Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
PESEL dla osoby z trzecim oznaczeniem płci
Autor Wiadomość
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-13, 22:32   PESEL dla osoby z trzecim oznaczeniem płci

Rzucę (znów) niebinarną bombę, ale co by się stało, gdyby osoba będąca obywatelem państwa trzeciego o metrykalnym oznaczeniu płci innym niż mężczyzna albo kobieta wystąpi o nadanie polskiego numeru PESEL? :| Przecież zdarzają się takie sytuacje, że na podstawie odrębnych przepisów cudzoziemiec musi posiadać PESEL, a oznaczenia płci nie można wziąć z powietrza, tylko zaczerpnąć z dokumentów poświadczających tożsamość wydanych w państwie, którego jest obywatelem.

Przecież jak takiemu zainteresowanemu nie da się nadać numeru PESEL, to może ograniczać swobodę prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce :shock:
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2567
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-06-13, 22:48   

Zapewne taka osoba dostanie odmowę nadania numeru PESEL, z odpowiednim uzasadnieniem.
_________________
 
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-13, 22:53   

...potem idzie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, przegrywa, idzie do naczelnego sądu administracyjnego, (po czekaniu dwa lata na rozprawę) dowiaduje się, że ustawodawca powinien wprost przewidzieć w aktach normatywnych rozwiązanie takiej sytuacji :mrgreen:

Aristocat, nie zgłębiałem za bardzo, jaki jest tego cel, ale wiem, że z 15 lat temu dzięki temu wykryto aferę wyborczą :D Pewien komitet fałszował podpisy poparcia na listach kandydatów do sejmu. Jakieś sokole oko zobaczyło, że kobieta na liście ma niewłaściwą cyferkę... i drogą dedukcji się okazało, że imiona, nazwiska i PESELe były zmyślone.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2017-06-13, 23:19   

To trzeba mieć numerek, żeby wszyscy wiedzieli jakiej kto jest płci? 1984, abo gorzej.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 903
Posty: 7086
Wysłany: 2017-06-14, 00:10   

kicur napisał/a:
co by się stało, gdyby osoba będąca obywatelem państwa trzeciego o metrykalnym oznaczeniu płci innym niż mężczyzna albo kobieta wystąpi o nadanie polskiego numeru PESEL? :|

Na logikę, jako cyfrę oznaczającą płeć powinni jej wpisać zero.
No ale w myśl peselowych przepisów zero uznawane jest za normalną liczbę parzystą :p i przyznawane kobietom.
 
 
hikaru
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 203
Posty: 1020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-14, 07:31   

Jest sporo możliwych rozwiązań tej sytuacji, najpewniej wybraliby takiej osobie któreśz dwóch polskich oznaczeń płci i nie czaili czemu dla kogoś ma to takie znaczenie.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-14, 17:01   

Myślę, że hikaru ma rację :) Po prostu by wpisali którąś cyfrę - podobno czasem się zdarza, że numer nadany jest źle i osoba ma cyfrę właściwą płci przeciwnej (choć nie wiem ile w tym prawdy).
_________________
 
 
DeadSally
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-14, 17:14   

pamiętacie sprawę tej lekarki która odmawiała leczenia żydów których rozpoznawała po peselu?
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-14, 20:10   

Na Inter* konferencji był poruszony ten temat - w pewnych krajach, z numerami PESEL podobnymi, po prostu omija się przedostatnią cyferkę z płcią i ten numer jest krótszy - no kraje Skandynawskie . Ma to pewnen mankament, dlatego, że wtedy wiadomo, że taka osóbka jest "gender" .
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-14, 20:19   

2in1_inkarnacje odpowiedział na moje pytanie <3

No, tak jakby funkcja cyfry kodującej płeć w PESELu jest taka, żeby osoby trzecie mogły sobie tę informację odkodować :p
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-15, 14:39   

2in1_inkarnacje, gdyby to był tylko taki mankament to luz, ale czy w każdy system to wejdzie? bo mnie się wydaje, że gdzieś tam może wyskoczyć: "to nie jest poprawny numer pesel, podaj x cyfrowy numer" - w sensie, że systemy niektóre mają zakodowane, że jakiś numer (pesel, numer konta, numer dowodu, cokolwiek) ma ileśtam cyfr i mniejszy nie zostanie zaakceptowany przez system.
_________________
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-15, 14:52   

Pesel peselem, ale czy pytanie było o to jaką płeć nadać komuś kto w swoim kraju ma płeć X.

Czy tego nie określają jakieś umowy międzynarodowe?

