Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kicur
2020-01-12, 21:39
Rodzice a rozprawa
Autor Wiadomość
Lithium
użytkownik
Julia


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 112
Skąd: Honolulu
Wysłany: 2019-09-22, 19:26   Rodzice a rozprawa

Czy rodzice mogą uniemożliwić zmianę dokumentów [jeżeli na przykład naściemniają na rozprawie, że nic takiego we mnie nie widzieli i, że sobie zmyślam (bo "co ludzie powiedzą)]?
Wiecie jak to prawnie wygląda w tym właśnie przypadku? Czy muszą w pewnym sensie wyrazić zgodę nawet jeśli jestem dawno po 18?
_________________


Not everybody lives, but everybody dies.
 
 
 
Paula
użytkownik
Paula


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 4
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-09-22, 19:44   

Musisz niestety pozwać własnych rodziców i oni zawsze mogą powiedzieć że się nie zgadzają. Mogą mieć jakieś argumenty ku temu i będą musieli je przedstawić w sądzie. Tak na dobrą sprawę wszystko zależy od tego jaki stosunek do sprawy będzie miał sędzia prowadzący sprawę, bo to śędzia ostatecznie wydaje wyrok.

Ja miałam to szczęście że moja matka poszła mi na rękę w sądzie, choć ogólnie nastawiona jest raczej negatywnie. Ale miałam wyznaczonego kuratora w miejsce zmarłego ojca i ów kurator próbował robić kłopoty. Na moje szczęście moje argumenty w postaci diagnozy którą dostarczyłam i opinia biegłego wystarczyły.
_________________

[/url]
 
 
Lithium
użytkownik
Julia


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 112
Skąd: Honolulu
Wysłany: 2019-09-22, 19:48   

Tak, ja wiem, że muszę ich pozwać, ale chodzi mi bardziej o to, jak bardzo ich zdanie się liczy w tej rozprawie - na równi z badaniami, opiniami, które mam, czy co byłoby bardziej rozsądne - mniej?
_________________


Not everybody lives, but everybody dies.
 
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2019-09-22, 19:54   

Lithium napisał/a:
Czy rodzice mogą uniemożliwić zmianę dokumentów [jeżeli na przykład naściemniają na rozprawie, że nic takiego we mnie nie widzieli i, że sobie zmyślam (bo "co ludzie powiedzą)]?

Nie, nie mogą uniemożliwić. Mogą przeciągać postępowanie.
_________________
 
 
Lithium
użytkownik
Julia


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 112
Skąd: Honolulu
Wysłany: 2019-09-22, 20:00   

Kto może zostać takim biegłym, sami go powołują, jak to wygląda?
Jest to po prostu loteria i albo trafi się otwarty, albo nie?
_________________


Not everybody lives, but everybody dies.
 
 
 
Paula
użytkownik
Paula


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 4
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-09-22, 21:11   

http://www.gdansk.so.gov....eglych-sadowych

Sąd ma swoją listę biegłych w każdej specjalności i na podstawie tej listy wybiera osobę która będzie przeprowadzać badanie. Jeśli z jakiegoś powodu biegli z tej listy nie mogą wykonać badania, wybierany jest specjalista z najbliższych rejonów.
_________________

[/url]
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-09-23, 00:07   

Lithium napisał/a:
Kto może zostać takim biegłym, sami go powołują, jak to wygląda?
Jest to po prostu loteria i albo trafi się otwarty, albo nie?

Poczytaj to forum, jest mnóstwo postów gdzie ludzie opisują swoje rozprawy itp., taki obraz sytuacji da Ci więcej niż kilka odpowiedzi osób, którym akurat chciało się tu odpowiedzieć ;) Żeby coś wiedzieć o procedurze i czuć się w tym w miarę pewnie, naprawdę trzeba sporo samemu poczytać, bo zapewne jest wiele zagadnień, o których nawet nie pomyślisz żeby zapytać, a jak poczytasz, to na nie trafisz...

