Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Własna działalność gospodarcza
Autor Wiadomość
Klara_Alarowna
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: ?
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 12
Posty: 33
Wysłany: 2018-06-23, 06:13   Własna działalność gospodarcza

Jestem ciekawa czy ktoś z Was prowadzi własną działalność. Ja obecnie pracuję na pełen etat w korpo, w głowie mam pomysł jak uwolnić się od pracy przy komputerze ( baardzo nie lubię ostatnio technologii), ale boję się, że sama bym nie udźwignęła na swoich barkach małej firmy przy częstych wahaniach nastroju i niepoukładanych spraw z płciowością.
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-23, 06:52   

Klara_Alarowna, Wszystko zależy od tego czym i na jaką skalę chcesz się zająć. Z doświadczenia Ci powiem, że zazwyczaj początki są ciężkie i pracuje się 20h/dobę, (dużo zależy od tego czym chcesz się zająć).
Zawsze możesz korzystać z usług prawnych, porad inwestycyjnych, księgowości etc.. sporo pomagają.
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-23, 10:30   

Najgorszy szef, to szef sam sobie. Wspominając swoje początki uświadamiam sobie, że teraz nie dała bym rady. Fizycznie, psychicznie było by to ponad moje siły. To co pisze Crissy, to sama prawda. Ja zaczynałam od kompletnego zera, niewiele się dorobiłam, bo tego nie potrafię. Jeśli nie masz punktu zaczepienia i jasnych perspektyw rozwoju, to odradzam ten sposób na życie.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-23, 10:52   

Klara_Alarowna, wszystko kwestia pomysłu jaki masz. Samo prowadzenie działalności jednoosobowej jest do ogarnięcia przez jedną osobę. Mama prowadził sama sklep przez 15 lat i nie korzystała z doradców od księgowości.
Za to zastanów się dobrze i policz ile jesteś w stanie zarobić na swoim pomyśle. Nie zaniżaj kosztów. Nie myśl sobie "a, zaoszczędzę na ZUSie to jakoś dam radę" albo "zacznę oszczędzać za X lat jak dojdę do X dochodu".
Nie ogarniam ludzi, którzy dzisiaj przechodzą na samozatrudnienie w celu "większych" zarobków. Ci ludzie za 30 lat nie będą mieć z czego żyć. Przedsiębiorcy w celu zaoszczędzenia płacą najniższy ZUS. Tyle że najniższy ZUS daje później najniższą emeryturę, która obecnie wynosi około 1000zł na miesiąc...
Działalność moim zdaniem ma sens tylko jeśli druga osoba w zwiazku pracuje na etacie. W takim przypadku po śmierci męża dostajesz jego emeryturę (jeśli dobrze pamiętam to 80%).
Lub jeśli masz bardzo dobry pomysł ;-)
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Klara_Alarowna
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: ?
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 12
Posty: 33
Wysłany: 2018-06-23, 11:35   

Dzięki za porady. Będę miała je na uwadze. Na początek postaram się pochodzić na spotkania organizowane np. przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego albo odnośnie projektów unijnych.
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-23, 11:41   

Arisa, Nie strasz koleżanki.
Z ZUS-em jest tak, że przez pierwsze 3 lata płacisz koło 800 zł, (taka niby pomoc od państwa), w zależności co chcesz robić możesz wybrać jedną z trzech form podatkowania: ryczałt, VAT, albo książka. Mając jakiś biznesplan, możesz postarać się o dofinansowanie na start 20000zł, bezzwrotnej pożyczki, jeżeli utrzymasz firmę 3 lata. Warto mieć zabezpieczenie finansowe przynajmniej na pół roku (w zależności od oceny ryzyka). No i najważniejsze - dokładnie określić, co chcesz robić, jaką masz konkurencję i jaki rynek zbytu (odbiorców).
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-23, 13:23   

Najlepszym planem emerytalnym jest odpowiednie inwestowanie w niektóre produkty bankowe albo deweloperkę. Na ZUS-owską emeryturę nie ma co liczyć. Nawet jak nie dożyje się emerytury, będzie co dzieciom rozdać, bo z ZUS-u kasa zazwyczaj przepada po wypłacie pogrzebowego.
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-23, 14:04   

Tak, btw... nawet najdziwniejsze pomysły mogą się sprzedać, więc warto marzyć i dążyć do celu... https://www.facebook.com/...75098912609712/
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-23, 14:30   

Jenny, Minimalna składka Zus dla mikroprzedsiębiorcy wynika z wysokości przeciętnego wynagrodzenia i opłaca się ją od 60% tegoż. Czyli od 2600 zł z hakiem. To nadal niewiele, ale nie jest to podstawa do emerytury na poziomie 1000 zł, lecz co najmniej dwukrotnie wyższej.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-23, 14:58   

Ada75, mówię na podstawie przypadku mojej mamy. 15 lat na etacie, 7 na wychowawczym i 15 lat działalności gospodarczej = 1000zł emerytury.

Edit:
Na etacie część składki płaci pracownik, ale pracodawca dokłada drugie tyle.
Czy minimalna składka dla prowadzącego własną działlność uwzględnia to?

