Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Piersi
Autor Wiadomość
Dalila
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 103
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2019-02-13, 15:02   Piersi

Witam. Od dluzszego czasu jestem na hrt, mam prawidlowe poziomy hormonow, ale mimo to moje piersi sa male, jakby w pelni niewyksztalcone. Ogladajac efekty innych dziewczyn to popadam w kompleksy, bo u nich rozmiar piersi jest zadawalajacy, a sa nawet krocej na hormonach ode mnie. Piersi to moj kompleks, ktory nie pozwala poczuc mi sie w pelni kobieco. Czytalam, ze terapia z progesteronem moze je zwiekszyc, ale znowu inni twierdza , ze odpowiednie dawki estrogenu w zupelnosci powinny wystarczy . Jestem w rozsypce, bo nie oczekuje jakiegos duzego rozmiaru, ale zeby byly ksztaltne i troche widoczne:/
_________________
"Żyjemy tak, jak śnimy -samotnie."
 
 
Inari
użytkownik
Inari


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 85
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-02-15, 14:46   

Dalila idź do doktores i poproś o progesteron. Nie tylko pomaga w wypełnieniu się piersi ale też ma funkcję ochronną i powinien być przepisany do zażywania razem z estrogenem przez 16 dni w okresie 28 "cyklu".
Remick76, a po 10 miesiącach bolą Cię piersi przy dotknięciu? Czy nadal są tkliwe?
_________________
"My spirit wild, heart of a child, yet gentle still and quiet and mild and I love it forever".
 
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-15, 15:14   

Inari,
Dr Powers napisał/a:
There is no reason to cycle when you don't have a uterus. It will just mess with you emotionally.

Dr Powers napisał/a:
Regardless, I would never prescribe someone a cyclical dosing regimen. There isn't any logical reason for doing it. It's definitely better to take the lower dose more consistently.

https://www.reddit.com/r/...vels_and_doses/
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Inari
użytkownik
Inari


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 85
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-02-15, 16:00   

"... przyjmować mniejszą dawkę bardziej konsekwentniej". Czy to oznacza, że bez "cyklu"? Innymi słowy codziennie? Nie rozumiem....
_________________
"My spirit wild, heart of a child, yet gentle still and quiet and mild and I love it forever".
 
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-15, 16:07   

Jeśli nie masz macicy to jaki jest sens robienia takich cykli? Nie ma najzwyczajniej potrzeby jak to jest w przypadku cis kobiet.

A napisał mniejszą dawkę, bo niektóre osoby ze względu na wysoką cenę progesteronu w niektórych krajach robią właśnie cykle.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Inari
użytkownik
Inari


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 85
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-02-15, 19:46   

Remick76
Moje też. Endokrynolożka stwierdziła, że nie powinny i że muszę iść zbadać. Sama już nie wiem... Mój ból jest tylko wtedy gdy dotknę , a gdy nie dotykam to nie bolą. Powiedziała , że to od spiro. Niedługo jedzie na konferencję endowiedów i chcą poruszyć kwestię spiro po podobno ustalono jego zły wpływ na skórę. Są jakieś badania, które powodują że środowisko endo chce zaprzestania leczenia tym blokerem/nieblokerem. Mówiła, że być może nie będzie go w sprzedaży, a zatem oczekuje nowinek co do specyfiku, który będzie można zastosować w zamian spiro. Nie wyklucza androkuru.

Fallen_Angel
Czyli, że jak...? Brać progesteron codziennie przez cały miesiąc, a nie 16 dni w miesiącu
_________________
"My spirit wild, heart of a child, yet gentle still and quiet and mild and I love it forever".
 
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-15, 20:36   

Inari tak, ale o takich rzeczach decyduje lekarz. To jest opinia Dr Powersa (lekarza, który ma ponad 1500 trans pacjentów). Należy też wziąć pod uwagę, że w Polsce brak im wiedzy i stąd też mogą się brać pomysły na robienie cykli.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Inari
użytkownik
Inari


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 85
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-02-16, 08:42   

