Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
czym różni się IS od TG
Autor Wiadomość
Kate
użytkownik
Avek nie mój.


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 82
Posty: 719
Skąd: Ok Wa-Wy
Wysłany: 2017-01-25, 12:51   

Czekaj bo nie rozumiem czym rozni sie w tym wypadku transgenderyzm od interseksualizmu.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 13:01   

Kate, Interseksualizm ma charakterystykę bio-somatyczną w obrębie płci -sex i wszystkim z nią związaną, a niekoniecznie musi mieć coś z płci odczuwalnej -gender.
Transgenderyzm rozwija się wyłącznie w obrębie płci odczuwalnej -gender, przy prawidłowej charakterystyce bio-somatycznej.
 
 
Kate
użytkownik
Avek nie mój.


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 82
Posty: 719
Skąd: Ok Wa-Wy
Wysłany: 2017-01-25, 13:04   

Kurcze niewiele z tego rozumiem, chyba najpier musze wygooglowac co to jest biosomatycznosc :/
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 13:07   

Kate, Somatyczny, czyli związany z fizycznością, organami wewnętrznymi, zewnętrznymi. Bio to biologiczny. Czyli może być na poziomie gonad, kariotypu, hormonalny . . . ( interseksualizm, of course ).
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 13:13   

A jak ktoś jednoznacznie odczuwa swoją płeć psychiczną jako przeciwną do biologicznej i nie odczuwa z tego powidu dyskomfortu? Trochę mnie te podziały... nie do końca pasuję. Przepraszam za offtop. Ale to może jak ze mną oi testem Kinseya, który przy mnie głupieje.
 
 
Kate
użytkownik
Avek nie mój.


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 82
Posty: 719
Skąd: Ok Wa-Wy
Wysłany: 2017-01-25, 13:24   

W sensie transgenderyzm to cos jak transseksualizm, tylko ze osoba identyfikuje sie z obydwiema lub żadna płcią ?
A w przypadku IS jest tak samo tylko problem nie jest tylko psychiczny ale i fizyczny ? Nie bardzo moge sobie to wyobrazic, jesli chodzi o te psychiczna czesc. Rozumiem ze podczas porodu plec identyfikuje sie po genitaliach, ale jak np chlopcu w okresie dorastania zaczną rosnac piersi to oznacza ze jest IS ? Czy po prostu ma ginekomastie ?
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 13:32   

Obydwie lub żadna identyfikacja to genderqueer/niebinarność. Z tego co wiem. Z reszta jest potworny chaos pojeciowy w tym. IS to fizyczna niejednoznaczność płci, a co medycznie pod to podchodzi, a co nie to nie wiem.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 13:45   

W przypadku IS jest przede wszystkim fizyczny. Psychiczny - nie koniecznie i nie zawsze.

Kate napisał/a:
plec identyfikuje sie po genitaliach,

Nie zawsze się tak łatwo da. Temat rzeka.

Kate napisał/a:
ale jak np chlopcu w okresie dorastania zaczną rosnac piersi to oznacza ze jest IS ? Czy po prostu ma ginekomastie ?

Zależy od wielu czynników. Jeśli jest to np ZK ( Zespół Klinerfeltera ) czy XX Mężczyzny, może tak być. Zawsze wymaga dogłębnych badań przed wydaniem diagnozy, czy to genetyczny chłopiec z ginekomastią, czy chłopiec interseksualny z takowąż.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 13:48   

Zrobił się of. Moderację proszę o przeniesienie dyskusji, od wpisu Kate, godz 12.51, do działu z interseksualizmem.
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 903
Posty: 7086
Wysłany: 2017-01-25, 14:21   

Kate napisał/a:
W sensie transgenderyzm to cos jak transseksualizm, tylko ze osoba identyfikuje sie z obydwiema lub żadna płcią ?

Coś w tym stylu. Był taki okres, kiedy uważałam się za TG, ale mnie nie pytaj.

Kate napisał/a:
Rozumiem ze podczas porodu plec identyfikuje sie po genitaliach, ale jak np chlopcu w okresie dorastania zaczną rosnac piersi to oznacza ze jest IS ? Czy po prostu ma ginekomastie ?

