Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Patriarchat / Matriarchat a transfobia (niesymetryczna)
Autor Wiadomość
Merry
moderator
Poniżam moje myśli


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 129
Posty: 413
Wysłany: 2019-01-12, 13:41   

Znamy też sporo przypadków z historii (lub legend), gdzie kobieta z przymusu lub własnej chęci funkcjonowała jako mężczyzna i zazwyczaj były one traktowane jako bohaterki pozytywne - Mulan, Joanna D'arc, Nawojka itp. W naszej kulturze za to nieznany jest ani jeden przypadek przeciwny, gdzie główny bohater również uchodziłby za pozytywnego - zazwyczaj są przedstawieni jako maniacy seksualni, szaleńcy, mordercy, np. Heliogabal czy Ed Gein.
 
 
Discord
użytkownik
1-800-ITSSTABBINTIME


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 176
Posty: 266
Skąd: ur living room
Wysłany: 2019-01-12, 14:15   

Moja znajoma AMAB również mówiła mi, że to może być spowodowane faktem jak udany dana osoba ma passing. Z jej doświadczenia AFAB mają większą możliwość sukcesu w passingu (co oczywiście zależy od tego kiedy zaczęli tranzycję). AMAB ma na starcie ciężej z głosem czy usuwaniem włosów. A ludzie nie lubią odmienności. AFAB, którego nawet wezmą za 'chłopczycę' będzie potraktowany jak już powiedział jatadosh, z pobłażaniem. AMAB z otwartą wrogością, bo dziwadło. Chore podejście transfobów, ot co :/
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-01-12, 16:13   Re: Patriarchat / Matriarchat a transfobia (niesymetryczna)

Arisa napisał/a:
Moja prośba w tym temacie jest wyjaśnienie przyczyn / mechanizmu powstawania transfobii silniejszej w stosunku do jednej z płci w zależności o typu kultury.

Tzn. dlaczego w patriarchacie bardziej dyskryminowane są kobiety AMAB, jaki mechanizm za tym stoi, skąd to się bierze

To dość proste: jeżeli gdzieś uważa się męskość za wartość najwyższą, to każdy kto dobrowolnie wyrzeka się jej, tak jakby się poniża - a kto normalny poniżałby siebie - taki to tok rozumowania...

Cytat:
oraz czy w matriarchacie obserwuje się podobne zjawisko ale odwrotne - silniejsza transfobia wobec mężczyzm AFAB?

To ciekawe pytanie ale myślę, że takich badań nie było, bo gdzie właściwie mamy matriarchat...
_________________
 
 
Merry
moderator
Poniżam moje myśli


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 129
Posty: 413
Wysłany: 2019-01-12, 16:24   

Cytat:
To ciekawe pytanie ale myślę, że takich badań nie było, bo gdzie właściwie mamy matriarchat...

Zapotekowie mieli ustrój społeczny zbliżony do matriarchatu, echo tego systemu przetrwało u ich bezpośrednich potomków, Meksykan żyjących w stanie Oaxaca. Zresztą tam społeczna tranzycja m/k rzeczywiście jest akceptowana, a nawet pożądana (nie wiem, jak w przypadku tranzycji medycznej). Natomiast tranzycja w stronę k/m nie była rozpoznawalna i akceptowana przez społeczeństwo.
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2019-01-12, 20:58   

Muxe
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 9