Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Mikroagresje
Autor Wiadomość
bakchai
użytkownik


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 9
Posty: 41
Wysłany: 2020-06-26, 23:09   Mikroagresje

Wiele osób szczególnie tych które zetknęły się z teorią feministyczną, zna pojęcie mikroagresji.

Nie wszystkie jednak osoby traktują to zjawisko poważnie, albo niedoceniają szkodliwego wpływu na kształtowanie się naszych postaw i stosunku do świata. Przez to, że zaobserwowały zjawisko głównie cis feministki, nie znalazłam za bardzo analizy w jakim stopniu dotykają one osób transpłciowych.

Temat mi się przypomniał, bo wróciłam na fora i przestrzenie internetowe dla osób transpłciowych po latach, już z bardzo mocno zmienionym stosunkiem do wielu rzeczy. Głównie dzięki psychoterapii, ale też innych, nie zawsze przyjemnych doświadczeń, które zdarzyły się w międzyczasie, i mnie uwrażliwiły.

Ogólnie mówiąc, mimo że te agresje same są jedynie mikro, to po dużej ich ilości i długim czasie oddziaływania efekt staje się już zdecydowanie makro.

Mieszczą się one na spektrum od drobnych, pozornie nieszkodliwych stwierdzeń, jak pseudo-pozytywne "komplementy" wygłaszane do osoby ("wow, wyglądasz prawie jak prawdziwa kobieta!") przez nieprzyjemny, ofensywny język (nie będę cytowała, ale np. kościelna narracja o aborcji albo maczystowska o kobietach) płynnie przechodząc w ekstremalnie agresywną, ofensywną propagandę (jak hitlerowska o Żydach czy chanowa/incelska o kobietach).

Przeglądając nasze forum i widząc wypowiedzi użytkowniczek i użytkowników którzy jak wiecie nie budzą mojego zaufania, dostrzegam w ich postach sporą zawartość takich właśnie mikroagresji. To nie jest tak, że ich tu nie było wcześniej, czy na niebieskim, bo dyskurs o transpłciowości w Polsce od dawna jest nimi przepełniony. Sama zresztą nie jestem bez winy i też stosowałam je w dużym stopniu nieświadomie - główni dlatego, że miałam problemy z samooceną, i doj___jąc sobie, do___ywałam niestety przy okazji też innym ludziom.

Do takich form mówienia o transpłciowości moim skromnym zdaniem należą pojęcia medykalizujące stosowane w kontekście oderwanym od medycznej konieczności.

Język medyczny, naukowy, służy badaczom do dystansowania się emocjonalnego od tematu; ma to dać im możliwość maksymalnie obiektywnego, bezemocjonalnego nastawienia do faktów. Niestety w sytuacjach gdy faktami są ludzie, którzy mają życie psychiczne, uczucia, tożsamości, to stosowanie do ich opisu zimnego, odhumanizowanego języka medycznego, samo w sobie jest uprzedmiotawiające i może prowadzić do nadużyć względem pacjentów - dlatego zasady etyki zawodowej u lekarzy są ściśle sformułowane; poza kontekstem medycznym, używanie takiego języka w rozmowie z osobami, w stosunku do osób, w celu opisu doświadczeń tych osób i ich praw, może w rezultacie prowadzić bo bardzo daleko idącej przemocy językowej - takiej, która boli naprawdę.
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2020-06-27, 14:33   

Skoro już mowa o forum to według mnie jednym z przejawów mikroagresji jest pisanie o kimś w kontekście bycia domniemanym "multikontem", "klonem" itp. Nie brak tu osób które wykorzystywały tą metodę jeśli nie wprost to w sposób zawoalowany lecz w gruncie rzeczy całkowicie czytelny. Dla mnie osobiście to mocno dehumanizujące i uprzedmiotawiające; znam też osoby które zraziły się do forum oberwawszy raz czy dwa takim "argumentem".

Wiem że sama mam na koncie różne wyskoki, zdecydowanej większości z nich żałuję i osoby które mogły się poczuć urażone - przepraszam (OneLotusPetal, Ciebie też) :)

A co do mikroagresji to doświadczyłam jej przejawów ze strony najbliższych przy czym asortyment był dosyć bogaty, od "nigdy nie będziesz kobietą" przez "prawdziwa kobieta tak się nie zachowuje" po "kobieta taka jak Ty". Boli, pewnie że boli i to jak cholera.
_________________
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-06-28, 03:49   

remick76 napisał/a:
Skoro już mowa o forum to według mnie jednym z przejawów mikroagresji jest pisanie o kimś w kontekście bycia domniemanym "multikontem", "klonem" itp.

