Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
O "postawie agenderowej" na forum transpomocy.
Autor Wiadomość
Hilary
użytkownik

Tożsamość płciowa: ag
Preferowany zaimek: ono
Punktów: 1
Posty: 163
Wysłany: 2016-03-29, 12:18   O "postawie agenderowej" na forum transpomocy.

Jako że na forum tym pojawia się "straszenie 'postawą agenderową' ", jej bagatelizowanie itp . , a także z powodu operowania nieprecyzyjnym objaśnieniem tej postawy; stąd moje pytanie - na co można liczyć ze strony administracji w kwestii dopracowania widniejącego na forum stwierdzenia w opcjach oznaczania "płci"? Chodzi mi o: ag - agender (nieidentyfikujący się z żadną płcią) (powtórzone np. tu "agenderzy to ludzie, u których coś takiego jak identyfikacja z płcią nigdy nie ma miejsca")
Co rozumie się tu poprzez pojęcie "płeć" i "brak identyfikacji z płcią" w obrębie tego opisu?
_________________
- Możesz podać jakiś przykład "zgodności" w odniesieniu do cisów?
- Są trujące.
 
 
terrence
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: tg
Punktów: 1
Posty: 137
Wysłany: 2016-03-29, 12:55   

Korzystając z oznaczenia "z offtopami" zaofftopuje. Skąd w Tobie tyle agresji i chęci reformowania forum pod swoje niecne, agenderowe dyktando? Forum nazywa się TRANSpomoc i siłą rzeczy jego meritum są osoby trans. Ale okej, rozumiem że może Ci nie pasować wiele rzeczy. Tylko dlaczego od razu zawsze jest to wyrażane agresywnym tonem? A co najmniej nieprzyjemnym.
_________________
I Bóg stworzył transwestytę
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2016-03-29, 20:20   

Hilary napisał/a:
Co rozumie się tu poprzez pojęcie "płeć" i "brak identyfikacji z płcią" w obrębie tego opisu?


Chyba za dużo w życiu racjonalizowałoś i teraz nie wiesz do czego się odnieść. Albo naprawdę tak masz. Ale wtedy po prostu zaznaczasz agender, bo sorry, ale tłumaczenie Ci tego to jak gadanie ze ślepym o kolorach. :-P
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
Hilary
użytkownik

Tożsamość płciowa: ag
Preferowany zaimek: ono
Punktów: 1
Posty: 163
Wysłany: 2016-09-12, 12:14   

Czy mogę poprosić administrację o małą korektę? Chodzi o zamienienie jednego słowa w wyjaśnieniach oznaczeń płci. Treść - "ag - agender (nieidentyfikujący się z żadną płcią)", wymienić na sformułowanie oddające istotę tego terminu, tłumaczenie, które kiedyś użył Ryu czyli:
Cytat:
Agender - nie identyfikujesz się genderowo


Czyli zamiast "żadną płcią" wpisać "żadnym genderem". Obecna forma nie oddaje nijak istoty ag, a jedynie prowadzi do absurdalnych przeinaczeń rozumienia tego terminu.
_________________
- Możesz podać jakiś przykład "zgodności" w odniesieniu do cisów?
- Są trujące.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-12, 12:39   

Hilary, popieram, to by trochę rozjaśniło sytuację.
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7096
Wysłany: 2016-09-12, 13:59   

Cytat:
Agender - nie identyfikujesz się genderowo

Przemyślimy to i udzielimy wykrętnej odpowiedzi ;)

Chociaż osobiście obawiam się, że takie sformułowanie jest raczej mało czytelne.
_________________
Freja Draco
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-09-12, 14:00   

Hilary napisał/a:
Czyli zamiast "żadną płcią" wpisać "żadnym genderem".


Chyba nie jest to problem natury "i czasopisma" i choć sama zmiana objaśnienia wydaje się być zasadna, to wątpię aby spowodowało to, zmianę postrzegania postawy agenderowej na forum. Uznaję jednak propozycję za zasadną, a jednocześnie proponuję w ogóle zmianę w systemie oznaczeń.



