Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Gotowanie i przepisy
Autor Wiadomość
Discord
użytkownik
1-800-ITSSTABBINTIME


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 176
Posty: 266
Skąd: ur living room
Wysłany: 2018-10-16, 20:49   Gotowanie i przepisy

Ponieważ gotowanie to moje hobby i uwielbiam poznawać przepisy pomyślałem, żeby założyć taki wątek na forum. Miejsce do wymieniania się przepisami, wskazówkami i generalnym gadaniu o jedzeniu :D
W takim razie czy macie jakieś swoje ulubione/opracowane do perfekcji przepisy, jakimi byście się podzielili? Wiecznie szukam inspiracji do nowych dań, więc chętnie dowiem się co Wy tam kombinujecie w swoich kuchniach ;)
 
 
Discord
użytkownik
1-800-ITSSTABBINTIME


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 176
Posty: 266
Skąd: ur living room
Wysłany: 2018-10-17, 10:16   

O, z tym wrzątkiem to nie wiedziałem :D
A jakie masz dobre przepisy na ciasta do sprawdzenia? :)
 
 
wij
użytkownik
xaos in my mind


Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 171
Posty: 760
Skąd: Wawa Szity
Wysłany: 2018-10-17, 11:39   

Boeuf strogonov w wersji no beef :P
Wersja a) zastąpić wołowinę piersią z indyka.
Wersja v) egańska zastąpić wołowinę kotletami sojowymi.
Obie przedkładam nad oryginał.
_________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
"Love is the law, love under will."
 
 
wij
użytkownik
xaos in my mind


Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 171
Posty: 760
Skąd: Wawa Szity
Wysłany: 2018-10-17, 11:42   

Tiramisu w wersji bez surowych jajek:
Zastąpić jajka deserkiem waniliowym typu smakija. Smaku ciasta, czy jego konsystencji nie zmienia, za to niweluje ryzyko salmonelli.
_________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
"Love is the law, love under will."
 
 
wij
użytkownik
xaos in my mind


Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 171
Posty: 760
Skąd: Wawa Szity
Wysłany: 2018-10-17, 11:43   

Zagęszczanie sosów i zup.
Mąka ryżowa ma zdecydowanie mniej w tendencji się zbrylać niż pszenna.
_________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
"Love is the law, love under will."
 
 
Discord
użytkownik
1-800-ITSSTABBINTIME


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 176
Posty: 266
Skąd: ur living room
Wysłany: 2018-10-17, 11:54   

Wij, tiramisu też się sprawdza (chyba najlepiej moim zdaniem) jak się użyje mascarpone i kremówki :)

Wołowiny akurat sobie nie odmówię nigdy, ale wersja z indykiem brzmi interesująco. Aż spróbuję w ten weekend :D
 
 
wij
użytkownik
xaos in my mind


Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 171
Posty: 760
Skąd: Wawa Szity
Wysłany: 2018-10-17, 12:23   

Hm. Wołowina mówisz.
Kawałki wołowiny typu dojrzewającego (must have) z zawartością ok 1/4 tłuszczu zmielić, doprawić do smaku solą i ewentualnie pieprzem. Domieszać odrobinę drobniuteńko posiekanej cebulki. Uformować w kotlety. Smażyć na dużym ogniu nie dłużej niż minutę z każdej strony (w zależności od stopnia preferowanej krwistości). Podawać z dodatkami, lub wykorzystać do burgera. Ciekawostka - odpowiednia proporcja tłuszczu do mięsa powoduje brak konieczności didawania jajek. Najlepsza wołowina (nie supermarketowa!) broni się sama, przypraw trzeba tylko tyle, by wydobyć jej aromat.
_________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
"Love is the law, love under will."
 