Tak, sąd sam powołuje biegłego (chociaż czasem można zasugerować kogoś i sędzie może się zgodzić ale nie musi). Biegli raczej są obeznani w sprawie i rzadko trafia się "zamknięty", ale niestety czasem się trafia i wtedy trzeba wnosić o opinię innego biegłego itp. - co oczywiście może przedłużyć postępowanie, ale negatywne wyroki raczej się nie zdarzają (a te które się zdarzają to albo wyjątkowy pech, albo jakieś inne jeszcze rzeczy - np. kłótnia z biegłym, albo inne jeszcze zaburzenia...).
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-23, 17:49   

wendigo napisał/a:
negatywne wyroki raczej się nie zdarzają (a te które się zdarzają to albo wyjątkowy pech, albo jakieś inne jeszcze rzeczy - np. kłótnia z biegłym, albo inne jeszcze zaburzenia...).


No niezupełnie. W tym roku w SO w Warszawie zostały już wydane dwa wyroki, w których sędziowie oddalili powództwo. Co niepokojące jako powód podali, że art. 189 kpc co do zasady nie daje możliwości ustalenia płci człowieka :(

Nie wiadomo na razie, czy te wyroki to "wypadek przy pracy", czy początek nowego trendu. Oba są nieprawomocne. Wykryłem, że jeden z tych sędziów był wcześniej znany z wydawania absurdalnych wyroków antyfrankowych <ściana>

Poniżej sygnatury, jeśli ktoś jest ciekaw:
WYROK z dnia 26 lutego 2019 r. sygn. I C 478/18
WYROK z dnia 24 kwietnia 2019 r. sygn I C 138/17
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Lithium
użytkownik
Julia


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 112
Skąd: Honolulu
Wysłany: 2019-09-23, 18:25   

Widać debilizm się szerzy...
Rozumiem jakby rozprawa dotyczyła osób chorych psychicznie, ale ten powód, który podali to żart.
_________________


Not everybody lives, but everybody dies.
 
 
 
Lithium
użytkownik
Julia


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 112
Skąd: Honolulu
Wysłany: 2019-09-23, 20:27   

BlackDays123 napisał/a:
w tym momencie naprawdę poważnie zaczynam myśleć o wyjeździe z kraju ......


Ja też pewnie wyjadę, ale dopiero po zmianie danych... a potem spróbuje zacząć od 0.
O ile będzie się dało.
_________________


Not everybody lives, but everybody dies.
 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-09-23, 21:29   

kicur napisał/a:
Co niepokojące jako powód podali, że art. 189 kpc co do zasady nie daje możliwości ustalenia płci człowieka :(

Co więc daje? :P to że mamy bubla prawnego, nie może być przeszkodą w korekcie płci przecież.
Co zrobili wnoszący powództwo w tych sprawach? Apelacja? Sąd najwyższy? Europejski Trybunał Praw Człowieka?
_________________
 
 
Paula
użytkownik
Paula


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 4
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-09-23, 22:29   

Nie dajmy się zwariować.Fakt że istnieją takie wyroki nie oznacza że wszyscy będą dostawać negatywne wyroki. Jeśli dobrze przygotujecie pozew, to mimo wszystko sąd będzie musiał stanąć po Waszej stronie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że obecnie w naszym kraju władze robią wszystko by nam zaszkodzić, ale myślę że mimo to da się pozytywnie załatwić sprawy w sądzie.
_________________

[/url]
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-23, 22:40   

Apelacja.

Paula napisał/a:
mimo wszystko sąd będzie musiał stanąć po Waszej stronie


No właśnie fakt, że ustalenie płci zostało wymyślone na drodze orzecznictwa, a nie przez przepis prawa materialnego wprost regulujący sytuację osób trans, rodzi obawę, że od któregoś momentu sądy mogą zacząć mówić "mogłaś się poddać korekcie płci, ale to już Twój problem, jeśli Twoje cechy fizyczne są niezgodne z metryką, bo prawo wcale nie musi tego uznawać". (Tak jak wyżej powiedziałem, może wcale nie jest to żadna tendencja, tylko odosobnione orzeczenia.)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2019-09-23, 23:20   

kicur napisał/a:
No właśnie fakt, że ustalenie płci zostało wymyślone na drodze orzecznictwa, a nie przez przepis prawa materialnego wprost regulujący sytuację osób trans, rodzi obawę, że od któregoś momentu sądy mogą zacząć mówić "mogłaś się poddać korekcie płci, ale to już Twój problem, jeśli Twoje cechy fizyczne są niezgodne z metryką, bo prawo wcale nie musi tego uznawać".