Podejrzewam, że gdyby któryś kraj unijny chciał coś takiego wprowadzić, to powstałby też przy okazji przepis tłumaczący to na inne.
Tak jak można porównać dyplomy albo prawa jazdy.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-15, 14:56   

No nie wiem... to taka sama kwestia jak ze związkiem homoseksualnym - w pewnych krajach można, w innych jest nadal kawaler/panna, szkoda że i tego unia nie może jakoś z góry narzucić...
_________________
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-15, 15:57   

Argh... zapomniałam.
Przecież dla unii ważniejsze jest unormowanie kształtów bananów :-)

Ciekawe czy w każdym kraju można zawrzeć osobne małżeństwo.
Albo czy jedno państwo mogłoby nie uznać dzieci i nie wypłacić świadczeń, bo akt urodzenia pochodzi z innego kraju.
Pokręcone te stosunki...
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-15, 16:14   

Jenny napisał/a:
Argh... zapomniałam.
Przecież dla unii ważniejsze jest unormowanie kształtów bananów :-)

Ja bym nie winił unii :P Ty sobie wyobrażasz co to by było jakby wyszło takie rozporządzenie, że wszystkie kraje mają uznać związki partnerskie/małżeństwa jednopłciowe, bo UE tak nakazuje? toż Polska wyszłaby z unii chyba jeszcze przed UK <rotfl3> ;)
_________________
 
 
Sig
użytkownik
Użyszkodnik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 2
Posty: 152
Skąd: glasvegas
Wysłany: 2017-06-20, 03:56   

Co do związków to prawo teoretycznie istnieje - możesz taki zawrzeć gdy mieszkasz w odpowiednim kraju ALE ... często wymaga się dokumentów potwierdzających stan wolny - w Polsce jest to akt urodzenia i gdy jest wydawany w celu małżeństwa, trzeba podać dane drugiej osoby. W tym momencie wkraczamy w czarną dziurę bo urząd może odmówić z powodu konstytucji (nawet jak chodzi o uznanie jedynie w innym kraju i dana osoba nie planuje powrotu), machnąć ręką albo ty możesz skłamać. Płeć działa na podobnych zasadach co tworzy większe luki - jeżeli zmienisz dane w innym kraju, Polskie pozostaną te same. W UK odeszli od płciowych numerów i stare A lub B na końcu są przyznawane losowo (nie pamiętam które to które) zaś w Polsce nadal trzymają się tego formatu. Podejrzewam, że problem byłby większy - Polski dokument identyfikujący musi mieć płeć. Teoretycznie paszport powinien być uznawany ale często trzeba wymienić prawo jazdy czy też zarejestrować się gdziekolwiek. Prawdopodobnie urzędnicy by wpisywali losowo lub co w danej sytuacji się sprawdza.

Bawi mnie to bo oznacza, że być może osoby binarne z takim oznaczeniem mogłyby w teorii zawrzeć ślub z osobą tej samej płci.
_________________
[/justify]

[/center]
 
 
 
Lagertha
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-20, 08:54   

Sig: W Szwajcarii jest tak, że każdy ma numer AHV. Dostaje się go raz i ma się go przez całe życie niezależnie od wszystkiego. W przypadku "zmiany płci" numer zosze ten sam. Jedynie Heimatschein zostaje wystawiony nowy, a stary zniszczony. Jak to jest w przypadku cudzoziemców to nie wiem dokładnie który dokument jest wymieniany, ale numer AHV u nich też pozostaje na pewno ten sam.

Z Polską jest ten problem, że nie aktceptują zmiany stanu cywilnego dokonanego tutaj. Więc w PL dalej mam state dane i PESEL.

Czyli tak bardzo teorytycznie (ale zgodnie z Polskim prawm) mogłabym być legalnie w związku homoseksualnym. Ale szczerze mówiąc nie podoba mi się to bo 1.jestem kobietą i męskie dane są nie prawdziwe, 2. To niepotrzebne utrudnienia, 3. nie jestem homoseksualna.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-20, 14:43   

Sig napisał/a:
Co do związków to prawo teoretycznie istnieje - możesz taki zawrzeć gdy mieszkasz w odpowiednim kraju ALE ... często wymaga się dokumentów potwierdzających stan wolny - w Polsce jest to akt urodzenia i gdy jest wydawany w celu małżeństwa, trzeba podać dane drugiej osoby. W tym momencie wkraczamy w czarną dziurę bo urząd może odmówić z powodu konstytucji (nawet jak chodzi o uznanie jedynie w innym kraju i dana osoba nie planuje powrotu), machnąć ręką albo ty możesz skłamać.

