Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
HIV - mamy możliwość obrony ?
Autor Wiadomość
kyoto
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-13, 17:58   HIV - mamy możliwość obrony ?

http://www.poradnikzdrowi...lega_46259.html

Na dzisieszych badaniach kontrolnych dosrałam ulotkę o tych tabletkach.
Całość kosztuje 300 zł miesięcznie (130 zł tabletki brane raz dziennie + 150 wizyta u transfriendly lekarza)

Z pewnych względów umówiłam się już na wizytę u Pani doktor i będę mogła przedstawić szczegóły dotyczące terapii. Temat HIV jest wśród osób LGBT bardzo ważny. Zainteresowanych zapraszam do punktu na Chmielnej 4 w Warszawie. Konsultanci są LGBT-friendly, jedna z nich ma kontakt z Trans-Fuzją.

A to apropo terapii:

Cytat:
Profilaktyka przedekspozycyjna jako metoda zapobiegania HIV polecana jest osobom, które są szczególnie narażone na zakażenie. Wśród nich wymienić można osoby uprawiające seks z wieloma partnerami, często podejmujące ryzykowne zachowania seksualne (np. stosunek bez prezerwatywy, pod wpływem substancji odurzających) lub osoby, których partner jest seropozytywny, nie leczy się antyretrowirusowo lub leczy się nieskutecznie.

W tym kontekście wymienia się głównie mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami (MSM), choć taki rodzaj kuracji mogą stosować także osoby bi- lub heteroseksualne. PrEP to terapia odpowiednia również dla osób w związkach, z których jedno jest nosicielem HIV i które wspólnie starają się o dziecko (co wyklucza używanie prezerwatyw).


Cytat:
Badania przeprowadzone na grupie MSM wykazały, że osoby, które regularne przyjmowały leki stosowane w PrEP, były o 72% mniej narażone (w niektórych przypadkach nawet o 92%) na zakażenie HIV w porównaniu z grupą przyjmującą placebo.

U osób heteroseksualnych w związkach, w których jedna ze stron była nosicielem HIV, ryzyko przeniesienia wirusa na partnera spadło o 75% w porównaniu z grupą przyjmującą placebo (w przypadku osób, które deklarowały przyjęcie wszystkich dawek leku było to 90%).


http://www.poradnikzdrowi...lega_46259.html


Cytat:
Badania przed PrEP

Pacjent, który chciałby przystąpić do PrEP, powinien w pierwszej kolejności wykonać pakiet niezbędnych badań medycznych, tj.:

badanie krwi na obecność wirusa HIV,
morfologia krwi,
badanie poziomu kreatyniny,
badanie ogólne moczu,
badania na obecność innych chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydia, rzeżączka, kiła),
badania na HCV (żółtaczka typu C), HB-s (zapalenie wątroby typu B), antygen HB-s,
próby wątrobowe (ALAT, AspAT).

Z gotowym pakietem wyników należy zgłosić się do wybranej placówki medycznej oferującej możliwość przystąpienia do PrEP (lista placówek w dalszej części artykułu). Należy pamiętać, aby na miesiąc przed wizytą u lekarza nie podejmować ryzykownych zachowań seksualnych.

Dawkowanie leku

Lekarz po dopuszczeniu do terapii PrEP przepisuje pacjentowi lek zawierający dwie substancje czynne: dizoproksyl tenofowiru i emtrycytabinę. Zakłócają one działanie enzymu niezbędnego do namnażania się wirusa HIV, chroniąc tym samym przed rozwojem zakażenia.

Lek stosuje się codziennie w dawce 1 tabletka na dobę. Należy przyjmować go zawsze o stałej porze i nie zmniejszać ani nie zwiększać przepisanej dawki, ponieważ może to wpływać na obniżenie jego skuteczności.

Możliwe jest też zastosowanie doraźnego schematu leczenia: 2 tabletki na 2-12 godzin przed stosunkiem i po jednej tabletce 24 godziny i 48 godzin po stosunku. Takie dawkowanie zapewnia taką samą ochronę co stałe przyjmowanie leku codziennie o tej samej porze. Jest jednak zalecane tylko tym osobom, które z wyprzedzeniem planują stosunki seksualne i w skali miesiąca jest ich nie więcej niż kilka (można przyjąć maksymalnie 7 tabletek leku tygodniowo).

