Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kicur
2018-02-07, 20:53
Kilka Źródeł (Głownie YouTube ale nie tylko)
Autor Wiadomość
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
  Wysłany: 2018-02-07, 20:38   Kilka Źródeł (Głownie YouTube ale nie tylko)

Chciałem podzielić się ogólnie na tym forum paroma źródłami/linkami do rzeczy czy też poradników związanych z transpłciowością. Zauważyłem, że tak naprawdę po większości są one po angielsku, za co z jednej strony przepraszam, ale z drugiej myślę, że nawet jeśli czegoś się nie do końca zrozumie u wielu z tych osób to i tak można dużo się nauczyć, lub zobaczyć np efekty operacji (u Stef poniżej). Nie wiem też jak znane są te osoby u Polaków transpłciowych, ale wiem też, że może być trudno się połapać w youtubie czy nawet źródłach w innych językach i np znaleźć coś rzeczywiście fajnego. Więc tak czy inaczej chciałem się podzielić.
Lista pozatym jest nieskończona i mam na 100% zamiar tutaj dodawać co znajdę na bierząco.

Nie byłem do końca pewien gdzie taki temat wstawić, bo np jeśli o poradniki chodzi to są podzielone na takie dla kobiet, mężczyzn i osoby NB, więc jeśli znajdzie się lepsze miejsce to proszę przesuńcie :p

Zacznę od kanału Chase'a Ross'a na YouTubie - jest on mężczyzną transpłciowym z Kanady i od 10 lat robi edukacyjne filmiki na temat transpłciowości. Są one po Angielsku, jednak niedawno skończyłem robić Polskie napisy do jego filmików z serii 'Trans 101' które zrobił w Sierpniu.
Jest to 31 filmików o różnej tematyce w kontekście transpłciowości (od podstaw, do binder'ów, packer'ów, terapii hormonalnej, operacji...) więc jeśli sami macie pytania, lub chcecie wytłumaczyć pewne rzeczy rodzinie czy znajomym, to jest to fajna opcja. Tutaj link do playlisty:

https://www.youtube.com/p...kJ4f0jzPDTxmzhj

Co miesiąc robi on również tzw giveaway binder'ów. Ma on 30 binder'ów od gc2b do rozdania. Trzeba każdego miesiąca czekać na filmik, pod którym jest formularz dzięki któremu można aplikować. Zazwyczaj wszystko ma miejsce w tempie ekspresyjnym - aplikacje mają miejsce 5 dni, i po zakończeniu w ciągu 24 godzin są nominowani zwycięzcy.
Giveaway na luty się właśnie zakończył, więc czekamy na marzec!
Jeśli ktoś chce aplikować, ale ma problemy z angielskim lub z samym formularzem, to możecie mi napisać, lub poprostu poprosić kogoś napewno o pomoc na forum :)

Jeśli kogoś interesują podcasty, to ma on również podcast z Aaron'em Ansuini, w tej samej tematyce (czasami z offtopowymi tygodnikami) o nazwie You're So Brave.

Idąc dalej, bardziej dla kobiet, chodź wiadomo - nie tylko!
Mamy Youtuber'kę Stef Sanjati ( https://www.youtube.com/user/ThePrinceSane ) która jest transpłciową kobietą.
Ogólnie jest ona bardzo fajna, pocieszna, lubię jej słuchać, ale nawet jeśli ktoś nie chce lub nie lubi słuchać po angielsku, to zrobiła ona pare poradników dla kobiet transpłciowych odnośnie tego jak się malować, gdzie poprostu można się nawet tylko na nią patrzeć i powtarzać co robi. Przeszła ona też przez FFS (operację ukobiecenia twarzy? Nie wiem do końca jak się po polsku ten zabieg/grupa zabiegów tłumaczy) i udokumentowała ona całe to doświadczenie, włącznie z vlogami tuż przed i po operacji, jeśli ktoś jest ciekaw jak to tam wszystko przebiega.
Rozmawia też ona czasem o swojej bulimii i o tym jak sobię z nią radzi, i o całym procesie wyczołgiwania się z tego, jeśli jest to komuś bliskie sercu.
Jeszcze co do operacji dodam, iż chce ona przejść poiekszenie piersi jak i bioder, i w niedalekiej przyszłości mieć robioną waginoplastykę, i napewno też będzie o tym opowiadać.

Kolejnym Youtub'erem którego osobiście lubię, to Ty Turner
( https://www.youtube.com/user/partar400 )
Jest on mężczyzną transpłciowym, i osobiścię bardzo lubię go oglądać, po pierwsze bo poprostu fajny gość, ale po drugie też i dlatego ponieważ nie chowa on tego, że jest transpłciowy, ale też jego filmiki nie są ekskluzywnie o tym. Żyje on poprostu swoim życiem. Gdy pierwszy raz zacząłem oglądać jego filmiki, na serio zrobiło mi to dobrze na samoocenę, bo byłem w stanie zobaczyć jak ktoś może na luzie z tym żyć - właśnie nie chować tego, ale też i godzić to z normalnym życiem. Pokazało mi to, że ja sam jestem poprostu zwykłym gościem.