Tożsamość płciowa:

- kobieta
- mężczyzna
- m/k
- k/m
- agender
- androgyne
- bigender
- genderqueer
- postgender



Kim jestem:

- cis
- is
- ts
- tg
- tv
- cd
- gender fluid
- queer

Myślę też, że stwierdzenie "preferowany zaimek" jest zbyt mało kategoryczne. Dla mnie jeżeli coś jest "preferowane" to nie oznacza, że jest "wymagane".
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-09-12, 14:07   

jestem za tym żeby wpisać pole "jestem:" do dowolnego wypełnienia przez użytkowników ;)
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-09-12, 14:09   

hikaru napisał/a:
estem za tym żeby wpisać pole "jestem:" do dowolnego wypełnienia przez użytkowników

Wówczas napiszę: "ponieważ myślę"... Myślę, że to bardzo dobry pomysł :)
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Ryu
użytkownik
pangender


Preferowany zaimek: on
Punktów: 14
Posty: 1411
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-12, 14:32   

hikaru napisał/a:
jestem za tym żeby wpisać pole "jestem:" do dowolnego wypełnienia przez użytkowników ;)


Nie temu służy to pole. Ono ma znaczenie podczas dyskusji oraz udzielania porad, bo dzięki temu wiadomo, jak interpretować wypowiedzi rozmówcy i co w ogóle mu napisać (jeśli np. coś doradzamy).
_________________
Przewodnik po tranzycji. Psychologiczne co i jak

Poradnik prawny - ustalenie płci z art. 189 Kpc.
 
 
Hilary
użytkownik

Tożsamość płciowa: ag
Preferowany zaimek: ono
Punktów: 1
Posty: 163
Wysłany: 2016-09-12, 14:33   

ElżbietaFromage napisał/a:
Tożsamość płciowa:
- agender
- androgyne
- bigender
- genderqueer
- postgender

To synonimy: androgyne dla bigender, oraz agender i postgender. Co o tym myślisz? I są pod parasolem gq. Także w tych propozycjach są kategorie i podkategorie. Może zachować większą klarowność i tj jedną płaszczyznę oznaczeń?
_________________
- Możesz podać jakiś przykład "zgodności" w odniesieniu do cisów?
- Są trujące.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-09-12, 14:54   

Cytat:
To synonimy: androgyne dla bigender, oraz agender i postgender.


Nie są synonimami. W przypadku postawy "agenderowej" i "postgenderowej" jest to szczególnie widoczne. Postawe "agenderową" może zarówno oznaczać osobę, która nigdy nie utożsamiła się z żadnym z genderów, jak i osobę która z czasem odrzuciła gender z którym się utożsamiała wcześniej. Z kolei postawa "postgenderowa" oznacza osobę, która odrzuciła w całości lub części standardową dychotomię genderową (i nie utożsamia się z żadnym z genderów albo utożsamia się z nimi w części), może jednak być również osobą "transgenderową" (w sensie różnym od tego rozumianego jako "transpłciowa", czyli nie jako "pomiędzy" ale "poza" czy też jako dążącą do transgresji).

Z kolei w przypadku osób androgynicznych możemy mówić o nierozróżnieniu się genderu męskiego i żeńskiego, są one ze sobą integralne, taka osoba czuje się jednocześnie "męsko-żeńska". W przypadku osób bigenderowych często można mówić, że czują się jednocześnie (albo i zależnie od sytuacji) "mężczyzną i kobietą" niejako posiada dwa oddzielne pierwiastki będące w niej zarazem.

Oczywiście te pojęcia mają dużą część wspólną, ale ta część nie czyni ich synonimami.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-13, 00:01   

ElżbietaFromage napisał/a:

Tożsamość płciowa:

- kobieta
- mężczyzna
- m/k
- k/m
- agender
- androgyne
- bigender
- genderqueer
- postgender



Kim jestem:

- cis
- is
- ts
- tg
- tv
- cd
- gender fluid
- queer


Tak, myślę, że z tego by złożył całkiem ciekawe kombinacje, typu genderqueer is. To by było ok.
 
 
Hilary
użytkownik

Tożsamość płciowa: ag
Preferowany zaimek: ono
Punktów: 1
Posty: 163
Wysłany: 2016-09-13, 15:17   

ElżbietaFromage napisał/a:
Cytat:
To synonimy: androgyne dla bigender, oraz agender i postgender.


Nie są synonimami. W przypadku postawy "agenderowej" i "postgenderowej" jest to szczególnie widoczne. Postawe "agenderową" może zarówno oznaczać osobę, która nigdy nie utożsamiła się z żadnym z genderów, jak i osobę która z czasem odrzuciła gender z którym się utożsamiała wcześniej. Z kolei postawa "postgenderowa" oznacza osobę, która odrzuciła w całości lub części standardową dychotomię genderową (i nie utożsamia się z żadnym z genderów albo utożsamia się z nimi w części), może jednak być również osobą "transgenderową" (w sensie różnym od tego rozumianego jako "transpłciowa", czyli nie jako "pomiędzy" ale "poza" czy też jako dążącą do transgresji).

