Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy zdrowotne, endokrynolog Koszalin
Autor Wiadomość
Halinka
użytkownik
Od zawsze kobieta

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Posty: 5
Wysłany: 2018-08-02, 09:49   Problemy zdrowotne, endokrynolog Koszalin

Reaktancja napisał/a:
Witaj na forum :)

Jak Cię dodadza do użytkowników to możesz też opisać swój problem w jakimś bardziej odpowiednim dziale.
3 razy dziennie 2 mg podjęzykowo to raczej duża dawka, te 376 estradiolu co Ci wyszło to było w jednostce pg/ml? ile czasu podczas tego pomiaru było od zażycia poprzedniej dawki? Jeśli dużo to możesz zaraz po mieć znacznie większe poziomy, przy podaniu podjęzykowym są takie skoki bo to szybko dostaje się do krwiobiegu i potem szybko spada. Jak bierzesz na raz 2 mg, to możesz godzine po zażyciu mieć nawet i 1000-2000 pg/ml. Ja mam po 0,5 mg ok 500 pg/ml godzinę po zażyciu.
Piszesz o stronie transresearch, polecają tam również dla osób z takimi problemami transdermalne formy estradiolu. Powinno być tam odniesienie do badań na których ta rada jest oparta - można przedstawić tę informacje lekarzowi. Iniekcje też mogą być ciekawa opcją.
No i tak w ogóle ostrożnie z informacjami o dawkowaniu z tamtej strony.


376 pg/ml. Minęło 6 godzin od wzięcia tabletki. Przy poprzednim badaniu, kiedy brałam 2 tabletki wynik był 98 pg/ml. Estreva mi nie służyła w ogóle. Wynik 50, 7 godzin po aplikacji. Lekarz więc zmienił na tabletki. Obecnie jestem prawie bez pieniędzy.

Cytat:
No i tak w ogóle ostrożnie z informacjami o dawkowaniu z tamtej strony.


Mam problemy, odkąd zwiększałam, za namową tamtej strony, dawkę estradiolu w tabletkach do 6 mg (w tabelce podane jest 8 mg). Dziękuję, więcej ze strony trans-research.pl nie skorzystam, ponieważ dorobiłam się jedynie problemów zdrowotnych.

Proszę Was o polecenie dobrego endokrynologa i hematologa z Koszalina lub bliskich okolic. Chcę problem rozwiązać pod kontrolą dobrego lekarza wspomnianych specjalizacji.

Czy z lekarzem powinnam rozmawiać, że przyjmuję lek pod język, jak było polecane na tamtej stronie, czy powinnam przyjmować go jak dawniej - połykając? Czy jest to bez znaczenia?
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-02, 10:25   

Gdybym był lekarzem to bym cię pogonił z gabinetu za takie numery. W wielkim uproszczeniu leki podaje sie w dawkach zależnych od masy ciała. A w niektórych przypadkach przedawkowanie skończy się śmiercią pacjenta. Leki to nie piasek na budowie wożony taczķą która zastąpisz wywrotką i robota pojdzie szybciej
 
 
Halinka
użytkownik
Od zawsze kobieta

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Posty: 5
Wysłany: 2018-08-02, 11:23   

Alone 1,5, biorę je z przepisu lekarza. Pisałam o tym w temacie powitalnym. Leczyłam się u Libera, u lekarza endokrynologa na ubezpieczenie - brak terminów obecnie oraz w klinice 121doc.pl. Jedyne czego nie konsultowałam to brania pod język. Pisali na trans-research, że pod język jest bezpieczniej. Zdaje się, że jest odwrotnie :( ale muszę przedyskutować to z lekarzem endokrynologiem.

Nie lubię tych zastrzyków na rozrzedzenie krwi. Codziennie się boję je robiąc. Wiem, że muszę teraz je brać. Dlaczego w Polsce jest tak mało hematologów? <płacze>
 
 
Viera
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 413
Wysłany: 2018-08-02, 11:31   

Halinka,

A doczytałaś, żeby wypluwać ślinę?

Jeżeli Ci nie wygodnie to przejdź na zastrzyki. Recepta raz na pół roku i o wiele taniej.
_________________
 
 
Reaktancja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 107
Posty: 211
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-08-02, 11:42   

Informacja o tym jak przyjmujesz lek jest w tym wypadku bardzo istotna z punktu widzenia sztuki medycznej, bo zmienia to ilość przyswajanego estradiolu, jak i proporcje estradiolu do estronu. Chociaż może być trudno znaleźć lekarza który się na tym zna, Arisa założyła ostatnio temat z pytaniem o endykronologa który się w pełni zna na HRT dla osób trans i nikt się tam kwapi by coś kogoś konkretnego wskazać.

