Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Co po zmianie danych?
Autor Wiadomość
Shamisen
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 1
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-28, 13:49   Co po zmianie danych?

Hej, mam takie pytanie.
Niedawno wygrałam proces, zmieniłam pesel, zmieniłam imię i nazwisko i odebrałam nowy dowód. I teraz pytanie co powinnam jeszcze zrobić? Na niebieskim forum piszą o zmianie prawa jazdy, dyplomów w szkole, konta w banku itp. - rozumiem, że te rzeczy muszę zrobić z własnej inicjatywy.
Martwię się jednak o kilka innych rzeczy, przede wszystkim:
1)Czy muszę gdzieś zgłosić zmianę danych, jeśli chcę dalej dostawać leki z refundacją?
2)Czy muszę to zgłosić ZUSowi żeby dalej otrzymywać rentę rodzinną?
3)Jak to jest ze skarbówką, rozliczaniem podatków i pracą?
Czy może rzeczy typu NFZ, skarbówka i ZUS mają jakiś zjednoczony system informatyczny w którym te dane się automatycznie aktualizują i nie muszę się niczym martwić?
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-01-28, 18:40   Re: Co po zmianie danych?

Shamisen napisał/a:
rozumiem, że te rzeczy muszę zrobić z własnej inicjatywy.

Tak jest.

Shamisen napisał/a:
Martwię się jednak o kilka innych rzeczy, przede wszystkim:
1)Czy muszę gdzieś zgłosić zmianę danych, jeśli chcę dalej dostawać leki z refundacją?

Nie. Znaczy ja w NFZcie to akurat nic nie zgłaszałem...

Shamisen napisał/a:
2)Czy muszę to zgłosić ZUSowi żeby dalej otrzymywać rentę rodzinną?

Oczywiście. Wszędzie gdzie są Twoje stare dane, musisz podać nowe.

Shamisen napisał/a:
3)Jak to jest ze skarbówką, rozliczaniem podatków i pracą?

Wszędzie musisz zgłosić. W Urzędzie Skarbowym przypilnuj, żeby pesel też sobie zaktualizowali, bo u mnie zapomnieli ;)

Shamisen napisał/a:
Czy może rzeczy typu NFZ, skarbówka i ZUS mają jakiś zjednoczony system informatyczny w którym te dane się automatycznie aktualizują i nie muszę się niczym martwić?

Wątpię, a przynajmniej kilka lat temu nie mieli. Ale martwić się nie musisz, po prostu idziesz, bierzesz wyrok i nowy dowód i zgłaszasz :)
_________________
 
 
Iryd
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 14
Posty: 349
Skąd: znad morza
Wysłany: 2018-01-28, 19:15   

Co mam zrobić z PITami za zeszły rok które są wystawione na stare dane?
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-28, 19:25   

Schowaj sobie, przydadzą się jak będziesz kiedyś musiał udowodnić zarobki do emerytury. To samo ze świadectwami pracy. ;)
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-01-28, 19:26   

A musisz cokolwiek? Już nie pamiętam rozliczeń w Polsce, ale chyba tych PITów, które Ty dostajesz nie zanosisz do US? A jak zanosisz, to zaniósłbym tak jak jest, pokazał pani przy okienku i wytłumaczył dlaczego są na inne dane + pokazał wyrok i tyle.
Ale nie no... chyba nic nie zanosisz, tylko się rozliczasz już na nowe dane.
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-28, 20:18   

Masz na myśli te PIT-11 które dostajesz od pracodawcy?
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Iryd
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 14
Posty: 349
Skąd: znad morza
Wysłany: 2018-01-29, 15:56   

Tak dokładnie ten, pracowaęłm na stare dane wiec dostałęm go na stare. Nie wiem czy i jak go rozliczyć
 
 
Gabi
użytkownik

Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 259
Posty: 1367
Wysłany: 2018-01-29, 16:17   

Rozliczyć na pewno a na takie dane na jakie jest wystawiony. Pit rozlicza się za czas przeszły
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-01-29, 16:52   

Iryd napisał/a:
Tak dokładnie ten, pracowaęłm na stare dane wiec dostałęm go na stare. Nie wiem czy i jak go rozliczyć

Oczywiście, że musisz rozliczyć, przecież jesteś cały czas tym samym człowiekiem :) Ale z tego co wiem to ten PIT jest tylko dla Twojej informacji - US nie potrzebuje tego druku (dobrze pamiętam?) Ty tylko wartości z niego przepisujesz na PIT 37, który oddajesz już na nowe dane skoro masz zmienione (i o ile zgłosiłeś zmianę danych w US, a jak nie, to będziesz musiał to zrobić).

