Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Ryu
2016-07-27, 12:12
Biegły na rozprawie
Autor Wiadomość
pejasolufka
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Posty: 7
Wysłany: 2016-04-26, 17:01   Biegły na rozprawie

Tak się już zastanawiam wybiegając w czasie - bo niedługo składam pozew - jakie badanie wykonuje/na jakie kieruje (jeśli w ogóle może) biegły sądowy? W sensie, pewnie ma jakąś tam dowolność, ale jakie badania są to najczęściej?
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2016-04-26, 17:32   

Najczęściej to na żadne, jest tylko wywiad (ewentualnie testy) :P Ale fakt faktem, że może Cię na wszystkie skierować (tzn. no nie wiem, EEG, okulistyczne, płuca, cośtam, jak czegoś nie miałeś do diagnozy...)
_________________
 
 
pejasolufka
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Posty: 7
Wysłany: 2016-04-26, 18:09   

Oki, dziękuję za odpowiedź ;-;. A możliwe, że będę się musiał gdzieś rozbierać?
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2016-04-26, 20:19   

Noo teoretycznie może Cię np. wysłać do ginekologa.
No i możliwe też, że będzie chciał sobie popatrzeć - na Niebieskim Forum jest właśnie bardzo żywy wątek chłopaka, którego biegły poprosił o rozebranie się, a gdy ten odmówił... to w konsekwencji dostał negatywną opinię i teraz walczy z nim. Choć właściwie takie sytuacje nie powinny mieć miejsca (to biegły psychiatra więc... więc co mu do naszej fizyczności).
_________________
 
 
Emu
użytkownik
zewsząd i znikąd

Posty: 271
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-29, 11:58   

W naszej próżni prawnej brakuje jasno określonych standardów tego, jak ma wyglądać korekta płci i dlatego różni tacy sobie pozwalają - także lekarze, patrz pewien znany przypadek...
 
 
Ryu
użytkownik
pangender


Preferowany zaimek: on
Punktów: 14
Posty: 1411
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-30, 01:56   

Zadaniem biegłego jest zapoznanie się z Twoją dokumentacją medyczną oraz innymi aktami sprawy, zbadanie sprawy (Ciebie) i wystawienie opinii, w której odpowie na pytania sądu. Sąd będzie zapewne chciał wiedzieć, czy rzeczywiście jesteś transseksualnym mężczyzną i czy właściwe będzie ustalenie Twojej płci jako męskiej.

Zadania biegłego lekarza reguluje jego etyka zawodowa oraz przepisy kodeksu postępowania cywilnego/karnego (Ciebie dotyczy prawo cywilne), z którymi możesz się zapoznać. Ewentualna ustawa o korekcie płci NIE powinna regulować roli i działań biegłego - to biegły występuje w roli specjalisty i to biegły powinien wybierać metody, które uzna za stosowne (oczywiście leżące w zakresie jego kompetencji, czyli np. biegły psycholog-seksuolog nie może przeprowadzać badania somatycznego, bo nie jest lekarzem).

Biegły może zatem przeprowadzić osobiście/zlecić innemu specjaliście każde badanie, jakie uzna za potrzebne. Zakres tych badań jest szeroki, bo też diagnostyka i diagnostyka różnicowa transseksualności (to drugie to "no wprawdzie ma objawy spełniające kryteria diagnostyczne, ale u niego te objawy wynikają z...") jest bardzo rozległa. Biegły nie zleci Ci (raczej) badań już przez Ciebie wykonanych, natomiast może domagać się uzupełnienia Twojej dokumentacji o wszystko z tej listy: http://wsparcie.transopty...musisz-przejsc/

Każdą sprawę biegły traktuje indywidualnie.
_________________
Przewodnik po tranzycji. Psychologiczne co i jak

Poradnik prawny - ustalenie płci z art. 189 Kpc.
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2016-12-05, 22:46   

Moja wizyta u biegłego psychiatry - seksuologa trwała około 20 minut, składała się z wywiadu oraz testów. Lekarz poprosił także o rozebranie się, tzn. zsunięcie spodni. Nie odebrałem jednak tego negatywnie; pomyślałem, że chciał się upewnić, że biolgicznie jestem dziewczyną, bo zdecydowanie nie wyglądam :mrgreen:
Dodam, że czasowo było ok: rozprawa w kwietniu, wizyta w czerwcu, opinia przyszła pod koniec lipca.
_________________
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2016-12-06, 08:02   

Od razu wiadomo kto był Twoim biegłym :P u mnie też tak było i też tak szybko i w opinii dużo błędów no ane mniejsza o to...
_________________
 
 
Katja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 56
Posty: 595
Wysłany: 2016-12-06, 10:56   

a kto był biegłym? bo chyba można poprosić o powołanie swojego w sensie sugestii i chyba nie musi byc z miasta w ktorym odbywa sie rozprawa?
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2016-12-06, 11:13   

Biela
Można poprosić i nie musi być. W sumie chyba warto poprosić, ja tego nie zrobiłem bo nie znałem żadnych biegłych wtedy.
_________________
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2016-12-06, 15:47   

Zgadza się, Biela. Opinia taka, że koń by się uśmiał, choć dla mnie najważniejsze, że korzystna :mrgreen:
Tylko że moja mama ma bardzo negatywne podejście do sądu i lekarzy; w związku z tym obawiałem się, że może chcieć mi zaszkodzić, skoro nadarzy się okazja. Z łatwością podważyłaby opinię, wyglądałoby to tak, jakbym kłamał u biegłego, bo tam naprawdę było pełno bzdur, np. że mój ojciec jest zamożny i sfinansuje mi operacje, choć faktycznie ledwo płaci alimenty...