Dokładnie tak to zostało ujęte w uzasadnieniu jednego z tych dwóch wyroków.. To de facto zamykanie możliwości sądowej korekty płci.
_________________
 
 
Katarzyna
[Usunięty]

Wysłany: 2019-09-24, 22:29   

A ja myślę że nie ma co się martwić tymi kuriozalnymi wyrokami.

Jest rzecznik praw obywatelskich i Trybunał praw człowieka

https://www.rpo.gov.pl/si...20p%C5%82ci.pdf

i tu: https://www.rp.pl/W-sadzi...niami-LGBT.html
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-09-24, 22:59   

Alexandra napisał/a:

To wygląda jak powiedzenie przez sąd "idź się zabij", bo co więcej to znaczy, gdy ubiegając się 5 lat (!) o inne obywatelstwo trzeba podawać te dane?

Ubiegając się o obywatelstwo raczej trzeba przedstawić odpis zupełny aktu urodzenia - a ten wygląda słabo (zwłaszcza na nowym druku :D ) nawet i w naszym przypadku, czyli w przypadku tych, którym się udało skorygować płeć :P (wiem co mówię, jestem w tej sytuacji :P ), także ten - i tak się urzędnik dowie ;) (ale i po co się tym przejmować? toć chyba staramy się o obywatelstwo bardziej cywilizowanego państwa).
_________________
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-09-25, 09:31   

Jako ciekawostkę dodam, że bez zmiany w PL można mieć problem z uzyskaniem obywatelstwa innego kraju. Nie można mieć dwóch paszportów z różnymi danymi (przynajmniej w niektórych państwach).
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-09-25, 21:02   

Alexandra napisał/a:
Wendigo, co jest nie tak z nowymi pełnymi odpisami aktu? W starych też były wzmianki dodatkowe. Ja na razie czekam na termin :/

Nie wiem jak to na starych drukach wyglądało, może podobnie kiepsko ale na nowych to po prostu wygląda jak jakiś dodatek drobnym druczkiem, zamiast właściwie stan faktyczny :P Wydaje mi się jednak, że stare druki samą swoją formą robiły trochę inne wrażenie i ta wzmianka dodatkowa wyglądała jednak na trochę bardziej wyeksponowaną (już choćby z powodu koloru druków i tekstu...).
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-26, 19:37   

Alexandra napisał/a:
Kicur, co robić w przypadku drugiego wyroku, gdzie wskazano, że nawet po interwencji chirurgicznej jest to niemożliwe? Jak podważyć taki wyrok?

Cytat:
Takie postępowanie wykluczył jednak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 czerwca 1989 r., wydanej w sprawie o sygn. akt III CZP 37/89, w której wskazano, że występowanie transseksualizmu nie stanowi podstawy sprostowania w akcie urodzenia wpisu określającego płeć, niezależnie od wcześniejszej terapii, a nawet dokonanego już zabiegu chirurgicznego. Uzasadnieniem takiego stanowiska było stwierdzenie, że akty stanu cywilnego mają charakter deklaratoryjny, ich treść stwierdza stan prawny, jaki powstał z mocy określonych zdarzeń prawnych. Do takich zdarzeń nie można zaliczyć transseksualizmu, bowiem jego występowanie polega na zmianie stanu psychicznego, a nie stanu prawnego człowieka. Sprostowanie aktu cywilnego możliwe jest wyłącznie w razie błędnego lub nieścisłego jego zredagowania. Sprostować można jednak tylko to, co było błędne od początku, tj. w dacie sporządzenia aktu (ex tunc).


Powstaje też pytanie, czy osobom, którym orzeczono korektę płci, teraz unieważnią te wyroki?

To wygląda jak powiedzenie przez sąd "idź się zabij", bo co więcej to znaczy, gdy ubiegając się 5 lat (!) o inne obywatelstwo trzeba podawać te dane? W innym kraju zakładając nawet, że zmienią te dane. Poza tym co z danymi w Polsce, gdy zmienią je w Niemczech dla przykładu?


Chodzi z drugą spraw, które przytoczyłem? (To jest w toku postępowania odwoławczego). Czy co, jeśli apelacja zostanie oddalona? To wtedy można próbować składać skargę kasacyjną do sądu najwyższego.


Ten fragment, który zacytowałaś, dotyczy procedury zmiany płci metrykalnej przed 1989 rokiem. Już się jej nie stosuje, ale nie słyszałem, żeby ktoś próbował zmieniać sytuację osób, którym zmieniono metrykę w tamten stary sposób.