Czyli uważacie, że powinno się porozmawiać z endo i być może zamiast spiro zapisze progesteron na każdy dzień?
Dalila chciałaby się dowiedzieć czy progesteron należałoby dołączyć do terapii. Ja uważam, że tak i z niego nie zrezygnuję ale spróbuję bez spirolaktonu. Właśnie jestem na zmniejszonej dawce spiro do 50. Wcześniej brałam 100. Endo dodała mi estro i teraz mam 3x1 (2mg) Jeśli te dawki utrzymają mi poziom testosteronu na poziomie zbliżonym do obecnego, a mam 52,52 ng/dl, to przy założeniu że codziennie wezmę ( za zgodą lekarza) progesteron to spirolakton może całkowicie uda mi się wyeliminować z użycia. Niestety 3 x 1 dwu miligramowego estro do dawka której już nie ośmielę się przekroczyć i jeśli estro nie utrzyma mi się na dobrym poziomie to endo powiedziała, że tylko neofolinem zadziałamy a tu trzeba będzie "pofatygować się do Czech". Zwiększyła Estrofem bo ten też blokuje tersosteron. Czyli tak to może się stać, że za chwilę dawki będą takie: 3x1 Estrofem 2 mg i progesteron codziennie po jednej podjęzyczkowo. Ale znając życie tak to się nie skończy i choć zdarzają się cuda to bez "rasowego" blokera niczego tutaj nie zdziałamy. A jeszcze dodam, że trochę dziwi mnie podejście endo w zakresie poziomu mojego estro. Mam obecnie poziom 98 pg/ml i uważam, że to mało. Lekarz twierdzi, że tak jest dobrze, że poziom około 100 to poziom prawidłowy. Jeśli jednak nie zwiększy się Estrofem, a oprócz tkliwości piersi nie daj Boże pojawi się zakrzepica czy inny niepożądany stan to niestety tę walkę trzeba będzie poddać bo pokonać się ostatecznie nie dam. Trzeba wiedzieć kiedy należy " zejść z barykady" niepokonaną. Mam jednak jeszcze nadzieję, że nie będę musiała wracać do tego co było... Motywację jednak do dalszego życia i tak będę miała mimo ciała o nie moim kształcie.
_________________
"My spirit wild, heart of a child, yet gentle still and quiet and mild and I love it forever".
 
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-16, 09:15   

Tak, na pewno sam progesteron to lepsze rozwiązanie. Weź pod uwagę, że spiro nie blokuje produkcji testosteronu, a bardzo słabo blokuje receptory androgenowe i w badaniach krwi jego skuteczności nie da się ocenić. M.in. dlatego masz takie niskie wyniki E2, bo spiro je zaniża.

Najlepiej przeczytaj jeszcze to: https://www.reddit.com/r/...ll_powers_with/
Cytat:
The clinical experience of Dr. Will Powers with oral micronized progesterone capsules administered rectally

W Polsce jest m.in. dostępny Progesterone Besins i Luttagen w kapsułkach miękkich. Przedyskutuj inną drogę podania wraz z endokrynologiem.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pharmacokinetics_of_progesterone




Jak widać podanie doodbytnicze (rectal) jest bardziej efektywne niż nawet podanie dopochwowe.

PS. Jeśli już ktoś musi przyjmować bloker to Bicalutamid jest o wiele mocniejszym blokerem receptorów niż spiro i ogólnie bardziej bezpieczny od Androcuru.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Inari
użytkownik
Inari


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 85
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-02-16, 10:12   

Fallen_Angel napisał/a:
Weź pod uwagę, że spiro nie blokuje produkcji testosteronu,

Więc jeśli tak, to dlaczego mój testosteron jest w ładnej żeńskiej normie? (52,25 ng/dl) Przed spiro jakieś 420 testosteronu i tak w ciągu pierwszego miesiąca zażywania zrobiło się 63 ng/dl. Z tego co mi wiadomo spiro blokuje wytwarzanie teścia w tych dwóch co to są a nie powinny być...
No to pytanie mi się takowe nasuwa. Obecnie mam standardzik progesteronowy bo Luteinę 50 i biorę podjęzykowo. Czy jeśli się ją będzie brało to to pomoże na wypełnienie piersi i zbije testosteron? Działa też ochronnie na skutki brania estrofemu? A brak spirolaktonu i zastąpienie go codzienna dawką Luteiny 50 przyczyni się do wyższych poziomów estrogenu i pozwoli zmniejszyć zażycie dawek estrofemu?
_________________
"My spirit wild, heart of a child, yet gentle still and quiet and mild and I love it forever".
 