 
Discord
użytkownik
1-800-ITSSTABBINTIME


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 176
Posty: 266
Skąd: ur living room
Wysłany: 2018-10-17, 12:35   

Dobry stek to stek bez miliona przypraw, sama racja :D I najlepiej w wersji blue.
Do takiego miksu z cebulką bym dorzucił ewentualnie odrobinkę chrzanu, żeby miały burgery lekkiego 'kopa' ;)

W temacie mięs to ja jestem ostatnio zakochany w policzkach wołowych. Obsmażyć krótko obtoczone w mące, podsmażyć cebulkę i dolać czerwone wino. Dusić je na małym ogniu z zielem angielskim, jałowcem i liściem laurowym jakieś 3 godziny, potem wrzucić posiekaną marchewkę, selera i wędzoną paprykę w proszku i dusić kolejną godzinę. Rozpływają się w ustach. No poezja.
 
 
wij
użytkownik
xaos in my mind


Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 171
Posty: 760
Skąd: Wawa Szity
Wysłany: 2018-10-17, 13:27   

Wszystko, co ma w sobie czerwone wino i wedzona paprtkę po peostu MUSI być dobre.
_________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
"Love is the law, love under will."
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7092
Wysłany: 2018-10-17, 13:38   

Ja się na gotowaniu nie znam, ale polecę wam jedynego vlogera kulinarnego, którego jestem w stanie oglądać (i to nawet z dużą przyjemnością). Jak dla mnie to taki kulinarny Bogusław Bednarek czy inny Miodek.

https://www.youtube.com/u...Kwasiora/videos
_________________
Freja Draco
 
 
Discord
użytkownik
1-800-ITSSTABBINTIME


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 176
Posty: 266
Skąd: ur living room
Wysłany: 2018-10-17, 14:39   

Już same zdjęcia powodują, że mam ślinotok. Dzięki za linka :D
W temacie vlogerów to ja uwielbiam tego gościa -> https://www.youtube.com/user/JunsKitchen Każdy film oraz danie jest jak dzieło sztuki. I do tego te koty <3
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-10-17, 20:28   

No to tak... przepisywać Wam tu nie będę, bo mi się nie chce :D ale moja prywatna książka z przepisami powstaje tak, że na stronę A5 wrzucam przepis + zdjęcie i taką stronę drukuję i ląduje w segregatorze, a kopia w folderze, więc Wam teraz mogę te kopie podlinkować, więęęęc kilka moich ulubionych przepisów (głównie to wypieki będą, bo ja nie lubię gotować :P no cóż):

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - Babka Tulipan - efektywna jeśli użyć barwnika

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - ciasto drożdżowe bez wyrabiania - bardzo proste i naprawdę wychodzi! :)

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - ciasteczka amerykańskie, bardzo dobre (nigdy nie używałem karmelu tylko cukier zamiast niego)

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - ciasto z mikrofali, babeczka z kubeczka domowej roboty ;) tylko trochę większa :P - zależnie od mocy mikrofali gotowe po 3-4 minutach, bardzo dobre jak na coś tak szybkiego i prostego :)

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - bułeczki drożdżowe - pyszne! jeden z moich ulubionych wypieków :)

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - pizza razowa - z suchymi drożdżami, więc zawsze można je mieć gdzieś w szafce i niespodziewanie zrobić, nie trzeba pamiętać o kupnie świeżych :)

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - podwójnie czekoladowe ciasteczka - bardzo smaczne ale kalorie... ;)

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - jak gotować quinoe/komosę ryżową w mikrofali

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - Skubaniec - bardzo dobre ciasto, wiele razy piekłem (real foto moje własne XD bo akurat w przypadku tego ciasta żadne gotowe zdjęcia nie oddawały tego jak ja je robię :P )

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - niemieckie ciasteczka waniliowe - od kilku lat obowiązkowo co święta piekę :) raczej podwójną porcję, bo pyszne :D (w nawiasach są alternatywne wersje przepisu, można nawet bez jajek upiec, także pewne możliwości modyfikacji są :) )

https://www.dropbox.com/s...20druk.jpg?dl=0 - wegańskie rogaliczki czteroskładnikowe - wychodzą małe, dość twarde, nie wszystkim będą smakować (mało słodkie, albo mnie takie wyszły, piekłem dopiero raz i mam teraz tendencję do redukowania cukru i ciasta wychodzą nie słodkie XD ), ale ja lubię wszystko co pieczone więc mi smakowały :D

