Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostrzeżenie odnośnie wzoru pozwu z niebieskiego forum
Autor Wiadomość
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-20, 00:20   Re: Ostrzeżenie odnośnie wzoru pozwu z niebieskiego forum

amel napisał/a:
Radca prawny który ma tych spraw bardzo dużo mówi że wzór pozwu z niebieskiego jest bezużyteczny, marnujecie tylko czas i pieniądze (zwłaszcza po zmianie prawa w listopadzie).

Do tego jak ludziom wcześniej się udawało, to sąd ich kroił na biegłych (sama tego doświadczyłam bo wyznaczyli mi niekompetentnego patałacha z Warszawy który wziął 1200zł).

Przytoczył przykład klientki która dwa razy próbowała rozprawy ze wzorem z niebieskiego, zmarnowała 4 lata, zapłaciła 4000zł za biegłego i koniec końców dopiero po pójściu do niego po 6 miesiącach miała pozytywny wyrok.

Także nie używajcie wzoru pozwu z niebieskiego forum.

Jak to poprawnie napisać? Prawdę mówiąc po skończeniu diagnostyki miałam zamiar napisać pozew według tego wzoru. :o Gdzie znajdę poprawny wzór takiego pozwu?
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2019-12-20, 10:13   

Ayashiiru napisał/a:
Prawdę mówiąc po skończeniu diagnostyki miałam zamiar napisać pozew według tego wzoru. Gdzie znajdę poprawny wzór takiego pozwu?

Ayashiiru, pozew zamieszczony na tej stronie jest bardzo ładnie dopracowany i myślę że bez problemu przejdzie w sądzie. Znajdziesz tam także mnóstwo przydatnych informacji.
_________________
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2019-12-20, 12:39   

Co jest nie tak z pozwem z niebieskiego? Składałem pozew w październiku, czy problem też mnie dotyczy?
Nie wyznaczyli mi jeszcze terminu rozprawy, dostałem tylko wezwanie do uzupełnienia wniosku o zwolnienie z kosztów.
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-20, 13:00   

OneLotusPetal, nie wiem, ale zauważ:

Cytat:
(zwłaszcza po zmianie prawa w listopadzie)


Coś się zmieniło w prawie w listopadzie (tego roku?), a ty składałeś w październiku.

Amel, czy ktoś na wzorze pozwu z niebieskiego forum wtopił sprawę bez własnej winy (odmowa zeznań, odmowa badań zleconych przez biegłego)? Czy są to żale na procedury sądowe i często nieuniknione powtórne badanie przez biegłego sądowego?

Osobno zapytam, czy na powyżej linkowanym wzorze pozwu ktokolwiek wtopił rozprawę?
 
 
lamarta
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 72
Wysłany: 2019-12-20, 15:02   

Hej Amel, orientujesz się może w czym konkretnie zmieniło się prawo? I które? I jakie wtedy elementy niebieskiego pozwu stają się nieakceptowalne?
Znajduje ten post:
http://transpomoc.pl/viewtopic.php?t=5976
z tego co pisze Kicur, to zmiany są proceduralne, ale nie dotyczą podstaw prawne czy orzecznictwa w związku z art 189 kpc.
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-20, 16:59   

Amel, radca prawny mówił, że nie przejdzie, ale dlaczego i czego miały dotyczyć niedoróbki? Zawsze możesz pochwalić się wzorem pozwu, który tobie przygotował.
 
 
lamarta
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 72
Wysłany: 2019-12-20, 18:16   

Właśnie, o to chodzi, Ayshiru. Przejrzałam opis tych zmian, do których linkował kicur i jego dalsze komentarze, m.in.:
Cytat:
"amel, nie tyle trudniej, co drożej."

Wyobrażam sobie, że wniosek o biegłego w niebieskim wniosku może się przełożyć na kolejne rozprawy, więcej procedur czy papierów. W tym sensie może być drożej. Nie wiem. Jestem ciekawa szczegółów.

