Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia trans w Europie środkowo-wschodniej
Autor Wiadomość
Ania96
użytkownik
Ania 96


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 55
Posty: 691
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-05-23, 20:24   

kicur napisał/a:
Tak, to pierwsze ^^ Zabiegi korekty płci w Polsce zapoczątkowano w latach '60.


to w końcu od lat '60 czy '80? W sumie trochę trans-historii by mi się przydało :p
_________________
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-12, 18:30   

Lata 60. W Polsce "zaczęto" w tych latach. :-p

Natomiast pierwsza operacja odbyła się już w latach 20 XX w. !
 
 
Tomek J.
użytkownik
psycholog, Tęczówka

Punktów: 4
Posty: 20
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-01-19, 01:38   

No to odkopię temat - pierwszy zabieg w Polsce miał miejsce w styczniu 1963 roku :) .
_________________
Tęczówkowa Grupa Wsparcia Dla Osób Transpłciowych
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-20, 11:56   

Od długiego czasu mam zamiar napisania długiego postu w tym wątku :mrgreen: Ale przyznaję, że nie orientuję się za bardzo co do pewnej rzeczy: kiedy lekarze na świecie/w PL zaczęli stosować hormony płciowe w leczeniu TS??
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Martaa
użytkownik
Tępicielka dewotek


Tożsamość płciowa: k
Punktów: 112
Posty: 689
Wysłany: 2018-01-20, 12:35   

Ostatnio trafiłam na opis takiej historii, myślę że można ją podciągnąć również pod kategorię TS:

"Operacje zmiany płci przeprowadza się w Polsce od lat 60. XX wieku. Jednak już wiosną 1937 r. w Warszawie sportsmenka Zofia Smętek stała się Witoldem. Jak do tego doszło?"

Czytaj dalej

:)
_________________
 
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-22, 11:35   

Amanda, czytałam o niej, Z informacji jakie dotarły do moich oczu wynikało by że jednak TS jest.

Poza tym to że kobieta ma 180cm i małe piersi nie oznacza że jest trans
 
 
Tomek J.
użytkownik
psycholog, Tęczówka

Punktów: 4
Posty: 20
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-01-25, 01:32   

kicur napisał/a:
Od długiego czasu mam zamiar napisania długiego postu w tym wątku :mrgreen: Ale przyznaję, że nie orientuję się za bardzo co do pewnej rzeczy: kiedy lekarze na świecie/w PL zaczęli stosować hormony płciowe w leczeniu TS??


Co do Polski to niestety też nie wiem, ale na świecie gdzieś pomiędzy 1912 (wtedy Eugen Steinach eksperymentował z feminizacją i maskulinizacją gryzoni) rokiem a 1921 (w tym roku u Hirschfelda były próby z hormonami).
_________________
Tęczówkowa Grupa Wsparcia Dla Osób Transpłciowych
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-04, 18:22   

O, widzę, że temat bardzo w moje strony! Ogólnie bardziej się interesuję wątkami LGBT na tle plemion pierwotnych jak i kultur pogańskich, ale bardziej nowoczesna historia też jest niesamowicie ważna.

Ostatnio znalazłem fajny artykuł (niestety po angielsku: https://www.atlasobscura....rcus-hirschfeld ) o specjalnych dokumentach wyadawanych w Niemczech przed wstąpieniem nazizmu, które chroniły osoby transpłciowe, jak i o Doktorze Hirschfeldzie, który nie tylko je wydawał, ale był bardzo znany w Niemieckim społeczeństwie transpłciowym.
Uznawał on też osoby niebinarne (nazywane czasem w Polsce jako tv).

Jak możecie już wiedzieć, spalone zostały przez nazistów całe masy książek o płci o seksualności, i aż strach i żal pomyśleć, o ile lat wstecz nas popchnął nazizm, ile wiedzy tam się zatraciło.

