Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca magisterska
Autor Wiadomość
justwojt92
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Posty: 6
Wysłany: 2017-03-22, 22:53   Praca magisterska

Cześć!

Zawitałam na Wasze forum, ponieważ od pewnego czasu interesuję się tematem tożsamości genderqueer/non-binary/genderfluid (czy istnieją polskie odpowiedniki tej terminologii?). Z góry przepraszam, jeśli będę mylić pewne pojęcia, ale temat jest dla mnie wciąż stosunkowo nowy.

Studiuję filologię hiszpańską i interesuję się językoznawstwem. W ramach swojej pracy magisterskiej chciałabym zbadać kwestię środków językowych służących do wyrażania i mówienia o tożsamości płciowej wymykającej się binarnemu podziałowi na to co żeńskie i męskie.

Identyfikujesz się jako osoba genderqueer/non-binary/genderfluid? Jak wyrażasz swoją tożsamość płciową? Jak chcesz, by inni o Tobie mówili? Jak inni się do Ciebie zwracają? Jak o Tobie mówią?

Osobiście identyfikuję się jako kobieta i język daje mi środki do mówienia o sobie jako o kobiecie. Zastanawiam się, co by było gdybym nie identyfikowała się jednoznacznie z płcią żeńską lub męską. Jakbym się czuła, gdyby w moim języku nie istniały słowa, formy, końcówki wyrażające to, kim jestem?

Czy jest to dla Was ważny temat? Czy czujecie, że w języku polskim brakuje dla Was miejsca?

Na razie szukam luźnych komentarzy i opinii po to, by lepiej zorientować się w temacie i być może dostrzec kwestie, które do tej pory mi umknęły. W tym wątku lub w prywatnych wiadomościach, jak wolicie. Na późniejszym etapie prawdopodobnie będę chciała przeprowadzić ankiety.

Oczywiście gwarantuję pełną anonimowość. Żadna wypowiedź nie zostanie wykorzystana, bez wcześniejszego pytania o zgodę.

Będę również wdzięczna za polecanie literatury i wszelkiego rodzaju źródeł informacji na ten temat (zarówno w kwestii języka jak i genderqueer/non-binary w ogóle).

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i chęć dzielenia się swoimi opiniami i przeżyciami! :)
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-22, 23:17   

Temat bardzo ciekawy i ze mną związany. Niestety, ale napiszę tylko na PW, żeby nie wzniecać forumowych "pożarów" ( Niestety, ale z tego co widzę, to jest forum dla binarnych Ts :roll: ).
 
 
justwojt92
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Posty: 6
Wysłany: 2017-03-22, 23:41   

Dzięki i czekam na wiadomość! :) Tak jak mówiłam, każda forma odpowiedzi jest dla mnie równie wartościowa.
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7094
Wysłany: 2017-03-23, 09:17   

Najpierw taka sugestia. To nie jest nadal oficjalny punkt regulaminu, ale powinien ułatwić współpracę na etapie zbierania chętnych do ankiet/wywiadów, zwłaszcza jeśli będziesz zainteresowana osobistymi spotkaniami:

http://transpomoc.pl/view...ighlight=#69607
Morgan napisał/a:
1. Należy zapytać o zgodę na umieszczenie ogłoszenia
2. Należy przesłać listę pytań do Administratorki
3. Należy przedstawić się z imienia i nazwiska
4. Należy podać imię i nazwisko promotora
5. Należy podać kontakt do promotora w tym nr telefonu

Oraz co oczywiste nazwę uczelni, wydziału, tytuł pracy.

Tego wymagają standardy między innymi APA

Ponadto ze względu na typ badań należy podać tezy bo może komuś z badanych nie odpowiadać to co chcesz udowodnić za ich pomocą.
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7094
Wysłany: 2017-03-23, 09:42   

Teraz co do meritum. Osobiście żadnym genderqueer nie jestem (nawet jeśli mi się tak dawno temu wydawało) i nigdy nie czułam, żeby mi w języku miejsca brakowało. Jeżeli już to czasem dla żartu używałam jakieś frazy w stylu Dukaja tu: "Zastanawiałum się dzisiaj nad seksualnością istot takich jak ne".

Polecić mogę:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Gender-specific_and_gender-neutral_pronouns#Summary

- https://pl.wikipedia.org/wiki/Perfekcyjna_niedoskona%C5%82o%C5%9B%C4%87
patrz: "rodzaj postludzki"

Całej możesz nie chcieć czytać, ale przeczytaj pierwszą stronę i załapiesz klimat gramatyczny.

