Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Hej
Autor Wiadomość
Vin
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Posty: 1
  Wysłany: 2020-06-17, 11:01   Hej

Hej, jestem Vincent, mam 24 lata i jestem transpłciowy.
Chciałbym się dowiedzieć jak przebiega sprawa sądowa dotycząca legalnej zmiany płci i imienia.

Dodałam do użytkowników. /Freja
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-06-17, 11:27   

Kwestie medyczne i prawne znajdziesz tutaj. W tym wzory pozwów i pism procesowych.

https://wolne-forum-transowe.pl/art-przebieg-korekty-plci-w-polsce
https://wolne-forum-transowe.pl/art-zmiana-danych-osobowych-osoby-transseksualnej

W skrócie - pozywasz rodziców.
Musisz mieć 3 papierki od psychologa, seksuologa i psychiatry.
Może być potrzebny biegły - o tym decyduje wyłącznie sędzia,
Wzór pozwu musi zawierać "interes prawny",
Może być potrzebna apelacja, gdy trafisz na wrednego sędziego,
Musisz mieć na to wszystko pieniądze, chyba, że wykażesz w specjalnym druku, że nic nie posiadasz i wtedy zwolnią cię z kosztów (nie zawsze wszystkich).
 
 
światełkoPEACE
użytkownik


Tożsamość płciowa: x
Kim jesteś: tg
Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 47
Posty: 365
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-17, 12:34   Witaj :)

Heeeeejo :)
Mam nadzieję, że znajdziesz tu czego szukasz.
I witaj na forum
_________________
Dość przemocy, żyjmy w pokoju <3
PEACE & LOVE
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-17, 12:44   

Ayashiiru napisał/a:
Musisz mieć 3 papierki od psychologa, seksuologa i psychiatry.

Chcę tylko sprostować, że nie ma wymogu na wszystkie trzy. Absolutnym minimum jest opinia od lekarza prowadzącego, czyli seksuologa. To lekarz prowadzący decyduje, co trzeba mu donieść (np. opinię psychologiczną).
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 903
Posty: 7086
Wysłany: 2020-06-17, 13:00   

Witaj na pokładzie :)
_________________
Freja Draco
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2567
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-06-17, 14:20   

Cześć, Vin.
_________________
 
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-06-17, 15:31   

OneLotusPetal napisał/a:
Ayashiiru napisał/a:
Musisz mieć 3 papierki od psychologa, seksuologa i psychiatry.

Chcę tylko sprostować, że nie ma wymogu na wszystkie trzy. Absolutnym minimum jest opinia od lekarza prowadzącego, czyli seksuologa. To lekarz prowadzący decyduje, co trzeba mu donieść (np. opinię psychologiczną).

Ostrzegam, że nie mając diagnozy psychiatrycznej lub opinii psychologa - potem można w sądzie dostać biegłego a biegły może stwierdzić, że nie dokonano badań psychologicznych i psychiatrycznych (wykluczenie, że "postawa transseksualna" nie wynika z zaburzeń psychicznych) i treścią opinii biegłego może być treść "nie jestem w stanie określić czy osoba której dotyczy dokumentacja jest transseksualistą, bowiem nie wykluczono ...".

Polecam więc mimo tego co pisze OneLotusPetal mieć te dokumenty (papiery od psychologa i psychiatry), aby potem nie skończyć z odrzuconą sprawą, po której założenie drugiej takiej samej jest mocno utrudnione.

To co jeszcze zyskujesz robiąc te diagnozy przed - jeżeli trafisz na wrednego psychologa lub psychiatrę (znam kilka osób, które tak miały, nie znam ani jednej, gdzie sąd przepuścił bez tego kompletu) - możesz wybrać innego, który nie będzie robił problemu. A to już jest na wagę złota, bo jak biegły zleci te badania - masz jedno podejście a nie dziesięć.

W sądzie nie masz obowiązku przedstawiać negatywnych opinii psychologa ani psychiatry - przedstawiasz tylko końcowe pozytywne.