Jeśli chodzi o podanie oralne:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20601871
Jeśli masz problemy z krzepliwością krwi to badania wskazują że podanie oralne nie jest optymalne. Zwiększa ryzyko takich problemów również. W nim zaleca się używanie estradiolu transdermalnie.
Od siebie zauważę że iniekcje też nie powinny robić tu problemu. Dlatego że problem przy oralnym podaniu jak sugerują inne badania może często wynikać z nadmiernej produkcji estronu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20553380

Na podstawie wspomnianych badań naukowych sugerowałabym pytanie się lekarza o inną formę podania estradiolu. Przejście na drogę oralną może pomóc ze względu na redukcje dawki lub masz jakieś inne osobnicze predyspozycje które zmieniają ten efekt, co jest możliwe ludzie w różnym stopniu metabolizują estron w wątrobie.


edit: Jeśli chodzi o podanie podjęzykowe, transresearch nie wdaje się w szczegóły a dawka 8mg jest wyciągnęta z czapki.
Na tej stronie jedna emka analizuję tę drogę podania
http://transascity.org/su...s-oral-estrogen
Ciekawy jest ten wykres:

Wyszło jej 1600 pg/ml po podaniu naraz 2 mg, zgaduje że też tyle podajesz. I mnie to nie zaskakuje że tyle jej wyszło bo ja mam 500 pg/ml po 0,5 mg.
Ta droga podania nie jest formą bezpieczniejszą od oralnej, jest zupełnie inną. PRzyswajalność jest dużo większa ale też szybszy spadek poziomu we krwii, metabolizm inny bo nie ma jednego przejścia przez wątrobę. Bierze się częściej i mniej niż przy oralnej.
Ostatnio zmieniony przez Reaktancja 2018-08-02, 11:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-02, 11:46   

Halinka napisał/a:
Alone 1,5, biorę je z przepisu lekarza. Pisałam o tym w temacie powitalnym. Leczyłam się u Libera, u lekarza endokrynologa na ubezpieczenie - brak terminów obecnie oraz w klinice 121doc.pl. Jedyne czego nie konsultowałam to brania pod język. Pisali na trans-research, że pod język jest bezpieczniej. Zdaje się, że jest odwrotnie :( ale muszę przedyskutować to z lekarzem endokrynologiem.

Nie lubię tych zastrzyków na rozrzedzenie krwi. Codziennie się boję je robiąc. Wiem, że muszę teraz je brać. Dlaczego w Polsce jest tak mało hematologów? <płacze>


To był ochrzan za skorzystanie z "rad" trans - research. Nic więcej. :)
 
 
Reaktancja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 107
Posty: 211
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-08-02, 12:06   

Arisa, nie przeczę, nie uwzględniłaś uzasadnienia.
Wymienione przeze mnie badania wskazują że podanie oralne estradiolu niesie ze sobą wyższe ryzyko zakrzepicy. Ale po pierwsze 6 mg podane oralnie to w praktyce inna ilość niż 6 mg podane podjęzykowo i to może mieć znaczenie, a po drugie jeśli powiązanie ryzyka podania oralnego wynika z estronu, to ludzie mają w różnym stopniu metabolizują przyjmowany oralnie estradiol do estronu.

O problemie pisze Doktor Powers w swojej prezentacji
https://docs.google.com/presentation/d/1rxxxAGydYKc4yrSHtF9bB8rMQbKSCetmX52eje_Sr2Q/edit
I zauważa że między 25-33% procent jego pacjentów przy tym podaniu ma za dużo estronu, mniemam że to wystarczy by wskazać w badaniu jak się ich nie oddziela od ogólnej grupy zwiększone ryzyko ;)
edit:
Z kolei inne emki skarżą się na braki w metabolizmie estronu i specjalnie połykają tabletki
https://www.reddit.com/r/...s_essential_to/

Chciałoby się mieć proste odpowiedzi, ale ludzkie organizmy są trochę złożone jednak.
Ostatnio zmieniony przez Reaktancja 2018-08-02, 12:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-02, 12:06   

Arisa, szkoda że na tej stronie nie dodali do tabeli jakichś leków na przeczyszczenie. 8mg mogłoby o śmierćprzyprawić dwustukilogramowego zawodnika sumo. A gdzie rozsądek? Lekarz przypisał "x" a ja biorę 2, 3 razy "x"? Są w internecie sensowne publikacje. Poczytać, pomyśleć. Zapytać lekarza czy ma sens jakieś działanie w naszym przypadku...
 