A moim zdaniem agresją jest powracanie pod innym nickiem i iście w zaparte, że się tu jest nowym. Po co? Czy taka osoba koniecznie chce z nas zrobić idiotów?

remick76 napisał/a:
przez "prawdziwa kobieta tak się nie zachowuje"

No ale to chyba nie boli? :P to jest dla mnie takie słabe że aż mi się śmiać chce jak coś takiego słyszę :D Przecież ewidentnie wypowiadający takie słowa chce tylko zabłysnąć, wydaje mu się, że powiedział jakąś mądrość, ale to jest tak bardzo słabe, że świadczy tylko o nim (źle) :D

remick76 napisał/a:
po "kobieta taka jak Ty".

To może kiedyś bolało, obecnie myślę sobie: "o lol, naprawdę myślisz sobie, że się aż tak bardzo różnię? no nic, docenię chęci wyrażenia się delikatnie ale się mylisz" - czyli też w sumie śmiać się chce ;)
_________________
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2020-06-28, 09:21   

wendigo, ale jak się obrywa takimi pociskami seryjnie to się nie myśli o ich jakości merytorycznej tylko o czymś innym. Bolało wtedy, teraz raczej jak jeszcze czasem usłyszę taki tekst to się.. śmieję :-)
_________________
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-06-28, 14:57   

Osobiście za mikroagresje (może nawet nie mikro?) uważam podszywanie się użytkowników pod innych użytkowników tego forum. B. pisze posty długie jak tasiemce, pisze post pod postem, gdy może edytować. Hikaru tego nie robiła, miała też wyraźnie inny styl pisania postów. W związku z tym oraz poprzednimi problemami używam przycisku "ignoruj" aby nie stać się ofiarą gaslightingu, manipulacji i dezinformacji.

/Przyznaję jeden punkt ostrzeżenia za wielokrotne łamanie w ostatnim czasie następującego punktu regulaminu:
9. Inne zakazane rodzaje treści i zachowań
Zakazane i są i usuwane bądź poddane moderacji będą pojawiające się na forum, PM-ach i profilach użytkowników materiały i wypowiedzi:
9.1. Wulgarne, agresywne, obrażające, poniżające, oczerniające, napastliwe, nawołujące do przemocy i nienawiści względem użytkowników forum bądź grup społecznych. [1 pkt]
9.2. Nie łamiące wprost punktu a. odnośnie wulgarności czy agresji noszące jednak znamiona trollingu, prowokujące kłótnie, antagonizujące społeczność, obsesyjne pastwienie się nad konkretną osobą lub użytkownikiem forum. [1 pkt]
OneLotusPetal
Ostatnio zmieniony przez 2020-06-28, 16:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DeadSally
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 00:27   

po to chciałaś wrócić, hikaru? żeby wstąpić w tą otchłań foliarstwa? [ciach]

/Przyznaję jeden punkt ostrzeżenia za obrażanie użytkowniczki.
OneLotusPetal
Ostatnio zmieniony przez 2020-06-29, 12:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
bakchai
użytkownik


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 9
Posty: 41
Wysłany: 2020-06-29, 08:22   

No ciekawiło mnie co słychać. Poza tym chciałam się pochwalić swoją historią, tym, że w końcu poukładałam sobie życie (pamiętacie mnie jako osobę bardzo cierpiącą psychicznie) i że dużo się u mnie zmieniło. Ogólnie u mnie dużo się dzieje : P a w międzyczasie miało miejsce sporo ciekawych rzeczy.

A potem natrafiłam w Internecie na bandę TERFów które wywołały u mnie ciężki atak PTSD po tym jak dyskutowałam z nimi, na szczęście gdy to miało miejsce miałam już trochę więcej wiedzy o tym zjawisku (moja była partnerka była terapeutką PTSD specjalizującą się w pracy z ofiarami wojen), ale skutkiem ubocznym była lekka paranoiczna psychoza która spowodowała, że zauważyłam wszystkie psychomanipulacyjne sztuczki jakie stosowały tu różne osoby (naprawdę, nie chcę pisać już jej nicka, bo mam jej naprawdę powyżej uszu) i przestraszyłam się, że ktoś zagraża mojej "rodzinie" czyli polskim transom, więc postanowiłam te zapędy zniszczyć. Na szczęście część z tych rzeczy to były tylko moje urojenia, ale przynajmniej dzięki temu roz_ebałam komuś ch__owe praktyki.

A wejście w otchłań foliarstwa nie jest dla mnie jakoś bolesne, będę teraz dążyć żeby to trochę wyleczyć. Podobno mam talenty przywódcze czy jakoś tak. Tak powiedzieli w rozmowach o mnie moi wrogowie, nie przyjaciele, więc musi to być prawda.
_________________
my nie szczury, my są ptaki
za_ebiste ptaki, wśród ptaków cadillaki
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 08:44   

DeadSally, witamy z powrotem.