W sensie, że można nie dostać aktu urodzenia jak się powie, że potrzebny jest do związku partnerskiego? Bez sensu ale i nie słyszałem żeby ktoś miał taki problem... aż tak źle chyba nie jest ;)
Ale generalnie zgodnie z polskim prawem możesz teoretycznie w Polsce zostać bigamistą :D
_________________
 
 
Sig
użytkownik
Użyszkodnik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 2
Posty: 152
Skąd: glasvegas
Wysłany: 2017-06-20, 16:34   

Tutaj kiedyś zmieniali numery NI jak jeszcze były wydzielone ale generalnie ma się ten sam przez całe życie więc podobnie jak w Szwajcarii. Nie dziwię się, że nie podoba ci się taka sytuacja bo niby nie wpływa na ciebie aktywnie ale ciąży w pewien sposób.

Z odmowami urzędów jest różnie i raczej nie ma problemów ale ... ostatnio czytałem o tym w 2013 a od wtedy dużo się zmieniło. Ale ... faktycznie łatwo można zostać bigamostą xD . Nie zrzekając się obywatelstwa po otrzymaniu nowego - jesteś jak dwie osoby. Pewnie isnieje jakieś prawo unijne które zabrania ale myśl jest przednia :P .
_________________
[/justify]

[/center]
 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-20, 22:15   

Sig napisał/a:
Ale ... faktycznie łatwo można zostać bigamostą xD . Nie zrzekając się obywatelstwa po otrzymaniu nowego - jesteś jak dwie osoby. Pewnie isnieje jakieś prawo unijne które zabrania ale myśl jest przednia :P .

Z bigamistą to miałem na myśli, że możesz np. w Holandii wziąć ślub z facetem, po czym w Polsce ożenić się z kobietą :D
A z obywatelstwem to normalne przecież mieć p. podwójne :) Po prostu w jednym kraju jesteś jego obywatelem, a w drugim kraju jesteś obywatelem tego drugiego, sam tak mam zamiar zrobić kiedy to tylko będzie możliwe dla mnie :) bo nie trzeba się zrzekać obywatelstwa jeśli oba kraje należą do Unii :)
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-23, 22:17   

Jenny napisał/a:
Pesel peselem, ale czy pytanie było o to jaką płeć nadać komuś kto w swoim kraju ma płeć X.

Czy tego nie określają jakieś umowy międzynarodowe?


Dalej tą samą, którą miałby w kraju swojego obywatelstwa. Rzeczpospolita Polska nie ma władzy, żeby zmieniać oznaczenie płci cudzoziemców. Nie ma żadnych umów międzynarodowych, które by tego dotyczyło, bo samo zagadnienie trzeciego oznaczenia płci raczkuje: istnieje ono w zaledwie kilku państwach, a ma je naprawdę bardzo nieliczne grono osób.

Jenny napisał/a:
Podejrzewam, że gdyby któryś kraj unijny chciał coś takiego wprowadzić, to powstałby też przy okazji przepis tłumaczący to na inne.
Tak jak można porównać dyplomy albo prawa jazdy.


wendigo napisał/a:
to taka sama kwestia jak ze związkiem homoseksualnym - w pewnych krajach można, w innych jest nadal kawaler/panna, szkoda że i tego unia nie może jakoś z góry narzucić...


wendigo napisał/a:
Ja bym nie winił unii :P Ty sobie wyobrażasz co to by było jakby wyszło takie rozporządzenie, że wszystkie kraje mają uznać związki partnerskie/małżeństwa jednopłciowe, bo UE tak nakazuje? toż Polska wyszłaby z unii chyba jeszcze przed UK <rotfl3> ;)


Czasami ludzie sobie wyobrażają UE jako coś pomiędzy mniejszym USA a nowym ZSRR :-o
Dosyć daleko to odbiega od prawdy, bo UE została utworzona jako organizacja mająca na celu integrację gospodarczą i wspólny rozwój gospodarczy. Miało to pewne podstawy ideowe, bo pierwszymi towarami, w zakresie których chciano współpracować, były węgiel i stal - kluczowe dla przemysłu ciężkiego, w tym zbrojeniowego.

Z czasem pojawiły się idee integracji społecznej i kulturalnej, ale to nie zmienia tego, że dalej podstawowym celem jest integracja gospodarcza, reszta to przy tym przystawki. Jeśli chodzi o prawa człowieka, to tak, UE wydała własną Kartę Praw Podstawowych, ale... raczej nie za wiele się o tym mówi.

Organizacjami międzynarodowymi założonymi po II wojnie światowej, które miały na celu współpracę państw europejskich w zakresie praw człowieka i swobód politycznych, były Rada Europy i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rada_Europy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_Bezpiecze%C5%84stwa_i_Wsp%C3%B3%C5%82pracy_w_Europie

Co do przestrzegania praw człowieka przez UE, to od 2009 r. Unia ma prawną możliwość przystapienia do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ale do tej pory jakoś tego nie zrobiła. Dlaczego? Bo wtedy miałaby obowiązek jej przestrzegania, z wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi (w tym możliwość zaskarżania działań jej instytucji przed trybunał w Strasburgu). Ciekawostka: ledwie parę dni temu UE przystąpiła do konwencji antyprzemocowej.

