Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana danych przed tranzycją
Autor Wiadomość
torjus
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-20, 01:27   Zmiana danych przed tranzycją

Bardzo zależy mi na tym, by uniknąć nieprzyjemności płynących z okresu przejściowego, kiedy zmiany hormonalne są już widoczne, a dane niestety wciąż stare, i tak zacząłem się zastanawiać, czy dobrym pomysłem nie byłaby zmiana imienia i nazwiska jeszcze przed tranzycją na takie gender neutral typu Sasza czy Alex (zgodne z polskim prawem). Ofc, płci w ten sposób w danych nie zmienię, ale nawet okazując dowód mogę to głupie K zakryć palcem i chyba nikt nie powinien się czepiać. Mówię tutaj wyłącznie o sytuacjach, w których muszę się jednorazowo okazać dokumentem. Teraz mam tylko problem z tym, jak wygląda zmiana danych w Polsce, czyli z powodem zmiany. Mogę po prostu podać przyszłą tranzycję? Ktoś w ogóle czegoś takiego próbował, czy według was to za dużo zachodu, skoro i tak przyjdzie mi wymienić dokumenty raz jeszcze po wyroku sądu? (I tak bym wolał to zrobić przed, żeby mieć chociaż ten komfort psychiczny.)
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2572
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-06-20, 02:38   

torjus, nie chcę Cię odwodzić od pomysłu zmiany danych, bo przecież nie wiem, co będzie dla Ciebie najlepsze. Z własnego doświadczenia mogę napisać tylko, że w ciągu ostatnich 8 miesięcy (czyli od kiedy jestem na HRT) okazać dowód osobisty musiałem tylko raz. Znacznie więcej nieprzyjemności płynących z okresu przejściowego można doświadczyć ze strony ludzi, którzy znali nas wcześniej - i nie chodzi tylko o członków rodziny, czy też znajomych, ale również o sąsiadów, kolegów z uczelni lub pracy, panie pracujące w sklepach, w których najczęściej robi się zakupy etc.

Najwięcej wiarygodnych informacji na temat zmiany danych na neutralne uzyskasz od 2in1 inkarnacje, gdy już wróci z przymusowego urlopu (ewentualnie możesz dopaść ww. osobę na Discord, jeśli zależy Ci na czasie).
_________________
 
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-06-20, 14:32   

torjus, generalnie się da zmienić imię na neutralne, tak jak napisała Arisa: musisz dowieść, że go używasz (facebook, maile, identyfikator z pracy etc.). Z tym, że po grupie facebookowej widać, że wszystko zależy od urzędnika - niektórym się udało, innym powiedziano, że "to zmieni pan imię jak będzie wyrok sądu o zmianie płci". Dlatego nie jestem przekonany, czy powinieneś w uzasadnieniu wspominać o planowanej tranzycji. Generalnie urzędnik może stwierdzić, że wg niego "przesłanki są niewystarczające" i tyle, więc zadbaj o jak najwięcej twardych dowodów, że rzeczywiście używasz "Alexa".
_________________
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-06-20, 15:22   

torjus, aha, i był przypadek osoby z "K" w dowodzie, która chciała zmienić imię na kończące się na -u i wniosek odrzucono z powodu "nieżeńskiej końcówki" (imię było neutralne) - to było całe uzasadnienie, więc jak znajdziesz coś męskiego z końcówką "-a" to może zwiększysz szansę na zatwierdzenie. I oczywiście tego imienia powinieneś używać jakiś dłuższy okres, np. kilka miesięcy.
_________________
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-20, 17:00   

Arisa, ogarniasz może kwestie zmian danych w państwach członkowskich przez rezydentów podlegających prawu Polskiemu ? jak się ma prawo regionalne danego kraju w stosunku do rezydentów jeżeli chodzi o formalną zmianę płci i danych osobowych bez zmiany nr nationale (pesel)?
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-06-21, 03:25   

Ja się podpisuję pod tym co napisał AwryBoy czyli generalnie... uważam, że nie warto i za dużo zachodu dla drobnego ułatwienia. Wiem, że okres przejściowy jest niefajny, ale przetrwasz :)
_________________
 
 
andrzej
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 56
Posty: 159
Skąd: W-wa
Wysłany: 2018-06-21, 11:37   

