Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak delikatnie powiedzieć przyjaciółce że to co mówi rani mn
Autor Wiadomość
major999
użytkownik


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-01-03, 18:35   Jak delikatnie powiedzieć przyjaciółce że to co mówi rani mn

Niedawno zwierzyłem się swojej przyjaciółce, że jestem trans. Nie było łatwo, ale na szczęście przyjęła to normalnie. Podczas rozmowy zaproponowałem, że nie będę naciskał, żeby ona zwracała się do mnie tylko i wyłącznie męskimi zaimkami. Niemniej zaznaczyłem, że fajnie by było, gdyby choć trochę ograniczyć te damskie i w zamian zwracać się do mnie w sposób neutralny. Powiedziałem tak, gdyż bałem się, że zbytnie naciskanie na to żeby coś robić albo żeby czegoś nie robić sprawi, że ona się ode mnie odwróci. Poznała wtedy też oczywiście imię, które sobie wybrałem. Od tego czasu przyjaciółka (dla ułatwienia nazwę ją tu Kasia) ani razu nie użyła wobec mnie formy męskiej tak samo jak neutralnej. Ciągle tylko słyszę "chciałabyś", "poszłybyśmy" itd. I powiem szczerze, że jestem w stanie to zrozumieć. Po prostu się przyzwyczaiła i już; może też nie zdawać sobie sprawy, że kwestia zaimków jest dość ważna dla osoby trans. Z kolei powiedzenie "Jak to zostało przez ciebie zrobione" zamiast "Jak to zrobiłaś" jest po prostu nienaturalne i ja to rozumiem. I też nie poprawiam, staram się nie zwracać uwagi na te formy, choć nie jest to proste. Ale to, co ostatnio powiedziała mi Kasia zabolało. Chociaż nie od razu zdałem sobie z tego sprawę - bo to wydarzyło się podczas wspólnej zabawy sylwestrowej; dobra zabawa (wręcz rewelacyjna!) tłumiła przykre myśli i czas na przemyślenia miałem dopiero po zakończeniu imprezy. Mianowicie - Kasia w pewnym momencie zaczęła śpiewać znaną piosenkę, w której występuje mój deadname i której treść jest zwyczajnie nieznośna z racji, że jestem trans. Poczułem się wewnętrznie upokorzony, ale dopiero po zakończeniu zabawy, kiedy odtwarzałem sobie w myślach tamtą chwilę. Raz się też zdarzyło, że opowiadałem jej co mnie czeka z racji, że mam zamiar przejść tranzycję i zmienić swoje dane. Ona przerwała mi w pewnym momencie - 'że nie wydaje jej się aby było realnym, abym mógł sfinansować sobie te wszystkie operacje i wizyty w sądzie". Prawdą jest, że to wszystko kosztuje nie mało, ale żeby tak od razu stwierdzić, że niemożliwe? Kasia to realistka łamane na pesymistka, więc też jestem w stanie zrozumieć takie podejście. Mimo wszystko... Sytuacje, które opisałem są bolesne dla psychiki i chciałbym, żeby ona to wiedziała. Tymczasem boję się, że mogę ją stracić poprzez zwracanie uwagi na rzeczy których, jak wynika z moich obserwacji, nie traktuje do końca poważnie (chociażby te zaimki). Moich znajomych można by policzyć na palcach. :|
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 903
Posty: 7086
Wysłany: 2022-01-03, 18:41   

Wydaje mi się, że to jest jakaś forma przekory i odreagowywania przez twoją przyjaciółkę twojego wyznania, z którym najwidoczniej sobie nie radzi. Chociaż nie wiem, czy robi to wszystko świadomie.

A powiedzieć chyba po prostu otwartym tekstem i liczyć się przy tym, że ktoś może stwierdzić, że to dla niego jednak za dużo, i że w efekcie będziesz mieć jedną przyjaciółkę mniej.
_________________
Freja Draco
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2567
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-01-03, 19:37   

Freja ma rację, należy powiedzieć wprost i zapytać, czy jest w stanie zwracać się do Ciebie we właściwej formie.
Przyjaźń to dość szczególna relacja, a szczerość jest jej podstawą. Nie widzę powodu, dla którego miałbyś być delikatny wobec kogoś, kto ma w nosie Twoje samopoczucie. Jeśli natomiast zachowanie przyjaciółki wynika z niewiedzy, należy wyjaśnić to, czego nie wie, czy nie rozumie. Cała reszta to test na przyjaźń.
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 9