Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki które sprawiły, że stałaś/eś się tym kim jesteś
Autor Wiadomość
Sindorei
użytkownik
Anar'alah belore


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 29
Posty: 191
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-04-02, 23:08   Książki które sprawiły, że stałaś/eś się tym kim jesteś

Tak biorąc prysznic naszły mnie myśli o książkach. Nie byle jednak jakie. Książki które sprawiły , że mój charakter, moje postawy są takie jakie są.

Cytat:
Umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli ma oczywiście zachować ostrość.


Gdybym miała wybrać książki które miały na mnie największy wpływ na to kim jestem, wybrałabym "Czarnoksiężnika z Archipelagu" Ursuli K. LeGuin oraz "Pomniejsze Bóstwa" Terrego Pratchetta.

Książki te czytałam w podobnym okresie. Na przełomie podstawówki i gimnazjum.

"Czarnoksiężnik z Archipelagu" dla mnie jest książka o naszych demonach, strachach przed którymi staramy się uciekać, ale póki nie stawimy im czoła, póki ich nie poznamy i nie przyjmiemy "jako część siebie" tak długo będziemy ich niewolnikami i to one będą rządzić nami, a my sobą. Szkoda ze tak wiele lat zajęło mi zrozumienie tego, bo niestety przez długi czas rozumiałam to na opak- próbując "zintelektualizować" swoje strachy i lęki, zamiast je poznać i zrozumieć. To jednak ona sprawiła, że próbowałam szukać siebie, szukać odpowiedzi.

"Pomniejsze Bóstwa" Pratchetta to specyficzna książka (dla mnie). Jak to w jego powieściach, nie główny wątek jest tu najważniejszy, lecz historia inkwizytora Vorbisa. Przez tą książkę własnie boję się i odrzuca mnie radykalizm. Idea według której mogę odrzucić własne myślenie, wolę , to kim jestem, w imię strachu i posłuszeństwa "idei". Z czystym sercem mogę powiedzieć, że najpewniej własnie ta lektura wiele wiele lat później gdy przyszły czasy starć z moją rodziną, walki o prawo do samostanowienia, to własnie dzięki tej książce nie poddałam się wtedy, nie stałam się posłuszną owieczką, kolejną w "pseudo-chrystusowej" trzodzie.

A jak to u was wyglądało ?
 
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 903
Posty: 7086
Wysłany: 2018-04-03, 00:14   

Sindorei napisał/a:
Gdybym miała wybrać książki które miały na mnie największy wpływ na to kim jestem, wybrałabym "Czarnoksiężnika z Archipelagu" Ursuli K. LeGuin

No niech cię diabli. Zrobiłam w pamięci szybki risercz i wyszło mi, że pierwszą z ważnych byłby właśnie: "Czarnoksiężnika z Archipelagu" Ursuli LeGuin :)

Sapkowskiego saga o Wiedźminie.

Później zsumowane razem klimat i koncepty z kilku książek Rogera Zelaznego: "Widmowy Jack", "Pan Światła", "Stwory światła i ciemności", "Wyspa umarłych".

Później "Inne Pieśni" Jacka Dukaja.

I wreszcie: "Truskawkowy milioner" Roberta Maichera.
_________________
Freja Draco
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 09:37   

Praktycznie wszystko co napisał Verne. "Świat Zofii", dzieła Tolkiena i C.S. Lewisa. Harry Potter i eliksir wielosokowy :-) Mnóstwo różnych książek przyrodniczych i historycznych.
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2018-04-03, 09:55   

Zbigniewa Nienackiego
Stanisława Lema
Andrzeja Sapkowskiego
Joan Rowling
Terrego Pratchetta
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
fioletowe
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-03, 22:06   

Zdecydowanie "Mistrz i Małgorzata" - pokazując ciemne moce w całkiem pozytywnym świetle - wdrożyła mnie w ten przklęty relatywizm ;)
Poza tym "Mały książe" bo "...moja Róża jest efemeryczna ..."
i jeszcze "Młot na czarownice" - bo skompromitowała do końca lekcje religii, z których i tak wagarowałam
 
 
Paushan
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-03, 22:25   

Seria o Diunie, ale tylko ta autorstwa Franka Herberta. To właśnie ta seria obudziła we mnie chęć poznawania świata, zdobywania wiedtzy. Diuna sprawiła że moim marzeniem było(no dobra, cały czas jest) zostać mentatem ;-)

H.P. Lovecraft i jego "Zew Cthulhu" i "W Górach Szaleństwa" -

Trzecia książka jest trochę nietypowa, ale był to podręcznik do gry "Mag:Wstąpienie".
Nie mogłabym tu nie wspomnieć o "Dżumie" Alberta Camus.
No i na koniec "Neuromancer".

Każda z tych książek miała spory wpływ na moje życie i postrzeganie przeze mnie świata.
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 22:41   

Paushan napisał/a:
mentatem
Słuchając Diuny, te słowo zawsze mi się kojarzyło z falloutowymi cukierkami :-)
 
 
Paushan
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-03, 22:58   

Vera-chan napisał/a:
Paushan napisał/a:
mentatem
Słuchając Diuny, te słowo zawsze mi się kojarzyło z falloutowymi cukierkami :-)


Nie mam.pojecia o jakie cukierki chodzi, jeśli to coś związanego z seria gier Fallout, to sorry ale to nie mój klimat. Jeśli owe cukierki miały wpływ na inteligencję lub poszerzały zdolnosci, to skojarzenia są jak najbardziej słuszne.
 