Swoją drogą, spotykacie TERFy irl? Bo ja tak.
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2020-06-29, 10:00   

DeadSally napisał/a:
po to chciałaś wrócić, hikaru? żeby wstąpić w tą otchłań foliarstwa? [ciach]

Ale przecież na tzw "zachodzie" dzieje się to samo, ostatnio przeglądając reddity (ja czytam prawie wszystko nawet detransy lol) trafiłam na jakąś dramę z Susan's place w roli głównej. Ktoś komuś zajumał dostęp do serwera, "uchodźcy" założyli nawet nie jedną ale dwie nowe strony, itp itd XD
Sven napisał/a:
Swoją drogą, spotykacie TERFy irl? Bo ja tak.

spotkałam raz i więcej nie chcę.
_________________
Ostatnio zmieniony przez 2020-06-29, 12:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-06-29, 11:51   

OneLotusPetal napisał/a:
/Przyznaję jeden punkt ostrzeżenia za wielokrotne łamanie w ostatnim czasie następującego punktu regulaminu:
9. Inne zakazane rodzaje treści i zachowań
Zakazane i są i usuwane bądź poddane moderacji będą pojawiające się na forum, PM-ach i profilach użytkowników materiały i wypowiedzi:
9.1. Wulgarne, agresywne, obrażające, poniżające, oczerniające, napastliwe, nawołujące do przemocy i nienawiści względem użytkowników forum bądź grup społecznych. [1 pkt]
9.2. Nie łamiące wprost punktu a. odnośnie wulgarności czy agresji noszące jednak znamiona trollingu, prowokujące kłótnie, antagonizujące społeczność, obsesyjne pastwienie się nad konkretną osobą lub użytkownikiem forum. [1 pkt]
OneLotusPetal

"Kali kraść krowa, dobrze, Kalemu ukraść krowa - źle"

DeadSally napisał/a:
po to chciałaś wrócić, hikaru? żeby wstąpić w tą otchłań foliarstwa? [ciach]


Pięknie. Nazywanie na forum kogoś k__wą - dobrze.

remick76 napisał/a:
DeadSally napisał/a:
po to chciałaś wrócić, hikaru? żeby wstąpić w tą otchłań foliarstwa? beache pokroju ayashiiru to prima sort zrypania polskich transów słynnego już na cały świat.

Ale przecież na tzw "zachodzie" dzieje się to samo, ostatnio przeglądając reddity (ja czytam prawie wszystko nawet detransy lol) trafiłam na jakąś dramę z Susan's place w roli głównej. Ktoś komuś zajumał dostęp do serwera, "uchodźcy" założyli nawet nie jedną ale dwie nowe strony, itp itd XD


Wrzucenie kogoś wręcz do sokowirówki lub przemiał na mięso, jeszcze lepiej! Ciekawe co komu w twojej opinii ukradłam jeszcze poza dostępem do jakiegoś serwera.

Dziękuję za udzieloną mi transpomoc.
Ostatnio zmieniony przez 2020-06-29, 12:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 12:36   

Nic nie rozumiem.
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2020-06-29, 12:38   

Ayashiiru napisał/a:
Wrzucenie kogoś wręcz do sokowirówki lub przemiał na mięso, jeszcze lepiej! Ciekawe co komu w twojej opinii ukradłam jeszcze poza dostępem do jakiegoś serwera.

Ayashiiru, przepraszam ale chyba źle zrozumiałaś moją wypowiedź - nie piszę o Tobie tylko polemizuję z tezą o jakimś szczególnym zrypaniu polskich transów :)

A poza tym to szczyt finezji wrzucać do wątku pt "Mikroagresje" agresywny (i to dwupoziomowo) tekst XD
_________________
 
 
bakchai
użytkownik


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 9
Posty: 41
Wysłany: 2020-06-29, 15:17   

Sven napisał/a:
Swoją drogą, spotykacie TERFy irl? Bo ja tak.

Nie, nie spotkałam.

Ale bardzo ci współczuję. One mnie doprowadziły przez internet do poważnego stanu swoim znęcaniem się psychicznym, nie wiem, co stałoby się ze mną gdyby się dorwały irl.
_________________
my nie szczury, my są ptaki
za_ebiste ptaki, wśród ptaków cadillaki
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2020-06-29, 17:19   

Bakchai szkoda że skasowałaś tego posta bo był w wielu aspektach trafny.

Problem w tym że takie poczucie nie rozwija się z dnia na dzień tylko rośnie w odpowiedniej atmosferze podsycane drobnymi nieporozumieniami, niezrozumieniem a z czasem stygmatyzacją. To są lata. A prawdziwa jazda zaczyna się wtedy gdy powstaje wrogość z definicji po obu stronach. I w tym momencie przestaje mieć znaczenie fakt kto zaczął (co zresztą jest trochę dziecinnym argumentem) tylko jak minimalizować straty.

