Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
koszty rozprawy sądowej, leczenie prywatne vs NFZ
Autor Wiadomość
tearalicja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 3
Posty: 34
Wysłany: 2018-02-06, 17:35   koszty rozprawy sądowej, leczenie prywatne vs NFZ

Ja się dopiero teraz szczegółowo zaczęłam interesować kwestią sprawy sądowej w celu uzgodnienia płci, i spotkałam się z informacjami, że jeśli nie pójdzie się przez NFZ, to są olbrzymie koszty związanie z rozprawą (chyba ktoś wspomniał nawet, że rzędu kilkudziesięciu tysięcy) - jeśli dobrze zrozumiałam, to chodzi przede wszystkim o powołanie komisji?

Czy ma ktoś pewne informacje albo doświadczenie w tej kwestii? Zależy mi na czasie, żeby jak najszybciej ruszyć i zakończyć proces zmiany imienia i nazwiska, ale środki finansowe mam ograniczone.. a domyślam się, że jakbym miała teraz się na NFZ zapisywać, to by popchnęło wszystko do tyłu co najmniej o kilka miesięcy..

Z góry dziękuję.
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-02-06, 19:18   

Koszt rozprawy to opłata za złożenie pozwu, czyli 600 zł, plus biegli. Za biegłego/biegłych możesz zapłacić od jakichś powiedzmy 300zł do paru tysięcy, ale to wszystko zależy, ja miałem jednego biegłego i zapłaciłem chyba 450zł. Jeśli będziesz musiała przetłumaczyć dokumentację z UK, to wtedy są dodatkowe koszty.

Jak masz już diagnozę, to chyba nie musisz drugi raz jej przechodzić. Jeśli chodzi o kontynuację HRT to raczej musisz iść prywatnie do endokrynologa albo np. do Libera. Trochę nie wiem, o co chodzi z tym "pójściem przez NFZ"... Ktoś Cię chyba chciał nastraszyć, albo miał wyjątkowo paskudne doświadczenia.
_________________
 
 
Hestia
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 87
Posty: 262
Wysłany: 2018-02-06, 19:55   

Mnie, kiedy zostałam poddana ukrytej terapi reparatywnej, też próbowano nastraszyć, że jeśli nie będzie przez nfz to sąd z automatu uwali wniosek (założy, że "kupiłam" diagnoze itp.)
Chodziło raczej o odroczenie mnie od decyzji i rozłożenie wszystkiego bardziej w czasie, bo "może wtedy mnie przekonają"
Z takich rzeczy nasłuchałam się też, jak wszystkie emki po srsie sie zabijają i są nieszczęśliwe, rodziny je opuszczają i wszyscy przeprowadzają na nich lincz. Także nie wiem, czy jest sens zbytnio się przejmować.
Jak wyżej koszty sądowe to 600zl za pozew (chyba, że rozpatrzą to w innym trybie, jakimś rodzinnym wtedy 30zl -mało prawdopodobne, bardzo mało) no i jeśli będą to biegli, tu zależy od ich ilości i stawek. Zawsze możesz się ubiegać o całkowite, lub częściowe zwolnienie z kosztów. ;)
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-06, 23:47   

Jak wyżej. Różnice w kosztach procesu zależą od wydatków na opinię biegłego, a to, jaki biegły zostanie wyznaczony przez sąd nie zależy od zrobienia diagnozy na NFZ albo prywatnie.

Uwaga, jeśli ta prywatna diagnoza była szybka, to jeśli biegły stwierdzi brak jakiegoś badania, które by chciał, to może kazać Ci je uzupełnić i to jest dodatkowy koszt. Dodatkowo zdarzają się sądy, które przed wydaniem wyroku chcą, aby powód miał co najmniej 2 lata RLT. Jak się okaże, że ktoś ma mniej, to sąd nie oddala pozwu, tylko proponuje powodowi, żeby złożył wniosek o zawieszenie postępowania, i wtedy przez ten brakujący czas nie dzieje się nic, a z dniem upływu 2 lat od RLT kontynuuje proces.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
tearalicja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 3
Posty: 34
Wysłany: 2018-02-07, 09:26   

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

No to chyba akurat w moim przypadku były to osoby, które dobrze chcą i dobrze mi życzą, ale nie wiedzą, o czym mówią..