Tak, zgadzam się z tą krytyką. Jak ktoś ma jedne dane w jednym kraju, a inne w drugim, to powstaje niezły groch z kapustą, ale państwa na razie nie dostrzegły problemu, bo (i) osób trans jest dosyć mało, (ii) po co. :-/
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-09-28, 05:20   

Alexandra napisał/a:
kwalifikowałyby się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej?

No raczej.

Poza tym:
Cytat:

3. w końcu, może to moja paranoja, zażądzenia przebadania wszystkich i określenia płci jedynie po narządach (w tym obecności prostaty) i "korekta" wszystkich metryk

no proszę Cię :P to by dopiero było jakby k/m po srs mieli mieć płeć "kobieta", że już m/k po srs nie wspomnę :D to by było nielogiczne i kuriozalne :P
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-29, 18:39   

Alexandra napisał/a:
skoro tym "starszym" osobom nie zmieniono metryki tak by była zgodna z nowym orzecznictwem, to również w tym przypadku tego nie zrobią po pewnym czasie, gdyby te sprawy w toku (tak, dwie przywołane przez Ciebie) trafiły do sądu najwyższego i nie byłoby kasacji?

Na złożenie skargi kasacyjnej jest bardzo określony termin, dość krótki, więc to raczej byłoby niemożliwe. W grę mogłoby wchodzić wznowienie postępowania albo skarga nadzwyczajna, ale to też mało prawdopodobne.

Alexandra napisał/a:
Czy takie sprawy jak:
1. przywrócenie komuś zapisu płci do starej, bez jego woli,
2. uniemożliwienie korekty płci pomimo stwierdzonego transseksualizmu lub interseksualizmu,
3. w końcu, może to moja paranoja, zażądzenia przebadania wszystkich i określenia płci jedynie po narządach (w tym obecności prostaty) i "korekta" wszystkich metryk

kwalifikowałyby się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej?


Ale masz na myśli Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu? Nie Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu?

Co do tego pierwszego, to na dwa pierwsze pytania odpowiedź brzmi: nie. Tutaj orzeczenie, gdzie jest wyjaśnione, że UE nie ma prawa nakazania państwom członkowskim, na jakich warunkach mają zezwalać na zmianę płci metrykalnej (ale że nie mogą w pewnych sferach dyskryminować osób, które przeszły tranzycję bez zmiany płci metrykalnej):
http://curia.europa.eu/ju...t=1&cid=1100404

Pytanie trzecie: może. Bo to już by była bardzo duża ingerencja w prywatność i mogłoby być sprzeczne z praworządnością.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Lithium
użytkownik
Julia


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 112
Skąd: Honolulu
Wysłany: 2019-10-24, 11:42   

Aktualizacja: Jeśli wiedzą o mnie i wspierają mnie inne dwie osoby z rodziny (starsza siostra i kuzynka), to jeżeli rodzice utrudnialiby postępowanie, mogą one coś zadziałać swoimi zeznaniami? Czy nie ma w ogóle takiej możliwości, żeby się tam pojawiły?
_________________


Not everybody lives, but everybody dies.
 
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2019-10-24, 12:28   

Jak najbardziej możesz wnioskować o powołanie tych osób na świadków skoro Cię wspierają, o ile zgodzą się być na rozprawie.
_________________
 
 
Lithium
użytkownik
Julia


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 13
Posty: 112
Skąd: Honolulu
Wysłany: 2019-10-24, 16:33   

remick76, To super, bardzo mnie to cieszy.
_________________


Not everybody lives, but everybody dies.
 
 
 
Sandra
użytkownik
Sandra44

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 29
Posty: 175
Wysłany: 2019-12-18, 14:14   

Powiedzcie jak dotrzeć do rodziców przed 70 tką mega konserwatywnych że jestem kobietą tym bardziej że do zmiany danych formalnie musze ich podać do sądu. Nadmieniam że mam 44 lata i w zasadzie powiedzenie im o tym nie ma problemu ale rozchodzi się o ten sąd, żeby nie stawali okoniem bo jestem pewna że tak by zrobili. Pomóżcie.
_________________
Sandra
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-18, 18:12   

Sandra napisał/a:
Powiedzcie jak dotrzeć do rodziców przed 70 tką mega konserwatywnych że jestem kobietą tym bardziej że do zmiany danych formalnie musze ich podać do sądu. Nadmieniam że mam 44 lata i w zasadzie powiedzenie im o tym nie ma problemu ale rozchodzi się o ten sąd, żeby nie stawali okoniem bo jestem pewna że tak by zrobili. Pomóżcie.