- https://en.wikipedia.org/wiki/Diaspora_(novel)
patrz: "Most of the characters choose a neutral gender; Keri Hulme's gender-neutral pronouns "ve", "vis", and "ver" are used for them".

Książka wyszła też po polsku i nawet zachowano w niej orginalne zaimki: ve/vis/ver, co mnie osobiście do szału doprowadzało, bo po polsku nie brzmiało to nijak, więc własnoręcznie potłumaczyłam je sobie na: ve/vego/vemu/vim.

- https://en.wikipedia.org/wiki/River_of_Gods
patrz: "Tal is a beautiful nute (of neutral gender)".

W polskim tłumaczeniu niestety sprowadzili to po prostu do rodzaju męskiego :(

To nadal tylko zabawa, ale kiedyś mi się nawet zechciało opracować pełną tabelę odmiany własnej wersji postludzkiego w polszczyźnie:

-lplm
mnnene
dpnego, na, niaich, nich
clnemu, nuim, nim
brneje, nie
nrnymnimi
msnymnich
Wołacz identyczny z mianownikiem.

Przecinkami oddzielone różne warianty dla tego samego przypadku, analogicznie jak w istniejących zaimkach (np: jego, go, niego).

mn: Ne pisze. / Ne piszą.
dp: Nego nie ma. Nie widzę na. Nie pójdę bez nia. / *
cl: To nemu się przyglądam. Dam nu robotę. / *
br: Widzę ne. / *
nr: Walczę z nym. / *
ms: Mówię o nym. / *
* poza mianownikiem liczba mnoga identyczna jak w żeńskim i nijakim.

Albo w wersji alternatywnej

-lplm
mnnene
dpjege, ge, niegeich, nich
cljenu, nuim, nim
brjeje, nie
nrnymnimi
msnymnich

I obiecuję już więcej głupot dzisiaj nie pisać ;)
 
 
justwojt92
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Posty: 6
Wysłany: 2017-03-24, 01:31   

Freja napisał/a:
Najpierw taka sugestia. To nie jest nadal oficjalny punkt regulaminu, ale powinien ułatwić współpracę na etapie zbierania chętnych do ankiet/wywiadów, zwłaszcza jeśli będziesz zainteresowana osobistymi spotkaniami:

http://transpomoc.pl/view...ighlight=#69607
Morgan napisał/a:
1. Należy zapytać o zgodę na umieszczenie ogłoszenia
2. Należy przesłać listę pytań do Administratorki
3. Należy przedstawić się z imienia i nazwiska
4. Należy podać imię i nazwisko promotora
5. Należy podać kontakt do promotora w tym nr telefonu

Oraz co oczywiste nazwę uczelni, wydziału, tytuł pracy.

Tego wymagają standardy między innymi APA

Ponadto ze względu na typ badań należy podać tezy bo może komuś z badanych nie odpowiadać to co chcesz udowodnić za ich pomocą.


Dzięki za sugestię. Na razie dopiero przymierzam się do tematu, dlatego ani mój post ani dyskusja pod nim nie stanowi części żadnego badania, tak jak mówiłam, na razie chcę zebrać luźne opinie i komentarze, które mają raczej pomóc mi w określeniu problematyki, którą się zajmę. Ale w przyszłości będę o tym pamiętać.
 
 
justwojt92
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Posty: 6
Wysłany: 2017-03-24, 01:57   

Dzięki za propozycje lektur!
A co do zaimków: rozumiem, że nie traktujesz tego zbyt poważnie, ale czy dzieliłaś się z kimś wcześniej tym pomysłem? Myślę, że dyskusja na temat wprowadzenia nowych form byłaby ciekawa, inaczej tego rodzaju propozycje pozostają niestety jedynie ciekawostką...
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7094
Wysłany: 2017-03-24, 10:43   

Jak pisałam, zdarzało mi się żartować, używając rodzaju postludzkiego, dla ukazania faktu, że jestem posthuman (no dobra wanna be posthuman :p ). I zdarzało mi się to w środowiskach transowych i fantastycznych.

Do tworzenia nowej gramatyki raczej trudno mi podejść na serio, bo nie wydaje mi się, żeby komukolwiek (przynajmniej póki co) było to tak naprawdę do czegoś potrzebne. To nie jest forum tylko dla ts ale wszelkich osób płciowo nienormatywnych i mamy możliwość wyboru zaimka:

Cytat:
Preferowany zaimek *:
(jak chcesz, żeby się do ciebie zwracano)
on, -eś,
ona, -aś,
ono, -oś,
bez zaimków (na ile to wykonalne),
dowolny.

