Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Podróże małe i duże
Autor Wiadomość
goaj
użytkownik

Posty: 3
Wysłany: 2016-10-22, 23:04   Podróże małe i duże

Nie bardzo wiedziałam gdzie zamieścić temat, więc w razie potrzeby proszę o przeniesienie ;-)

Moim drugim marzeniem(zaraz po "byciu sobą") są podróże.
Ale nie takie 2-tygodniowe ze spaniem w hotelu, z przewodnikiem, all inclusive, itp.
Chodzi mi o wypady na weekend, miesiąc, pół roku albo i nawet rok(czym dłużej tym lepiej :mrgreen: ). Wypady autostopowe, rowerowe, jachtostopowe, po taniości, trochę na "cebule". Spanie na plażach, pod namiotem, na dworcach, gdzie się da. Wypady w stylu Fazowskiego, Michała Patera... trawersy w Bieszczadach, Islandii.. Na FB mam polajkowanych multum osób-blogów które tak podróżują(na początku sama byłam zdziwiona że jest aż tylu odważnych ludzi) i też tak chcę!
Jest tylko jedno ale... jak to pogodzić z byciem trans? Jestem jeszcze przed terapią(planuję zacząć jeszcze w 2016).
Jednak wiadomo jak to z nami jest, jedni są przychylni do takich osób, inni by coś im zrobili. O ile nawet by udało mi się uzyskać taki passing żeby nie wzbudzać jakichkolwiek podejrzeń to co z dokumentami i lekami? Z dokumentami może być problem na granicy i z policją(spanie na dziko=niezapowiedziane pobudki przez policję). Leki to problem sam w sobie, nie wszędzie dostępne, nie wszędzie kupię bez recepty, nie wszędzie tanio, nie wszędzie przewiozę. Lekarze podobnie.
W tej sytuacji przychodzą mi na myśl 2 wyjścia. Pierwsze to wyruszyć w podróż życia już teraz i odłożyć terapię w czasie(co mi się nie widzi), drugie to rozpocząć terapię teraz a podróże odłożyć do zmiany dokumentów(co też mnie nie zadowala), ale pozostaje problem z lekami. O ile wyjazdy dwutygodniowe wchodzą w grę to z dłuższymi może być już problem. Ma ktoś pomysł jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?

Żeby było łatwiej to ponumeruje pytania:
1. Ma ktoś doświadczenie, i zechce się nim podzielić, w takich podróżach jako osoba trans? Lub zna taką osobę/blog/cokolwiek na ten temat?
2. Przewożenie leków przez granicę? Jak wygląda, czy nie ma z tym problemu, czy potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty, czy są jakieś ograniczenia. (Granice między jakimikolwiek państwami, każda informacja się przyda).
3. Czy osoby trans mają problemy z dokumentami(na stare dane) na przejściach granicznych?
4. Jak to jest z lekarzami w innych krajach?(Nie chodzi o lekarzy pierwszego kontaktu, raczej o wypisywanie recept na hormony).
5. Jakieś inne porady, Wasze opinie co byście zrobili na moim miejscu ;-)
 
 
lexel
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 63
Posty: 716
Wysłany: 2016-10-22, 23:30   

Mnie ciekawi skąd brać kasę na życie i podróże i lekarzy naraz będąc więcej niż 2 tygodnie w trasie. Moje doświadczenia i tak będą pewnie na nic skoro jestem km. Jak dla mnie pomysł łączenia obu jest bezsensowny bo drogi - najtaniej się załatwia na NFZ co wymusza bycie w danym miejscu w danym czasie. Ja też zamierzam trochę więcej podróżować ale to po zmianie dokumentów, na razie ewentualne nadwyżki kasy odkładam na ten cel (no przecież jadąc całkiem bez kasy i licząc że ktoś mnie nakarmi to by było tak trochę nie bardzo, nie?)
Ad. 3 to zależy jak się trafi- jak źle trafisz to nawet Ci nie sprzedadzą bułki w markecie na kartę visa ze starymi danymi.
Ad. 4 zdecyduj się - każdy kraj ma co innego a bieszczady to nawet w Polsce są.
Ad. 5 Decydowałbym sam za siebie, a nie liczył na porady osób które nawet nie wiedzą czy masz lat 14 czy 45.
 
 
turkusowa
użytkownik
na odwyku od forum

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 75
Posty: 1069
Wysłany: 2016-10-22, 23:49   

Ja mam w sumie podpytanie do punktu 3 - jak to jest z kontrolami na lotniskach :P Sporo czytałam o tym jak TSA źle traktuje transów (w amerykańskich mediach), ale nic konkretnego z pierwszej ręki...
 
