Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Tranzycja w Wielkiej Brytanii
Autor Wiadomość
katana92
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 2
Posty: 24
Wysłany: 2022-05-27, 18:17   Tranzycja w Wielkiej Brytanii

Na pewno są tutaj osoby, które wyemigrowały do UK. Jak tam wygląda proces tranzycji k/m? Czy operacje są refundowane?
Głupie pytanie: ile trzeba pracować w UK, by móc zrobić zabieg z refundacji? Chodzi mi o to, czy kraj który ma tyłu imigtrantów nie zabezpiecza się jakoś przed "turystyką medyczną" z ich podatków
 
 
katana92
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 2
Posty: 24
Wysłany: 2022-05-30, 14:53   

Na forum znalazłem stare posty, ale może się coś zmieniło
 
 
southener
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Punktów: 202
Posty: 1152
Wysłany: 2022-05-31, 13:59   

Po Brexicie zmienily sie zasady korzystania z uslug medycznych dla obywateli UE i kilku innych krajow europejskich. Podstawowa opieka zdrowotna jest wciaz bezplatna dla osob ktore przebywaja na terenie UK czasowo, jednak korzystanie z uslug specjalistow wymaga posiadania statusu osiedlonego ( sa pewne wyjatki jednak te dotycza asylantow, ofiar roznego typu przemocy, wieznow, personelu wojskowego panstw sojuszniczych przebywajacych sluzbowo w UK) Takze planowe leczenie szpitalne dla osob bez tego statusu jest odplatne. Tu stronka w jez angielskim: https://www.gov.uk/guidan...ital-treatment.
Jesli ktos otrzymuje tymczasowa wize pracownicza czy studencka to opata za niz obejmuje takze koszty leczenia - jest to ponad 600 funtow na rok czyli za 5 letnia wize zaplaci sie ponad 3 tys funtow. Jak dla mnie wszystkie te przepisy sa nie do konca jasne, kiedy na przyklad imigrant ktory przyjezdza obecnie zdobywa status osiedlonego ( inne procedury obowiazuja tych ktorzy przyjechali do UK przed grudniem 2021) W przypadku tych czasowych wiz tez nie wiem czy ich posiadaczy zalicza sie do 'properly settled' a co za tym idzie czy maja prawo do nie niezbednych operacji chirurgicznych.
Jedno jest jednak pewne - roznica przed Brexitem i po jest duza - kiedys wystarczylo placic skladki ubezpieczeniowe zeby moc w pelni korzystac z brytyjskiej sluzby zdrowia, nie wazne czy ktos mial status osiedlonego (indefinite leave to remain) czy nie. Teraz to wlasnie status osiedlonego decyduje o tym ze w pelni korzysta sie z z dostepnych na NHS bezplatnych uslug.
Jeszcze link dot 'ordinarily citizens' czyli osob osiedlonych: https://en.wikipedia.org/wiki/Ordinarily_resident_status Wazny punkt: 'Ordinary residence is proven more by evidence of matters capable of objective proof than by evidence as to state of mind' czyli o to chodzi ze ten stan osiedlenia udowadnia sie wladzom za pomoca odpowiednich dokumentow - jak ja ubiegalem sie kiedys o ten status (jeszcze zanim go uproszczono z powodu Brexitu dla mieszkajacych w UK spelniajacych kryteria obcokrajowcow) to musialem przedstawic dokumentuy z okresu 5 ostatnich lat udawadniajace ze na stale mieszkam w UK - byly to np rachunki za prad, wode czy gaz, odcinki wyplaty, dokumen od pracodawcy o tym ile podatku zaplacilem w danym roku, mogla to byc roznego rodzaju korespondencja z wladzami lokalnymi. Te dokumenty musialem lacznie z dokumentem tozsamosci (oryginalem) wyslac do Oome Office i dopiero po kilku miesiacach przyszedl mi dokument potwierdzajacy status indefinite leave to remain (potem ten status zmieniono mi na settled gdy weszly przepisy o nowym statusie dla obywateli UE) tak wiec nawet jesli wczesniej ktos z obywateli mial indefinite leave to remain musial wyslac podanie o przyznanie mu settled status (ale nie musialem juz wysylac tych broznych dokumentow potwierdzajacych ze mieszkam na terenie UK od ponad 5-iu lat)

Nie wiem czy to co napisalem jest jasno wylozone, sam mam troche metlik w glowie wiec jakby mial jakies pewniejsze informacje to chetnie bym sie doinformowal.

* settled status to ekwiwalent indefinite leave to remain - o settled status mowi sie po Brexicie w przypadku statusu osob z UE i stowarzyszonych z nia krajow, o indefinite leave to remain w przypadku osob z pozostalych krajow.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 9