I tylko dwóch aktywnych użytkowników zaznaczyło "ono" i tylko dwie osoby używały na forum formy "byłom":
http://transpomoc.pl/sear...h_author=Hilary
http://transpomoc.pl/sear...ch_author=avery

Można wymyślić nowy język / żargon / konwencję gramatyczną, ale żeby to miało sens musi być komuś do czegoś potrzebne. Czyli albo dopracowujemy się technologicznie prawdziwych postseksów, albo tworzymy to na potrzeby jakiegoś dzieła literackiego, albo tworzymy (ale to trudno celowo stworzyć) społeczność fanów jakiegoś uniwersum, jak np. użytkownicy Tolkienowskiej quenyi czy klingońskiego ze Star Treka.

A bez takiej podbudowy pozostaje zabawa i różne pomysły, na które ktoś co jakiś czas wpada:
http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=1321.0

Np. ja te swoje formy wymyśliłam dopiero po przeczytaniu "Diaspory" Grega Egana, gdy w ramach rozmyślań mało praktycznych zastanawiałam się, jak by należało to angielskie "ve" przetłumaczyć i odmieniać. Parę miesięcy temu wrzuciłam je na tutejsze forum, ale nikogo chyba nie zainteresowało.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-24, 11:11   

Chyba "post-dragon".

Czytałem kiedyś post na blogu jakiegoś językoznawcy, który ze zdziwieniem przyjął fakt, że binarne osoby transseksualne nie życzą sobie, żeby używać w odniesieniu do nich zaimka "ono" i wszelkich pochodnych. Niestety nie jestem w stanie znaleźć tej notki :(

Pośrednio związany z tematem jest ten nieco żartobliwy wątek :)
http://transpomoc.pl/viewtopic.php?t=2095
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
justwojt92
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Posty: 6
Wysłany: 2017-03-24, 11:54   

Freja napisał/a:
Można wymyślić nowy język / żargon / konwencję gramatyczną, ale żeby to miało sens musi być komuś do czegoś potrzebne. Czyli albo dopracowujemy się technologicznie prawdziwych postseksów, albo tworzymy to na potrzeby jakiegoś dzieła literackiego, albo tworzymy (ale to trudno celowo stworzyć) społeczność fanów jakiegoś uniwersum, jak np. użytkownicy Tolkienowskiej quenyi czy klingońskiego ze Star Treka.


Przykłady użytkowników tego forum, których sama zresztą cytujesz, pokazują, że jednak komuś jest to do czegoś potrzebne (mówię ogólnie o językowych środkach na wyrażenie niebinarności [czy może odrzucenie binarności], niekoniecznie o tworzeniu nowych form). I nie bardzo rozumiem, jaki związek z tą potrzebą i jej realizacją (nawet jednostkową) ma "technologiczne dopracowanie prawdziwych postseksów".

Inna sprawa to skala tego zjawiska i to czy jest (lub będzie) ono na tyle silne, żeby w jakiś sposób wpłynąć na język (rozumiany jako system wspólny dla całej społeczności, bo że potrzeba wyjścia poza binarny schemat m/f ujawnia się w użyciu języka przez poszczególne jednostki, to już wiemy). Mówię tutaj o wpływie oddolnym, a nie o odgórnym, systemowym narzucaniu nowych form lub użyć.

A jeszcze inna sprawa to jak język kształtuje postrzeganie przez nas rzeczywistości i co tu tak naprawdę ma na co wpływ.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-24, 13:44   

justwojt92 napisał/a:
I nie bardzo rozumiem, jaki związek z tą potrzebą i jej realizacją (nawet jednostkową) ma "technologiczne dopracowanie prawdziwych postseksów".


Bo ogół społeczeństwa postrzega ludzi kategoriami dwóch płci i jak ktoś się identyfikuje jako osoba niebinarna/agenderowa, ale ma cechy fizyczne takie jak mężczyźni albo takie jak kobiety, to trudno taką osobę postrzegać zgodnie z deklarowaną tożsamością.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7094
Wysłany: 2017-03-24, 15:31   

kicur napisał/a:
justwojt92 napisał/a:
I nie bardzo rozumiem, jaki związek z tą potrzebą i jej realizacją (nawet jednostkową) ma "technologiczne dopracowanie prawdziwych postseksów".