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-16, 11:44   

Przyjmując estrogeny doustnie (połykając) ciężko jest osiągnąć blokadę testosteronu. Trzeba zmienić drogę podania przede wszystkim.
Cytat:
I have never been able to get a patient off blockers using oral estrogen and progesterone to control their testosterone.

https://drive.google.com/drive/folders/0B5GqH5rA-mckQmx6NE15SXN4Y0E

Cytat:
Results: There was a positive correlation between estradiol dose and 17-β estradiol, but testosterone suppression was less well correlated. Over 70% achieved treatment goals (adequate 17-β estradiol levels and testosterone suppression) on 4 mg daily or more. Nearly a third of patients did not achieve adequate treatment goals on 6 or even 8 mg daily of estradiol. Spironolactone, but not finasteride, use was associated with impairment of obtaining desired 17-β estradiol levels. Spironolactone did not enhance testosterone suppression, and finasteride was associated with higher testosterone levels.

Conclusions: Oral estradiol was effective in achieving desired serum levels of 17-β estradiol, but there was wide individual variability in the amount required. Oral estradiol alone was not infrequently unable to achieve adequate testosterone suppression. Spironolactone did not aid testosterone suppression and seemed to impair achievement of goal serum 17-β estradiol levels. Testosterone levels were higher with finasteride use. We recommend that transgender women receiving estradiol therapy have hormone levels monitored so that therapy can be individualized.

https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC5944393/
Cytat:
Objective: Most transgender women depend on medical treatment alone to lower testosterone levels in order to align physical appearance with gender identity. The medical regimen in the United States typically includes spironolactone and estrogens. The purpose of this cross-sectional study was to assess the testosterone suppression achieved among transgender women treated with spironolactone and estrogens.

Methods: Testosterone and estradiol levels were extracted from the electronic medical records of 98 anonymized transgender women treated with oral spironolactone and oral estrogen therapy at the Endocrinology Clinic at Boston Medical Center.

Results: Patients starting therapy required about 9 months to reach a steady-state testosterone, with significant heterogeneity of levels achieved among patients. Patients with normal body mass index (BMI) had higher testosterone levels, whereas patients with obese BMI had lower testosterone levels throughout treatment. Stratification of patients by age or spironolactone dosage revealed no significant difference in testosterone levels achieved. At steady state, patients in the highest suppressing quartile were able to achieve testosterone levels of 27 ng/dL, with a standard deviation of 21 ng/dL. Measured serum estradiol levels did not change over time and did not correlate with dosage of estradiol administered.

Conclusion: Among a cohort of transgender women treated with spironolactone and estrogen, the highest suppressing quartile could reliably achieve testosterone levels in the female range at virtually all times. The second highest suppressing quartile could not achieve female levels but remained below the male range virtually all of the time. One quartile was unable to achieve any significant suppression.

https://journals.aace.com/doi/10.4158/EP-2017-0116
Po odstawieniu spiro poziom estradiolu we krwi wzrasta.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Dalila
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 103
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2019-02-16, 17:26   

Arisa czyli generalnie najlepiej używać zastrzyków Neofollin, bo dają największe efekty feminizujące, a w zupełności odpuścić estrofem?
_________________
"Żyjemy tak, jak śnimy -samotnie."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-16, 18:39   

Arisa, Syndi i inne zawierają etynyloestradiol, a nie estradiol hemihydrate (17b estradiol) jak ma to miejsce w przypadku Estrofemu. Etynyloestradiol jest właśnie najbardziej niebezpieczny i w porównaniu Estrofem jest bezpieczniejszy.

Nigdzie na świecie nie ma żadnego estradiolu z oficjalnym wskazaniem do zastosowania metodą podjęzykową. W USA np. ze względu na brak Estrofemu Dr Powers używa Estrace.
Przy podaniu podjęzykowym stosunek estronu do estradiolu będzie o wiele niższy niż przy podaniu doustnym ze względu na ominięcie efektu pierwszego przejścia. Niezależnie od drogi podania metabolizm leku do estronu będzie zachodził.

PS. Estrevy już dawno nie ma i jeszcze inną formą może być Lenzetto.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-16, 19:10   

Należy zaznaczyć, że Estrofem i Syndi zawierają inne substancje i nie powinno się ich porównywać.

Dobrze, powinnam napisać że nie ma żadnych tabletek z takim wskazaniem. Przepraszam. Tak czy inaczej
2mg Estriolu i 0.5mg Estradiolu nie jest zbyt przekonujące. Tabletkę też można przeciąć na pół ew. 1/4. O dawkowaniu i sposobie przyjęcia decyduje lekarz.

