Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Formalności po wyroku
Autor Wiadomość
Riff_Raff
użytkownik
the time warper


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 2
Posty: 43
Wysłany: 2018-05-05, 20:01   Formalności po wyroku

Mam parę pytań związanych z formalnościami, które trzeba załatwić po wyroku sądu, jakby ktoś mógł rzucić trochę światła to będę wdzięczny:

1) Czy uprawomocnienie wyroku zanosi się do USC w miejscu urodzenia (wydania aktu urodzenia) czy do miejsca zameldowania ? (czy ewentualnie można formalności zmiany imienia, dowodu itp. załatwić w bliższym USC)

2)Czy można dać komuś pełnomocnictwo do załatwiania tych formalności w związku z miejscem zamieszkania za granicą?

3) Ile czasu mniej więcej zajmuje załatwienie wszystkich spraw od wyroku sądu do otrzymania nowego dowodu / paszportu ?
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-05-05, 21:41   

Riff_Raff napisał/a:
1) Czy uprawomocnienie wyroku zanosi się do USC w miejscu urodzenia (wydania aktu urodzenia) czy do miejsca zameldowania ? (czy ewentualnie można formalności zmiany imienia, dowodu itp. załatwić w bliższym USC)

Zmiany imienia i nazwiska i wymiany dowodu dokonuje się w różnych urzędach.
Ogólnie nie wiem, ale na logikę wydaje mi się, że wyrok zanosi się tam, gdzie Cię zarejestrowano przy narodzinach. Bo ok, ja zanosiłem go fizycznie, ale tak naprawdę powinien to wysłać Sąd i wydaje mi się, że Sąd jednak wysłałby to do tego USC, gdzie akt został wydany.
Ale nie wiem, może ktoś inny się wypowie. Albo zadzwoń w poniedziałek do USC i sam się dowiedz :-p
Riff_Raff napisał/a:
2)Czy można dać komuś pełnomocnictwo do załatwiania tych formalności w związku z miejscem zamieszkania za granicą?

Zależy jakie formalności masz na myśli, wniosek o dowód trzeba złożyć osobiście i odebrać dowód również, możesz to zrobić gdziekolwiek w Polsce. Paszport tak samo musi być załatwiony osobiście, z tym że to możesz zrobić za granicą w konsulacie albo w Polsce, natomiast konsulaty dowodów nie wydają.
Riff_Raff napisał/a:
3) Ile czasu mniej więcej zajmuje załatwienie wszystkich spraw od wyroku sądu do otrzymania nowego dowodu / paszportu ?

U mnie to było ok. 1,5 - 2 miesięcy.
_________________
 
 
Ewcia76
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-28, 12:25   

ja po wyroku jak sie uprawomocnil poszlam do usc w miescie gdzie sie urodzilam,zrobili ksero wyroku a oryginal mi oddali,ale i tak wystosowali do sadu pismo o potwierdzenie,od razu zalatwilam papiery o zmiane imienia,po 2 dniach dopiero jak juz nadano pesel bo jest nadany od reki,to za 2 dni przyszlam zlozyc papiery o nowy dowod.najgorsze to to ze wszedzie po urzedach trzeba chodzic z wyrokiem,i papierami z nadaniem peselu i nowego imienia by cokolwiek zmienic,prawo jazdy itp.caly czas trzeba cignac ta zasyfiona przeszlosc za soba,ale taki popaprany kraj chore przepisy,zamiast nam ulatwic to wszystko utrudniaja banda darmozjadow
 
 
Viera
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 413
Wysłany: 2018-07-30, 11:29   

Arisu,

Wszystko się zgadza ale zdarza się, że PESEL można ogarnąć szybciej, czasami nawet do tygodnia. Dużo zależy od urzędników. Najlepiej zadzwonić do MSWiA i popytać jak z tym PESELem
_________________
 
 
Ewcia76
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-30, 13:54   

w usc sami to zalatwia,mi nadali na poczekaniu i i do 2 dni wszedzie juz byl nowy pesel z automatu
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-04, 21:00   

Chciałam z ciekawości zobaczyć jak wygląda wniosek o dowód przez internet, ale po próbie zalogowania przez stary profil zaufany wyskoczył mi błąd 500...
Chyba e-wnioski nie dla nas. Nie przewidzieli, że ktoś ma jedynie profil zaufany na pesel, którego nie ma :-)
Zostaje tradycyjna forma.

Edit:
Co jest potrzebne aby złożyć wniosek o dowód?
Czy trzeba mieć obie decyzje z USC, tj. o zmianie imienia i zmianie peselu, czy urząd ma już te informacje w sieci?

USC wysłało mi decyzję o peselu 200km stąd i nie chce mi się tam jechać :-?
Edit:
Sam pesel znam, dzięki miłej pani z lokalnego USC.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-02-04, 21:48   

Jenny napisał/a:

Czy trzeba mieć obie decyzje z USC, tj. o zmianie imienia i zmianie peselu, czy urząd ma już te informacje w sieci?

NIe wiem czy ma, ale jak znasz pesel, to może nie potrzebujesz na to papieru - w końcu i tak to y odpowiadasz za poprawność danych w swoim dowodzie...
_________________
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-04, 23:43   

Arisa, akurat w USC nie miałam problemu. Zmiany już były w systemie (czego się spodziewałam po pustej bazie pesel). Wypełniłam wniosek i za dwa dni najwcześniej będę mogła odebrać decyzję.