Z kolei w przypadku osób androgynicznych możemy mówić o nierozróżnieniu się genderu męskiego i żeńskiego, są one ze sobą integralne, taka osoba czuje się jednocześnie "męsko-żeńska". W przypadku osób bigenderowych często można mówić, że czują się jednocześnie (albo i zależnie od sytuacji) "mężczyzną i kobietą" niejako posiada dwa oddzielne pierwiastki będące w niej zarazem.

Oczywiście te pojęcia mają dużą część wspólną, ale ta część nie czyni ich synonimami.
Dzięki. Ten rozszerzony opis potwierdził tylko ich całkowitą synonimiczność. I w różnego rodzaju opracowaniach, gdzie owe terminy są objaśniane, ich desygnatem są identycznie definiowane zjawiska - tj. nie-rodzajowość i dwu-rodzajowość.

Ta da się wpisać ten "żaden gender"? W czyjej (kogo) mocy sprawczej jest ta kompetencja?
_________________
- Możesz podać jakiś przykład "zgodności" w odniesieniu do cisów?
- Są trujące.
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-09-13, 15:25   

Cytat:
Ten rozszerzony opis potwierdził tylko ich całkowitą synonimiczność.

W odniesieniu do nurtów w muzyce. Czy "nie punk" i "post punk" to synonimy? :roll: :roll: :roll:

Tak samo z "androgyne".

Np. blackened punk oznacza punk z wpływem black metalu, np. grają tak na niektórych albumach Darkthrone. Jest to muzyka pośrednia między black metalem a punkiem. Punk oznacza muzykę prostą, buntowniczą, brudno brzmiącą, z niską jakością produkcji albumów. Black metal ma w swoich odmianach raw black metal, który jest odmianą black metalu bardziej buntowniczą, dużo prostsza i z niższą jakością produkcji albumów. Niemniej jednak chyba każdy na pierwszy rzut ucha usłyszy różnicę między raw blackiem a blackened punkiem (zwanym też blackened crustem).

Tak samo odnosi się więc sprawa z określeniami "jednostka androgyniczna" oraz "bigender" oraz "ambigender" czy "genderqueer". Tylko pozornie, osobie która nie jest w temacie, powiedziałabym nawet - ignorantowi, mogą sprawiać wrażenie terminów oznaczających to samo.

Inaczej pisząc, Hilary, brzmisz jak osoba, która słyszy jak grają Darkthrone, Satanic Warmaster i Iskra, i stwierdza, że to jedno i takie same nawalanie i nie ma między nimi różnicy.
 
 
Hilary
użytkownik

Tożsamość płciowa: ag
Preferowany zaimek: ono
Punktów: 1
Posty: 163
Wysłany: 2016-09-13, 15:42   

hikaru napisał/a:
Cytat:
Ten rozszerzony opis potwierdził tylko ich całkowitą synonimiczność.

W odniesieniu do nurtów w muzyce. Czy "nie punk" i "post punk" to synonimy? :roll: :roll: :roll:

Tak samo z "androgyne".

Np. blackened punk oznacza punk z wpływem black metalu, np. grają tak na niektórych albumach Darkthrone. Jest to muzyka pośrednia między black metalem a punkiem. Punk oznacza muzykę prostą, buntowniczą, brudno brzmiącą, z niską jakością produkcji albumów. Black metal ma w swoich odmianach raw black metal, który jest odmianą black metalu bardziej buntowniczą, dużo prostsza i z niższą jakością produkcji albumów. Niemniej jednak chyba każdy na pierwszy rzut ucha usłyszy różnicę między raw blackiem a blackened punkiem (zwanym też blackened crustem).

Tak samo odnosi się więc sprawa z określeniami "jednostka androgyniczna" oraz "bigender" oraz "ambigender" czy "genderqueer". Tylko pozornie, osobie która nie jest w temacie, powiedziałabym nawet - ignorantowi, mogą sprawiać wrażenie terminów oznaczających to samo.

Inaczej pisząc, Hilary, brzmisz jak osoba, która słyszy jak grają Darkthrone, Satanic Warmaster i Iskra, i stwierdza, że to jedno i takie same nawalanie i nie ma między nimi różnicy.
Nie odnoszę się do muzyki punkowej. Opisuję jak te terminy są stosowane w literturze naukowej. Jak masz jakieś napuszone "ale", to napisz do tych autorów, że Ci to koliduje z punkterminologią.
_________________
- Możesz podać jakiś przykład "zgodności" w odniesieniu do cisów?
- Są trujące.
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-09-13, 15:48   

Może w literaturze naukowej są stosowane błędnie, jeżeli są stosowane zamiennie na określenie tego samego, ponieważ nie oznaczają tego samego. :X
Cytat:
to napisz do tych autorów, że Ci to koliduje z punkterminologią

Daj mi nazwiska + maile, to napiszę. Serio. Będę miała poczucie że zrobiłam coś wartościowego w swoim życiu, że włożyłam swój wkład w tworzenie poprawnej terminologii naukowej.
 
