Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
klauzula sumienia dla drukarzy
Autor Wiadomość
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7095
Wysłany: 2017-06-17, 22:53   klauzula sumienia dla drukarzy

Nie, to nie żart:
Cytat:

Ziobro zapowiada kasację wyroku [w sprawie pewnego drukarza sprzed lat, który odmówił usługi organizacji LGBT], a co więcej – zmianę przepisów. Jeśli do tego dojdzie, klauzula sumienia będzie obowiązywać nie tylko aptekarzy i lekarzy.

Wszystko po to, żeby "środowiska homoseksualne nie wymuszały pod pretekstem homofobii angażowania się w ich ideologiczne pomysły ludzi, który się z nimi stanowczo nie zgadzają" – stwierdził w wywiadzie udzielonym programowi pierwszemu Polskiego Radia minister sprawiedliwości. Ziobro podkreśla, że Polska musi być państwem wolności. Zauważa, że środowiska homoseksualne też nie chciałyby być zmuszane do drukowania w swoich drukarniach plakatów, które określają homoseksualizm jako chorobę. – Jest wolność i tę wolność szanujmy – stwierdził minister.


http://natemat.pl/210585,...a-plakatow-lgbt

Już widzę te afisze:

Usługi Poligraficzne

Uwaga, nasz zakład korzysta z klauzuli sumienia, nie obsługujemy:
- związków wyznaniowych,
- faszystów i narodowców,
- zygotarian,
- antyszczepionkowców,
- zwolenników PiS-u.
Ponieważ nie chcemy wspomagać ich ideologicznych pomysłów, z którymi stanowczo się nie zgadzamy.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-17, 23:07   

A tak swoją drogą, czy prowadząc działalność gospodarczą nie można tak po prostu komuś odmówić?
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-17, 23:17   

Ale wiecie, że Sąd Najwyższy najprawdopodobniej oddali tę kasację?

Jenny, można - ale z uzasadnionej przyczyny. Za taką uznaje się np. brak wolnych terminów lub nieposiadanie sprzętu pozwalającego na zrealizowanie usługi. To, że nie podoba mi się, kim jest klient, nie jest uzasadnioną przyczyną.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-18, 00:42   

Dziwię się właścicielowi, wiedział co się święci i zamiast powiedzieć - nie mamy wolnych terminów - rozmowa by się skończyła, ale do tego trzeba użyć rozumu.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-18, 00:57   

A moim zdaniem wolność gospodarcza powinna polegać również na prawie do odmowy wykonania usługi bez żadnej przyczyny. Po prostu. Na tym polega wolny rynek, że mogę iść do kogoś innego i u niego zostawić pieniądze.

Co innego gdyby to była publiczna drukarnia finansowana z podatków...

Choć coś mi mówi, że drukarnia miała jakiś sensowny powód. Na przykład za mały nakład. A sprawę wykorzystano do celów ideologicznych. No bo to bardzo dziwny przypadek...
Ale nie znam szczegółów.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
DeadSally
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-18, 01:17   

Jenny napisał/a:
na prawie do odmowy wykonania usługi bez żadnej przyczyny
nie ma takich przypadków. natomiast powód że czarnuchów i pedałów owszem.
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-18, 01:32   

ja chcę klauzulę sumienia dla żołnierzy - prawo odmowy wykonania rozkazu sprzecznego z ich sumieniem
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-18, 08:38   

Jenny napisał/a:
A moim zdaniem wolność gospodarcza powinna polegać również na prawie do odmowy wykonania usługi bez żadnej przyczyny. Po prostu.


Masz chyba na myśli "z dowolnej przyczyny". "Bez żadnej przyczyny" to nikt nie odmawia, bo sensem działalności gospodarczej jest osiąganie zysku. :)

Ustrój gospodarczy Rzeczpospolitej Polskiej opiera się między innymi na wolności gospodarczej. Między innymi, ale nie wyłącznie:

Konstytucja RP napisał/a:
Art. 20
Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.


Jenny napisał/a:
Na tym polega wolny rynek, że mogę iść do kogoś innego i u niego zostawić pieniądze.