Zastanawiam się tylko, co i czy będzie potrzebne w urzędzie miasta.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-05, 06:46   

Arisa, wszystkie nowe akty urodzenia są automatycznie dodawane do bazy cyfrowej (od niedawna zintegrowanej z bazą pesel), a stare są powoli cyfryzowane*.
Mój akt został dodany do bazy kiedy wyciągałam odpis rok temu.
Teraz dzięki temu mogłam szybko załatwić sprawę.

Edit:
Dlatego też, nowy wzór odpisu wygląda jak wydruk z bazy.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Dalialama
użytkownik


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 144
Posty: 578
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-02-05, 12:56   

Cyfryzacja działa nie najgorzej, jeśli chodzi przynajmniej o zmianę imienia. Jak po 2015r. brałaś zupełny odpis aktu urodzenia to będą mieli to w bazie i będą mogli go sobie sami ściągnąć. Jak wyrabiałam dowód na nowe imię to mieli już w systemie zmianę i nie musiałam się tłumaczyć. Stary dowód jest ciągle ważny dopóki nie odbierzesz nowego, więc odcinają róg (czy jak w moim przypadku, urzędniczka przedziurawiła mi twarz w dowodzie xd) dopiero jak przyjdziesz odebrać nowy dowód.
_________________
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-07, 20:19   

Jenny napisał/a:
Chyba e-wnioski nie dla nas. Nie przewidzieli, że ktoś ma jedynie profil zaufany na pesel, którego nie ma :-)
Zostaje tradycyjna forma.

Ciąg dalszy historii, czyli jeszcze jedna ciekawostka.
Po zmianie danych w USC, profil zaufany automatycznie zassał dane z bazy pesel. Mogę się zalogować do epuap i obywatel, ale już nie mogę niczego podpisać, bo bank nie potwierdza tożsamości:)
Pewnie zacznie działać po zmianie danych w banku. A do tego trzeba dowód.
Za to dowiedziałam się w USC, że do dowodu będzie potrzebny tylko wniosek i zdjęcie. Resztę będą mieć w systemie.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-11, 22:06   

Podsumowując.
7.01 - uprawomocnienie wyroku.
17.01 (z późniejszą zmianą na 21.01) - wysłanie wyroku z sądu do USC, w którym akt został sporządzony, czyli do miejsca urodzenia. Jednocześnie sąd wysłal odpisy do mnie.
26.01 - brak zmian w bazie pesel
28.01 - odebrałam odpisy.
02.02 - brak danych pod starym numerem pesel, czyli wydano już nowy.
04.02 - z USC gdzie sporządzono akt przychodzi decyzja o zmianie pesel. List przychodzi na adres zameldowania. Mimo że w liście z sądu do USC sąd podaje adresy zamieszkania powoda i pozwanych.
04.02 - w lokalnym USC składam wniosek o zmianę imion. Zmiany są już w bazie, więc nie ma problemu. Wyrok miałam i pokazałam co pomogło odszukać akt i wypełnić uzasadnienie we wniosku, ale myślę, że bez odpisu też byłoby ok. Jako uzasadnienie pani podyktowała mi coś w stylu "na podstawie wyroku sądu okręgowego w xxx z dnia xxx, sygn. Akt xxx, wnoszę o zmianę imienia". Czytelny podpis starym imieniem i nazwiskiem.
Peselu nie znałam, ale pani mi podała go i we wniosku wpisałam już nowy.
06.02 - po dwóch dniach mogłam odebrać decyzję. Odebrałam następnego. W tym momencie można złożyć wniosek o dowód. Wystarcza wniosek i zdjęcie. Reszta jest w bazie.
Po około dwóch tygodniach można odebrać skrócony odpis aktu urodzenia. To dlatego, że decyzja o zmianie imienia musi polecieć do USC, w którym akt został sporządzony w celu naniesienia poprawki. Po tym można wyciągnąć odpis.
Zmiana imienia to 37zł.
11.02 - złożyłam wniosek w lokalnym urzędzie miasta. Wypełniłam wniosek nowymi danymi i dodałam zdjęcie. Pani zapytała o dowód i bez słowa sprawdzała wniosek. O nic nie pytała.
Odbiór prawdopodobnie za około 2 tygodnie.

Wniosek przez internet, jak pisałam, nie zadziałałby, bo straciłam profil zaufany (bank nie zna osoby o tym peselu).
Być może dałoby się w przypadku profili potwierdzanych osobiście zamiast przez bank?

Z listu z USC wynika, że wniosek o pesel złożono 28.01. Co mnie nie dziwi, bo listy z sądu zawsze przychodziły do mnie później niż do innych.
Cały proces dałoby się przyspieszyć o tydzień, ale urzędy mają tylko jeden dzień w tygodniu kiedy pracują dłużej, więc nie spieszyłam się.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
Ostatnio zmieniony przez Jenny 2019-02-11, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-11, 22:22   

Arisa napisał/a:
Cytat:
04.04 - z USC gdzie sporządzono akt przychodzi decyzja o zmianie pesel.
Jenny, 4 kwietnia 2018? <co?>

Poprawiłam :-)
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-21, 19:13   

Uzupełnię:
21.02 - odbiór dowodu (11 dni od złożenia wniosku).
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 10