Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Wynajem czy własnościowe ?

Co preferujesz
Wlasny kąt
68%
 68%  [ 13 ]
Dożywotnio wynajem
10%
 10%  [ 2 ]
Bezdomnosc
21%
 21%  [ 4 ]
Głosowań: 17
Wszystkich Głosów: 19

Autor Wiadomość
kyoto
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-23, 21:06   Wynajem czy własnościowe ?

Wolisz:
1) Dożywotni wynajem mieszkan
czy
2) Kupno własnego mieszkania/domu

Czekam na odpowiedzi i czemu akurat tak.
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-23, 22:25   

w zależności co sobie cenisz, niezależność i wygoda, to wynajem, ale jeżeli chcesz coś swojego, to lepiej płacić swój kredyt niż czyiś, ewentualnie możesz sobie wynająć swoje mieszkanie własnościowe za więcej, niż miała byś płacić za wynajem odpowiadającego Ci kąta, wtedy defakto zarabiasz na tym.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-07-24, 07:00   

Arisu napisał/a:
Generalnie wynajem nie ma sensu.

Niby tak, z drugiej strony czy kupno zawsze ma sens? Niby masz swoje ale po co Ci to jeśli np. nie masz i tak rodziny (dzieci) i nie chcesz nikomu spadku zostawić :P Dodatkowo musisz się sama martwić o remonty i naprawy...
_________________
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-24, 07:17   

wendigo napisał/a:
Arisu napisał/a:
Generalnie wynajem nie ma sensu.

Niby tak, z drugiej strony czy kupno zawsze ma sens? Niby masz swoje ale po co Ci to jeśli np. nie masz i tak rodziny (dzieci) i nie chcesz nikomu spadku zostawić :P Dodatkowo musisz się sama martwić o remonty i naprawy...

W polsce? Za moje mieszkanie płace 300 zł czynszu plus media. Za wynajem tego mieszkania braliśmy 1500zł.
 
 
marco-polo
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 40
Posty: 871
Wysłany: 2018-07-24, 12:28   

Ja poki co wynajmuję, ale już nie długo za pewne bo rozglądam się za czymś własnym.. i nie wiem co preferuję bo wynajmuję już 8 lat.. hmm..a na własnym jeszcze nie mieszkałem więc nie wiem jak jest..

ktoś napisał że nie własne bo nie ma dzieci rodziny - hmm, na starość możesz takie mieszkanie sprzedać, nadal w nim mieszkając za comiesięczną ustaloną kwotę na Twoim koncie.. co może myć niezłym dodatkiem do głodowej emerytury
 
 
OlaHime
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 24
Posty: 79
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-24, 12:33   

Mi tam się marzy własność oczywiście. Ogólnie jakiś czas temu wypłynął ten temat, że warto byłoby aby wykupić nasze mieszkanie i ja jestem całkowicie za.
_________________
Have you ever thought what it's like to be wanderers in the Fourth Dimension? Have you? To be exiles?
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-07-24, 19:21   

Alone 1,5 napisał/a:
wendigo napisał/a:
Arisu napisał/a:
Generalnie wynajem nie ma sensu.

Niby tak, z drugiej strony czy kupno zawsze ma sens? Niby masz swoje ale po co Ci to jeśli np. nie masz i tak rodziny (dzieci) i nie chcesz nikomu spadku zostawić :P Dodatkowo musisz się sama martwić o remonty i naprawy...

W polsce? Za moje mieszkanie płace 300 zł czynszu plus media. Za wynajem tego mieszkania braliśmy 1500zł.

Fakt, to może być różnica między Polską a zachodem... wiele razy słyszałem, że nie ma sensu kupować ale to jednak tyczyło się życia na zachodzie ;) I może coś w tym jest...
_________________
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-24, 20:43   

wendigo napisał/a:
Arisu napisał/a:
Generalnie wynajem nie ma sensu.

Niby tak, z drugiej strony czy kupno zawsze ma sens? Niby masz swoje ale po co Ci to jeśli np. nie masz i tak rodziny (dzieci) i nie chcesz nikomu spadku zostawić :P Dodatkowo musisz się sama martwić o remonty i naprawy...