Kontrole lekarskie

W trakcie terapii pacjent musi być pod stałym nadzorem lekarza, a także regularnie wykonywać badania na obecność wirusa HIV. Zalecane są wizyty co 3 miesiące. Z uwagi na skutki uboczne PrEP, należy stale kontrolować funkcje wątroby i nerek.


http://www.poradnikzdrowi...lega_46259.html


Cytat:
Eksperci podkreślają, że choć PrEP wykazuje dużą skuteczność w zapobieganiu HIV, osoby go stosujące nie powinny rezygnować z prezerwatyw. Po pierwsze dlatego, że leki PrEP nie mają 100% skuteczności, po drugie – środki te nie chronią przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. kiłą, rzeżączką, chlamydią.
Skutki uboczne PrEP

Leki stosowane w ramach PrEP nie są obojętne dla zdrowia. Skutki uboczne najczęściej dają się we znaki w pierwszych tygodniach terapii. Należą do nich:

nudności,
biegunka,
utrata apetytu,
bóle głowy.

Powyższe objawy zwykle ustępują w ciągu miesiąca od rozpoczęcia kuracji. Mogą występować też skutki uboczne długofalowe, takie jak zmniejszenie gęstości kości i niewydolność nerek.


http://www.poradnikzdrowi...lega_46259.html


Cytat:
Nie istnieją oficjalne zalecenia mówiące o tym, jak długo powinno się stosować PrEP. Profilaktyka przedekspozycyjna jest wskazana wtedy, gdy pacjent szczególnie narażony jest na zakażenie wirusem HIV. Można więc zrezygnować z PrEP, jeśli ryzyko zakażenia spada (np. w związku z utrzymywaniem kontaktów seksualnych tylko z jednym parterem, co do którego mamy pewność, że nie jest nosicielem wirusa HIV ani nie podejmuje zachowań zwiększających ryzyko rozwoju zakażenia).

http://www.poradnikzdrowi...lega_46259.html


Info dla Arisy: nie jest to chyba coś nielegalnego bo skoro lekarz wypisuje recepty i prowadzi badania kontrolne to raczej szarlatanem nie jest. Dlatego błagam Cię o brak flejmu.

Myślę czy by nie stworzyć tematu na Niebieskim Forum o tym.

@EDIT: Dobra, wrzucone na Niebieskie : P
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2018-08-14, 01:21   

Arisa napisał/a:

Przypomnę, że dużo zakażeń powstaje w gabinetach stomatologicznych. Na te sytuacje też są jakieś tabletki przed?


Raz w życiu byłem u dentysty na NFZ. W zakrwawionej i oplutej umywalce leżał trzonowiec poprzedniego pacjenta i dostałem po nim śliniaczek na którym były krwawe plwociny, na suficie nad fotelem była plama z grzyba i tylko czekałem aż mi zmurszały tynk wpadnie do rozdziawonej gęby, a doktorka grzebała mi w ustach jedną ręką w rękawiczce, a potem zaczęła grzebać drugą bez rękawiczki, bo widocznie oszczędzała. Po tej wizycie odczekałem odpowiedni czas i poszedłem zbadać się na HIV.
Na szczęście wynik był negatywny.

Nigdy więcej leczenia zębów na NFZ.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-08-14, 19:01   

Pomysł ciekawy, tylko że... to chyba jako taka dodatkowa ochrona? No bo przecież jak ktoś uprawia seks z wieloma partnerami, to nie wyobrażam sobie jakby miał to robić bez prezerwatywy...
A co do par, które starają się o dziecko, a z których jedno jest seropozytywne, to chyba też bez sensu starać się o dziecko w sposób naturalny? Czy takie pary nie mogą po prostu skorzystać ze sztucznego zapłodnienia zamiast tak ryzykować? (bo przecież i z lekiem jest to ryzyko).

Właściwie nie wiem dla kogo tak naprawdę na chwilę obecną miałaby być ta profilaktyka naprawdę potrzebna - chyba dla osób zatrudnionych w seks-branży, bo faktycznie jak się ma kilku klientów dziennie, to i ryzyko, że gumka pęknie wzrasta, więc jako dodatkowe zabezpieczenie, to jest dobry pomysł.

Arisa napisał/a:
Branie tabletek przed ma to do siebie - że kiedyś się o nich zapomni. To tak jak z antykoncepcją doustną. Kiedyś będzie wpadka, wirus się namnoży i lipa. Pewnie też wiele zależy od wielkości wiremii u danej osoby.