 
Ryu
użytkownik
pangender


Preferowany zaimek: on
Punktów: 14
Posty: 1411
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-13, 15:57   

Hilary napisał/a:
Nie odnoszę się do muzyki punkowej. Opisuję jak te terminy są stosowane w literturze naukowej. Jak masz jakieś napuszone "ale", to napisz do tych autorów, że Ci to koliduje z punkterminologią.

Hilary, spuść z tonu i zacznij rozmawiać w taki sposób, żeby dało się odczuć, że masz życzliwe nastawienie do rozmówców.
_________________
Przewodnik po tranzycji. Psychologiczne co i jak

Poradnik prawny - ustalenie płci z art. 189 Kpc.
 
 
Hilary
użytkownik

Tożsamość płciowa: ag
Preferowany zaimek: ono
Punktów: 1
Posty: 163
Wysłany: 2016-09-13, 16:03   

hikaru napisał/a:
Może w literaturze naukowej są stosowane błędnie, jeżeli są stosowane zamiennie na określenie tego samego, ponieważ nie oznaczają tego samego. :X
Czy np. obecny postglacjał na teryt. polskim oznacza, iż mamy inny rodzaj całorocznego lądolodu? Rozumienie przedrostka "post-" zależy od kontekstu i znaczenia, które nadają mu posługujący się nim.
Cytat:
to napisz do tych autorów, że Ci to koliduje z punkterminologią

Cytat:
Daj mi nazwiska + maile, to napiszę. Serio. Będę miała poczucie że zrobiłam coś wartościowego w swoim życiu, że włożyłam swój wkład w tworzenie poprawnej terminologii naukowej.
Poszukaj sobie. Dasz radę.

Idzie ostrzeżonko za protekcjonalizm. Uprzedzałem. /Ryu

Nie zauważyłom Twojego ostrzeż. Ryu. To "napuszenie" było w reakcji na "epitety" hikaru wobec mnie. Po edycjach je usunęła. Cóż, podpuściła nas oboje, skutecznie.

Zachęcenie do osobistych eksploracji nazywasz "protekcjonalizmem"? Śmieszny jesteś.

za sformułowanie "śmieszny jesteś" idzie kolejne ostrzeżenie
- Wrona
_________________
- Możesz podać jakiś przykład "zgodności" w odniesieniu do cisów?
- Są trujące.
Ostatnio zmieniony przez ElżbietaFromage 2016-09-14, 08:14, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
salamandra
użytkownik
Jaśnie Panienka


Tożsamość płciowa: k
Punktów: 68
Posty: 791
Wysłany: 2016-09-13, 16:03   

Hilary napisał/a:
Jak masz jakieś napuszone "ale", to napisz do tych autorów
widzę, że parafrazujesz mój argument, ale bez odpowiedniego źródła... :D
_________________
Całuski!
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=L9p8LXD5UDs
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-09-13, 16:22   

Cytat:
Rozumienie przedrostka "post-" zależy od kontekstu i znaczenia, które nadają mu posługujący się nim.

Postglacjał oznacza okres po zlodowaceniu. Ponieważ przedrostek post oznacza następstwo w czasie, coś mające miejsce jako następstwo czegoś wcześniejszego. W ogóle nie wiem po co to tłumaczyć skoro obie to wiemy. :roll:

Więc postgender to musi być zupełnie coś innego niż agender, więcej, w ogóle trudno mi sobie wyobrazić ewolucję agender -> postgender, bo skoro ktoś odrzuca gender, to jak może mieć tożsamość która wynika jako następstwo gedneru, wychodząc poza niego?