 
Lagertha
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-23, 00:18   

1. Czy służba wojskowa się liczy jako ekstrymalne miejsce dla mk? :P W przypadku tabletek spakowanie wygodne większej ilości nie jest problemem. Dobry do tego jest IFAK pouch.

W każdym razie nie panikowałabym na zapas. Po prostu nie pchałabym się do krajów pokroju Rosji gdzie traktowanie osób TS jest złe albo na skraju/ trakcie wojny jak państwa z MENA.


2. Kiedyś jużbyło gdzieś to pytanie, to był wątek z lotami. W każdym razie na własny użytek i nie w hurtowych ilościach na pewno możesz.

3. W podróżach nie mam jakiś wielkich doświadczeń, bardziej w survivalu, ale lekarze mogą też wydać zaświadczenie mówiące, że osoba z dowodu to ta sama osoba, ale wygląd się różni ze względu na tranzycje. Sama takie dostałam kiedyś jak jeszcze na starych dokumentach jechałam do Polski.

4. W Szwajcarii jak masz zaswiadczenie o ts i/ lub koniecznoaci przyjmowania lekow, to nie powinno byc problemu. Ale pamietaj, ze jako osoba nieubezpieczona odpłatność jest 100%.

5. Zebrać fundusze, ustalić konkretny plan, łącznie na sytuacje awaryjną. Jechać możliwie w miejsce gdzie w sytuacji kryzysowej będziesz kogoś mieć, kto mógłby Ci pomóc. Na początek też nieszaleć z rozmachem. Zainteresuj się też survivalem tym klasycznym jak i miejskim.Bierz tylko rzeczy, które są sprawdzone i umiesz użyć - to podstawa przy przetrwanu, bo najnowszy sprzęt nic nie da jak się nie wie jak go użyć.

Dobrym pomysłem jest też posiadanie usb z skanem ID i innych ważnych dokumentów, na wypadek kradzieży orginałów. Oraz unikanie miejsc i sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Jeżeli chcesz mieć np do obrony własnej jakiś spray, to zapoznaj się z regulacją prawną, bo w każdym kraju jest inaczej i w wielu jest to zakazane. Kolejna rzecz, to kartka z zapisanymi numerami kontaktowymi w razie wypadku oraz numery alarmowe. Warto zeż umieć conajmniej podstawową pierwszą pomoc i mieć apteczkę osobistą, ale nie opierałabym się tylko na gotowcach z sklepu... skończę, bo mogę tak bez końca xD
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2016-10-23, 18:06   Re: Podróże małe i duże

goaj napisał/a:

Jednak wiadomo jak to z nami jest, jedni są przychylni do takich osób, inni by coś im zrobili.

A jakie to ma znaczenie (dopóki nie jesteś osobą pomiędzy, która chce wyglądać pomiędzy)? Po prostu jesteś kobietą lub mężczyzną, przecież nie musisz się tłumaczyć osobom spotykanym z tego kim jesteś :P

goaj napisał/a:
O ile nawet by udało mi się uzyskać taki passing żeby nie wzbudzać jakichkolwiek podejrzeń to co z dokumentami i lekami?

Z ryzykownymi podróżami czekasz do zmiany dokumentów, po Europie możesz sobie podróżować ze starymi - warto wziąć od lekarza zaświadczenie, że jesteś w trakcie takiej i takiej terapii, a potem przetłumaczyć je chociaż na angielski przez tłumacza przysięgłego i z tym jeździć - nawet bym nie pomyślał że z tym można mieć jakiś problem.

goaj napisał/a:
drugie to rozpocząć terapię teraz a podróże odłożyć do zmiany dokumentów(co też mnie nie zadowala)

A dlaczego nie? Musisz już teraz zwiedzać świat? Zwiedziłaś już Polskę? :P Może warto w obecnej sytuacji zwiedzać to co jest łatwej dostępne - rozejrzyj się wokół siebie, to nawet nie musi być drugi koniec Polski, może masz ciekawe miejsca 30-50km od siebie, wtedy to nawet i rowerem można :P Ale także dalsza - Polska to raczej nie problem, a jak wyżej napisałem - Europa też nie powinna być. Więc ja bym się na tym skupił na początek, a jak będziesz po zmianie dokumentów to wtedy dalej :)

goaj napisał/a:
1. Ma ktoś doświadczenie, i zechce się nim podzielić, w takich podróżach jako osoba trans? Lub zna taką osobę/blog/cokolwiek na ten temat?

Ja sobie robię krótkie wycieczki, ale to raczej weekendowe po Europie i dopiero mam 3 za sobą, więc to trochę krótko i mało żeby się wypowiedzieć :P (plus - ja preferuję hotele, może być tani dojazd itp. kombinowanie, mogę nie jeść ale jednak wolę nocleg w hotelu w pokoju jednoosobowym).

goaj napisał/a:
2. Przewożenie leków przez granicę? Jak wygląda, czy nie ma z tym problemu, czy potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty, czy są jakieś ograniczenia. (Granice między jakimikolwiek państwami, każda informacja się przyda).