A ja jestem po takiej właśnie zmianie i bardzo sobie chwale. Po paru miesiącach na hormonach ludzie nie wierzyli mi, że moje dokumenty są moje. Gdzie kobiece imię do męskiej twarzy? I tłumacz się każdemu czy to w szpitalu, w banku, podczas zwykłej rutynowej kontroli policji, czy przy głupiej chęci wyskoczenia do klubu ochroniarzowi. Byłem na tyle kreatywny, że imię sobie wymyśliłem (przerobiłem trochę już istniejące) i napisałem papier do usc z dobitną argumentacją. Oczywiście wysłali zapytanie do PAN do jakiegoś polonisty czy to imię można mi zmienić na takie. Z nazwiskiem nie było problemu bo je po prostu skróciłem żeby tej głupiej końcówki "ska" nie było. I uwierzcie mi - komfort niebo a ziemia. Nie wstydzę się już nikomu pokazywać dokumentów. Umowy jak podpisuję na te nowe dane, to ludzie patrzą tylko że oryginalne mam imię. Nikt nie zwraca uwagi na tą literke K w dowodzie. A w prawku w ogóle przecież nic o płci nie ma. 30 parę złotych wniosek, dwa miechy czekania i high life 💪💪💪💪👌 POLECAM
 
 
torjus
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-21, 14:36   

AwryBoy napisał/a:
torjus, nie chcę Cię odwodzić od pomysłu zmiany danych, bo przecież nie wiem, co będzie dla Ciebie najlepsze. Z własnego doświadczenia mogę napisać tylko, że w ciągu ostatnich 8 miesięcy (czyli od kiedy jestem na HRT) okazać dowód osobisty musiałem tylko raz. Znacznie więcej nieprzyjemności płynących z okresu przejściowego można doświadczyć ze strony ludzi, którzy znali nas wcześniej - i nie chodzi tylko o członków rodziny, czy też znajomych, ale również o sąsiadów, kolegów z uczelni lub pracy, panie pracujące w sklepach, w których najczęściej robi się zakupy etc.

Mam zamiar wyprowadzić się do innego miasta zaraz po rozpoczęciu tranzycji i całkowicie odciąć się od mojego obecnego życia, więc problem z ludźmi, którzy mnie kiedyś znali, raczej mnie nie dotyczy. I mimo wszystko wolę zmienić dane już teraz, choćby dla siebie, żeby mieć ten komfort psychiczny.

Mam ten sam problem, co miał andrzej - żeńskie imię i końcówka nazwiska na -ska. Do tego zależy mi na ukryciu się przed kilkoma osobami, które na pewno będą chciały utrudnić mi życie, gdy w końcu dokonam przed nimi coming outu.
 
 
andrzej
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 56
Posty: 159
Skąd: W-wa
Wysłany: 2018-06-21, 23:44   

Arisa zupełnie się z Tobą nie zgadzam w kwestii zmiany imienia na obco brzmiące/nie wskazujące na płeć. Sam mam teraz imię, które nie wskazuje na płeć. Przerobiłem pewne męskie imię funkcjonujące w Polsce na bezpłciowe. Jestem jedyną osobą o tym imieniu w Polsce, a jak wpisuję swoje imię w google, to mi wyskakują fotki ludzi różnej płci, w zależności od kraju. Definicja za to wskazuje, że w krajach germańskich to jest rzadko używane imię męskie (odmiana innego, już popularnego męskiego imienia). Także wszystko można tylko trzeba zastosować odpowiednią argumentację, najlepiej językiem urzędowym. Najważniejsze, to wyczerpać temat. Każda decyzja odmowna usc musi być uargumentowana, a jeśli wyczerpiesz dobitnie temat, to urzędnik chcący odrzucić wniosek będzie miał bardzo trudny orzech do zgryzienia.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-21, 23:58   

Zgadzam się z Karatajewem. Najlepiej jako argument wskazać, że już się tego imienia używa.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
andrzej
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 56
Posty: 159
Skąd: W-wa
Wysłany: 2018-06-22, 00:17   

Owszem, ale nie potrzeba do tego żadnych dowodów. Wystarczy to odpowiednio opisać we wniosku.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-23, 08:32   

To zależy od podejścia konkretnej pani z urzędu... jak widać po wypowiedziach wyżej gdzieniegdzie dowodów oczekują.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Masia Kotecka
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ?
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 42
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-25, 00:09   

Arisa napisał/a:
Ogólnie do zmiany imienia należy zapoznać się z ustawą, a przynajmniej częścią jej cytowaną.

Ustawa: http://prawo.sejm.gov.pl/...=WDU20082201414

Cytat:
Art. 3. W rozumieniu ustawy:
1) zmiana imienia oznacza zastąpienie wybranego imienia innym imieniem, zastąpienie dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie, dodanie drugiego imienia, zmianę pisowni imienia lub imion lub zmianę kolejności imion; (...)