Przykład z muzyką punkową wybrałam nie bez powodu ponieważ oba słowa to określenia ludzkiej działalności która ewoluowała w podobny sposób - postpunk to twórczość ludzi, którzy zaczęli twórczość na fali muzyki punk, a potem postanowili wyjść poza ograniczenia tego nurtu, po refleksji na temat ograniczeń przez niego nakładanych. Rozwój dialektyczny: teza - rock profesjonalny, antyteza - muzyka punk, synteza - postpunk. Podobny to ma sens z postgenderyzmem. Jest to termin który, na ile wiem po pobieżnym riserczu, narodził się w środowiskach cyberfeministycznych i transhumnaistycznych, i skonstruowany swoją drogą podobnie jak postczłowieczeństwo, odnosi się do tożsamości jednostki która istnieje w kontekście unieważnienia znaczenia tego co wcześniej konstytuowało płeć. Jest więc to ani androgynia, która istnieje w kulturowej przestrzeni w której męskość-żeńskość jest skonstruowana i zdefiniowana, ani agenderyzm, polegający na odrzuceniu tej dychtomii, a stan w którym sens dychtomii został unieważniony; inaczej pisząc, gdy binaryzm jest tezą, a agenderyzm antytezą, to postgenderyzm jest syntezą.

Dla postpłciowego postczłowieka sprawy którymi się zajmujemy między innymi na tym forum mają po prostu tyle sensu, i są tyleż zajmujące, co dla nas spory dawnych alchemików na temat wpływu wzajemnego położenia Księżyca i gwiazd stałych na zachowanie flogistonu. Choć... Nawet bardziej. :P Cały transseksualizm, agenderyzm, queer, wszystkie te problemy, to dla nich tak jak porównywać nasze spojrzenie, z całą kulturą miłości i seksu, z rozmnażaniem się stułbiopławów przez pączkowanie.

No ale może to po prostu synonimy.
 
 
Hilary
użytkownik

Tożsamość płciowa: ag
Preferowany zaimek: ono
Punktów: 1
Posty: 163
Wysłany: 2016-09-13, 17:20   

hikaru napisał/a:
Cytat:
Rozumienie przedrostka "post-" zależy od kontekstu i znaczenia, które nadają mu posługujący się nim.

Postglacjał oznacza okres po zlodowaceniu. Ponieważ przedrostek post oznacza następstwo w czasie, coś mające miejsce jako następstwo czegoś wcześniejszego. W ogóle nie wiem po co to tłumaczyć skoro obie to wiemy. :roll:

Więc postgender to musi być zupełnie coś innego niż agender, więcej, w ogóle trudno mi sobie wyobrazić ewolucję agender -> postgender, bo skoro ktoś odrzuca gender, to jak może mieć tożsamość która wynika jako następstwo gedneru, wychodząc poza niego?
Analogia do glacjałów przekłada się na gender>postgender/agender.

Cytat:
Podobny to ma sens z postgenderyzmem. Jest to termin który, na ile wiem po pobieżnym riserczu, narodził się w środowiskach cyberfeministycznych i transhumnaistycznych, i skonstruowany swoją drogą podobnie jak postczłowieczeństwo, odnosi się do tożsamości jednostki która istnieje w kontekście unieważnienia znaczenia tego co wcześniej konstytuowało płeć. Jest więc to ani androgynia, która istnieje w kulturowej przestrzeni w której męskość-żeńskość jest skonstruowana i zdefiniowana, ani agenderyzm, polegający na odrzuceniu tej dychtomii, a stan w którym sens dychtomii został unieważniony; inaczej pisząc, gdy binaryzm jest tezą, a agenderyzm antytezą, to postgenderyzm jest syntezą.
Nie jest syntezą, bo odrzuca binaryzm, więc ten tok myślenia jest bezsensowny. Poza tym termin 'postgender' nie jest w wyłącznym posiadaniu 'postgenderystycznych' futurologii. Jest używany w kontekście 'gender indentity', bez "-ism'u" i konieczności jednolitej z nim zbieżności przeróżnych aspektów.

ps. Sci-fi postgenderyzm nie jest dla mnie interesująca wizją. Zatem odcinam się od drążenia tego kierunku.
_________________
- Możesz podać jakiś przykład "zgodności" w odniesieniu do cisów?
- Są trujące.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2016-09-14, 08:02   

Wybacz @Hilary, ale moim zdaniem jesteś w błędzie.
To, że w literaturze naukowej korzysta się z pewnych pojęć synonimicznie, już wskazuje na błędny sposób używania. Może masz na myśli literature popularno-naukową, czy może medyczną (która jest niezwykle daleka od metodologicznej poprawności)?

Twoja analogia z glacjałami również jest błędna, gdyż każdy glacjał zostawia po sobie ślady, choćby w postaci pojezierzy, czy też różnego rodzaju osadów. W związku z tym geologicznie obszary na których znajdował się kiedyś lodowiec, są zupełnie inne niż te, na których się nie znajdował.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 10