W wieku 70 lat to pierwsze co będą chcieli to mieć spokój. Najpierw im powiedz o sobie, a potem zależnie jak będą się zachowywali złożysz pozew albo wcześniej im wyjaśnisz. Jeżeli będą stawali okoniem, to najlepiej nic im nie mówić i nie wspominać nawet o możliwości odpowiedzi na pozew.
 
 
Sandra
użytkownik
Sandra44

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 29
Posty: 175
Wysłany: 2019-12-18, 18:31   

Ayashiiru ale jeśli żyją to i tak będę musiała ich pozwać żeby załatwić kwestie formalne zmiany danych w póżniejszym czasie.
_________________
Sandra
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-18, 20:02   

Sandro owszem, póki żyją będziesz musiała o ile planujesz zmianę oznaczenia płci. Ale to nie znaczy, że musisz im powiedzieć, że będzie sprawa, że powinni ustosunkować się do pozwu i tym podobne.

W sytuacji wrogości wobec ciebie, im mniej wiedzieć będą tym lepiej będzie dla ciebie. Gdy będą współpracować, wtedy odpowiednia odpowiedź na pozew ułatwi im oraz tobie. Są pewne rzeczy, które wiem od innych osób i nie mogę ich napisać publicznie. Lepiej im nie dawaj zbyt dużo czasu na znalezienie tego. Sprawę sądową należy i tak dyskutować dopiero przed złożeniem pozwu lub tuż po złożeniu zanim dostaną wezwanie.
_________________

 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-12-18, 23:20   

Ayashiiru napisał/a:
Lepiej im nie dawaj zbyt dużo czasu na znalezienie tego.

Skoro mają 70 lat, to przypuszczam, że pewnie i tak biegle nie władają internetem, więc... aż tak dużo nie znajdą, bo nawet gdyby poszli do jakiegoś prawnika - też chyba nie tak łatwo znaleźć obeznanego :P
Masz jednak sporo racji i takim rodzicom, którzy by chcieli mieć spokój można zaproponować podpisanie papieru, że się zgadzają z decyzją i w procesie nie chcą uczestniczyć (tzn. nie chcą się stawiać w sądzie), wtedy jest szansa, że nie zostaną wezwani...
_________________
 
 
Sandra
użytkownik
Sandra44

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 29
Posty: 175
Wysłany: 2019-12-19, 06:36   

No tak jakaś szansa wtedy by była. Szok z jakim będą mieli do czynienia będzie dla nich nie do ogarnięcia.
_________________
Sandra
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2019-12-19, 10:59   

wendigo napisał/a:
Skoro mają 70 lat, to przypuszczam, że pewnie i tak biegle nie władają internetem, więc... aż tak dużo nie znajdą, bo nawet gdyby poszli do jakiegoś prawnika - też chyba nie tak łatwo znaleźć obeznanego :P

Czytać mogą to też rodzice innych osób trans. <nie powiem>

Cytat:
wtedy jest szansa, że nie zostaną wezwani...

Ze względu na możliwe nadużycia - np. podrobienie podpisu - sądy obecnie zawsze wzywają. Znajomi tak robili i nic to nikomu nie dało. Rodzic był zawsze wezwany. Inna rzecz, mają 70 lat, pewnie mają choroby, więc po otrzymaniu wezwania, rodzice mogą poprosić o powyższe uzasadniając trwale złym stanem zdrowia, z dołączeniem zaświadczenia lekarskiego. Jednak i tutaj sąd może odmówić lub co się zdarzało u znajomych, nie odpowiedzieć w ogóle. W braku odpowiedzi sądu, wezwanie pozostaje aktualne.
 