Chodź nie oglądam go specjalnie dużo, to jest też Jammidodger
( https://www.youtube.com/user/MrPinocchio17 ) i fajnie go obczaić bo ostatnio miał on pierwszy etap metoidioplastyki, i udokumentował on swój pobyt w szpitalu, jak i powrót do stu procentowej funkcjonalności po niej. Gdzieś dalej też napewno można znaleźć jego filmiki o mastektomii.

Jest też Alex Berti ( https://www.youtube.com/user/TheRealJazzBertie ), który robił też filmiki niedawno o swojej mastektomii, i możecie zobaczyć jak wszystko wygląda tuż po operacji, i potem stopniowo jak się goi. Jego chłopak Jade Edwards
( https://www.youtube.com/c...xDqJ4BQu8NdPjlA ) również robi filmiki. Utożsamia się on jako osoba niebinarna męska, więc jeśli ktoś też tak się postrzega to może znajdzie w nim coś znajomego.

Nie wiem też o ile znane są strony na których można obejrzeć wyniki operacji, ale istnieje strona transbucket ( http://www.transbucket.com/ ) na której można zobaczyć zdjęcia, gdzie widać rezultaty mastektomii, metoidioplastyki, falloplastyki, czy też np waginoplastyki.
Oczywiście parę uwag: będą tam nagie ciała, więc używajcie z włąsną dyskrecją.
Ponadto niektóre zdjęcia są trochę stare, lub pewne części ciała są dopiero w połowie zagojone, więc warto o tym pamiętać gdy się je przegląda.

Co do zdjęć, znalazłem również fotobloga pewnego mężczyzny trans, który miał robioną tzw prostą metoidioplastykę, i udokumentował on wszystko wraz ze zdjęciami przed i po. Dla mnie to było niesamowite źródło informacji, bo nie wiele mówi się o tej metodzie.
(Dla przybliżenia sprawy, prosta metoidioplastyka, ang: simple metoidioplasty, jest zabiegiem gdzie łechtaczka jest odczepiana od kości miedniczej, by ją wydłużyć, i podcinane, lub zszywane są wewnętrzne wargi sromowe. Ale nie robionych jest wiele innych zabiegów związanych z metoidioplastyką, i jest to zabieg o wiele mniej intensywny).
Blog jest tutaj, i oczywiście, nagie partie ciała jak wyżej: http://mysimplemeta.blogspot.co.uk/

Narazie to chyba tyle, ale oczywiście jak znajdę coś jeszcze, albo mi się przypomni (lub sami coś macie) to dodam! Na końcu jeszcze dam TUTAJ promocję swojego kanału :p

Też jeśli ktoś szuka czegoś na specyficzny temat, napiszcie, może coś mi się przypomni!
_________________

Ostatnio zmieniony przez 2018-02-10, 21:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-07, 20:43   

P.S. To wgl miało być w newsach chyba, miałem pare kart otwartych i mi się widocznie MEGA pomyliło wybaczcie :oops:
_________________

 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-07, 20:54   

Wątek przeniesiony.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2018-02-07, 21:55   Re: Kilka Źródeł (Głownie YouTube ale nie tylko)

Nickbread napisał/a:
Są one po Angielsku, jednak niedawno skończyłem robić Polskie napisy do jego filmików z serii 'Trans 101' które zrobił w Sierpniu.

Super :) fajnie że chce się Tobie tłumaczyć, dość ciekawe filmiki być może komuś się przydadzą. A jeszcze taki trochę głupie pytanie da się dodać tłumaczenia do każdego filmu na yt bo niektóre nie mają opcji "dodaj napisy"
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-07, 21:59   

Jeśli nie mają opcji dodaj napisy, to autor nie udostępnił takiej opcji. Niektórzy nie wiedzą, że tak nawet trzeba, więc można dać im znać i zobaczyć czy udostępnią.