Art. 4. 1. Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych
powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
2) na imię lub nazwisko używane;

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Art. 6. 1. Po zmianie nazwiska, z zastrzeżeniem art. 4 ust. 1 pkt 4, nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
2. Po zmianie imienia można mieć najwyżej dwa imiona.


Do tego jeszcze jest ustawa Prawo o Aktach Stanu Cywilnego.
Cytat:
Art. 50.
1. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze
dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego,
w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.


Takie moje pytanie — czy istnieje w polskim prawie zapis zakazujący osobie dorosłej zmiany imienia i nazwiska na wskazujące na płeć różną od płci prawnej? Przeczytałam obie ustawy i w żadnej z nich nie znalazłam takiego zapisu — ale może coś przeoczyłam albo są inne przepisy, które o tym mówią?

(Pomijając art. 59 Prawa o aktach stanu cywilnego, który mówi o zgłaszaniu urodzenia — ale stosowanie takiego zapisu do osób, które urodziły się 23 lata temu byłoby absurdem.)
 
 
Masia Kotecka
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ?
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 42
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-25, 01:52   

Mam rodziców lub nie — nie ma znaczenia. Art. 59 wyraźnie odnosi się do protokołu zgłoszenia urodzenia oraz oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka (oraz, jak mniemam, ma na celu ochronę dobra dziecka). Ja natomiast mam zamiar złożyć wniosek o zmianę imienia i nazwiska (co robię dobrowolnie i ze świadomością konsekwencji z tym związanych).

Jeśli kierownik USC wyda decyzję odmowną na podstawie przepisów dotyczących zupełnie innego rodzaju dokumentów, to postąpi w sprzeczności z literą (i duchem) prawa.
_________________
cattus guttaceus nomit cattum guttaceum
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-25, 06:51   

Masia Kotecka, bardzo dobre pytanie!
 
 
Masia Kotecka
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ?
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 42
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-25, 19:05   

Cytat:
Masia Kotecka, czy termin dziecko jest zdefiniowany w ustawie?

Nie, ale „oświadczenie o wyborze imienia dziecka” jest, i oznacza dokument, który składasz z protokołem zgłoszenia urodzenia.

Cytat:
Poza tym ja wyraźnie piszę o art. 50 a nie 59.

Z tego, co widzę:

Art. 50. Zaświadczenie o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby zawiera:
1) oznaczenie wnioskodawcy;
2) informację o sporządzonych aktach stanu cywilnego wskazanej osoby;
3) informację o zamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego przypiskach przy akcie wskazanej osoby lub treść tych przypisków;
4) informację o zamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby lub treść tych danych, z wyłączeniem danych zawartych w akcie stanu cywilnego oraz danych zawartych w rejestrze uznań;
5) informację o niezamieszczeniu w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby lub przypisków przy akcie wskazanej osoby.


Nie widzę żadnej wzmianki o płci.

Cytat:
Każdy jest dzieckiem swoich rodziców. W tym aspekcie definicję spełniasz.

„Wniosek o zmianę imienia i nazwiska” nie spełnia definicji „oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka”, ponieważ to dwa różne rodzaje dokumentów.

I owszem, jestem dzieckiem swoich rodziców, ale prawo o aktach stanu cywilnego wyraźnie mówi, że artykuł, w którym jest mowa o imieniu wskazującym na płeć, dotyczy osoby zgłaszającej urodzenie, będącej matką lub ojcem dziecka, którego dotyczy wybór imienia. Nie jestem osobą zgłaszającą własne urodzenie, ani tym bardziej nie jestem swoim własnym rodzicem, więc stosowanie wobec mnie tego przepisu byłoby niczym innym, tylko absurdem.

Cytat:
Ustawa poza tym była tworzona jeszcze w czasach, gdy zmiany imienia były rzadkie, na pewno wymaga nowelizacji tak jak wymaga ustawa dotycząca zmiany imienia i nazwiska. Ja już próbowałam zmienić imię na zagraniczne niezakończone na "a" i mi odmówiono - uzasadniając, że imię nie pozwala odróżnić płci, mimo, że wg BehindTheName było jednoznacznie żeńskie, ale mało znane.

Jeśli odmówiono ci z powodu płci, to albo zrobiono to na podstawie innych przepisów, o których nie wiem (albo takich, które już nie obowiązują), albo zrobiono to z nadinterpretacją obowiązującego prawa.

Cytat:
P.S. Jeżeli komuś po zmianie zależy na prawdę na konkretnym imieniu - można oczywiście się sądzić, gdyż od decyzji przysługuje odwołanie.