 
Fallen_Angel
użytkownik
Madness


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 108
Posty: 492
Wysłany: 2019-12-19, 15:01   

Moi rodzice dostali stawiennictwo obowiązkowe mimo oświadczeń. Na rozprawie sędzia mamie powiedział, że nie musiała przychodzić i przez pomyłkę zostało wysłane jako obowiązkowe.
_________________
"Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca..."
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-12-19, 18:57   

Ayashiiru, być może zostaną wezwani, ale uważam, że spróbować i tak warto.
_________________
 
 
Misia
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-03, 13:43   

Pozwanie rodziców w miom przypadku było najgorsze z całej tranzycji. Jak to sobie przypominam, to chce mi się płakać.
Teraz zrobiłabym tak:
1. Terapia hormonalna
2. Operacja SRS za granica
3. Zmiana zapisu płci w Niemczech
4. Sprostowanie aktu w Polsce na podstawie wyroku niemieckiego.
 
 
Misia
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-03, 13:45   

Podpisana umowę i pismo przez rodziców wysłałam, a i tak sędzia się pytała, dlaczego ich nie ma.
Dobrze, że się tego nie uczepila...
Nie musieli nic płacić za postępowanie.
Ale te listy z sądu to była masakra.
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-01-03, 14:29   

Misia napisał/a:
Pozwanie rodziców w miom przypadku było najgorsze z całej tranzycji. Jak to sobie przypominam, to chce mi się płakać.
Teraz zrobiłabym tak:
1. Terapia hormonalna
2. Operacja SRS za granica
3. Zmiana zapisu płci w Niemczech
4. Sprostowanie aktu w Polsce na podstawie wyroku niemieckiego.

A to tak się da? Mam znajomą, która w UK jest kobietą, a w Polsce nadal mężczyzną według prawa i musiałaby przejść sprawę sądową, aby jej sprostowali akt urodzenia.

Cytat:
Ale te listy z sądu to była masakra.

A co jest w nich strasznego? Ten bełkot prawny, cyferka tu, cyferka tam, którego prawie nikt nie rozumie?
 
 
Misia
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-03, 14:39   

Był chyba 2 lata temu przypadek, że jakaś laska zmieniła dane w De i z pomocą prawników zmieniła też dane w PL bez pozywania rodziców, tylko na podstawie wyroku sądu rejonowego w De.
Da się, bo De i PL są w Unii.
Nie wiem, czy by zadziałało z UK.

AD. Papierów z SO - same papiery to nie był problem. Problemem było zachowanie mojej mamy.
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-01-03, 14:46   

Z UK nie zadziałało. Wtedy też byli w Unii i daleko od Brexitu.
_________________

 
 
Misia
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-03, 17:44   

Ale chyba nikt się nie pokusił na przesłanie wyroku brytyjskiego, czy co tam mają, do Polski.
Dobry prawnik pewnie by te sprawę doprowadził do końca z sukcesem.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-01-04, 21:48   

Misia napisał/a:
Był chyba 2 lata temu przypadek, że jakaś laska zmieniła dane w De i z pomocą prawników zmieniła też dane w PL bez pozywania rodziców, tylko na podstawie wyroku sądu rejonowego w De.
Da się, bo De i PL są w Unii.

To chyba był taki przypadek czy głowę dajesz, że na pewno da się? Bo to duża różnica.
Ja Cię rozumiem - dla mnie to też jest logiczne, że się powinno dać, bo UE itp., ale słyszałem że jednak są z tym problemy :/
_________________
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2020-01-04, 21:54   

wendigo napisał/a:
Ja Cię rozumiem - dla mnie to też jest logiczne, że się powinno dać, bo UE itp., ale słyszałem że jednak są z tym problemy
Każdy kraj ma inne wymagania wobec osób dokonujących korekty płci więc logiczne że są problemy. Polski sąd nie uzna wyroku sądu w DE w tej sprawie, tak samo jak Gender Recognition Act. Proponuję wybrać się z takim wyrokiem do USC i .. można się zdziwić.
_________________
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-01-04, 23:49   

remick76, najpierw piszesz, że sąd polski nie uznaje wyroku sądu niemieckiego, potem że USC nie uznaje i w sumie jakoś zamieszana ta Twoja wypowiedź wyszła.
To że polski USC nie uznaje wyroku sądu w Niemczech, to ok - to mogę zrozumieć.
Natomiast to że sąd polski nie uznaje wyroku sądu niemieckiego, to już mniej rozumiem. Tzn. rozumiem jakby była jakaś rozprawa będąca formalnością i na podstawie wyroku sądu Niemieckiego wygłoszony wyrok polski - jakoś tak to powinno być rozwiązane w sposób uproszczony...
_________________
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 903
Posty: 7086
Wysłany: 2020-01-05, 08:36   

wendigo napisał/a:
Natomiast to że sąd polski nie uznaje wyroku sądu niemieckiego, to już mniej rozumiem.