Nie wiem, czy swojego można zasugerować, pewnie tak, choć decyzja i tak zależy chyba głównie od sędziego. Dla mnie Biela był ok, bo badanie krótkie i stosunkowo tanie. Choć jak pisałem, jeśli rodzice chcieliby utrudniać sprawę, w jego opinii pewnie znajdą argumenty.
_________________
 
 
Katja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 56
Posty: 595
Wysłany: 2016-12-06, 19:54   

on jest z Lodzi?
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2016-12-06, 21:20   

Tak. Ja też z Łodzi, więc obstawiam, że jeśli masz sprawę w Łodzi, to Ci go przyznają.

Tylko, że sędzina przy uzasadnieniu wyroku powiedziała, że biegły został wyznaczony ponieważ pozwana (mama) wnosiła o oddalenie powództwa. Czyli wychodzi na to, że jeśli ze strony rodziców nie byłoby sprzeciwu, to skończyłoby się na jednej rozprawie.
_________________
 
 
Katja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 56
Posty: 595
Wysłany: 2016-12-06, 21:39   

czyli jest szansa ze jesli starzy nie beda piukac, to obejdzie sie bez bieglego, mowie o Łodzi
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2016-12-06, 23:25   

Jest ;-)
W innym wątku napisałem, że na wezwaniu dla rodziców podano, że jeśli się nie stawią, to ich zdanie zostanie pominięte i sprawa idzie do przodu. Mój ojciec wszystko olał, nie napisał żadnego oświadczenia, że się zgadza, ani nie przyjechał na rozprawę, przesyłki z sądu odebrał, ale nawet nie otworzył. Więc chyba najlepiej, gdyby rodzice nic nie robili. :mrgreen:
A jeśli trafisz na tą samą sędzinę, to w ogóle obstawiałbym tylko jedną rozprawę.
_________________
 
 
Katja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 56
Posty: 595
Wysłany: 2016-12-07, 07:57   

no to super, teraz zostala mi tylko rozmowa ze starymi.

chyba , ale się nie orientuję, ale sprawy z zakresu jakiejś dziedziny prowadzi określona grupa sedziow? czy jest to losowe?
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2016-12-07, 19:03   

Pozew składasz do II Wydziału Cywilnego, a tam jest jakoś 11 sędziów. A czy sprawy o zmianę płci trafiają do tej jednej sędziny, to nie wiem; na pozwie jest tylko nazwisko przewodniczącej wydziału, także dowiesz się na sali. Ale mogą mieć ustaloną wspólną taktykę, w końcu tam jest masa spraw rozwodowych, po co mają chcieć przeciągać coś, co i tak wiadomo jak się skończy :mrgreen:
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-07, 19:37   

Ostatnio była nowelizacja ustawy, zgodnie z którą sprawy są przydzielane sędziom według kolejności wpływu. Sprawdzę, czy to dotyczy też postępowania cywilnego.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-08, 21:06   

Sprawy w ramach wydziałach są obecnie przydzielane według kolejności wpływu.

Podstawa prawna: par. 43 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych.
http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/2316/1
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
turkusowa
użytkownik
na odwyku od forum

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 75
Posty: 1069
Wysłany: 2016-12-08, 22:41   

kicur, to dla nas dobrze, czy źle? Przedtem jakieś alimenty, rozwody, nie wiem miały priorytety?
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-09, 23:53   

W zasadzie neutralne. Tu nie chodzi o to, czy jakąś sprawę stara się rozstrzygnąć szybciej, tylko na jakich zasadach przydzielić danego sędziego do prowadzenia danej sprawy.

Wcześniej mogli (ale nie musieli) przydzielić sprawę o zmianę prawnego oznaczenia płci do referatu sędziego, który już miał taką wcześniej. [Wątpię jednak, by wcześniej przydzielano je sędziemu 'z doświadczeniem w temacie', który jednocześnie w danym momencie był zawalony, jeśli w wydziale był 'newbie' mniej obciążony robotą.]

Zmiana miała na celu uniemożliwienie dobierania 'odpowiednich' sędziów do rozstrzygania spraw politycznych (patrz proces karny Mariusza Kamińskiego za przekroczenie uprawnień szefa CBA) i chyba nie myślał, że będzie to też miało takie efekty (sam uświadomiłem to sobie teraz :shock: ).
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11