 
Merry
moderator
Poniżam moje myśli


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 129
Posty: 413
Wysłany: 2018-04-04, 00:20   

Jeśli ktoś też czytał tę książkę, to na pewno się domyśli po moim profilu. xD
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-04, 10:19   

Przyznam się bez bicia - uwielbiam książki Małgorzaty Musierowicz.
Tak wiem, u tej autorki żadnego LGBT nie uświadczysz. Ale zawsze podobało mi się to ciepło więzi rodzinnych, które ona przedstawia. W moim własnym domu bywało... różnie.
A teraz do rzeczy. Zawsze najbardziej lubiłam postać Laury, tak inną niż reszta bohaterów. Chciałam być taką Laurą. I to właśnie głównie ta postać jest powodem, dla którego Laurą zostałam :D
Poza tym, to za dzieciaka fascynowalam się takimi bogatymi i rozpieszczonymi dzieciakami. Namiętnie czytałam Elitę, Dziewczynę Super i inne takie średnio ambitne dzieła :P do dziś mam do nich sentyment. Te dziewczyny były piękne, stylowe, miały wszystko, a ja chciałam być taka jak one.
No cóż. Może to trochę żenujące wyznanie, ale co będę ukrywać :P
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
QueenK
moderator
Królewska Wysokość


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 447
Posty: 1064
Skąd: Zamek książąt Pomorskich
Wysłany: 2020-10-04, 10:56   

Cytat:
Tak wiem, u tej autorki żadnego LGBT nie uświadczysz. Ale zawsze podobało mi się to ciepło więzi rodzinnych, które ona przedstawia. W moim własnym domu bywało... różnie.
Hej! SUPER. Nie martw się... tylko dlatego że jesteśmy kim jesteśmy nie oznacza że musimy trzymać się tylko wątków LGBT. Ja też uwielbiam takie chick flicks. Akurat tej autorki nie czytałam... za to uwielbiam trylogię Penny Jordan- Silk- Sins i Scandals. Kocham! I polecam.
_________________
☆《《Her Royal Highness Queen K》》☆

I am a diamond cluster hustler!
 
 
klaudia233
użytkownik


Tożsamość płciowa: nb
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 31
Posty: 221
Wysłany: 2020-10-04, 12:06   

Można powiedzieć, że nie czytam książek, bo z własnej woli przeczytałam bardzo mało. Ostatnio rok temu "Fanfik", wcześniej jak oglądałam MLP, to komiksy i trochę fanfików dotyczących tego serialu. W gimanzjum był "Mikołajek", byłam zaskoczona, że to mnie zaciekawiło.
Raczej żadna książka nie sprawiła tego kim jestem.
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-04, 14:06   

Ostatnio będąc w Polsce zakupiłam właśnie "Fanfika" i dwie inne powieści tej samej autorki. Chyba czas się za nie wziąć :D

QueenK napisał/a:
Cytat:
Tak wiem, u tej autorki żadnego LGBT nie uświadczysz. Ale zawsze podobało mi się to ciepło więzi rodzinnych, które ona przedstawia. W moim własnym domu bywało... różnie.
Hej! SUPER. Nie martw się... tylko dlatego że jesteśmy kim jesteśmy nie oznacza że musimy trzymać się tylko wątków LGBT. Ja też uwielbiam takie chick flicks. Akurat tej autorki nie czytałam... za to uwielbiam trylogię Penny Jordan- Silk- Sins i Scandals. Kocham! I polecam.

Obok polecania książki nie mogę przejść obojętnie :D zaraz nawet poszukam,czy i gdzie będę miała możliwość je dorwać :D
Tak też myślę, i dzięki za miłe słowa ♡ to chyba ta kobieca natura tak lubi te ciepło rodzinne w książkach :D

Teraz akurat "Elitę" oraz "Dziewczynę Super" trochę sobie odświeżam. W Polsce wydali tylko po kilka pierwszych tomów, kupiłam więc przez Internet całe serie w oryginale i czytam też w oryginale. Przy okazji ćwiczę nieco jezyk :D
 
 
QueenK
moderator
Królewska Wysokość


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 447
Posty: 1064
Skąd: Zamek książąt Pomorskich
Wysłany: 2020-10-04, 14:29   

Monika Szwaja zawsze dla mnie wymiatała :D Jeśli któraś nie przeczytała:
* stateczna i postrzelona
* jestem nudziarą
* klub mało używanych dziewic
* dziewice, do boju!

To nie chcę was znać! <rotfl3> <rotfl3> <rotfl3> Poprostu klasyka każdej nowoczesnej kobiety!

Pani Szwaja niestety już nie żyje- ale wieki sentyment z mojej strony bo też była z mojego kochanego Szczecina. Czytając jej książki widziałam to wszystko jeszcze lepiej ze względu że duża część opiera się właśnie na Szczecinie ❤
_________________
☆《《Her Royal Highness Queen K》》☆

I am a diamond cluster hustler!
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-04, 16:41   

No ja nie przeczytałam, ale zapoznałam się z recenzjami i już szukam książek :D
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 9