Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana nieodmienialnego nazwiska
Autor Wiadomość
Xarty
użytkownik
Transmamcia She/They


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 84
Skąd: Lubin, Polska
Wysłany: 2021-11-11, 17:24   Zmiana nieodmienialnego nazwiska

Przy okazji zmiany danych osobowych po pozytywnym wyroku sądu w sprawie transseksualności chciałabym zmienić nie tylko swoje imię, ale również nazwisko z kilku powodów:

- imiona byłyby raczej zagraniczne, więc dobrze, żeby nazwisko też takie było
- chcę odciąć się od mojej rodziny
- przez cały okres szkolny (2008-2021) moje nazwisko było w jakimś stopniu przekręcane i ludzie się wyśmiewali z niego

Ale jest jeden problem - moje nazwisko jest rzeczownikiem, nie przymiotnikiem, nie odmienia się.

I teraz zastanawiam się czy w ogóle sąd dałby mi wtedy możliwość zmiany nazwiska razem ze zmianą imieniem.

Z tego, co czytałam, nazwisko można zmienić tylko jak się ma ważny powód. Dla mnie wymienione wyżej są ważnymi powodami, ale może tak nie być dla sądu.

Jeszcze nie dałam pozwu do sądu, więc może coś jeszcze mam w nim zawrzeć.
_________________
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2567
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-11-11, 18:15   

Xarty, sąd orzeka w sprawie płci, a nie imion i nazwisk.
Zmiany imienia i ewentualnie nazwiska dokonuje USC na Twój wniosek i po otrzymaniu prawomocnego wyroku sądu, że jesteś kobietą.

Twoje argumenty są bardzo dobre. Możesz dodać, że planujesz w przyszłości wyprowadzkę z Polski, więc chcesz mieć nazwisko łatwe do odczytania/wymówienia przez obcokrajowców.
_________________
 
 
 
NadiaWalevska
użytkownik
IS : TrapGirlLikeMe


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 35
Posty: 150
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-11-12, 01:32   

Hej. Jak wyżej - to nie sąd decyduje o zmianie. Ja dopiero co byłam w urzędzie miasta i zmieniłam imię na unisex, a przy okazji wypełniłam we wniosku rubrykę z prośbą o rezygnację z drugiego imienia. W kilka dni otrzymałam pismo z pozytywną opinią. Nie mam pojęcia jak z nazwiskiem, ale również będę chciała zmienić na panieńskie Mamy. W tej chwili jeszcze tego nie robię ponieważ moje nazwisko również się nie odmienia i przy imieniu unisex brzmi to bardzo dobrze. Jednak chciałbym mieć inne nazwisko tak aby moja tożsamość była po prostu inna całkowicie - nie chciałabym być skojarzona po nazwisku przez dawne otoczenie w mediach społecznościowych itp. w lutym będę składała pozew do sądu ponieważ mija prawie 1,5 roku gdy zaczęłam terapię więc Doktor prowadząca powiedziała, że to już będzie akurat ten czas. Wtedy również wrzucę info jak to poszło ze zmianą nazwiska. Trzymam kciuki żeby Ci się udało. Daj znać z resztą tutaj, na pewno więcej osób jest zainteresowane.
_________________
 
 
Amanda
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 2
Posty: 19
Wysłany: 2021-11-12, 10:21   

Ja po wyroku zmieniłam nazwisko w USC na takie całkowicie niezwiązane z moją rodziną. Poprzednie nie było odmieniane, mogło zostać, ale jednak chciałam nadać sobie całkowicie nową tożsamość i odciąć się od rodziny. Myślę że jak dobrze uargumentujesz wniosek o zmianę to spokojnie przejdzie.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2021-11-15, 23:35   Re: Zmiana nieodmienialnego nazwiska

Xarty napisał/a:

- chcę odciąć się od mojej rodziny
- przez cały okres szkolny (2008-2021) moje nazwisko było w jakimś stopniu przekręcane i ludzie się wyśmiewali z niego

To bardzo dobre powody, nie powinno być problemu z taką zmianą.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9