Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak to jest z polskim prawem?
Autor Wiadomość
keysmash338
użytkownik

Preferowany zaimek: ona
Posty: 5
Wysłany: 2019-12-24, 07:59   Jak to jest z polskim prawem?

Cześć
Jestem dziewczyną trans chłopaka. Moi rodzice tego nie akceptują i w ramach próby "przekonania" mnie powiedzieli że proces "zmiany płci" jest nielegalny dla osób niepełnoletnich. Wiem, że powinno być korekty płci, ale nawet teraz jest to termin, który, w opinii publicznej, zawiera w sobie zbyt wiele etapów więc nie do końca wiem co konkretnie mieli na myśli. Mój chłopak ma wszystkie papiery, więc oczywiście to jemu wierzę. Jak to wygląda w Polsce?
Czy jest konkretnie opisane wszystko w prawie (jakieś limity, minimum wieku/lat diagnozy)?
Jeśli ktoś już bierze hormony, czy można mu je "odebrać", bo jest to nielegalne?
Korekta płci to ogólne pojęcie czy odnosi się tylko do operacji?
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-24, 23:51   

Dopóki jesteś niepełnoletnia masz ograniczone prawa. Sprawy cywilne musieliby za ciebie zakładać rodzice i stawiam piwo, że po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego będzie to jeszcze bardziej przestrzegane i pozew "małolata" odrzucany. Do tej pory udało się 1 osobie (o tylu czytałam), ale miała sprzyjających rodziców - była zgoda.

Od wieku 16 lat możesz zaczynać śmiało diagnostykę nawet bez zgody rodziców - masz ubezpieczenie NFZ.
Leki wolno będzie przepisać bez zgody rodziców w wieku 18 lat, choć zdarzają się przypadki przepisania ich miesiąc czy dwa przed osiemnastką.

Niestety. Polskie prawo, które każe się męczyć osobom trans i zabrania decydować o sobie do wieku 18 lat.

Licząc lata do 16 i 18 należy uwzględnić cała datę nie tylko sam rok.
 
 
keysmash338
użytkownik

Preferowany zaimek: ona
Posty: 5
Wysłany: 2019-12-26, 10:42   

Czyli jeśli w dniu pierwszego zastrzyku ma się ukończone 15 lat oraz zgodę rodziców to nie powinno być problemu? Diagnoza i wszystkie badania przed trwały ok. 3 miesięcy, a słyszałam coś że trzeba 2 lata...
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-26, 13:26   

keysmash338 napisał/a:
Czyli jeśli w dniu pierwszego zastrzyku ma się ukończone 15 lat oraz zgodę rodziców to nie powinno być problemu? Diagnoza i wszystkie badania przed trwały ok. 3 miesięcy, a słyszałam coś że trzeba 2 lata...

Jeżeli masz zgodę rodziców to dadzą ci pierwszy zastrzyk nawet w wieku 10 lat o ile zdiagnozują rozpoczęcie dojrzewania płciowego, transsseksualizm i jednocześnie rodzice się podpiszą że wyrażają zgodę na leczenie.

Tyle że do pewnego wieku będzie to zastrzyk z samych blokerów, celem jest naśladowanie naturalnego procesu dojrzewania.

Z drugiej strony, nie masz poniżej 18 roku życia, prawa odmowy leczenia. Jednak, żeby nie doszło do leczenia transseksualizmu wystarczy nie doprowadzić do diagnozy, czyli nie twierdzić że chce się mieć odwrotne ciało.