Na HRT już wróciłam i chyba wszystko oprócz testów psychologicznych mam już zrobione (TK głowy, EEG, dno oka+pole widzenia, urolog, psychiatra, kariotyp). O RLT też właśnie mi mówiono, że to może być przeszkodą (w ogóle to według mnie jest zupełna bzdura, żeby RLT wymagać przed zmianą imienia) ale to chyba jakoś mogę wywalczyć na podstawie, że w UK półtora roku funkcjonowałam jako kobieta.

Czyli płacić za biegłych trzeba niezależnie od tego, czy jest się pod opieką poradni NFZ w kwestii TS czy nie? Bo z tego, co zrozumiałam, co ludzie chcieli mi wytłumaczyć, to że NFZ z tych kosztów by mnie zwolnił, czy coś w tym stylu (wybaczcie, sama do końca nie potrafię tego poukładać)

I czy do ubiegania się o zwolnienie z kosztów trzeba mieć jakieś specjalne podstawy, czy każdy może? Na podstawie czego to jest rozpatrywane?
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-07, 10:25   

tearalicja napisał/a:
Czyli płacić za biegłych trzeba niezależnie od tego, czy jest się pod opieką poradni NFZ w kwestii TS czy nie? Bo z tego, co zrozumiałam, co ludzie chcieli mi wytłumaczyć, to że NFZ z tych kosztów by mnie zwolnił, czy coś w tym stylu (wybaczcie, sama do końca nie potrafię tego poukładać)

NFZ nie ma nic wspólnego z sądem.
Diagnozę można częściowo wykonać na NFZ lub w pełni prywatnie, ale dla sądu to nie ma znaczenia.
W sądzie za to można ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Sąd decyduje o tym na podstawie zaświadczenia o dochodach.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-02-08, 17:26   

tearalicja, najlepiej przeczytaj DOKŁADNIE (od deski do deski) stronę: www.transseksualizm.pl - tam wszystkie te rzeczy są dokładnie wyjaśnione. Wiem że sporo czytania ale jeśli Ci zależy by być poinformowaną dobrze, to dasz radę ;)
_________________
 
 
tearalicja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 3
Posty: 34
Wysłany: 2018-02-08, 17:35   

ok dzięki wielkie! <3
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-10, 11:23   

tearalicja, jeśli chcesz poszukaj sobie w innych wątkach w tym dziale, opisywałem tam, na czym polega opinia biegłego.

Sąd przyjmuje za RLT to, co opisał w ten sposób lekarz prowadzący, a większość lekarzy prowadzących za RLT uznaje funkcjonowanie w nowej roli społecznej wobec (niektórych) znajomych, dziewczyny/chłopaka, w niektórych miejscach publicznych - nie full time, m.in. z tego powodu, który właśnie wymieniłaś. Nie spotkałem się szczerze mówiąc, żeby biegli weryfikowali, że RLT opisany przez lekarza prowadzącego jest niewystarczający.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
spider
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 15
Posty: 142
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-10, 13:10   

Wszystko robiłem prywatnie (badania, wizyty itd.), Seksuolog Warszawa, opinia psychiatryczna Łódź, sąd okręgowy w Warszawie 600 zł, powołany był biegły (Lew - Starowicz) - kosztowało mnie do dodatkowe chyba 450 zł (max. 600, niestety nie pamiętam dokładnie bo było to 10 lat temu). W sumie dwie rozprawy i między nimi wizyta u biegłego i koniec.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 9