Moje pytanie z tego wątku wzięło się stąd, że brak możliwości nadania PESELu => spełnienia wymogów regulacyjnych dla prowadzenia działalności gospodarczej w jakimś państwie członkowskim, mógłby godzić w swobodę przepływu osób oraz swobodę świadczenia usług - i to by bardziej przeszkadzało Unii Europejskiej niż naruszenie praw człowieka :p

Jenny napisał/a:

Przecież dla unii ważniejsze jest unormowanie kształtów bananów :-)


Tak, istniało takie Rozporządzenie Komisji Europejskiej (WE) nr 2257/94 z dnia 16 września 1994 r. ustanawiające normy jakości bananów. Zostało opracowane i wydane na prośbę państw członkowskich, bo wcześniej każde miało własne standardy dotyczące żywności, w tym bananów, a ujednolicenie tych norm to ułatwienie w handlu pomiędzy państwami członkowskimi.

wendigo napisał/a:

A z obywatelstwem to normalne przecież mieć p. podwójne :) Po prostu w jednym kraju jesteś jego obywatelem, a w drugim kraju jesteś obywatelem tego drugiego, sam tak mam zamiar zrobić kiedy to tylko będzie możliwe dla mnie :) bo nie trzeba się zrzekać obywatelstwa jeśli oba kraje należą do Unii :)


Dokładniej: cały czas masz dwa obywatelstwa, tylko każde z tych państw traktuje Cię jako obywatela własnego, nie jak cudzoziemca. :)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-23, 22:26   

kicur napisał/a:

Dokładniej: cały czas masz dwa obywatelstwa, tylko każde z tych państw traktuje Cię jako obywatela własnego, nie jak cudzoziemca. :)

Dokładnie :) Kurcze, znów ktoś ujął coś zgrabniej ode mnie :D
A tak swoją drogą... można mieć więcej niż dwa obywatelstwa? :P (w sensie: czy komuś się udało? :D )
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-23, 22:34   

Pewnie. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy rodzice dziecka mają w sumie trzy różne obywatelstwa (państw, w których obowiązuje prawo krwi). Albo gdy dziecko dwojga rodziców mających różne obywatelstwa rodzi się na terenie państwa trzeciego, gdzie obowiązuje prawo ziemi (np. USA). :)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-26, 23:29   

Fajnie :) A jest możliwe otrzymać trzecie obywatelstwo? Np. mam jedno, potem zmieniam kraj i po wymaganej liczbie lat dostaję jego obywatelstwo jako drugie. I załóżmy że znów zmieniam kraj, czy mogę otrzymać trzecie czy to by była już przesada? :D (nie żebym planował :D pytam z czystej ciekawości :) ).
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-29, 20:46   

wendigo, to, jak funkcjonuje obywatelstwo, jest regulowane z jednej strony prawem danego państwa, a z drugiej - prawem międzynarodowym publicznym (to jest ta dziedzina, która mówi o tym, jak wyglądają stosunki międzynarodowe, traktaty, jak wypowiada się wojny itp.).Tylko to drugie tworzy takie bardzo ogólne ramy: np. w XX w. większość państw doszło do wniosku, że niepożądana jest taka sytuacja, że kobiecie, która po zawarciu małżeństwa z cudzoziemcem i nabyciu obywatelstwa jego kraju, jest pozbawiana obywatelstwa państwa swojego pochodzenia; dlatego większość państw na świecie jest teraz stronami konwencji międzynarodowej, która zabrania czegoś takiego.

Ważniejsze dla funkcjonowania obywatelstwa są przepisy wewnętrzne konkretnego państwa. Dlatego jeśli prawo tych dwóch pierwszych państw nie przewiduje, że się traci ich obywatelstwo przez nabycie jakiegoś innego; zaś przepisy tego trzeciego w ogóle pozwalają na to, żeby je nabyć, jak się ma już dwa pierwsze - to wtedy tak, można być obywatelem trzech państw.

Praktycznie - od czasu do czasu się zdarzają ludzie mający trzy i więcej obywatelstwa, choć to nie jest super częste :)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2567
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-06-29, 23:37   

Był taki jeden - Stan Tymiński - kandydat na polskiego prezydenta (chyba nawet dwukrotnie), właściciel tajemniczej czarnej teczki i kilku paszportów. :D
_________________
 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-06-30, 03:04   

kicur, dzięki za zaspokojenie ciekawości ;) To chyba teoretycznie można zdobyć kilka obywatelstw europejskich :P
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 10