Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Freja
2017-02-06, 12:35
imię/ nazwisko neutralne płciowo - jak zmienić
Autor Wiadomość
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-06, 01:04   imię/ nazwisko neutralne płciowo - jak zmienić

Emiele Elektrikos Emieńczyk napisał/a:

Imię i nazwisko neutralne płciowo - podejście II
Parę porad, od osoby, która to przeszła i krótki komentarz.
Nasi sąsiedzi - Czesi. Z tego, co udało mi się dowiedzieć, przy okazji, od Dra Veselego, u nich procedura korekty płci jest taka, że najpierw włączają hormony krzyżowo i niedługo później, aby było łatwiej funkcjonować formalnie, następuje zmiana, raczej tymczasowa, danych ( imienia i nazwiska ) na neutralne płciowo. Co do nazwiska, to trochę się dziwię, bo tam końcówki każdego, bardzo wskazują na płeć, dlatego np J.K.Rowling została miejscową J.K. Rowlingovą ( byłem, widziałem ). Ale nie wnikam. Sposób dość ciekawy i stosowany już jakiś czas i nawet praktyczny. Po sobie mogę powiedzieć i potwierdzić, że dużo mniej nieporozumień i tłumaczeń w życiu publicznym, a przede wszystkim urzędowym. Zarówno dla trwale procedujących, jak i tych, którzy planują pełną korektę, ale powiedzmy... są w związku małżeńskim, z dzieckiem ( dziećmi ) w tle i ich rozprawa rozwodowa ciągnie się dwa, trzy lata. To standard. W tym czasie stosują hormonoterapię krzyżową ( nie mylić z HRT, przeznaczonego dla cis oraz IS ) A dodajmy do tego czas przeznaczony na proces korekcyjny; wniosek do sądu o korektę płci można złożyć po uzyskaniu rozwodu i ten niekoniecznie musi być rozpatrzony na 1szej rozprawie. Dlatego, idąc za praktycznością Czechów, warto o tym pomyśleć. Zgodnie z nowelizacją ustawy, z dn 1.03.2015 nt imion i nazwisk w naszym kraju, można wybrać imię w pełni obcobrzmiące, w oryginalnym zapisie, jednak przy użyciu polskich znaków, a także imion neutralnych płciowo. Zapis dotyczy raczej nowo narodzonych dzieci, ale mogą z niego, w określonych przypadkach, skorzystać także i dorośli. Do momentu nowelizacji, imię lub nazwisko w Polsce musiało wskazywać na płeć, mężczyzna musiał nazywać się męsko, kobieta kobieco. Na chwilę obecną, nie ma takiego przymusu i jest większa dowolność.Tak naprawdę, należy się przygotować, że imię neutralne płciowo, będzie obcobrzmiące i nie Polskie, więc trochę egzotyczne, co może budzić zachwyt i podziw wśród potencjalnych, jego odbiorców z zewnątrz. Co do nazwiska- tu już kwestia trochę gorsza, ale też jest to do zrobienia. Być może przykładow a / y Amari Kamiński może być odebrany w obydwie strony, ale Amari Kamińska już bardzo jednoznacznie wskazuje na płeć takiej osoby i wymusza outingi; w takich przypadkach wskazane jest zneutralizowanie końcówki, aby zmiana imienia miała sens. Moją wskazówką jest, aby takie nazwisko zmieniać z możliwie jak najmniejszą szkodą dla niego, czyli np z Kamiński na Kamińczyk lub podobne albo ucięcie końcówki : Nowakowski na Nowak. Albo : Kowalski na Kowalczyk lub Kowal. To są sytuacje standardowe, a takie jak moja osobista, czyli : Kamil Kamiński na Emiele ( fon: / Emi: jel: / ) Emieńczyk - zależy od samej osoby zainteresowanej, jak zadecyduje. Tak jak przykładowo : Tomasz Tomalski czy Andrzej Andrzejewski, czy inne. Wniosek może złożyć osoba pełnoletnia. Jeśli jest niepełnoletnia, to musi zaczekać do 18nastych urodzin i w pierwszej kolejności, niestety, wyrobić dowód na "stare" dane. Tak funkcjonuje nasze prawo. Dobrze wypełniony wniosek jest tu podstawą. Konkretnie, wniosek o zmianę imienia i nazwiska, który można pobrać, we właściwym dla siebie Urzędzie Stanu Cywilnego. Zaznacza się w nim imię i nazwisko obecne, oraz te, na które planuje się je zmienić. Do wniosku dołącza się załącznik A - czyli dla osoby transpłciowej jest do uzasadnienie zmiany imienia / nazwiska. Poniżej załączam przykładowy dla młodej trans M/K - każdy na jego podstawie może napisać swój. Załącznikiem B jest ADM od lekarza prowadzącego seksuologa, który jest potwierdzeniem zał. A. Chodzi tu o dokument diagnostyczny administracyjny, na którym powinno być zawarte rozpoznanie czyli np : Zespół Dezaprobaty Płci Fenotypowej oraz informacja, że pacjent / ka pozostaje na odpowiedniej dla siebie suplementacji hormonalnej. Tutaj jest sposób dla osób transseksualnych zasuplementowanych, oraz wszelkich transpłciowych zasuplementowanych i trwale procedujących. Dla osób trwale procedujących niezasuplementowanych, brak zał. B ( ADM ) nie musi być przyczyną odrzucenia wniosku, jednak należy posłużyć się, trochę dobrą inwencją, a przede wszystkim skutecznym uargumentowaniem. Możliwe jest przyjęcie wniosku także i bez zał. B, co pokazują przykłady np Bambi Bardot​. Cena wniosku to 37zł opłaty skarbowej. Po jego pozytywnym zaopiniowaniu, otrzymuje się decyzję. Od tego momentu należy już podpisywać się nowym imieniem i nazwiskiem, jednak jeszcze przy "starym" dowodzie. W takich momentach, należy jednocześnie posługiwać się "starym" dowodem i decyzją, co stwarza sytuacje lekko kuriozalne, dlatego do wydania nowego dowodu, osobiście doradzam unikanie wszelkiego rodzaju sytuacji formalnych. Doradzam też, aby z momentem uzyskania decyzji, od razu złożyć wniosek o nowy dowód, we właściwym urzędzie. Powołać się na wyjątkową sytuację, wtedy może przyjść w obrębie 2 tygodni. Jako osoba ze zneutralizownymi płciowo danymi, mogę poręczyć, że obecnie, w porównaniu do czasu przed, bardzo poprawił mi się komfort funkcjonowania prawno - formalnego. A zajmuję się, zarówno dla siebie, jak i innych osób, bardzo wieloma sprawami formalnymi. Bez neutralizacji, byłoby to, co najmniej, mocno utrudnione, a jestem osobą trwale procedującą i taką pozostanę. Polecam zgapienie rozwiązania od naszych południowych sąsiadów, bo naprawdę warto.


