Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Ślub przed zmianą płci metrykalnej?
Autor Wiadomość
vasago
użytkownik
Genderqueen

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Posty: 7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-07-18, 19:19   Ślub przed zmianą płci metrykalnej?

Zastanawiam się, czy jeśli trans weźmie ślub przed zmianą płci metrykalnej, to czy po zmianie ten ślub będzie dalej ważny? I jak jest ze ślubami kościelnymi?
 
 
 
Alpaka
użytkownik

Preferowany zaimek: bez zaimków
Posty: 542
Wysłany: 2015-07-18, 19:40   

Do zmiany płci wymagany jest rozwód - możesz zataić fakt małżeństwa ale jedna mk tak zrobiła i grożono jej cofnięciem wyroku o zmianę, jak nie weźmie rozwodu. Nie wiem jak ta sprawa się skończyła, możesz pogooglać.

W prawie polskim jest to zakazane, dlatego że małżeństwa jednopłciowe są zakazane. W Niemczech takie coś przechodzi i nie trzeba rozwodu.
 
 
vasago
użytkownik
Genderqueen

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Posty: 7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-07-18, 20:19   

A nie unieważnienie małżeństwa?
 
 
 
Alpaka
użytkownik

Preferowany zaimek: bez zaimków
Posty: 542
Wysłany: 2015-07-18, 20:37   

vasago napisał/a:
A nie unieważnienie małżeństwa?

Nie, po prostu rozwód, chyba że mówisz o kościele ich procedury nie są mi znane.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2015-07-18, 21:46   

Alpaka napisał/a:
chyba że mówisz o kościele ich procedury nie są mi znane.

Mnie też nie ale ślub zapewne staje się nieważny.
_________________
 
 
end_of_words
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-19, 13:45   

Cytat:
Mnie też nie ale ślub zapewne staje się nieważny.

Ślub kościelny pozostaje ważny, Kościół nie uznaje zmiany płci.
 
 
JurekB
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-19, 15:55   

end_of_words napisał/a:
Cytat:
Mnie też nie ale ślub zapewne staje się nieważny.

Ślub kościelny pozostaje ważny, Kościół nie uznaje zmiany płci.

Nie byłbym taki pewny.
Prawo kościelne nie jest ułożone bez sensu.
Nie ma w nim co prawda rozwodów, (bo "co Bóg złączył , człowiek niech nie rozłącza" ), ale jeżeli partner cis wykaże , że przysięgę małżeńska składał niejako "oszukany" przez partnera trans, to może uzyskać unieważnienie małżeństwa. Tak się dzieje np , jeżeli ktoś na spowiedzi małżeńskiej składał fałszywe oświadczenia. Np żona impotenta uzyska unieważnienie, jeżeli nie wiedziała o tej przypadłości męża przystępując do ślubu. Podobnie jeżeli ktoś ukrywał skłonności homo.
Każdy słyszał hasło że w kk nie ma rozwodów i o tym się pieje głośno. A nie zna się i mało korzysta z możliwości jakie prawo kanoniczne daje. Po unieważnieniu małżeństwa można wziąć ponownie ślub kościelny. Bo ten pierwszy staje się z mocy prawa "nie były". To logiczne: osoba wprowadzona w błąd , jest ofiarą i nie może z tego powodu mieć zamkniętej drogi do małżeństwa.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2015-07-19, 17:51   

Mniej-więcej o to mi chodziło co Pisze Jurek. Bo wiadomo, że jak nikt nic nie zrobi, to śluby jakby "jest" dalej, ale jeśli małżonek osoby TS wystąpi o takie unieważnienie, to dostanie bez problemu. (Z resztą podejrzewam, że za odpowiednią kwotę każdy dostanie, ale to inny temat :P ).
_________________
 
 
JurekB
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-19, 18:25   

wendigo napisał/a:
... wiadomo, że jak nikt nic nie zrobi, to śluby jakby "jest" dalej, ale jeśli małżonek osoby TS wystąpi o takie unieważnienie, to dostanie bez problemu... .

Tu jest info na przykładach - jest i przypadek męża transseksualisty.
http://www.kosciol.pl/uniewaznienie_malzenstwa
odpowiedzi udzielają specjaliści prawa kanonicznego ( ja jestem specjalistą :mrgreen: ale z całkiem innej branży)
--------------------------------------------------------------------------------------------
TS o słabych nerwach nie powinny tylko czytać bajdurzeń o istocie transseksualizmu , bo dostaną niestrawności . Specjaliści prawa k. nie mają o tym zielonego pojęcia.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jest wiele przypadków prowadzących do stwierdzenia nieważności małżeństwa zgodnie z prawem kanonicznym. Trzeba pamiętać , że kiedyś ( przed kodeksem Napoleona) tylko takie było i jakoś społeczeństwa na nim oparte funkcjonowały. Możliwości więc są. Tylko wiele osób tego nie wie i nie zna ale marudzić potrafi.
--------------------------------------------
wengido - uwaga co do możliwości MAMONY jest niestety trafna: jak się da, to się da :-(
-------------------------------
Inna sprawa , że autor wątku słabo naświetlił sytuację o jaką mu chodzi.
Bo coś to się kupy nie trzyma.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 9