A czy dostaniesz emeryturę taką jak obecne dochody, aby płacić za wynajem?
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-24, 20:49   

Ojjj Jenny, to Niemcy. Nie Polska. Ciut inaczej sie tam zarabia i inne ma się emerytury.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-24, 21:46   

Alone 1,5, ale wynajem nadal kosztuje podobny procent.
Choć fakt, w Niemczech panuje socjalizm, więc i mieszkania mogą być tańsze.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-24, 22:09   

Dorota, duże wsparcie socjalne dla słabo zarabiających. Wysokie podatki. To nie socjalizm? Demokratyczny, ale socjalizm.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-24, 22:52   

Jenny napisał/a:
Alone 1,5, ale wynajem nadal kosztuje podobny procent.
Choć fakt, w Niemczech panuje socjalizm, więc i mieszkania mogą być tańsze.


Nie wiem właściwie gdzie jest pies pogrzebany. Może płace? Powiedzmy, hipotetycznie zarabiam z 4000 i płacę za wynajem z 2000. Czynsz za te mieszkanie max 500 zł. Opłaca się wynajem? Nie. A jakby zarabiać z 8000 to już lepiej. A może to różnica mentalna po między Polakami i Niemcami? Może mają lepsze proporcje zarobków względem wydatków i nie uważają że muszą mieć mieszkanie na własność? A może mieszkania są upiornie drogie? Ogólnie w Polsce mało zarabiamy. Dopytałem partnerki. W Niemczech spółdzielnie wynajmują mieszkania. Bardzo tanio. A u dewelopera można mieszkanie kupić.
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-24, 23:40   

Na kupno mieszkania są jeszcze inne myki, jednak nie wiem na ile to sprawdza się w PL.
Banki są w stanie udzielać kredytów inwestycyjnych pod hipotekę na zakup więcej niż jednego mieszkania w budynku, traktując 75% czynszu z drugiego mieszkania za pewnik spłaty kredytu, więc nie trzeba zarabiać kroci, żeby zakupić np. budynek z trzema mieszkaniami, w którym 2 będą pod wynajem. Mało tego, sporo z takiej inwestycji można odpisać od podatku.
 
 
andrzej
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 56
Posty: 159
Skąd: W-wa
Wysłany: 2018-07-25, 00:53   

Żeby dostać kredyt na mieszkanie to trzeba mieć odłożony niemały wkład własny i dobrze płatną, stałą pracę. Wynajmując ciężko jest odłożyć na wkład własny. Błędne koło?

A teraz z innej strony. Wynajmowałem niedawno 3 pokoje w Warszawie za 1300zł + rachunki. 70m2. Chcąc kupić takiej wielkości mieszkanie miałbym ratę kredytu dużo większą niż wynosił koszt wynajmu, a gdzie jeszcze czynsz i media? Tak więc jeśli ktoś ceni sobie komfort, a nie zarabia co najmniej 5tyś miesięcznie, to też lepiej wynajmować...

Najlepiej jest dostać w spadku <rotfl3>
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-25, 05:45   

andrzej napisał/a:
Wynajmowałem niedawno 3 pokoje w Warszawie za 1300zł + rachunki. 70m2

:shock:
Gdzie znalazłeś takiego dobroczyńcę?
Alone 1,5 napisał/a:
Może płace? Powiedzmy, hipotetycznie zarabiam z 4000 i płacę za wynajem z 2000. Czynsz za te mieszkanie max 500 zł. Opłaca się wynajem? Nie. A jakby zarabiać z 8000 to już lepiej.

Moim zdaniem ceny wynajmu są sztucznie zawyżone przez studentów i tyle.
Nie płaciłabym 2000 za mieszkanie nawet gdybym zarabiała 12k*.
Dla zasady.

Edit:
*Przy obecnej średniej 3200.