--------------------------

Przyjmę przepisy na proste dania, bez mięsa (bo się brzydzę przygotowywać :D ), chętnie z mikrofali i mało kaloryczne :P Bardzo poszukuję przepisów na gotowanie różnych kasz w mikrofali, więc jakby ktoś coś... ;)
_________________
 
 
Discord
użytkownik
1-800-ITSSTABBINTIME


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 176
Posty: 266
Skąd: ur living room
Wysłany: 2018-10-17, 23:30   

wendigo, ten Skubaniec (btw nazwa jest cudowna XD) wygląda jak Pleśniak jaki przygotowuje moja przyszła teściowa. Ciasto jakie jestem w stanie wsunąć całą blachę na jedno posiedzenie, więc trzeba mnie trzymać od niego z daleka XD

Co do niemięsnych przepisów prostych, to szczerze polecam porowego paja -> http://morskie-cytrusy.bl...i-kiebasie.html

Jest rewelacyjny. Zwłaszcza ze świeżą sałatką.
 
 
wij
użytkownik
xaos in my mind


Tożsamość płciowa: nb
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 171
Posty: 760
Skąd: Wawa Szity
Wysłany: 2018-10-18, 10:34   

wendigo napisał/a:
No to tak... przepisywać Wam tu nie będę, bo mi się nie chce :D ale moja prywatna książka z przepisami powstaje tak, że na stronę A5 wrzucam przepis + zdjęcie i taką stronę drukuję i ląduje w segregatorze, a kopia w folderze

Zaje*** pomysł. Ja gotuję zazwyczaj "z głowy" pod wpływem weny i chwili. Po czym nigdy nie jestem w stanie powtórzyć dokładnie tego samego, bo różni się np dodanymi przyprawami XD No ale tak to jest, jak się prowadzi kuchnię "na winie" (co się do gara nawinie ;) )

SZYBKA ZUPA CZOSNECZOKOWA
Przygotować zawczasu bulion (może być mięsny, może być warzywny)
Obrać i wycisnąć pół główki czosnku (moż byc mniej, może być więcej w zależności od preferencji smakowych). Czosnek zarumienić na oliwie.
Bulion podgrzać (nie zagotować). Do bulionu pomału dodawać pokrojone w kawałki 2 lub 3 kostki serka topionego (może być więcej lub mniej w zależności od ilości i preferencji. Mieszać, póki serki się nie rozpuszczą.
Doprowadzić bulion do wrzenia, dodać czosnek wraz z oliwą. Gotować ok 3-5min.
Podawać KONIECZNIE w towarzystwie dobrze zrumienionych grzanek, koniecznie domowej roboty.


KRUPNIK RYBNY
Przygotować bulion warzywny. Do bulionu dodać kaszę krupczatkę i drobno pokrojone ziemniaki. Jak kasza i ziemniaki będą już gotowe dodać do całości startą na grubych oczkach marchewkę oraz pokrojone na większe kawałki FILETY rybne (ważne, nie chcemy ości w zupie ;P ). Na bardzo, bardzo małym ogniu gotować do pół h.
Dla tych, co lubią eksperymenty smakowe - pod koniec gotowania można dodać puszke krojonych pomidorów (wraz z sosem).
_________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
"Love is the law, love under will."
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-10-30, 01:29   

Discord napisał/a:
wendigo, ten Skubaniec (btw nazwa jest cudowna XD) wygląda jak Pleśniak jaki przygotowuje moja przyszła teściowa. Ciasto jakie jestem w stanie wsunąć całą blachę na jedno posiedzenie, więc trzeba mnie trzymać od niego z daleka XD