Nie jest to specyficznie Polska, ale jeśli ktoś jest zainteresowany, to poczytajcie też sobię o Jame'sie Barry, który był transpłciowym Irlandzkim lekarzem. Jest wiele takich przykładów, musiałbym poszperać :p

EDIT: mam parę linków (niestety znowu angielskich, wybaczcie) w których jest trochę napisane o różnych osobach transpłciowych na tle historii

http://bilerico.lgbtqnati...pression_in.php →Tutaj można przejść do sekcji o Europie

http://web.archive.org/we.../FTMHistory.htm

https://transguys.com/features/ftm-trans-history

Są to głównie źródła o osobach K/M, ale to chyba dlatego mam taki zbiór, bo na tle historii świata o wiele łatwiej jest się wyszukać źródeł o osobach M/K.

Narazie zostawiam linki tak o, ale jakby ktoś chciał żebym coś przetłumaczył, to dajcie znać!
_________________

 
 
Tomek J.
użytkownik
psycholog, Tęczówka

Punktów: 4
Posty: 20
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-02-10, 00:15   

Nickbread napisał/a:
O, widzę, że temat bardzo w moje strony! Ogólnie bardziej się interesuję wątkami LGBT na tle plemion pierwotnych jak i kultur pogańskich,


To apropos znasz artykuł o Seithrberendr (zmieniłem pisownię bo nie mam znaczków skandynawskich) Brenta Stolliego? Opisuje tam nie tylko grupę kapłańską a'la galli tylko, że u Skandynawów, ale również przytacza przykłady z Wysp.
_________________
Tęczówkowa Grupa Wsparcia Dla Osób Transpłciowych
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-10, 00:52   

Nie znam! Akurat nie miałem jeszcze okazji wstąpić w Skandynawię akurat na tle historii LGBT, ale chętnie pochłonę wszystko do czego tylko moje rączki się mogą dostać, bo niestety przez działalność kościoła bardzo trudno się doszukać takich wątków w kontekście wielu obszarów Europejskich.

Jeśli masz jakieś konkretne źródła/linki to bardzo poproszę :D
_________________

 
 
Tomek J.
użytkownik
psycholog, Tęczówka

Punktów: 4
Posty: 20
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-02-10, 01:03   

To poproszę o maila :)

Źródeł jest całkiem sporo, np. do XVI i XVII wieku w księgach grodzkich (Halicza, Lwowa), w starych aktach z rozpraw.

Bardzo ciekawy był przypadek chyba pierwszej poświadczonej w źródłach prawnej korekty płci -1627 rok, Kolonia Virginia - Tomasine Hall, mogła funkcjonować w roli kobiety i wszyscy, którzy mieli misgenderować ją podlegali karze grzywny, tak orzekło zgromadzenie kolonii.
_________________
Tęczówkowa Grupa Wsparcia Dla Osób Transpłciowych
 
 
Nickbread
użytkownik
Gremlin z Podziemia


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 28
Posty: 105
Skąd: Londyn
Wysłany: 2018-02-10, 19:01   

O Thomasine Hall akurat wiem! Jej sytuacja była jeszcze inna bo była ona osobą interpłciową, i miała dość 'niejasne' genitalia, więc jedni mówili jej, że spoko, inni, że musi ubierać się w ubrania i żeńskie i męskie, a niektórzy później znowu chyba, że nie. Więc pogmatwana historia trochę, warto poszperać w Angielskich źródłach.
_________________

 
 
Tomek J.
użytkownik
psycholog, Tęczówka

Punktów: 4
Posty: 20
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-02-14, 21:38   

O ciekawa informacja, jak kiedyś pisałem taki krótki artykuł o historii, to natrafiłem na informację, że Tomasine Hall była osobą transpłciową nie interpłciową. Gdzie o tym czytałeś :) ?

W ogóle zacząłem odświeżać sobie temat i okazało się, że sporo starych dokumentów zostało zdigitalizowanych i udostępnionych w Digital Archives of the Old Dominion. Może coś ciekawego tam znajdziemy :) .
_________________
Tęczówkowa Grupa Wsparcia Dla Osób Transpłciowych
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11