przykładowy z decyzji usc.jpg
Plik ściągnięto 2938 raz(y) 96,99 KB

LW procedacyjny.doc
Pobierz Plik ściągnięto 254 raz(y) 31,5 KB

 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2017-02-06, 12:15   

Ja bym miał sugestię, by ten temat przenieść do "Jaki krawat do kokardki", "interseksualizm" lub "queer, agender, otherkin..." bo myślę, że tam będzie dużo łatwiej osobom niebinarnym go namierzyć. A tu się po prostu może zgubić.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-06, 19:41   

Armand, Interseksualizm, to naciąganie, reszta propozycji ok.
 
 
Kimberly
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 117
Posty: 531
Wysłany: 2017-02-27, 07:47   

Jakie znacie imienia neutralne płciowo (poza Alex i Saszą, bo te każdy wymienia w pierwszej kolejności)?
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-27, 08:41   

http://www.babynames1000.com/gender-neutral/

Ze stronki angielskiej, ale można coś wybrać, choć jest tu dużo imion neutralnych, ale "ciężkich".

Zawsze można coś własnego wymyśleć - i tak np imię neutralne od Lena to będzie Leni, przy okazji ładnie brzmiące i trochę lepiej niż "ciężkie" Lenon, kojarzące się męsko.
 
 
Santa Kitten
użytkownik


Tożsamość płciowa: qg
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: on
Punktów: 8
Posty: 58
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-05-13, 12:21   

Albo Wiktor/Wiktoria-> Wiki, jak u mnie.
 
 
Chucky
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 7
Posty: 97
Wysłany: 2017-05-22, 19:52   

Maria :P W końcu nasz były Pan prezydent też miał na drugie Maria :D
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-05-23, 08:33   

Nikola ;) - to imię może być męskie i żeńskie jak np. Nikola Tesla czy Nicole Kidman :-p
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13