Suma estronu zależy od dawki i "od człowieka". Przy podaniu podjęzykowym lek jest wchłaniany bezpośrednio do krwi.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
urmain
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 6
Posty: 30
Wysłany: 2019-02-16, 22:39   

Jestem na hormonach około 14 lat, poziomy ciagle mam dobre, przetestowałam na sobie wiele roznych leków przez te lata(androcur, flutamid, danazol, luteina, estrofem, syndi, plastry, divigel i inne wcierki, zastrzyki..) i piersi jak mialam małe tak mam
 
 
urmain
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 6
Posty: 30
Wysłany: 2019-02-16, 23:46   

Arisa jak bys przeczytala moj post to napisałam ze przetestowałam a nie ze biore, aktualnie biore cos czego nie wymienilam
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-17, 23:19   

Sam Androcur mógł ograniczyć wzrost piersi jeśli został podany zbyt wcześnie. Nie należy podawać progesteronu/syntetycznego progesteronu (w przypadku Androcuru bardzo silnego progestin) na początku leczenia, bo to ogranicza wzrost.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-21, 11:08   

Progesteron dzień 8: cycki zaczęły boleć i szczypać po 2.5 roku HRT. Ciekawie się zapowiada...
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-21, 11:36   

Ja robiłam 2 podejścia do luteiny podjęzykowej i też efektów za bardzo nie było. Jedyne co to chyba włosy na ciele szybciej rosły i spać się chciało. Już nawet nie wspomnę o ohydnym smaku i długości rozpuszczania.

Teraz mam Progesterone Besins 200 mg i przyjmuję go wg metody Dr Powersa.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Dalila
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 5
Posty: 103
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2019-02-23, 15:49   

Fallen_Angel napisał/a:
Ja robiłam 2 podejścia do luteiny podjęzykowej i też efektów za bardzo nie było. Jedyne co to chyba włosy na ciele szybciej rosły i spać się chciało. Już nawet nie wspomnę o ohydnym smaku i długości rozpuszczania.

Teraz mam Progesterone Besins 200 mg i przyjmuję go wg metody Dr Powersa.


a jak wygląda ta metoda?
_________________
"Żyjemy tak, jak śnimy -samotnie."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-23, 15:57   

http://transpomoc.pl/...p=133183#133183
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-23, 18:17   

Silne działanie mogą mieć zastrzyki z progesteronu i muszą być powtarzane co 2-3 dni, a syntetyczny progesteron jest jeszcze o wiele silniejszy.


Tu masz zbiór linków o działaniu progesteronu na mózg https://www.reddit.com/r/...ntianxiety_and/ + https://academic.oup.com/jcem/advance-article-abstract/doi/10.1210/jc.2018-01777/5270376

W Portugalii i Turcji też można kupić hormony bez recepty w aptece.

remick76, w Polsce są różne preparaty zawierające taką samą ilość progesteronu w jednej dawce dostępne bez recepty, z tym że oficjalne wskazanie wyklucza użycie na piersiach.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-23, 18:51   

Z tego co widziałam jest Now Natural Progesterone i Biovea Progesterone Cream. Obydwa zawierają progesteron USP w dawce 20mg/1 aplikacja.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-02-23, 19:26   

Arisa, dobrze, następnym razem będę nazywać to jako progestin. Większość ludzi wie o co chodzi gdy piszę się o syntetycznym progesteronie.

remick76, nie zagłębiałam się w to gdzie konkretnie są te kremy dostępne w Polsce bo tam nie mieszkam, ale widziałam pierwszy m.in. na stronie apteki https://www.apteka-leki.p...g-3338-%23.html (teraz niedostępny), a drugi bezpośrednio na polskiej stronie producenta. Nie wiem co masz na myśli pod znanym portalem, ale da się to kupić w Polsce.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-04-04, 12:22   

Na Reddit jest ukryta grupa, w której użytkowniczki wrzucają zdjęcia swoich piersi. Można porównać czas na HRT jak i zażywane leki (np. Progesteron).

https://www.reddit.com/r/TransTitsTimelines
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-04-04, 13:36   

Arisa, zdajesz sobie sprawę, że chodzi o same opakowania leków i nikt nie chce zdjęć twoich recept? W USA są kartki naklejone na leki z imieniem i nazwiskiem pacjenta + dodatkowe informacje. Dlatego moderatorzy chcą o nieopublicznianie tego.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-04-05, 11:13   

Jeśli już to w języku angielskim recepta nazywa się prescription lub rzadziej script. Mi przez nawet chwilę nie przyszło do głowy interpretować label w ten sposób. Już bardziej można się domyślić, że o samą nazwę leku chodzi.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 9