Jako laika trochę mnie niepokoi w opisie nowelizacji, że:
Cytat:
"ustawa wprowadza rozwiązanie mające na celu umożliwienie zwolnienia sądów od rozpatrywania pism, których - wobec brak skonkretyzowanego żądania - nie można w istocie uznać za pozwy, w postaci ustanowienia instytucji zwrotu pisma bez nadawania mu biegu. Dodatkowo wprowadzone zostają znaczne uproszczenia w przypadku pozwów oczywiście bezzasadnych, co także ma na celu szybsze eliminowanie spraw, które w ogóle nie powinny trafiać do sądów." (ze strony infor)


bo na tej podstawie może nawet nie dochodziłoby do rozpatrzenia pozwu przez sędziów z aspiracjami do nowych interpretacji, takich jak "nie bo nie" z wyroków SO z Warszawy ( Sygn. akt I C 478/18 albo Sygn. akt I C 138/17 ). Z drugiej strony, jak widać na tych dwóch przykładach, interpretacja nawet przed tymi zmianami była najważniejsza, jeżeli któryś sędzia tak chciał.

Nie powinno też mieć nadal znaczenia to, że sama nie znasz przepisów, bo nie musisz. Ostatnio przy okazji własnego pozwu znalazłam informację, że jeżeli występuję bez pełnomocnika, to obowiązuje w sądzie zasada "dabis mihi factum, dabo tibi ius" ("daj mi fakt, a ja [czyt. Sąd] dam ci prawo" - szczegóły np. tutaj ). To znaczy, że sądy nie robiły nikomu przysługi kiedy "pomagały i przymykały oko na "niedoróbki" w pozwie" (szczególnie jeżeli nie były przygotowane przez pełnomocnika - bo wtedy inna sprawa). I to prawdopodobnie się nie zmieniło. O ile żądanie jest wyraźnie określone i dowody przedstawione, to też w dalszym ciągu nie powinno podpadać pod nowe rygory z nowelizacji.

Więc w przypadku tego niebieskiego pozwu, trudno chyba mówić o "braku skonkretyzowanego żądania" określonego w tej nowelizacji jako coś, co by go dyskredytowało. Bo żądanie jest wyraźne. Nie kumam.

Ostatecznie, nie wiemy, co konkretnie w jej przypadku powodowało, że ta legendarna klientka ciągnęła sprawę przez 4 lata. Wiemy z kolei, że to się działo przed nowelizacją kpc - więc jakie ma to odniesienie do sytuacji po nowelizacji? Dopytaj swojego radcy prawnego, amel, jeśli możesz.

Swoją drogą, przepraszam za żarty, ale można się też zastanawiać, czy Twój radca może też mieć interes w tym, żebyśmy sami nie pisali swoich pozwów - tylko zwrócili się na przykład do niego albo do jego kolegów. <rotfl>
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-22, 10:10   Re: Ostrzeżenie odnośnie wzoru pozwu z niebieskiego forum

amel napisał/a:
Radca prawny który ma tych spraw bardzo dużo mówi że wzór pozwu z niebieskiego jest bezużyteczny, marnujecie tylko czas i pieniądze (zwłaszcza po zmianie prawa w listopadzie).

Do tego jak ludziom wcześniej się udawało, to sąd ich kroił na biegłych (sama tego doświadczyłam bo wyznaczyli mi niekompetentnego patałacha z Warszawy który wziął 1200zł).


W pozwie z Niebieskiego błędne jest co najmniej to, że nie ma tam wskazanego interesu prawnego do ustalenia płci ("nieustające przykrości" to nie jest interes prawny, tylko interes faktyczny). Dlatego nieżyczliwy sąd mógłby odrzucić pozew na samym początku jako niedopuszczalny, choć praktyka pokazuje, że na szczęście tak się nie dzieje - sędziowie sprawdzają, że w Polsce odbywają się sprawy o ustalenie płci metrykalnej i transpłciowi powodowie/powódki mają naprawdę jakieś problemy związane z rozbieżnością metryki a faktycznej płci.

Już wzór Grześka Żaka jest lepszy pod względem interesu prawnego.