Całkiem możliwe, że to inna nazwa identycznego ciasta :P

A ten paj to nie wiem czy taki prosty - jak już gdzieś widzę, że najpierw trzeba przygotować jedno (np. ziemniaki ugotować), a potem resztę, to już za dużo roboty :P
_________________
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-30, 03:40   

wendigo napisał/a:
Discord napisał/a:
wendigo, ten Skubaniec (btw nazwa jest cudowna XD) wygląda jak Pleśniak jaki przygotowuje moja przyszła teściowa. Ciasto jakie jestem w stanie wsunąć całą blachę na jedno posiedzenie, więc trzeba mnie trzymać od niego z daleka XD

Całkiem możliwe, że to inna nazwa identycznego ciasta :P


Różnica w strukturze. Pleśniak (serio, kto to tak nazwał xD) warstwowany, skubaniec - łatkowany (jakby ktoś te warstwy poprzerywał, poprzestawiał) ;-) prostsza wersja w moim domu kilka razy zagościła, jak pamiętam.

Ad. pizzy - jeśli z drożdżami, sól dodaję wraz z mąką. Jeśli wola, do ciasta można dodać też zioła. Co do sera - można dodać sery białe, jakiś twaróg, fetę itp. od razu z innymi składnikami. Jeśli żółty, to przykryte innymi składnikami (a w trakcie pieczenia można jeszcze dodać drugą warstwę). Oczywiście można je mieszać. Sprawdzone w kilku przypadkach - jeśli już jesz pizze i czujesz, że czegoś ci brakuje, bo smakuje jakoś nie tak - sprawdź, czy na pewno nikt nie zapomniał dodać sera :mrgreen:

Uwaga odnośnie sosu - ten się może przypalić, zostawiając tylko ciemne zabarwienie na cieście. Nie psuje to smaku pizzy, ale traci się smak sosu. Uniknąć można np. poprzez jak najdokładniejsze przykrycie sosu składnikami.

Ok. 1kg mąki starcza mi na 2 duże blachy piekarnika (grubsza wersja) lub 2,5-3 w wersji cieńszej. Pizzy z mikrofali, ze względów smakowych (ale nadal jadalnych), nie polecam nawet odgrzewać !!
Niecodzienne dodatki do pizzy: marchewka, szpinak (lub jarmuż) <spoko>
<je_pizze>

wendigo, Dwie proste rzeczy z mikrofali
Jeśli w domu zalega jakiś zeschnięty chleb - po krótkiej obróbce robi się miękki.

Prosta papryka faszerowana:
- Pozbywasz się niepotrzebnej części
- Przekładasz tym co ci przyjdzie do głowy, na przemian z serem
- Można dodać jajko. Jako że na wierzchu lubi wywalić do góry i na boki - wbić na sam spód i przemieszać z resztą wkładu
- Czekasz, aż zmięknie w obliczu mikrofalowych tortur
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-10-30, 03:54   

Vera-chan napisał/a:
Jeśli wola, do ciasta można dodać też zioła.

Fajny pomysł! nie pomyślałem :)

Z chlebem to wiem, znaczy wypieki/drożdżówki też tak odświeżam - psikniecie wodą i 20 sekund w mikrofali i już jest ciasto drożdżowe jak prosto z pieca :D
A papryka faszerowana... fajny pomysł, wypróbuję :P
_________________
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-04, 19:32   

Pory dusić przykrywką na patelni, aż zmiękną. Zalać śmietaną, smażyć aż zgęstnieje. Gotowy sos jeść z czym się chce <obiad>
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-02, 16:59   

Jak to jest, że nigdy nie pomyślałam, że można je po prostu pokroić :p

 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-01-09, 20:08   

Vera-chan, dobre z tym krojeniem ;) ale przepis to chyba takie dość zwykłe ciastka? :P
_________________
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-09, 20:30   

Nie sprawdzałam. Jak już robię ciasto, bo bardziej mi się opłaca po prostu zrobić takie na pizze :p
 
 
Leesh
użytkownik
Laura


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 1019
Skąd: Belgia
Wysłany: 2020-10-04, 11:39   

Gdzieś mam cały zeszyt z przepisami, chętnie się podzielę i sama co nieco skubnę z tego wątku :)
_________________
One dream, one vision
The state of perfection, a streamline direction
One day there will be a way
To the state of perfection, the only direction
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 9