Dlatego mam wątpliwości, czy chociaż realizujące swobodę działalności gospodarczej, to by było zgodne z Konstytucją, bo dla zainteresowanego nabyciem usługi mogło by się to zamienić w Muszę odwiedzić milion punktów usługowych, zanim ktoś zgodzi się wykonać tę usługę dla mnie.

Społeczna gospodarka rynkowa się opiera o wolność gospodarczą i własność prywatną, by przedsiębiorcy mieli motywację do osiągania zysku dla siebie, ale że jest społeczna to ich zysk nie jest jedynym jej celem, ale też zapewnienie ludności dostępu do zakupu towarów i usług.

Swoją drogą to wspomniany przepis w tym brzmieniu jest zabytkiem z czasów komunistycznych (podobnie jak art. 135 kw dotyczący nieuzasadnionej odmowy sprzedaży towarów).

Jenny napisał/a:
Choć coś mi mówi, że drukarnia miała jakiś sensowny powód. Na przykład za mały nakład. A sprawę wykorzystano do celów ideologicznych. No bo to bardzo dziwny przypadek...
Ale nie znam szczegółów.


Ogólnie nie dałoby się tego wykluczyć, ale jednak w tej sytuacji raczej przeczy temu fakt, że przed sądem I i II instancji obwiniony konsekwentnie tłumaczył, że owszem, odmówił wykonania usługi, bo potencjalnym zleceniodawcą była organizacja na rzecz osób LGBT, ale że było to sprzeczne z jego przekonaniami, stanowiło to uzasadnioną przyczynę odmowy niewykonania usługi i nie stanowiło wykroczenia z art. 138 kw.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-18, 10:42   

A ja odmówiłam sprzedaży konkurencyjnej firmie stosującej dumping towaru którego nie było akurat na rynku.

Powiedziałam wprost face to face nie sprzedam ci bo robisz to i to.

Nikt mnie do sądu nie pozwał i jak mi klient nie odpowiada nie będę dla niego usługodawcą ani kupcem. Bo poza przedsiębiorcą jestem przede wszystkim wolnym człowiekiem.
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-18, 10:56   

macie ideologię wolnego rynku to widzicie efekty - wolność liberalna teoretycznie jest dla wszystkich, ale zawsze jednak oznacza zniewolenie jednych dla pożytku i radości drugich

wolność liberalna to:
wolność do wyzyskiwania
wolność do dyskryminowania
wolność do prześladowania
wolność do zniewalania
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-18, 11:31   

Teoretycznie gdyby inni klienci poparli tą organizację i odwrócili się od drukarni, to wolny rynek by uregulował sytuację (drukarnia by upadła).
Ale ludzie mają w [terefere] co się dzieje z innymi. Ważne, że ja mam niską cenę.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-19, 01:15   Re: klauzula sumienia dla drukarzy

Freja napisał/a:

Już widzę te afisze:

Usługi Poligraficzne

Uwaga, nasz zakład korzysta z klauzuli sumienia, nie obsługujemy:
(...)
- antyszczepionkowców,
- zwolenników PiS-u.
Ponieważ nie chcemy wspomagać ich ideologicznych pomysłów, z którymi stanowczo się nie zgadzamy.

hmmmm... w sumie też bym nie chciał takich obsługiwać :? ciężka sprawa... dobrze że nie zostanę drukarzem ;)
Nie, poważnie, to ciężka sprawa jak powinno tu brzmieć prawo...
_________________
 
 
Lea
użytkownik
biere hormony


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 77
Posty: 725
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-06-19, 01:21   

Ciekawy temat. Dobrze, że lekarze nie mają tego problemu. Wyobrażacie sobie co by było jakby pytali jakie ktoś ma poglądy zanim by przyjęli? Nie leczę pisowca, geja, prawicowca, feministki, fana disco-polo, żonobijca, nie-weganów itd itd. I by zdychali na stołach operacyjnych albo w drodze do innych szpitali D:
 
 
DeadSally
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-19, 01:24   

Lea, przecież tak jest... była taka akcja niedawno. z lekarzami którzy nie leczą lgbt
 
 
Lea
użytkownik
biere hormony


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 77
Posty: 725
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-06-19, 01:26   

DeadSally, ale że to jakoś tak poważnie się rozprzestrzenia? Serio? Nie słyszałam.
 
