Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
TransKarta
Autor Wiadomość
Marjory
użytkownik

Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 23
Posty: 216
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-03-02, 13:32   TransKarta

Nie wiem czy to dobry dział, ale zaryzykuję. Ma ktoś wyrobioną TransKartę? Korzystacie z niej? Jak się inni do niej odnoszą (w urzędach...)?

http://transfuzja.org/pl/.../transkarta.htm
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-03-03, 10:31   

Ogólnie to pomysł transkarty jest bardzo fajny, wiem że np. w Niemczech przed rozprzestrzenieniem się nazizmu, był lekarz który wydawał tego typu pisemka osobom trans.
Jednak w Polsce nie wiem jak się z tym czuję. Bo z jednej strony wydaje mi się, że taka karta by lepiej działała w bardziej tolerancyjnym kraju, i jakoś mi się strasznie kojarzy z jakimś spisem czy odróżnieniem osób trans.
Co oczywiście nie jest jej celem i tutaj przychodzi drugie ALE, bo pomimo to, jeśli ktoś już i tak na nas dziwnie patrzy, i musimy pokazać jakieś dokumenty, to o ile osoba sprawdzająca nie chce sprawiać jakiś większych trudności, to może to być atut.

EDIT: Tak patrząc się na szablony też zauważyłem, że na samej karcie widnieje słowo 'trans' co oczywiście mogłoby wiele osób wyoutować, być trochę niebezpieczne. No nie wiem nie wiem :s
_________________

 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-03, 10:53   

Tak właściwie to mam wątpliwości co do celu TransKarty. Widzę dwa rodzaje sytuacji, w których ktoś trans może legitymować się dokumentami.

1. Osoba na wczesnym etapie leczenia, fizyczne zmiany nie są zbyt widoczne, może nosi odzież czy makijaż swojej płci odczuwanej
W takim przypadku rzeczywiście osoby trzecie rzeczywiście mogą uznać czyjś wygląd za nietypowy (styl butch lesbijki / kobiecego geja), ale raczej nie będą negować, że to on/a jest posiadaczem okazywanych dokumentów. Opcjonalne jest powiedzenie tej osobie trzeciej, że nietypowa odzież/fryzura wynika z faktu, że jest się w trakcie korekty płci.

2. Osoba na zaawansowanym etapie leczenia, po co najmniej kilkumiesięcznym HRT, być może operacjach
Tutaj rzeczywiście istnieje możliwość, że efekty będą tak dobre, że osoba, której chcemy udowodnić naszą tożsamość powie: "Ale poproszę pański dowód, bo ten należy do jakiejś pani". Jednak w tej sytuacji dosyć oczywistym rozwiązaniem jest zmiana dowodu osobistego na taki z aktualnym zdjęciem i/lub uzyskanie od lekarza prowadzącego zaświadczenia, że jest się w trakcie HRT, które spowodowało zmianę wyglądu.

Osobiście mam bardzo mieszane uczucia co do faktu, że na TransKarcie są dwa zdjęcia: aktualne i sprzed tranzycji. Po co miałbym każdemu, komu się legitymuję, pokazywać stare zdjęcia, jeśli to aktualny wygląd odzwierciedla moje wnętrze? :-| Nadto w przypadku binarnych TS może to wśród cisów wywoływać błędne przekonanie, że osoba trans jest "trochę kobietą i trochę mężczyzną" czy "ani zupełnie kobietą, ani zupełnie mężczyzną" :roll:
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-03, 17:02   

kicur napisał/a:
być może operacjach

Operacje zmieniające wygląd twarzy wiążą się z obowiązkiem wymiany dowodu. Kojarzę że na wniosku w punkcie o przyczynie wymiany dowodu jest taki punkt do zaptaszkowania.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2018-03-03, 19:33   

Chciałem ją kiedyś wyrobić ale raz że na stronie chyba odnośnik im się popsuł dwa w obecnie formie (wyglądzie) jest ona lekko bezużyteczna. Stojąc w kolejce wyciągnięcie jej będzie się bardzo rzucało w oczy i krzyczało "Halo! Tu Trans!" Miałem już kilka problemów z dokumentami również jeden z policją i powiem że jeśli nosisz przy sobie tonę dokumentów to chyba nie ma instytucji która robiłaby jakieś większe problemy. Jeśli dowód odrzucają proszą o prawko,legitkę i czasem też o kartę płatniczą. Nie wiesz na jakiego urzędnika trafisz i myślę że informowanie na wstępie że jest się transem jest słabe, wciąż w Polsce mogą być "problemy ideologiczne" i nagle pani pracuje wolniej niż zwykle i krzywo się patrzy -_- a jak jakiś cudem odrzucą wszystkie dokumenty (co sądzę jest niemożliwe) to można powiedzieć że jest się transem. A w sumie szkoda bo przydałaby się jakaś taka karta w stylu dowodu zastępczego a nie coś co z wyglądu kojarzy się z tęczową opaską na ramię...
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-03-03, 23:30   

kicur napisał/a:

Osobiście mam bardzo mieszane uczucia co do faktu, że na TransKarcie są dwa zdjęcia: aktualne i sprzed tranzycji.