Ale chyba w pierwszej kolejności odwołujesz się do wojewody, nie do sądu (art. 14 Ustawy o zmianie imienia i nazwiska)?
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-26, 06:16   

Arisa, 1.III.2015r weszła nowelizacja ustawy o imionach i nazwiskach w PL. Właśnie z tejże skorzystałem, krótko po jej pojawieniu się. Byłem pionierem ustwowego imienia i nazwiska neutralnego ^ ^ Bo wcześniej to tylko Bambi Żur, ale na innych, tajemniczych zasadach.
 
 
Masia Kotecka
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ?
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 42
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-26, 09:30   

Cytat:
Gdzie się odwołać to jest napisane w decyzji odmownej. Przez sądzić się miałam na myśli potoczne określenie - wojować prawnie. Gdzie byś się nie odwołała wydłuży to funkcjonowanie twoje przy starym dowodzie i starym oznaczeniu płci w nim.

Okej, tylko oznaczenie płci i tak będę mogła zmienić po wyroku sądowym, który dostanę uj wie kiedy.

Cytat:
W ustawie (jednej i drugiej) mowa jest o imieniu ośmieszającym, ubliżającym godności człowieka - czy nadanie mężczyźnie żeńskiego lub odwrotnie nie będzie pod to podpadać? Kierownik wpisując Ci takie imię już sam by podpadł pod ośmieszanie człowieka. Bo to on się pod tym podpisuje.

Jako osobie o żeńskiej tożsamości płciowej, funkcjonowanie z męskimi danymi osobowymi jest dla mnie ośmieszające i ubliżające mojej godności.
_________________
cattus guttaceus nomit cattum guttaceum
 
 
andrzej
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 56
Posty: 159
Skąd: W-wa
Wysłany: 2018-06-26, 14:33   

Masia Kotecka, przepraszam, nie obraź się ale odnoszę wrażenie, że nie stoisz twardo na ziemi. Polskiej ziemi, opanowanej przez zacofane rządy pisu, gdzie już nawet sądy nie są niezawisłe. Uwierz mi, że jeśli kierownik usc nie uzna Ci nowego imienia, to tym bardziej sąd za rządów pis tego nie zrobi. Zbyt wielu sędziów już zostało zdegradowanych za wyroki nie po myśli Ziobry. Możesz jechać i do Strasburga, jeśli masz nadmiar czasu i pieniędzy, oni wszelkie komisje UE też mają w poważaniu.
 
 
Masia Kotecka
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ?
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 42
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-26, 17:53   

Arisa napisał/a:
I od tego masz art. 189 kpc w Polsce.

No to przecież o tym mówię.

Cytat:
Uwierz mi, że jeśli kierownik usc nie uzna Ci nowego imienia, to tym bardziej sąd za rządów pis tego nie zrobi.

Ej, ale przeczytałeś mój post na opak.

Ja nie chcę się sądować o decyzję kierownika USC, tylko chcę spróbować szczęścia zmienić dane na docelowe w procesie administracyjnym, bez konieczności czekania na wynik procesu o ustalenie płci — jeśli to się nie uda, to najwyżej pójdę potem drugi raz z wyrokiem sądu.
_________________
cattus guttaceus nomit cattum guttaceum
 
 
torjus
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-26, 22:51   

A tymczasem w USA koleś zmienił sobie imię na Sexy Vegan. Przykre to.
 
 
andrzej
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 56
Posty: 159
Skąd: W-wa
Wysłany: 2018-06-27, 13:18   

Masia Kotecka, na pierwszym roku studiów prawniczych była mowa o czymś takim jak normy powszechnie obowiązujące. Istnieją takie luki w polskim ustawodawstwie, do których właśnie owe normy się stosuje. Są to niespisane zasady, ogólnie przyjęte również w orzecznictwie, które budowane są na bazie doświadczeń i panujących reguł. Działa to tak, że jeśli jest jakaś sprawa, do której nie można się odnieść przywołując w całości treść tego konkretnego artykułu (a to właśnie mamy w tym konkretnym przypadku), to stosuje się ten artykuł w domniemaniu, że ustawodawcy chodziło o taki zapis ale nie wziął pod uwagę takiego przypadku. Domyślam się, że Twoja wiedza z zakresu prawa jest zbudowana na samodzielnym czytaniu przepisów. Czy zapoznawałaś się również z opracowaniami obowiazujących artykułów? Gdyby polskie sądownictwo nie interpretowało przepisów dostosowując je do konkretnej sytuacji, to w ogóle byś nie mogła zmienić płci w dokumentach, gdyż ustawodawca nie dał wprost takiej możliwości. Stosowanie art 189 kpc przecież też jest naciągane.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 9