To bym raczej szukał info o konkretnym kraju. Ale jak masz leki na własny użytek, to nie przypuszczam żeby były jakiekolwiek problemy. Przecież to Twoje leki.

goaj napisał/a:
3. Czy osoby trans mają problemy z dokumentami(na stare dane) na przejściach granicznych?

Jak wyżej - dokumenty + zaświadczenie przetłumaczone i nie przypuszczam żeby były większe problemy...

goaj napisał/a:
4. Jak to jest z lekarzami w innych krajach?(Nie chodzi o lekarzy pierwszego kontaktu, raczej o wypisywanie recept na hormony).

Generalnie w większości chyba krajów (przynajmniej europejskich) jest taka zasada, że skorzystać z pomocy lekarskiej możesz w sprawie pilnej, a rzeczy typu stałe leczenie prowadzić w kraju zamieszkania i do Twoich obowiązków należy zadbać o potrzebną ilość leków (czyli wożenie leków zamiast przepisywanie na miejscu).

goaj napisał/a:
5. Jakieś inne porady, Wasze opinie co byście zrobili na moim miejscu ;-)

Moją opinię już wyraziłem wyżej - ja bym zwiedzał okolicę i to co jest najłatwiej dostępne :) A po zmianie dokumentów ruszał dopiero dalej.
_________________
 
 
Rockman
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Punktów: 62
Posty: 454
Wysłany: 2016-10-23, 19:25   

Jak się zepniesz, to w rok załatwisz sąd. Zacznę od małych. Pojechaliśmy z kumplem na miesiąc w Polskę mając przy sobie 100 zł, plecaki i psy. Da się. Mówię tu jednak o miesiącach letnich. Zarabialiśmy graniem na gitarze i robieniem street art'u na deptakach (pokazy psich sztuczek). Spanie na dziko w namiocie - działki na przedmieściach, plaże, stacje benzynowe, lasy przy górskich strumykach, polany górskie. Im bliżej ludzi i jeśli zachodziło podobieństwo, że ziemia ma właściciela- rozkładaliśmy się po zmroku lub zaraz przed, zawijaliśmy o 6 rano, by nie spotkać rzeczonego właściciela. 3/4 trasy oczywiście stopem. Najwięcej kasy szło na jedzenie i transport np pociągiem gdy nie było już wyjścia.
Szacunkowo zarobiliśmy w ten sposób niecałe 2 koła, gdzie przychód był tylko nad morzem, w górach wydawaliśmy.

Podróżując spotkaliśmy pana koło 30, który opowiedział nam jeszcze bardziej hardcorowy sposób podróżowania. Otóż on z kumplem jechał, pytał się w knajpie o obiad po czym swoje odpracowywali, czy też inne koszenie trawnika z doskoku.

Podróże duże. W nadchodzące wakacje zamierzam z kumplami zwiedzić Europę- Francja zarobkowo (zbiory) po czym przepuścić kasę w Hiszpanii i Chorwacji.

Plan na podróż dookoła świata.
Ugadaliśmy się z kumplem, że pokończymy pierwsze stopnie studiów, żeby jakieś papiery mieć. Po tym dajemy sobie 3 lata na zgromadzenie 30 tys zł. Po osiągnięciu celu rzucamy swoje zajęcia i wyruszamy. Chcemy zatrzymywać się w wolontariatach, łapać doraźne fuchy, odwiedzać najciekawsze miejsca.

Nie wiem jak z twoimi lekami, ale zapas testo na cały rok to mogą być 4-5 ampułek po 4 ml, więc nie widzę problemu. Co do lotnisk i linii lotniczych- Każda ma swój regulamin, tam na pewno znajdziesz informacje jakie ilości tabsów można przewozić.

Na początek radziłbym Polskę- jest dużo ciekawych miejsc, a można się przetestować w trasie, zobaczyć jakie mamy problemy podczas i co usprawnić.
To również dodatkowy czas na zebranie funduszy i plan na coś większego.
Dostaniesz nowy blankiecik to poszalejesz :)

Wendigo też mam takie zaświadczenie- pani w urzędzie stanowczo odmówiła mi wydania mojego odpisu aktu urodzenia, bo... w dowodzie jest pani a nie pan. I musiałem mamę ganiać po urzędach. Jak mi irytacja przeszła, to nawet uznałem to za komplement, jednak jakaś trudność to była.
 
 
sliwka
użytkownik
mirabelka

Punktów: 2
Posty: 181
Wysłany: 2016-10-23, 20:11   

Z doświadczenia w podróżach po Europie: w formalnych sytuacjach aktualne zdjęcie w dokumencie i nie ma problemów.
Lotnisko, hotel, kontrola paszportowa, itp - jeśli jest "ale to nie pan[i]", wyciągaj dokument, wlep w oczy pytającego i po 2 sekundach idź dalej.
Na wszelki wypadek nie ryzykuję i ubieram się w takich sytuacjach bardziej niejednoznacznie.