A jak jest Dodaj Napisy to można śmiało hasać!
_________________

 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-02-07, 22:03   

Słychać/widać, że w Anglii długo mieszkasz :) To oczywiście nie jest zarzut, tylko takie spostrzeżenie.
_________________
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-07, 22:07   

Mieszkam już chyba 10 lat :D

Jeśli zaś są jakieś błędy ortograficzne, czy tym podobne, można mi jak najbardziej (grzecznie) zwrócić uwagę! Bo też chciałbym oczywiście pisać poprawnie.
_________________

 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-02-08, 00:11   

Nickbread, z takich zwyczajnych błędów, to powinno być: "poza tym", "na pewno", "po prostu", "niewiele", "na razie", "bieŻąco", "parĘ poradników", "choĆ wiadomo". Ale Polacy też tak czasami piszą, także nie są to jakieś niezwykłe błędy. Plus interpunkcja, ale to też jest często olewane ;)

Bardziej miałem na myśli całokształt, tzn. składnię oraz kalki językowe, czy ogólnie dziwne sformułowania, których Polak mieszkający w Polsce raczej by nie stworzył, np.:
"miał on, robi on, powiedział on, ... on, ... ona" (w polskim nie używa się zaimków osobowych w taki sposób i tak często). "Polaków transpłciowych", "mężczyzną transpłciowym", "kobiet transpłciowych" (akurat w tych zdaniach lepsza byłaby odwrotna kolejność wyrazów), "znajdzie w nim coś znajomego" (dziwne), "jeśli jest to komuś bliskie sercu" (ok, to może wiele osób by wymyśliło, ale i tak jest niepoprawne), "używajcie z własną dyskrecją", "ktoś szuka czegoś na specyficzny temat" (specific=konkretny) "nagie partie ciała" (raczej części), "tempie ekspresyjnym" (jest tylko tempo ekspresowe), "aplikacje mają miejsce 5 dni" (trwają 5 dni), "zrobiło mi to dobrze na samoocenę" (do "samooceny" stosuje się "poprawić").
Najdziwniejsze zdanie, to chyba to:
Nickbread napisał/a:
po drugie też i dlatego ponieważ nie chowa on tego, że jest transpłciowy, ale też jego filmiki nie są ekskluzywnie o tym.

oprócz dziwacznej budowy, to w polskim "ekskluzywnie"= luxuriously, w powyższym kontekście powinno być "wyłącznie".

Tego się raczej nie da oduczyć tak ot, poprawić i zapamiętać, bo to nie ortografia, a stylistyka. Angielski jest językiem pozycyjnym, cyt. "każda część zdania ma swoje ustalone miejsce, które pozwala na zachowanie sensu wypowiedzi", polski nie. Możesz zamieniać pozycje wyrazów dość dowolnie, jednak niektóre "zestawy" zabrzmią sztucznie/dziwnie, nawet jeśli gramatycznie będą poprawne. Sam studiuję węgierski, w którym również szyk wyrazów jest stosunkowo dowolny i bardzo często na zajęciach, czy też w wypracowaniach wypowiadamy lub piszemy zdania, w których niby nie ma błędu, ale żaden Węgier by tak nie powiedział; od razu widać, że jesteśmy zza granicy... Przy okazji prowadzący mają ubaw :D
_________________
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-08, 01:47   

Omg to chyba najdokładniejsza analiza mojej stylistyki jaką kiedykolwiek widziałem,,,! xD Aż mi wstyd trochę.
Znaczy niby jestem świadom, że właśnie mam takie inne pismo właśnie przez to, ale jak widzę tego tyle to aż mnie przeraża!!!

Jedyna obrona jaką mam jest wobec składki 'mężczyzna/kobieta transpłciowy/a'. Piszę to właśnie tak bo chcę zawsze podkreślić, że mężczyzna transpłciowy jest przedewszystkim mężczyzną, a kobieta kobietą, zamiast poprostu nijako transem.

Swoją drogą nawet jak jakieś sformuowanie brzmi nienaturalnie, to mówcie proszę!
_________________

 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-02-10, 04:53   

kicur napisał/a:
Wątek przeniesiony.

ktoś mógłby jeszcze poprawić linki tak, żeby były klikalne :) (wystarczy chyba odstęp od nawiasów zrobić)
_________________
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-10, 19:08   

Już się robi ;)

EDIT: okazuje się, że musi to zrobić mod. Jesteśmy na łasce :P
_________________

 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-10, 21:10   

Bardzo dziękuję!! :mrgreen:
_________________

 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-17, 08:50   

http://www.iflscience.com...selfperception/ W tekście linki do wspomnianych w nim badań.
 
 
skasowany
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-18, 05:19   

Vera-chan napisał/a:
http://www.iflscience.com/brain/transgender-womens-brains-differ-from-cisgender-peoples-in-an-area-related-to-selfperception/


Może więc niedługo nie będzie trzeba przechodzić wszystkich tych opinii psychologicznych i seksuologicznych i opcjonalnie będzie można zrobić po prostu skan MRI. Pytanie tylko kiedy lekarze zaczną to uznawać jako przepustkę do tranzycji, a jeszcze bardziej ciekawe, kiedy księża zauważą, że jednak nie mieli racji, bo ciało (tu mózg) jest "nieprawidłowo" ukształtowane.
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-18, 09:09   

http://sitn.hms.harvard.e...ender-identity/
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-24, 15:41   

http://naukawpolsce.pap.p...nie-czynne.html
 
 
skasowany
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-24, 15:48   

może jakiś PubMed do tego?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 11