Edit:
I ceny gruntów też są sztucznie zawyżone.
W takiej wawie gdzie połowa miasta pod względem gęstości zabudowy przypomina wieś cena ziemii jest z kosmosu.
Na zachodzie ceny są wysokie, ale tam chociaż widać za co się płaci, np. wyższa cena, to prawie na pewno dobra dzielnica, bliskość centr usługowych, dobra komunikacja.
A dwa, centrum to gęsta zabudowa, a peryferia to luźna zabudowa. U nas nie ma żadnych zasad, panuje urbanistyczny burdel, a ceny są takie same.

Edit:
I jeszcze inna rzecz, że w Polsce panuje mentalność "zastaw się a postaw się", co deweloperzy wykorzystują. Bo czemu nie.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-07-25, 06:35   

Jenny napisał/a:
A czy dostaniesz emeryturę taką jak obecne dochody, aby płacić za wynajem?

Chyba to kolejna różnica między Polską a Zachodem...

Jenny napisał/a:
Alone 1,5, ale wynajem nadal kosztuje podobny procent.
Choć fakt, w Niemczech panuje socjalizm, więc i mieszkania mogą być tańsze.

Moje mieszkanie (ze wszystkimi rachunkami) kosztuje mnie trochę więcej niż 1/3 dochodu, zarabiam trochę więcej niż minimum. Gdybym zarabiał absolutne minimum, to kosztowałoby trochę mniej niż 1/2 dochodu ale myślę, że porównywalne mieszkanie w Polsce, powiedzmy w Poznaniu czy Katowicach mogłoby kosztować 1/1 dochodu albo jeszcze by zabrakło ;) (nie wiem ile teraz dostaje się minimum na rękę).

Alone 1,5 napisał/a:
Może mają lepsze proporcje zarobków względem wydatków i nie uważają że muszą mieć mieszkanie na własność?

Dokładnie...
_________________
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-25, 07:10   

https://dancooksonresearch.carto.com/u/dancookson/viz/49ca276c-adf9-454a-8f64-0ccf0e46eed0/embed_map
 
 
andrzej
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 56
Posty: 159
Skąd: W-wa
Wysłany: 2018-07-25, 09:33   

Jenny w internecie 8-) wychodzę dokładnie z takiego założenia co Ty. Studenci zawyżają, ale też ceny wynajmu mieszkań wzrosły bo ludzie zwęszyli w tym interes. Kiedyś nie było tak przerabiania mieszkań 3 pok na 7-8 pok, nie było brania kredytów żeby ktoś Ci spłacił mieszkanie... przecież teraz w większości cena = rata kredytu + czynsz i dodatkowo media wg zużycia, a i tak zwykle właściciel jeszcze na tym zarabia, bo woda w spółdzielniach jest zaliczkowana w czynszu o czym nie informuje. Dawniej wynajmowało się komuś mieszkanie, bo się dostało w spadku lub kupiło większe. Niewielu było takich, co nakupowali mieszkań pod wynajem. Teraz to jest czysty biznes.

Wendigo nie wiem z jakiego miasta jesteś ale w Warszawie za 800zł to można co najwyżej jakiś pokój 7m2 wynająć, albo i tego nie...

Minimalna to 1530zł na rękę.
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-25, 16:43   

andrzej napisał/a:
ceny wynajmu mieszkań wzrosły bo ludzie zwęszyli w tym interes.


Przecież mamy kapitalizm.

Popyt, podaż, cena. Tylko tyle.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-25, 18:32   

Ada75 napisał/a:

Popyt, podaż, cena. Tylko tyle.

Raczej popyt, cena, podaż.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-07-26, 06:33   

andrzej napisał/a:

Wendigo nie wiem z jakiego miasta jesteś ale w Warszawie za 800zł to można co najwyżej jakiś pokój 7m2 wynająć, albo i tego nie...

Minimalna to 1530zł na rękę.

czyli kolejna różnica między Polską a Zachodem...
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-26, 22:36   

Ja mieszkam w Warszawie w pokoju 20 m^2 za 700 zł + opłaty... ale standard jest PRLowski, to prawda. :)

Własność ma tę przewagę, że to większa pewność jutra, możliwość pełnego decydowania, co się dzieje z wystrojem i wyposażeniem tego mieszkania...
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 12