Tam pisze w artykule, że ryzyko u osób przyjmujących te leki spada o 75%, a u osób, które wzięły wszystkie dawki o 90%, jak dla mnie to z tego wynika, że ryzyko i tak spada dość znacznie, nawet jak się nie weźmie wszystkich...

Armand napisał/a:
Arisa napisał/a:

Przypomnę, że dużo zakażeń powstaje w gabinetach stomatologicznych. Na te sytuacje też są jakieś tabletki przed?


Raz w życiu byłem u dentysty na NFZ. W zakrwawionej i oplutej umywalce leżał trzonowiec poprzedniego pacjenta i dostałem po nim śliniaczek na którym były krwawe plwociny, na suficie nad fotelem była plama z grzyba i tylko czekałem aż mi zmurszały tynk wpadnie do rozdziawonej gęby, a doktorka grzebała mi w ustach jedną ręką w rękawiczce, a potem zaczęła grzebać drugą bez rękawiczki, bo widocznie oszczędzała. Po tej wizycie odczekałem odpowiedni czas i poszedłem zbadać się na HIV.
Na szczęście wynik był negatywny.

Nigdy więcej leczenia zębów na NFZ.

A było to 15 lat temu?
Armand, nie wiem, może miałeś pecha... Zanim wyjechałem z PL leczyłem zęby tylko na NFZ i zupełnie takich doświadczeń nie pamiętam - gabinet czysty, personel uprzejmy, rękawiczki, wszystko jednorazowe, eleganckie... I nigdy nie miałem żadnego problemu - plomby (darmowe - amalgamat) trzymają się do dziś, kilkanaście lat. Nie wiem, może jak ktoś chce i jest z zachodniej części Polski, to powiem gdzie normalnie leczą zęby na NFZ.
_________________
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2018-08-14, 19:24   

wendigo, mogło to być 10 lat temu. Ciocia poleciła tę dentystkę, jako dobrego specjalistę, więc nie szedłem w ciemno. Za plombę i tak musiałem 50zł zapłacić, bo inaczej miałbym czarną.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-08-14, 19:36   

Armand napisał/a:
Za plombę i tak musiałem 50zł zapłacić, bo inaczej miałbym czarną.

Jak dalszy ząb - i tak prawie nie widać (mam dużo czarnych :P ), jak bliższy, to robią jasne.
_________________
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2018-08-14, 19:40   

Cytat:
Za plombę i tak musiałem 50zł zapłacić, bo inaczej miałbym czarną.

Czarne plomby nie są złe. Wytrzymują znacznie dłużej niż te obecnie robione. Do tego zawarta w nich rtęć działa bakteriobójczo a to, że rtęć jest toksyczna... wystarczy nie jeść ryb i wszystko będzie w normie ;)
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2018-08-14, 19:47   

Wiem, że czarne są trwalsze, ale mimo, żech jest hanys, nie chca mieć czornych zymbów.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-08-15, 07:10   

Armand napisał/a:
Wiem, że czarne są trwalsze,

Eee... to po co dentyści zachwalają te białe? :P

ElżbietaFromage napisał/a:
Do tego zawarta w nich rtęć działa bakteriobójczo a to, że rtęć jest toksyczna... wystarczy nie jeść ryb i wszystko będzie w normie ;)

A jak się je, to co? (lubię ryby :P jeszcze żyję XD )
_________________
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-15, 07:53   

wendigo napisał/a:
A jak się je, to co?



Można poczuć się jak w bajce.
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2018-08-15, 13:51   

wendigo napisał/a:

Eee... to po co dentyści zachwalają te białe?


Bo zarabiają na tym ekstra kasę to po pierwsze, a po drugie białe wyglądają estetyczniej.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
kyoto
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-16, 18:56   

29 sierpnia mam umówiona wizytę z Panią doktor na godzinę 16:00 na chmielnej w Warszawie.

Musze zrobić jeszcze te wymagane badania plus jeszcze na wszelki wypadek badania hormonalne.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-08-16, 21:11   

Ada75 napisał/a:
wendigo napisał/a:
A jak się je, to co?



Można poczuć się jak w bajce.

patologiczna nieśmiałość? o kurcze, może odkryłem wreszcie przyczynę! <rotfl>
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 9