra w pinponga, aby oba sądy uznały się za niewłaściwe, bo muszą przekierować sprawę do tego właściwego. W aktach sprawy będzie decyzja, że Poznań jest niewłaściwy miejscowo i że przekierowali twoje akta.
 
 
Misia
[Usunięty]

Wysłany: 2020-02-01, 19:46   

Cierpliwie czekaj, a ćwiczenia spokojnie sobie odrobisz jak pojedziesz na rozprawę. Tylko pamiętaj, że być może sąd powoła lubelskich bieglych, więc będziesz musiał się do nich dodatkowo udać.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-02-04, 00:19   

1. ja bym jednak za jakiś czas zadzwonił do sądu w Lublinie i zapytał czy wszystko ok, czy mam coś donieść/przesłać/dopisać.
2. jeśli sąd postanowi powołać biegłych np. na pierwszej rozprawie, to zapytałbym czy w miarę możliwości mógłby powołać biegłego/biegłych pochodzących raczej z okolic Poznania. (czasami sąd pyta sam, ale nawet jak nie, to chyba zawsze można podać sugestię).
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10