Edit:
Na "pocieszenie".
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-23, 15:29   

Jenny, Nie uwzględnia, ale nadal możesz płacić wyższą (nie znam nikogo takiego).

W przypadku twojej mamy zaważyły pewnie wychowawcze, zwolnienia etc. lub kreatywny urzędnik ZUS, który liczy emeryturę tak by była najniższa, trzeba się niestety baaardzo pilnować przy ustaleniu wysokości świadczenia. Tez wiem to "na przykładzie".

Rozkminiałam wysokości emertur jakieś 4 lata temu, więc teraz nie chcę się wymądrzać, ale sprawa 1000 zł dla twojej mamy, jeśli przez 15 lat odprowadzała pełną (choć minimalną) stawkę ustanowioną dla przedsiębiorcy śmierdzi mi z daleka.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-23, 15:45   

Ada75, pamiętaj, że od emerytury płacisz podatek dochodowy ;-)
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
fioletowe
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-23, 23:10   

Klara_Alarowna, Przede wszystkim trzeba coś potrafić w stopniu wystarczającym, aby się przebić i być lepszym od konkurencji; a zacząć najlepiej w szarej strefie, czy w tej nowo wprowadzonej działalności nierejestrowej. Firmę, owszem można założyć, jeśli się dysponuje sporym kapitałem, inaczej wszystko pożre ZUS i skrzaty: https://www.youtube.com/watch?v=fn2oBd8aEb8
 
 
MagdaThePig
użytkownik
magdathepig

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 11
Posty: 102
Wysłany: 2018-06-24, 01:09   

Ja aktualnie prowadzę firmę :-) Jak chcesz o tym pogadać to zapraszam na priv
_________________
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-06-24, 13:44   

Pomysł na biznes?
https://img2.dmty.pl//uploads/201806/1529751738_htzjyg_600.jpg
;-)
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-24, 14:55   

Muszę sprostować nieścisłą informację, która się tu pojawiła ^^ Dla jednoosobowej działalności gospodarczej ma się do wyboru (1) książkę przychodów i rozchodów, (2) podatek liniowy 19%, (3) ryczałt ewidencjonowany i (4) kartę podatkową.

VAT to w ogóle odrębna sprawa, ale małe, nowozałożone firmy zwykle nie muszą go płacić, bo są poniżej progu 200 tys. zł obrotu (oprócz kilku rodzajów działalności, które zawsze muszą się zarejestrować, np. usługi prawnicze albo jubilerskie).
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-24, 15:07   

kicur, Dzięki, mam trochę przestarzałe informacje... od dawna nie działam w Pl
 
 
Crissy
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-27, 09:36   

https://businessinsider.com.pl/finanse/konstytucja-dla-biznesu-premiera-morawieckiego-co-zmienia/hxb46th
No to sie chyba powoli zmienia na lepsze...
 
 
andrzej
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 56
Posty: 159
Skąd: W-wa
Wysłany: 2018-06-27, 12:47   

Na chwilę obecną tzw. mały zus wynosi nieco ponad 500zł i można z niego skorzystać przez pierwsze dwa lata prowadzenia dg. Dodatkowo dopóki nie przekroczysz obrotu 150tyś rocznie nie musisz być vatowcem (nie dotyczy wybranych rodzajów dg). Przez pierwszy okres prowadzenia dg zapewne też nie zapłacisz ani grosza podatku, bo będziesz wykazywać stratę. Ogólnie jeśli uda Ci się rozkręcić biznes przez te dwa lata trwania małego zusu, to nie jest źle. Teraz też jest projekt zmian, wg którego jeśli nie przekroczysz jakiejś tam kwoty (ok 5tyś) miesięcznie przychodu, to też nie będziesz płacić pełnego zusu.
 
 
kyoto
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-19, 23:47   

Jesli masz plan, dużo samozaparcia i czujesz się bardzo źle z pracy na etacie to polecam ;-)
Wszystko napisali już wyżej.

Przez pierwsze 2 lata płacisz preferencyjny ZUS. Teraz sa plany na jeszcze korzystniejsze zmiany.
Możesz podatek odprowadzać co miesiąc lub kwartalnie.
Jeśli współpracujesz z osobami fizycznymi to kupuj kasę fiskalną bo fiskus teraz dokładnie inwigiluje konta bankowe i wszystkie firmy czy wywiązują się z opłacania podatku dochodowego. Druga sprawa nie masz obowiązku wysyłania plików JPK, ale lepiej wysyłać wszystkie rodzaje JPK bo nie ryzykujesz kontrolą podatkową/celno-skarbową. Do instalacji kasy fiskalnej masz czas do przekroczenia progu 20 tys. ale lepiej od razu ją mieć. US zwraca 90% kosztu netto kasy fiskalnej do 30 dni (nie więcej niż 700 zł) także warto.

VATu nie musisz mieć do progu 200 tys. No i będąc VATowcem szykuj się na kontrole bo rząd wziął się za kombinatorów z VATu.

Powodzenia ;-)
Aha i nie licz na emerytury :-p
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 10