Ponadto pod wpływem analiz są powody przypuszczać, że inaczej napisane pozwy:
-pozwoliłyby uniknąć opinii biegłego - bo zaświadczenia lekarskie + wyniki badań byłyby wystarczające (tutaj można by też popracować nad treścią zaświadczeń lekarskich),
-gdyby jednak wyznaczono biegłego, pozwoliłyby na ograniczenie jej treści przez brak badania orientacji seksualnej, preferencji seksualnych itd. powoda/powódki.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
lamarta
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 72
Wysłany: 2019-12-22, 10:46   

Kicur, właśnie niedawno wrzuciłam na forum wzór oparty na swoim pozwie. Kładzie nacisk na interes prawny, na wyniki diagnoz, na utrudnienie dostępu do moich praw.
Uniknęłam dzięki niemu biegłego i kolejnym rozpraw. Wyrok był już na pierwszej rozprawie.

Znasz się bardziej na prawie. Co sądzisz o tym wzorze? Co byś radził innym w nim poprawić?
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-22, 11:38   

Przeczytałem ten pozew :) Na pewno dobre jest bardzo szczegółowe opisanie interesu prawnego.

Natomiast mam wątpliwości co do takiego opisu przeprowadzonych badań diagnostycznych i ich wyników. Ja mam dużą wiedzę w dziedzinie transpłciowości i mogę ocenić, czy to co napisałaś ma sens, ale sędzia raczej nie. Dlatego raczej skupiłbym się na argumentacji prawnej - orzeczeniach Trybunału w Strasburgu, itd. - z których wynika, że wymogiem do zmiany płci metrykalnej winna być jedynie diagnoza + odpowiednim opisie zaświadczenia od seksuologa. :)

Tutaj istotne jest to, że Twoi rodzice nie żyją/zgadzają sie na korektę. A fajnie by było coś ugrać w sprawach osób, których rodzice są bierni (gdy rodzice są na nie, to może być ciężko uniknąć biegłych).
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
lamarta
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 72
Wysłany: 2019-12-22, 12:46   

Super kicur, dzięki!
Moja matka wysłała też odpowiedź na pozew, w którym podyktował am jej, że się zgadza. to też pomogło.

W momencie przygotowania skupiałam się właśnie bardziej na stronie medycznej, wpath itd. jako argumentach przeciw biegłym - niż na przepisach, którymi się zainteresowałam i zakumalam trochę dopiero przed rozprawą. Sama zastanawiałam się, czy nie poszukać w prawach europejskich, ale poddałam się. (A teraz, z nową ustawa, to już w ogóle nie wiem).

Może byłbyś w stanie się dogrzebać takich zapisów ze Strasburga? Można do tego wzoru dodać opcje, z których mogliby korzystać również ci z rodzicami na nie itd., dodac więcej konkretow prawnych?
Położyć jeszcze większy nacisk na właśnie interes prawny i podstawowe prawa konstytucyjne i międzynarodowe?

Plus, jak widzisz, teraz z kolei zastanawiamy się tutaj, czy po nowelizacji kpc 2019 coś się zmieni w samym pozwie?
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-12-23, 01:53   Re: Ostrzeżenie odnośnie wzoru pozwu z niebieskiego forum

amel napisał/a:
Radca prawny który ma tych spraw bardzo dużo mówi że wzór pozwu z niebieskiego jest bezużyteczny

Wybacz ale to nie brzmi wiarygodnie. A może ten radca prawny chce mieć tych spraw jeszcze więcej? :P

amel napisał/a:
Do tego jak ludziom wcześniej się udawało, to sąd ich kroił na biegłych (sama tego doświadczyłam bo wyznaczyli mi niekompetentnego patałacha z Warszawy który wziął 1200zł).

No popatrz, a ja doświadczyłem czegoś zupełnie innego i mnóstwo ludzi których znam też ;) także ten... to żaden dowód.

amel napisał/a:
Przytoczył przykład klientki która dwa razy próbowała rozprawy ze wzorem z niebieskiego, zmarnowała 4 lata, zapłaciła 4000zł za biegłego i koniec końców dopiero po pójściu do niego po 6 miesiącach miała pozytywny wyrok.