Bo ogół społeczeństwa postrzega ludzi kategoriami dwóch płci i jak ktoś się identyfikuje jako osoba niebinarna/agenderowa, ale ma cechy fizyczne takie jak mężczyźni albo takie jak kobiety, to trudno taką osobę postrzegać zgodnie z deklarowaną tożsamością.

Owszem. Poza tym dostępność technologii łatwego i płynnego zmieniania płci lub też odrzucenia płci mogłaby się przyczynić do upowszechnienia zjawiska, a zatem wymusiła zaistnienie jakiegoś uzusu językowego. Bo na ten moment to są na tyle rzadkie przypadki, że chyba nawet nie istnieje żadna polska (choćby marginalna i ekscentryczna) społeczność używająca takiego języka.

Szukając jakiejś analogii: w połowie XIX wieku Ada Lovelace zajmowała się pisaniem programów komputerowych na istniejącą wówczas jedynie na desce kreślarskiej maszynę różnicową Babbage’a. Teoretycznie zatem mogła wówczas nazywać siebie programistką (albo jakimś innym wymyślonym przez siebie terminem), ale t pojęcia związane z komputerami, oprogramowaniem i informatykami ukute zostały dopiero w drugiej połowie XX wieku, kiedy komputery fizycznie zaistniały.

Podobnie obecnie ktoś uznający się za osobę niebinarną może prywatnie się tak określać, tworzyć sobie alternatywne zaimki, wzorce deklinacji i koniugacji, ale dla 99.99% społeczeństwa pozostanie jedynie tym/tą (i do tego jeszcze dziwakiem).
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-24, 15:57   

Hmmm a dlaczego nie ma w tym wątku ostrzeżenia typu- wszystko co powiesz może zostać wykorzystane w pracy magisterskiej? 8-)
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-24, 16:55   

Chociaż my tu gadu-gadu, a może jak już zostaną opracowane technologie tworzenia istot post-seksualnych, to okaże się, że nie-binarom, agenderom itd. dokonywanie takich ingerencji we własny organizm wcale nie odpowiada?
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
justwojt92
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Posty: 6
Wysłany: 2017-03-24, 17:48   

Ada75 napisał/a:
Hmmm a dlaczego nie ma w tym wątku ostrzeżenia typu- wszystko co powiesz może zostać wykorzystane w pracy magisterskiej? 8-)


Myślę, że w pierwszym poście dość jasno i szczerze wyjaśniłam sytuację. Tak jak mówiłam, nie prowadzę jeszcze na razie żadnych konkretnych badań, a jedynie przymierzam się do tematu. Liczyłam na to, że rozmowa z osobami niebinarnymi pomoże mi zrozumieć z jakimi (i czy w ogóle) problemami mogą się spotykać jako użytkownicy języka, który narzuca nam (a przynajmniej proponuje) pewien sposób kategoryzacji świata. Nie ukrywam również, że być może jest wiele kwestii związanych z tym tematem, których na razie w ogóle nie dostrzegam i będę wdzięczna za zwrócenie mi na nie uwagi.

Zależy mi przede wszystkim na rozmowie z osobami identyfikującymi się jako niebinarne albo takimi, które mają w tej kwestii jakieś doświadczenia lub wiedzę. Jeśli ktoś wie w jaki jeszcze sposób mogę szukać kontaktu z takimi ludźmi, to również proszę o informację.
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7094
Wysłany: 2017-03-24, 19:19   

justwojt92 napisał/a:
Zależy mi przede wszystkim na rozmowie z osobami identyfikującymi się jako niebinarne albo takimi, które mają w tej kwestii jakieś doświadczenia lub wiedzę. Jeśli ktoś wie w jaki jeszcze sposób mogę szukać kontaktu z takimi ludźmi, to również proszę o informację.

Na transowych forach, które widziałam przez ostatnich 10 lat, to jest raczej margines.

Przejrzyj sobie użytkowników, którzy wybrali opcje "ono / dowolny / bez zaimków":
http://transpomoc.pl/memb...ter=all&start=0
http://transpomoc.pl/memb...r=all&start=200
http://transpomoc.pl/memb...r=all&start=300
Odrzucając tych, którzy mają 0 postów, bo to tylko jakieś boty.

Wyguglaj i próbuj zaczepiać ludzi:
https://www.google.pl/?gw...y%C5%82um%22+&*
https://www.google.pl/?gw...y%C5%82om%22+&*
Odrzucając mądrych inaczej, którzy pytają o to, jak mają odzyskać swoją "byłom dziewczynę".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 9