PS: też znam ten mechanizm ale nie ulegam takim uczuciom.
_________________
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 17:38   

Jedna Terfka-lesbijka chciała się ze mną umówić, ale jak zobaczyła moje zdjecia, to przestała się odzywać :D
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 18:12   

To one się umawiają z ludźmi, którzy się identyfikują jako mężczyźni, nawet gdyby wyglądali bardzo kobieco?
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 18:21   

Chyba tak. Tamta mi wprost napisała, że nie uznaje trans i dla niej jestem kobietą.
Wtedy moje libido wariowało i naprawdę byłem skłonny umówić się z jakąkolwiek (teraz jest lepiej)
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 18:46   

Nie no ja się spotkałem z taką opinią TERFów, że trans tak zły, że kijem nie tykać :-p
 
 
nolife
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 39
Posty: 64
Wysłany: 2020-06-29, 18:47   

Tak, mam podobne doświadczenie jak OneLotusPetal. Podobno próbują "nawracać" kmów, bo uważają nas za zagubione kobiety zmuszone przez zły patriachat do tranzycji, żeby móc robić karierę czy coś
_________________
Nie tracę czasu na ludzi, którzy popierają swoje twierdzenia danymi z Instytutu Bo Tak Uważam
 
 
bakchai
użytkownik


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 9
Posty: 41
Wysłany: 2020-06-29, 19:03   

One nie tylko nawracają kmów ale próbują nakręcać lęk przeciw mk. Może nawet przede wszystkim.
_________________
my nie szczury, my są ptaki
za_ebiste ptaki, wśród ptaków cadillaki
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 19:11   

No za pośrednictwem sytuacji randkowej to nie miałem czegoś takiego xD Przy randkach przez internet każą mi się wynosić, bo nie jestem k/m, bo gadam jak cis mężczyzna (i kto tutaj promuje stereotypy kobiecości?). Ale nie płaczę z tego powodu ;)
 
 
bakchai
użytkownik


Preferowany zaimek: ona
Punktów: 9
Posty: 41
Wysłany: 2020-06-29, 19:40   

Kiedyś prowadziłam z nimi dyskusje i też myślałam że nie będę płakać... A łatwo mnie do takiego stanu nie jest doprowadzić. O_o
Wspominam kontakt z nimi i ich źródłami oraz poglądami na temat m/k jako wyjątkowo nieprzyjemną torturę psychiczną. Opisałam zresztą już tu raz co mi zrobiły.

Wciąż mam objawy syndromu sztokholmskiego (tego prawdziwego, nie pop) i nie mogę zdecydować się czy ich nienawidzić, czy zachwycać się z podziwem nad tym w jak elegancki sposób zostałam przez nie zgnojona. A konkurencję mają silną. -_-
_________________
my nie szczury, my są ptaki
za_ebiste ptaki, wśród ptaków cadillaki
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-29, 20:12   

Nie płaczę - po stracie umawiania się z tymi osobami. I raczej nie pierwszy i nie ostatni raz słyszę, że mam penisa i/lub że kogoś na bank chcę gwałcić, więc akurat tego typu argumenty po mnie spływają.

A dyskutować, po co? To osoby z fiołem ideologicznym. Ich nie przekonasz. Oczywiście jakiś czas miałem poczucie winy, że promuję jakiąś opresję kobiet, ale no, doszedłem do wniosku, że to krótko mówiąc bzdura.
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-06-30, 01:01   

remick76 napisał/a:
Ayashiiru, przepraszam ale chyba źle zrozumiałaś moją wypowiedź - nie piszę o Tobie tylko polemizuję z tezą o jakimś szczególnym zrypaniu polskich transów :)

A poza tym to szczyt finezji wrzucać do wątku pt "Mikroagresje" agresywny (i to dwupoziomowo) tekst XD

Remick76, ja też przepraszam, źle zrozumiałam pisane.

Przykre jest to, że tworzone są toksyczne wątki, z wjeźdżaniem na użytkowników, z wyzywaniem od k...w (starczy mi nazywania pedałem na ulicy). W sumie co będą zawierały wątki, mogłam się domyślić po ich tytule "Ataki na osoby transpłciowe" będą zawierały ataki na osoby transpłciowe. "Mikroagresje" będą zawierały mikroagresje. W takim czymś uczestniczyć nie chcę. Proszę niniejszym o 5 punktów karnych.

/Jestem dziś w dobrym nastroju, wobec czego spełniam życzenia.
OneLotusPetal
Ostatnio zmieniony przez 2020-06-30, 20:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-07-01, 04:01   

Cytat:

/Jestem dziś w dobrym nastroju, wobec czego spełniam życzenia.
OneLotusPetal

I tak za jakiś czas wróci pod kolejnym nickiem. Obstawiam, że teraz będzie udawać "przyjaciółkę ts" żeby jeszcze trochę oddalić podejrzenia ;)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 14