A ja przytoczę przykład kolegi, który miał pozytywny wyrok na pierwszej rozprawie i nie zapłacił ani złotówki, bo był zwolniony z kosztów. To też niczego nie dowodzi.

Ogólnie nie bronię jakiegoś wzoru pozwu, ale Twój post nie zawiera żadnych konkretów, to jakby napisać: "Nie kupujcie Forda bo mój mechanik, który naprawia dużo samochodów mówi, że to zły samochód jest" - to też nie brzmi przekonywająco ani konkretnie. Już Kicur podał więcej konkretów.
_________________
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-23, 07:03   Re: Ostrzeżenie odnośnie wzoru pozwu z niebieskiego forum

kicur napisał/a:
Już wzór Grześka Żaka jest lepszy pod względem interesu prawnego.

Gdzie znajdę ten wzór pozwu? Google milczy na ten temat i podpowiada mi pozew ze strony trans-optymisty. W formie męskiej na pewno nie będę pisała. Mogę prosić o link do tego wzoru?

wendigo napisał/a:
amel napisał/a:
Radca prawny który ma tych spraw bardzo dużo mówi że wzór pozwu z niebieskiego jest bezużyteczny

Wybacz ale to nie brzmi wiarygodnie. A może ten radca prawny chce mieć tych spraw jeszcze więcej? :P

Popieram, nie brzmi wiarygodnie ponieważ latami ludzie na tym jechali i w historii jest tylko kilka wyroków negatywnych poprawionych potem przez sądy apelacyjne, a od reszty się odwołano i się jeszcze nie zakończyły sprawy. Teraz była zmiana prawna, więc prawdopodobnie trzeba nowy wzór pozwu.

Kicur, pisząc o interesie prawnym chodzi o powołanie się na fakty, na które powołano się w tym wzorze pozwu, czyli mówiąc krótko:
- utrudnienia w zawieraniu umów i uzyskaniu zatrudnienia,
- powołanie się na konwencję praw człowieka oraz konstytucję,
- wolność decydowania o sobie,
- narażenie na dyskryminację,
- naruszenie sfery intymnej przez potrzebę ciągłego mówienia innym o transseksualizmie,
- przymuszenie do identyfikowania z płcią męską podczas okazywania dowodu,
- podejrzewanie przez innych posługiwania się podrobionym dowodem osobistym,
- niezgodność danych osobowych z wyglądem ciała,
- potrzeba zmiany danych aby móc dokończyć leczenie (operacyjne)?

Co jest tym interesem prawnym, skoro nie są nim "nieustające przykrości"?
 
 
lamarta
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 17
Posty: 72
Wysłany: 2019-12-23, 11:43   

Ayashiiru,
W moim pozwie ( https://drive.google.com/file/d/1L-LVP2grs8c3_Qf8YFkX0aNURdXS_2gp/view?usp=sharing )
starałam się nie zagłębiać w odczucie przykrości, tylko opisywać przeszkody cywilno-prawne i naruszenia prywatności. Czyli w takich kontekstach niemożliwość udowodnienia swojej tożsamości bardziej niż jak mi przykro z tego powodu.

Proponuję tutaj na forum pozbierać i ulepszać wzory, które działały ( http://transpomoc.pl/viewtopic.php?p=141920#141920 ).
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-23, 14:49   

lamarta, problem jest w tym, że do tej pory działały wszystkie te wzory pozwów.
_________________

 
 
lexel
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 63
Posty: 716
Wysłany: 2019-12-24, 07:34   

OneLotusPetal napisał/a:
Co jest nie tak z pozwem z niebieskiego?

Mi sędzina powiedziała że skoro chcę żeby uwzględniono opinię biegłego to ona musi sama wyznaczyć i zanim wyznaczyła takiego który mnie w życiu na oczy nie widział i zgodził się mnie sprawdzić to sporo czasu i pieniędzy minęło.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 10