Dowód możesz zmienić bez całej procedury sądowej. Wnioskuj o nowy z powodu zmiany wyglądu - zostaną wprawdzie stare dane, ale o zdjęcie nie będą się czepiać.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2016-10-23, 20:18   

Rockman napisał/a:

Wendigo też mam takie zaświadczenie- pani w urzędzie stanowczo odmówiła mi wydania mojego odpisu aktu urodzenia, bo... w dowodzie jest pani a nie pan. I musiałem mamę ganiać po urzędach. Jak mi irytacja przeszła, to nawet uznałem to za komplement, jednak jakaś trudność to była.

A zapytałeś czego nie rozumie z tego zaświadczenia? I jak niby masz zmienić ten dowód kiedy właśnie potrzebujesz ku temu odpis? :P
_________________
 
 
Rockman
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Punktów: 62
Posty: 454
Wysłany: 2016-10-23, 22:01   

Odpowiedziała, że wszystko rozumie i nawet widzi podobieństwo, ale tłumaczenie jak wyżej i nie wyda, koniec kropka. Na tyle zdały mi się zaświadczenia.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-23, 22:06   

To wtedy się mówi, że chciałbyś, żeby Ci dała potwierdzenie na piśmie, ze wskazaniem podstawy prawnej, że Ci nie wyda Twojego aktu urodzenia (jak się coś takiego powie, to urzędnicy się zaczynają niepokoić, że mieliby Ci coś dać, co mógłbyś komuś pokazać, i mogą np. przysłać swojego przełożonego, żeby z Tobą porozmawiał, etc.)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
turkusowa
użytkownik
na odwyku od forum

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 75
Posty: 1069
Wysłany: 2016-10-23, 22:36   

Nie ogarniam. Mi chciała początkowo nie mój odpis wydać (jakiejś kobity z tym nazwiskiem, jakimś przypadkiem z imieniem, które sobie wybrałam xD), potem wydawało się, że po odpis dziecka przychodzę, ale po pokazaniu dowodu po prostu mi dała ten nieszczęsny papierek i nie zadawała więcej pytań :| A było lato i tak trochę mało facetopodobnie wyglądałam.

Także chyba sporym czynnikiem jest - na kogo trafimy :|
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2016-10-24, 13:29   

wendigo napisał/a:
Ale jak masz leki na własny użytek, to nie przypuszczam żeby były jakiekolwiek problemy. Przecież to Twoje leki.

Co w przypadku większego "zapasu"? Za parę miesięcy wracam do UK tym razem na stałe i zanim załatwię tam leki, to będę musiała latać do PL co jakieś pół roku. Nie będzie z tym problemów?
 
 
anna82
użytkownik
anna82


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 182
Skąd: Łódź / Hull
Wysłany: 2016-10-24, 14:38   

Fallen_Angel napisał/a:
wendigo napisał/a:
Ale jak masz leki na własny użytek, to nie przypuszczam żeby były jakiekolwiek problemy. Przecież to Twoje leki.

Co w przypadku większego "zapasu"? Za parę miesięcy wracam do UK tym razem na stałe i zanim załatwię tam leki, to będę musiała latać do PL co jakieś pół roku. Nie będzie z tym problemów?


Nie będzie. Ja tak latam sobie z lekami między PL a UK i nie spotkały mnie żadne trudności czy kłopoty.
 
 
goaj
użytkownik

Posty: 3
Wysłany: 2016-10-24, 18:42   

lexel napisał/a:
Mnie ciekawi skąd brać kasę na życie i podróże i lekarzy naraz będąc więcej niż 2 tygodnie w trasie.
Pieniądze na podróż to pikuś, gorzej z lekami i lekarzami.

@Lagertha, podstawową wiedzę survivalową jakąś tam, ze spaniem na dziko w mieście i po za nim nie miałam nigdy problemu ;)

@Rockman,
z psami was brali na stopa? :shock: jaka rasa? bo dużych to by chyba nie zabierali.
Co do hardcorowego sposobu podróżowania to na fb jest grupa "Jachtostopowicze czyli my", tam mnóstwo ludzi żyje tak czasem miesiąc czekając w jakiejś portowej miejscowości na jachtostopa.
30k na podróż dookoła świata? z moich doświadczeń i z tego co czytam na różnych blogach to wydaje się bardzo dużo tym bardziej że planujecie pracować.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 9