 
DeadSally
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-19, 01:31   

Lea, https://www.facebook.com/...?type=3&theater
 
 
Lea
użytkownik
biere hormony


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 77
Posty: 725
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-06-19, 01:37   

DeadSally, ach no tak, rozumiem... Ale to też nie jest na pewno takie czarno-białe jak w tej ankiecie że to 40%. No cóż mogę powiedzieć... Nie bardzo się da cokolwiek.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-14, 16:55   

Link
SN utrzymał wyrok :-)
Sprzeciwił się Ziobrze :shock:
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Moni Sosnowska
użytkownik
Monia S


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 30
Posty: 114
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-06-14, 17:00   

Ale komentarze pod artykułem jak zwykle :(
_________________
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-15, 06:07   

W stanach mamy już cukierników z klauzulą sumienia.
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-17, 20:02   

Też mi gadanie. Jak wolność to wolność. Drukarz nie chce drukować - traci pieniądze. Jest konkurencja w każdej dziedzinie. Większość profesjonalistów wyśmiała by takie podejście ale mimo wszystko każdy powinien mieć wolność wyboru.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-17, 20:34   

Alone 1,5, wyobraź sobie, że przychodzisz do jedynego sklepu we wsi, a tam kartka "transseksualistów nie obsługuje się".
Następny sklep 20km dalej...
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-17, 21:46   

Jenny napisał/a:
Alone 1,5, wyobraź sobie, że przychodzisz do jedynego sklepu we wsi, a tam kartka "transseksualistów nie obsługuje się".
Następny sklep 20km dalej...


Znajdź bardziej prawdopodobny przykład. ;)
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-17, 22:55   

Alone 1,5, jedziesz autostradą i kończy Ci się benzyna. Kontrolka już zaczyna niebezpiecznie mrugać, a komputer podpowiada "Nie żartuję. Na prawdę musisz zatankować". W końcu trafiasz na stację, a tam kartka "transseksualistów nie obsługujemy".

Poza tym, przykład z jedynym sklepem w promieniu 20km wcale nie jest niemożliwy :-p

Edit:
Tak swoją drogą, szkoda, że drukarze nie odmawiają drukowania tych wszystkich obrzydliwych płacht, które zaśmiecają krajobraz od morza po góry.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-17, 23:26   

Jenny napisał/a:
Alone 1,5, jedziesz autostradą i kończy Ci się benzyna. Kontrolka już zaczyna niebezpiecznie mrugać, a komputer podpowiada "Nie żartuję. Na prawdę musisz zatankować". W końcu trafiasz na stację, a tam kartka "transseksualistów nie obsługujemy".

Poza tym, przykład z jedynym sklepem w promieniu 20km wcale nie jest niemożliwy :-p

Edit:
Tak swoją drogą, szkoda, że drukarze nie odmawiają drukowania tych wszystkich obrzydliwych płacht, które zaśmiecają krajobraz od morza po góry.


Będę się wykręcał. Po mnie nie widać że jestem biseksualny. :D Trzeba przykłady z gejami dawać. :D Gdybym był drukarzem to bym wszystko drukował ale musi być wolność.
 
 
Hestia
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 87
Posty: 262
Wysłany: 2018-06-18, 08:23   

Ale w sprawie przeciez nie chodziło o to czy zleceniodawcy sa lgbt, czy nie tylko o treść zlecenia. Jakby jak dla mnie jest istotna różnica, miedzy odmową wydruku bo pan jest be, a odmowa wydruku bo treść nam się nie podoba. Jakbym ja miała drukarnie i przyszli ludzie z nwm krucjaty młodych i chcieliby drukowac plakaty i ulotki, że lgbt to ukryta opcja pedofilska, to też chciałabym mieć prawo na takiej podstawie odmówić współpracy...
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 10