Za zgodą rodziców można wszystko ;-)
Od 16 roku można się diagnozować bez zgody, ale nie leczyć. O podaniu leków nadal decyduje rodzic.
Od 18 roku wolno wszystko co zgodne z prawem dla pełnoletnich.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-26, 14:06   

Ugh. W dużej mierze błędne informacje. W przypadku osób 16-17 letnich łącznie pacjent i rodzic/opiekun prawny muszą wyrazić zgodę na badanie/zabieg medyczny. Czyli rodzic też może zablokować korektę płci brakiem zgody.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
keysmash338
użytkownik

Preferowany zaimek: ona
Posty: 5
Wysłany: 2019-12-26, 21:24   

A może ktoś wskazać konkretne zapisy w prawie?
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-26, 21:43   

art. 32 ust. 5 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

http://www.izba-lekarska...._sie_do_lekarza

Z tego artykułu można wyciągnąć wniosek, że teoretycznie jest możliwe, że wbrew rodzicom zgodę mógłby wyrazić sąd opiekuńczy. Mam jednak wątpliwości, czy by to podziałało w praktyce - jedna rzecz to mała wiedza i uprzedzenia wobec trans, a druga - kwadratura koła (żeby móc argumentować, że coś trzeba robić, to przydałby się papier od lekarza/psychologa, że nastolatek jest trans; ale żeby lekarz/psycholog zdiagnozował trans, to musi mieć uprzednią zgodę rodzica/sądu).
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-27, 01:27   

Kicur,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-16-letnia-dziewczyna-moze-sama-udac-sie-do-psychologa

Wygląda na to, że może osoba 16-letnia udać się minimum do psychologa (ten nie jest lekarzem) i nie dochodzi też do badań o podwyższonym ryzyku. Oczywiście o ile psycholog zgodzi się przyjąć niepełnoletniego.

Zazwyczaj to ta część diagnostyki transpłciowości zajmuje najdłużej.
_________________

 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-12-27, 03:07   Re: Jak to jest z polskim prawem?

Ale trochę chyba nie do końca odpowiadacie na pytania postawione w pierwszym poście ;)

keysmash338 napisał/a:

Jestem dziewczyną trans chłopaka. Moi rodzice tego nie akceptują i w ramach próby "przekonania" mnie powiedzieli że proces "zmiany płci" jest nielegalny dla osób niepełnoletnich.

Osoba niepełnoletnia nie zmieni dokumentów - to prawda. Ale cóż z tego, nie wiem ile macie lat ale czas szybko leci, zapewne za max kilka lat będzie pełnoletni i wtedy je zmieni, więc w sumie co to za problem? ;)

keysmash338 napisał/a:
Wiem, że powinno być korekty płci, ale nawet teraz jest to termin, który, w opinii publicznej, zawiera w sobie zbyt wiele etapów więc nie do końca wiem co konkretnie mieli na myśli.

Też nie wiem co mieli na myśli i może oni sami nie bardzo wiedzą, pewnie Cię chcieli tylko postraszyć :P

keysmash338 napisał/a:
Czy jest konkretnie opisane wszystko w prawie (jakieś limity, minimum wieku/lat diagnozy)?

Nie ma limitu, tak jak już inni napisali. Tylko dokumenty zmienić można dopiero po osiemnastce, a co za tym idzie również dopiero później dokonać operacji narządów płciowych.

keysmash338 napisał/a:
Jeśli ktoś już bierze hormony, czy można mu je "odebrać", bo jest to nielegalne?

Jeśli zostały mu przepisane przez lekarza, to nie. I teraz: jeśli jest niepełnoletni, to i tak potrzebował zgody rodziców, by je dostać - więc tak samo - nie można mu odebrać.
No chyyba, że przyjmuje te leki z jakiegoś nielegalnego źródła...

keysmash338 napisał/a:
Korekta płci to ogólne pojęcie czy odnosi się tylko do operacji?

To ogólne pojęcie i może się odnosić do korekty metrykalnej (zmiany dokumentów), leczenia, operacji...
_________________
 
 
keysmash338
użytkownik

Preferowany zaimek: ona
Posty: 5
Wysłany: 2019-12-27, 09:47   

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. To straszne, jak wielu błędnych informacji można naczytać się w internecie... Ale to, czego się tu dowiedziałam, podnosi mnie na duchu, że jednak będzie dobrze.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-30, 13:40   

keysmash338 napisał/a:
Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. To straszne, jak wielu błędnych informacji można naczytać się w internecie...


Właśnie tak!