Interseksualizm może mieć najróżniejsze przyczyny i postaci. Kanoniczny przypadek to kariotyp XXY ze wszystkimi tego konsekwencjami, ale wszelkie niejednoznaczności budowy ciała podpadają pod interseksualizm. Niemniej sama ginekomastia się raczej jeszcze na to nie łapie.
 
 
Gabi
użytkownik

Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 259
Posty: 1367
Wysłany: 2017-01-25, 17:04   

Przede wszystkim interesowałam jak to dzisiaj zwą, to dawne obojniactwo czyli posiadanie narządów płciowych obu płci nie koniecznie sprawnych. Jeszcze ze dwadzieścia lat temu u takich dzieci zwykle pozostawiano żeńskie narząd usuwając męskie, dziś zostawia się oba aby dziecko w późniejszym wieku mogło zdecydować samo. To tak w skrócie.
 
 
Lagertha
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 18:43   

Kate napisał/a:
Czekaj bo nie rozumiem czym rozni sie w tym wypadku transgenderyzm od interseksualizmu.
Nie czytałam całego wątku. Odpowiadam na pytanie Kate.

Ujmując możliwie prosto. Interseksualizm to zaburzenia płci wrodzone o charakterze fizycznym. Obejmuje takie sfery jak wady genetyczne, biologiczne i hormonalne. Nie muszą wszystkie na raz wystąpić jednocześnie, ale nie można ich w trakcie życia "nabyć". Z tym się człowiek rodzi.

Natomiast sam TG, TS itd obejmuje tylko sferę psychiczną. Gdzie zdrowy biologicznie osobnik pod względem płciowym czuje przynależność do płci przeciwnej.

Bardziej łopatologicznie wytłumaczyć nie umiem...
 
 
Kate
użytkownik
Avek nie mój.


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 82
Posty: 719
Skąd: Ok Wa-Wy
Wysłany: 2017-01-25, 20:45   

Coś w ten deseń myślałam, ale wolałam sie upewnić.
Rozumiem wady fizyczne i hormonalne, ale jak to jest z wadami genetycznymi ?
 
 
Lagertha
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 20:51   

W sensie jak? Mogłabyś rozjaśnić pytanie? Bo nie bardzo rozumiem, co masz na myśli...
 
 
Kate
użytkownik
Avek nie mój.


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 82
Posty: 719
Skąd: Ok Wa-Wy
Wysłany: 2017-01-25, 20:53   

Lagertha napisał/a:
wady genetyczne, biologiczne i hormonalne.


Jakie to są wady genetyczne ?
Domyślam się jakie wady mogą być jeżeli chodzi o fizyczność lub hormony.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 21:02   

Lagertha napisał/a:
Interseksualizm to zaburzenia ( ... ) wady

Osobiście, nie razi mnie, kiedy ktoś do mnie mówi, że mam "wady i zaburzenia wynikające z faktu, że jestem IS", ale środowisko interowe jest na tym punkcie bardzo wyczulone i nie chce, żeby ich Interowość była nazywana wadą.

A tutaj, artykulik mojego autorstwa na ten temat. Może nie jest doskonały, ale wyjaśnia, o co chodzi.

inter fund.doc
Pobierz Plik ściągnięto 134 raz(y) 38 KB

 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-25, 21:04   

Kate, Genetyczne, czyli w obrębie zapisu kariotypu i konsekwencji tegoż zapisu.
 
 
Usunięty
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-26, 10:08   

Mogę polecić odcinek serialu z Morganem Freemanem. Through the Wormhole S07 E03 - Are There More Than Two Sexes?
Są angielskie napisy, polskiej wersji chyba nie ma, przynajmniej taką mam u siebie.
Poruszany jest m.in. przypadek kobiety z kariotypem XY i niewrażliwością na testosteron.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-27, 09:31   

Usunięty, Znam ten odcinek, ale podany przypadek jest dość klasyczny, bo chodzi o CAIS, czyli właśnie o zespół niewrażliwości. Dość fajnie jest to tam omówione. W odcinku, problematyka płci, jest podjęta na szerszym polu i całościowo, więc również o ts wspominają, ale i o zwierzakach, konkretnie mrówkach.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-27, 23:05   

https://www.youtube.com/w...EGaSJi3bk&t=18s


https://www.youtube.com/watch?v=4IJyHxQH2eY
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 12