OneLotusPetal, przestań więc szkodzić polecaniem wykonania tylko opinii seksuologicznej. Potem ludzie mogą mieć problemy sądowe lub cierpieć z powodu orzeczenia im na przykład schizofrenii przez złośliwego biegłego psychiatrę! (słyszałam na początku roku o takim przypadku, co prawda nie był to biegły sądowy - wciąż są psychiatrzy nie znający się na TS)

Niezależnie od tego - nie mając papierów - będą potrzeba dwóch lub trzech biegłych, a koszt takiego jednego biegłego idzie w tysiące, który za tą cenę decyduje o dalszym życiu osoby transseksualnej. Lepiej więc chyba to rozłożyć w czasie i się zdiagnozować u psychologa, psychiatry i seksuologa przed pozwem.

Vin poza tym witaj na pokładzie statku przejętego przez piratów (początkowo nie zauważyłam, że to wątek powitalny).
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-06-18, 07:15   

Cóż, tym razem zgadzam się z Ayashiiru. Może poza tym:

Ayashiiru napisał/a:

Niezależnie od tego - nie mając papierów - będą potrzeba dwóch lub trzech biegłych, a koszt takiego jednego biegłego idzie w tysiące,

Nie każdy bierze tysiące, mogą wziąć np. 250zł.
_________________
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-18, 13:03   

Ayashiiru napisał/a:
przestań więc szkodzić polecaniem wykonania tylko opinii seksuologicznej.

Nigdzie nie poleciłem wykonania tylko opinii seksuologicznej. Sprostowałem to, co powiedziałaś, że trzeba mieć trzy opinie. Nie trzeba.
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-06-18, 20:30   

OneLotusPetal napisał/a:
Nigdzie nie poleciłem wykonania tylko opinii seksuologicznej. Sprostowałem to, co powiedziałaś, że trzeba mieć trzy opinie. Nie trzeba.

A właśnie, że trzeba, aby nie wpakować się w kłopoty. Można też pójść do sądu bez opinii i wpakować się w bagno albo też walczyć sądowo z Urzędem Stanu Cywilnego o dyskryminację z powodu odmowy nadania żeńskiego imienia - bez wyroku sądu o płci :V Tylko po co komu kłopoty. Myślę, że autor miał na myśli - co zrobić, aby nie mieć problemów jak najmniej. Już sprzeciwy i wnioski rodziców są wystarczającym problemem. Nie ma po co sobie dokładać kolejnych.
 
 
OneLotusPetal
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-19, 14:27   

Ayashiiru napisał/a:
A właśnie, że trzeba, aby nie wpakować się w kłopoty.

W kłopoty wpakować się można wtedy, gdy się trafi na uprzedzonego biegłego, który nawet niezależnie od naszych poprzednich opinii (pozytywnych) napisze bzdury w swojej opinii (wtedy składamy do sądu wniosek z prośbą o wyznaczenie kolejnego biegłego), zaś wpisy użytkowników na forum pokazują, że w zdecydowanej większości przypadków nawet po złożeniu wszystkich możliwych dokumentów sąd i tak powołuje biegłych. Wielokrotnie pojawiały się sytuacje, że trans zaniósł nie tylko wszystkie trzy opinie, ale też wszelkie RTG płuc, siodełka tureckiego, badanie dna oka itd. i przyznano mu komplecik trzech biegłych psycholog-seksuolog-psychiatra. Zdarzają się też osoby, które złożyły tylko opinię seksuologiczną (mimo posiadania też psychologicznej) z myślą, że jak sąd poprosi o nią, to ją mu doniosą.
W Lublinie był przypadek, że sąd wydał pozytywny wyrok na pierwszej rozprawie tylko na podstawie opinii seksuologa.
Ale pomijając już różne historyki i anegdotki, to w dalszym ciągu nie ma obowiązku składać trzech opinii, i tylko o to mi chodziło.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 9