Gabi, - jak na dane, na jakie jest wystawiony? A jak ktoś np. w 2017 pracował styczeń i luty na stare dane i taki PIT-11 dostał, a w kwietniu zmienił dane i od maja do grudnia pracuje na nowe i za ten okres dostał na nowe, to ma dwa dwa oddzielne zeznania składać? ;) Normalnie się rozliczyć na takie dane, jakie się nosi w chwili złożenia rozliczenia. US i tak ma naszą historię.
_________________
 
 
Gabi
użytkownik

Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 259
Posty: 1367
Wysłany: 2018-01-29, 17:09   

No tak w takiej sytuacji możliwe, ale jeśli cały pit był na "Staszka" to Staszka trzeba rozliczyć a następne już na "Małgosię" :mrgreen:
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-29, 17:35   

Pytanie czy urząd skarbowy sam pobiera z bazy pesel informację o zmianie pesel i łączy konta czy trzeba to zrobić osobiście?

Jeśli rozliczymy osobno Jasia i Małgosię, to system naliczy dwa razy kwotę wolną od podatku. Czyli za duży zwrot. Czyli oszustwo podatkowe. A fiskus potrafi gonić nawet za 7 groszy...

Iryd, może spróbuj zalogować się do eDeklaracji na stare i nowe dane i zobaczyć co fiskus ma na ciebie w systemie.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-29, 20:12   

Urząd Skarbowy już ma ten PIT-11 - pracodawca ma obowiązek jeden egzemplarz wysłać do pracownika, drugi do urzędu.

Wszystkie deklaracje i zeznania się składa na takie dane, jakie się ma w chwili złożenia. Po to ludzie (i firmy) mają obowiązek aktualizowania swoich danych :P

Z powszechnie dostępnych artykułów wynika, że osoby, które nie mają własnej firmy jednooosobowej, nie muszą informować urzędu o zmianie imienia ani nazwiska, bo to się automatycznie zaciąga z systemu PESEL. Nie wiem jednak, co w sytuacji zmiany PESELu - spróbuję jutro zadzwonić na krajową informację skarbową :p

Natomiast trzeba powiadamiać urząd o zmianie swojego miejsca zamieszkania albo rachunku bankowego - na formularzu ZAP-3. Jednak jeśli się nie ma firmy, nie trzeba robić tego od razu, można dopiero ze składaniem następnej deklaracji rocznej. :)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-01-29, 20:18   

Iryd, ja by poszedł do US i się zapytał.
_________________
 
 
Gabi
użytkownik

Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 259
Posty: 1367
Wysłany: 2018-01-29, 21:30   

Jenny, no niby tak tylko zmieniając dane teoretycznie stajemy się nową osobą a dwie osoby nie można rozliczyć jednym pitem chyba, że są małżeństwem.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-29, 22:11   

Nie. Jesteśmy tą samą osobą, która ma niektóre dane inne.

Jak inaczej rozliczałyby się wszystkie kobiety, które w trakcie roku podatkowego zmieniły nazwisko? (zmiana stanu cywilnego to najczęstsza sytuacja zmiany nazwiska)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2018-01-29, 22:38   

dyplom uczelni sprawdzałam otrzymujemy nowy
NIP mamy ten sam, wiec ja po uprawomocnieniu wyroku tylko wyślę formularz aktualizacyjny dane. U mnie mocno to skomplikowane, mam wlasną jednosobową działalnośc, mam wiekszościowe udziały w spółce. Mam zatrudnienie o pracę. Duzo mam zmian. NIP się nie zmienia z tego co wiem. A dla urzedu skarbowego NIP jest najważniejszy
Z ZUS nie ufam im, warto chować dokumenty myślę
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-29, 22:55   

kicur, zapytasz i się dowiemy :-)
Ja tu widzę problem w tym, że urząd skarbowy identyfikuje człowieka po numerze pesel.
Dane dla danego peselu sobie pobierze z bazy, ale sam pesel czy powiąże ze starym, to nie wiemy.
W WKU podobno wyskakuje błąd bazy (patrz inny wątek)
Za czasów NIPu pewnie nie było problemu z różnymi peselami.
Po ślubie jest inaczej, bo nie zmienia się pesel.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Gabi
użytkownik

Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 259
Posty: 1367
Wysłany: 2018-01-29, 22:57   

Ale na podstawie NIPu rozliczają się przedsiębiorcy , zwykli obywatele identyfikują się peselem więc dla systemu nowy PESEL to nowy podatnik. Chyba, że w urzędzie skarbowym zmiana danych polega na adnotacji, iż pan Jan Kowalski stal sie panią Janina Kowalską i zmienił PESEL i z taką adnotacja istnieje dalej .
Tylko czy wtedy ten pan Jan nie będzie się ciągnął za panią Janiną do końca życia przy każdej deklaracji podatkowej?
NIP to numer przedsiębiorstwa a przedsiębiorstwo zawsze może zmienić właściciela.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-29, 23:07   

Gabi, teraz tak, ale nie tak dawno każdy miał NIP ;-)
Edit:
I jeśli ktoś go ma, to chyba nadal może go używać?
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Gabi
użytkownik

Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 259
Posty: 1367
Wysłany: 2018-01-29, 23:12   

oczywiście, że może sama używam Ale NIPu nie tak każdy miał, każdy mógł mieć jeśli złożył wniosek o przydział ale nie miało to większego sensu dla osób nie prowadzących działalności.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-29, 23:57   

Tak, wszystkie osoby fizyczne dostawały kiedyś NIP dla celów rozliczeń podatkowych (sam się załapałem :P ), ale od ponad 5 lat dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej numerem identyfikującym dla celów podatkowych jest PESEL. Nawet jak ktoś miał nadany NIP, to jak nie prowadzi działalności gospodarczej, nie wolno mu używać tego starego NIPu.

Hipoteza: jeśli ktoś zmienił PESEL (w wyniku korekty płci, albo sprostowania błędnego aktu urodzenia), to przy próbie rozliczenia tego podatnika urzędowi skarbowemu się wyświetla, że ten PESEL jest już nieaktualny - choć osoba żyje - i drążą sprawę.

Gabi napisał/a:
NIP to numer przedsiębiorstwa a przedsiębiorstwo zawsze może zmienić właściciela.


Tak i jednocześnie nie. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (tzw. firma osobowa) dostaje na wniosek NIP i to jest jej osobisty numer, tak samo jak PESEL. Spółki prawa handlowego (plus jeszcze wiele innych podmiotów) dostają NIP, który jest ich własnym numerem identyfikującym do celów podatkowych, tak samo jak REGON, czy numer wpisu do KRS. (Oprócz spółki cywilnej, bo to jeszcze inne źwierzę) dla urzędu skarbowego na gruncie podatku CIT i VAT nie za bardzo obchodzi, kto jest wspólnikiem/akcjonariuszem.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Iryd
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 14
Posty: 349
Skąd: znad morza
Wysłany: 2018-01-30, 10:53   

Dobra przejdę się do US, mam go 500m od domu :P
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-30, 17:58   

Dzwoniłem dziś i pani z krajowej informacji skarbowej mi powiedziała, że nie mają oficjalnych gotowych wytycznych co do sytuacji zmiany PESELu, ale to skonsultowała z ekspertem (pewnie osobą, która pracowała w urzędzie skarbowym w terenie, w referacie osób fizycznych) i automatycznie zaciąga się z systemu PESEL, że dany podatnik od teraz posługuje się nowym PESELem. Nie ma obowiązku zgłaszania czegokolwiek (w przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej).
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-02-01, 20:36   

Jenny napisał/a:
Za czasów NIPu pewnie nie było problemu z różnymi peselami.

Ależ był :P Oczywiscie po zmianie danych zgłosiłem to do US, wypełniłem tą deklarację zmiany, panie sobie wszystko pokserowały - wyrok, nowy dowód... a potem i tak nie mogłem się rozliczyć przez neta, a jak pojechałem osobiście, to się okazało, że PESEL nie został zmieniony w systemie... Z tego wynika że lepiej jest teraz skoro to idzie automatycznie nawet bez zgłaszania.