Też jakoś mnie to zniesmaczyło :|
_________________

 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-03-04, 05:23   

Nickbread napisał/a:

EDIT: Tak patrząc się na szablony też zauważyłem, że na samej karcie widnieje słowo 'trans' co oczywiście mogłoby wiele osób wyoutować, być trochę niebezpieczne. No nie wiem nie wiem :s

No ale pomyśl, że to jest papierek właściwie bez pokrycia, więc musi być choćby wyjaśnione po co on jest i o co chodzi...

kicur napisał/a:
Tak właściwie to mam wątpliwości co do celu TransKarty.

Bo w Polsce w obecnym kształcie nie ma ona większego celu ;) W Niemczech taka legitymacja daje możliwość np. zmiany imienia i nazwiska w banku (i czasem także w kasie chorych), to już konkret.

kicur napisał/a:
Opcjonalne jest powiedzenie tej osobie trzeciej, że nietypowa odzież/fryzura wynika z faktu, że jest się w trakcie korekty płci.

Nie każdy lubi mówić takie rzeczy - potrafię sobie wyobrazić, że kogoś zatyka i wolałby w tym momencie pokazać jakiś papier i wtedy taka TransKarta jest ok, bo tam jest wszystko napisane. Aczkolwiek mnie wystarczyło zaświadczenie od seksuologa (i w sumie to nawet też go nigdy nie musiałem pokazywać :P ).
_________________
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-04, 08:44   

Jeszcze jak ktoś jest TV is raz wygląda tak raz tak to może się przydać.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-04, 09:37   

Co by nie gdybać.
Czy komuś z forum zdarzyło się w ciągu ostatnich 5 lat, że ktoś w Polsce zakwestionował jego dowód osobisty?
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-04, 09:59   

Tak :-p Z powodu przefarbowania włosów.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-04, 10:43   

Swan, jak skończyła się sytuacja? Ktoś wymagał innego dokumentu?
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-04, 10:45   

Taak, mi dosyć regularnie mówią, że to dowód jakiejś kobiety, nie mój. Ale jak wyjaśniam, że jestem TS, to to przyjmują, bez potrzeby okazywania zaświadczenia od seksuologa.

Natomiast Rockman pisał kiedyś, że pani z USC mu odmówiła wydania jego odpisu aktu urodzenia, powiedziała, że jej nie obchodzą żadne zaświadczenia od lekarzy, i wydała odpis dopiero, gdy przyszedł z mamą, która potwierdziła, że on jest jej dzieckiem i się tak naprawdę nazywa.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-04, 11:08   

Swan napisał/a:
Jeszcze jak ktoś jest TV is raz wygląda tak raz tak to może się przydać.


Myślę, że takie było założenie tej karty. Dotyczyła w większości osób TV, bo w chwili powstania fundacji większość M-K myślała, że są TV. I taka ta kart powinna pozostać, głupio zdejmować perukę, przy np. kontroli drogowej i huczeć basem. Policja w swych ostatnich kontrolach potrafi być bardzo drobiazgowa.
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-04, 12:04   

Jenny, na szczęście skończyło się dobrze, tylko drobnym zamieszaniem, pytaniem i wzywaniem innej osoby żeby porównała zdjęcie ze mną. Już nie pamiętam czy chcieli innego dokumentu.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-04, 13:02   

Tak sobie myślę, czy tymczasowy dowód rozwiązałby problemy.
Miałby pesel zgodny z danymi oraz imię i oznaczenie płci niezgodne.
Jakiś uparty urzędnik i tak mógłby mówić, że to oszustwo i wezwać policję.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-04, 14:18   

Dla wprowadzenia takich tymczasowych dowodów byłby potrzebny konkretny przepis np. w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Gdyby taka regulacja istniała, to raczej nikt by nie kwestionował legalności posługiwania się nim.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-03-05, 11:26   

Tak naprawdę to taka karta mogłaby nawet być dobry pomysłem, ale egzekucja jest jak dla mnie na 0 :p
_________________

 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-05, 19:32   

Bo ludzie nie piszą Trans-Fuzji, co trzeba zmienić, by pomysł lepiej działał. Tak samo jak nie piszą administracji Niebieskiego aktualnych danych o chirurgach i operacjach ;)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-06, 19:34   

Wydzielono offtop do działu Pogaduchy niewidoczne z Google i dla niezalogowanych.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10