 
Reaktancja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 107
Posty: 211
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-08-02, 12:28   

Cytat:
Reaktancja - oralnie czyli jak? Byle jak, byle przez usta? Łykając, czy podjęzykowo?

Konsekwentnie używałam tego anglicyzmu czyli "łykając", a dokładniej doustnie bo to jest chyba poprawne okreslenie leków podawanych drogą (p.o) w języku polskim, przynajmniej tak to wiki opisuje:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Postać_leku#Leki_doustne
 
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-02, 13:56   

Arisa,
Jest tyle dziedzin gdzie nie "poprawiamy" fachowca. No nie wiem - 2in1 montuje gnizadko i ma być dobrze. Mało komu do głowy przyjdzie przekładanie po nim przewodów. Ale tylko pójdą do lekarza i zobaczą gdzieś z d... wziętą tabelkę już eksperymentują. No to po co iść i płacić? Kupić na czarnym rynku leki i po sprawie. Też jestem za utrudnieniem (co najmniej) dostępu do tej strony.
 
 
Reaktancja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 107
Posty: 211
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-08-02, 14:17   

Alone 1,5, naprawdę na ślepo ufasz fachowcom w każdej dziedzinie? Nigdy nie spotkałaś się z sytuacją że "fachowiec" przyszedł i zrobił coś źle?
Jak ktoś zna się na przewodach to przełoży po fachowcu który to źle zrobił, albo w ogóle od razu zrobi sobie sam. W wypadku tranzycji druga opcja oznacza że państwo polskie nie uzna Twojej płci więc korzystanie z usług lekarza jest obligatoryjne.

A w tej kwestii czy nie możemy się zastanawiać i dyskutować dlaczego jeden lekarz każdemu przepisuje na start 3*estrofem,2*divigel,2*androur,1*danazol, a drugi przepisze 2*estrofem, i luteina w cyklu. Kompletnie inna linia leczenia. Nie sądzisz że jedna może okazać się skuteczniejsza albo bezpieczniejsza? A to implikuje istnienie pola do poprawiania "fachowca".

edit: Lekarz przepisał mi danazol jako część HRT, powiecie mi z czystym sumieniem że powinnam go brać? :->
 
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-02, 15:33   

Reaktancja, Dyskutować można. Jednak eksperymenty medyczne zostawmy następcom dr. Mengele. I nie każ wierzyć mi że co druga osoba ts ma doktorat z endokrynologii. I jeszcze wyraźnie mam na myśli korzystanie z "recept" z internetu w bezkrytyczny sposób.
 
 
wij
użytkownik
xaos in my mind


Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 171
Posty: 760
Skąd: Wawa Szity
Wysłany: 2018-08-02, 19:32   

remick76 napisał/a:
Można w uzasadnionych przypadkach korygować w dół (jak w przypadku tego doktora L.) ale nigdy 'w górę'.

Podpisuję się i ja wszystkimi mackami pod tym stwierdzeniem.
_________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
"Love is the law, love under will."
 
 
Reaktancja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 107
Posty: 211
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-08-02, 20:57   

Cytat:
Nie, nie implikuje. Akurat ten lekarz to wyjątek od reguły. Poza tym każe łykać ten estrofem (p.o.) a nie brać podjęzykowo (s.l.)


Nie wiem co inni przepisują, ale dalej będą jedni który w standardzie przepisują dodatkowy AA jak androcur, a drudzy którzy nie. I robią tak z reguły wobec swoich pacjentów, więc nie na podstawie ich osobniczych potrzeb a własnej idei jak takie leczenie powinno wyglądać.
W stanach wszystkim przepisują spirolaktalon bo uznają octan cyproteronu został uznany przez FDA za zbyt niebezpieczny. Te środki się różnią, czy któryś z nich nie jest bardziej optymalny? A jednak jedni z automatu dostają jedno, a drudzy drugie. To jest cały czas eksperymentalna dziedzina wiedzy.
Więc tak, implikuje. Istnieje pole do poprawiania całej dziedziny wiedzy więc i jej reprezentantów. Co nie oznacza w żadnym stopniu że należy to robić samemu, a w szczególności na bazie losowo podanych dawek na jakieś stronie. Ale dobrze chociaż kontrolować czy reprezentant medycyny podąża chociaż za aktualna wiedzą medyczną w temacie, a nie oddawać potencjalnie swoje życie w czyjeś ręce bo ma taki a nie inny tytuł.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 11