A co do NIPu - na pewno nie będzie już potrzebny? mogę wyrzucić? :P

Gabi napisał/a:
oczywiście, że może sama używam Ale NIPu nie tak każdy miał, każdy mógł mieć jeśli złożył wniosek o przydział ale nie miało to większego sensu dla osób nie prowadzących działalności.

Ależ to był obowiązek dla każdego kto musiał się rozliczyć :) Więc tak - trzeba było o niego wystąpić, ale prawie każdy musiał to zrobić.
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-01, 22:37   

Właściwie to nie mam pewności, czy jak ktoś miał nadany NIP jako osoba fizyczna nieprowadząca działalność gospodarczą, potem używał PESELu, a następnie założył jednoosobową działalność gospodarczą, to nadaje mu się zupełnie nowy NIP, czy też posługuje się tym starym, wcześniej unieważnionym :O

Ale jeśli mieszkasz na stałe w Niemczech, w sektorze produkcji, to chyba są niewielkie szanse, że będziesz zakładał firmę w Polsce.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-01, 22:45   

wendigo napisał/a:

A co do NIPu - na pewno nie będzie już potrzebny? mogę wyrzucić? :P

Czytając ostatnio o zmianie peselu w US trafiłam na taki stary artykuł mówiący, że zbędne NIPy wygasły po wejściu ustawy.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Usunięty
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-03, 11:21   

Właśnie opisałam to wszystko na blogu: Aktualizowanie danych w instytucjach i wymiana dokumentów

A co do PIT-37, wpisałam kwotę 0 jako z poprzedniego zeznania i przeszło wysyłanie. Do rozliczenia miałam tylko jeden PIT-11, na nowe dane. Ale jakby było ich klika, w tym na stare dane, to bym podała wszystkie. Dalej jestem tą samą osobą, tylko dane się zmieniły.

Złożyłam też w US ZAP-3, o aktualizacji danych, jednak tylko z powodu zmiany numeru konta. Całą resztę dostają automatycznie z rejestru PESEL. No chyba, że prowadzi się działalność, to trzeba zgłosić zmianę. Tyle się dowiedziałam jak składałam osobiście ten formularz.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-03, 12:06   

Usunięty, fajne podsumowanie :-)
Ale ciekawa jestem jak będzie z ZUSem. Czy powiążą sami, czy trzeba chodzić za tym. I jak to sprawdzić.
W jakimś systemie, czy dopiero po roku jak przyjdzie pocztą rozliczenie ze stanem konta i wysokością potencjalnej emerytury?
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Usunięty
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-03, 14:42   

Jenny, dziękuję!
Jak pracujesz, to wg mnie pracodawca powinien zgłosić nowy dowód osobisty i oni przepiszą składki na nowe dane.
Mam w planie opisać e-Urząd, tam można sprawdzić m.in. składki w ZUS. Obecnie mogę się tam zalogować, ale jest kompletnie pusto. W poniedziałek poproszę kadrową o zmianę dowodu osobistego w ZUS i mam nadzieję, że się stanę widoczna.
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2018-02-03, 15:43   

Kicur - mam jednosobową działalność gospodarczą od wielu lat , cały czas uzywam tego samego NIPU w rozliczeniach z US.
Natomiast w spółce z o.o. gdzie mam wiekszosciowe udziały mam nadany NIP oczywiście na firmę
Jestem po zmianie dokumentów, czekam na uprawomocnienie, NIP-u nie zmieniam w pierwszym przypadku, tylko zmienię nazwę (w nazwie jest moje imię i nazwisko, imię zmieniam) w drugim nie dotyczy
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-03, 19:22   

Yup, ale ja odpowiadałem na pytanie wendigo. Ty oczywiście nie możesz niczego wyrzucać ;)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-02-07, 20:40   

Dzięki (wszystkim) za odpowiedzi :) (choć pewnie i tak gdzieś ten mój NIP się uchowa przechowany ;) ).

Ja w trakcie zmiany nie pracowałem i po roku dostałem rozliczenie z ZUSu na stare dane - także w takim przypadku trzeba im też zgłosić (wcześniej w ogóle nigdy nie pracowałem, więc nie wiedziałem nawet że mnie mają w systemie na stare dane, ale prawdopodobnie z powodu kursu z urzędu pracy mieli mnie już).
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 10