Ayashiiru napisał/a:
Wygląda na to, że może osoba 16-letnia udać się minimum do psychologa (ten nie jest lekarzem) i nie dochodzi też do badań o podwyższonym ryzyku. Oczywiście o ile psycholog zgodzi się przyjąć niepełnoletniego.

Zazwyczaj to ta część diagnostyki transpłciowości zajmuje najdłużej.


Z art. 17 ustawy o prawach pacjenta i art. 12 ustawy o zawodzie psychologa wynika, że w przypadku osób w wieku 16-17 lat wymagana jest łączna zgoda nastolatka i rodziców/opiekunów prawnych.

wendigo napisał/a:
Osoba niepełnoletnia nie zmieni dokumentów - to prawda. Ale cóż z tego, nie wiem ile macie lat ale czas szybko leci, zapewne za max kilka lat będzie pełnoletni i wtedy je zmieni, więc w sumie co to za problem?


wendigo napisał/a:
Nie ma limitu, tak jak już inni napisali. Tylko dokumenty zmienić można dopiero po osiemnastce, a co za tym idzie również dopiero później dokonać operacji narządów płciowych.


Ze zmianą płci metrykalnej to już nie jest aktualna informacja :)

http://transpomoc.pl/viewtopic.php?p=141060#141060

Za to zabieg operacyjny genitaliów zgodnie ze standardami WPATH nie powinien być wykonywany u osób poniżej 18 roku życia, nawet jeśli przepisy prawa w danym państwie na to zezwalają. Może więc w jakiejś Tajlandii to zrobią, ale w Polsce zerowe szanse. Mam wrażenie, że tu lekarze wszystkiego się boją :)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-30, 18:14   

kicur napisał/a:
Z art. 17 ustawy o prawach pacjenta i art. 12 ustawy o zawodzie psychologa wynika, że w przypadku osób w wieku 16-17 lat wymagana jest łączna zgoda nastolatka i rodziców/opiekunów prawnych.

Gdzie jest to napisane?
Cytat:
Art. 12. zawód psych.
Warunki podjęcia usług psychologicznych
1.
Podjęcie usług psychologicznych następuje za zgodą osoby (klienta) lub grupy osób (klientów) stanowiących podmiot diagnozowania i oddziaływania psychologicznego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Zgoda nie jest wymagana w przypadkach określonych w przepisach Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1878 oraz z 2019 r. poz. 730).
3.
Zgoda na przeprowadzenie badań nie jest wymagana także w stosunku do osób podlegających kwalifikacji wojskowej, kierowanych do specjalności i funkcji zgodnie z kryteriami doboru takich osób do poszczególnych specjalności wojskowych, oraz osób ubiegających się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

https://www.lexlege.pl/us...hologow/art-12/
Brak jakiegokolwiek słowa o osobach niepełnoletnich.

Ustawa o prawach pacjenta nie definiuje psychologa jako osoby wykonującej zawód medyczny, a przecież takich osób dotyczy ta ustawa, czy się mylę? Gdzie jest napisane, że ustawa ta (ustawa o prawach pacjenta) dotyczy psychologów i psychoterapeutów (w odróżnieniu od psychiatrów)?

Pozostaje też pytania czy u psychologa jestem klientką czy pacjentką, ponieważ nie jestem u lekarza.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-12-31, 23:14   

kicur napisał/a:

wendigo napisał/a:
Osoba niepełnoletnia nie zmieni dokumentów - to prawda. Ale cóż z tego, nie wiem ile macie lat ale czas szybko leci, zapewne za max kilka lat będzie pełnoletni i wtedy je zmieni, więc w sumie co to za problem?


wendigo napisał/a:
Nie ma limitu, tak jak już inni napisali. Tylko dokumenty zmienić można dopiero po osiemnastce, a co za tym idzie również dopiero później dokonać operacji narządów płciowych.


Ze zmianą płci metrykalnej to już nie jest aktualna informacja :)

http://transpomoc.pl/viewtopic.php?p=141060#141060

Czytałem tego posta ale coś widać nie doczytałem :P Super <spoko>
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 10