Prosty przykład:
Agata i Emilia są małżeństwem w Niemczech. Sąd w Warszawie nie chce tego uznać

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25208064,agata-i-emilia-sa-malzenstwem-w-niemczech-sad-w-warszawie-nie.html?disableRedirects=true&squid_js=false
 
 
Misia
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-05, 10:43   

Ta sprawa z wyrokiem niemieckim zaakceptowanym przez sąd polski wydarzyła się naprawdę. Chodziło mi o to, że to było że 2 lata temu.
Sprawę opisywała transfuzja.
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-01-05, 11:38   

wendigo napisał/a:
remick76, najpierw piszesz, że sąd polski nie uznaje wyroku sądu niemieckiego, potem że USC nie uznaje i w sumie jakoś zamieszana ta Twoja wypowiedź wyszła.

Za to ja myślę, że jeżeli mówimy o sądzie (dlaczego tego nie napisano wprost) to jak najbardziej Gender Recognition Act czy wynik sprawy w Niemczech można załączyć jako załącznik do pozwu. Na logikę powinien zwiększyć szanse w sądzie i może sprawa odbyć się bez biegłego.

Za to w USC - życzę powodzenie, bowiem wyroki i ustalenie obcych państw nie wiążą polskich urzędów.

Nie uniknie się sprawy sądowej w Polsce mając wyroki czy ustalenia w państwach obcych.
 
 
Vichan
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 178
Posty: 794
Wysłany: 2020-01-05, 12:22   

lunaluna123 napisał/a:
Ayashiiru napisał/a:
Nie uniknie się sprawy sądowej w Polsce mając wyroki czy ustalenia w państwach obcych.


Uniknie , urzędnik może pomyśleć że wyrok niemiecki jest wiążący i zmieni ci pesel od ręki .


Na prawdę? Znajoma musiała czekać aż sąd prześle USC ten wyrok. Miała prawomocny w ręku i czekała jeszcze 3 tygodnie! Było to w 2019 roku.
 
 
remick76
użytkownik
post-op

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 778
Posty: 518
Wysłany: 2020-01-05, 12:47   

lunaluna123 napisał/a:
Uniknie , urzędnik może pomyśleć że wyrok niemiecki jest wiążący i zmieni ci pesel od ręki .

lunaluna123, specjalnie dla Ciebie:
https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/zmien-numer-pesel

obywatel.gov.pl napisał/a:
Kto może zmienić numer PESEL

Numer PESEL zmienia minister właściwy do spraw informatyzacji, na wniosek:
kierownika urzędu stanu cywilnego (w przypadku zmiany daty urodzenia lub płci w akcie urodzenia na podstawie — na przykład orzeczenia sądu — lub prostuje błąd pisarski),
●urzędu gminy (w przypadku, gdy pomylił się w trakcie wprowadzania danych do systemu lub został wprowadzony w błąd, co do tożsamości osoby, której nadany został numer PESEL),
●ministerstwa cyfryzacji (jeśli wniosek był nadany przed 1 marca 2015 roku bezpośrednio do MC przez płatnika składek ubezpieczeniowych lub indywidualnie).

Kierownika USC nie obowiązują wyroki sądów innych państw unijnych tylko polskie prawo.
_________________
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2020-01-12, 04:00   

Freja napisał/a:
wendigo napisał/a:
Natomiast to że sąd polski nie uznaje wyroku sądu niemieckiego, to już mniej rozumiem.

Prosty przykład:
Agata i Emilia są małżeństwem w Niemczech. Sąd w Warszawie nie chce tego uznać

Dobry przykład absurdu polskiego prawa :P
No ale miałem na myśli wyroki podobne do Polskich.
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-12, 21:47   

Co do możliwości uznania w Polsce zagranicznego wyroku/decyzji administracyjnej ustalającej płeć - odsyłam Was do tegorocznego raportu RPO, bo jest to dosyć dobrze opisane.
http://transpomoc.pl/viewtopic.php?t=6232

W skrócie: niektórzy kierownicy USC akceptują naniesienie zmiany w akcie urodzenia tylko na podstawie wyroku/decyzji administracyjnej zagranicznej, inni tego odmawiają. Jeśli nie uda się przenienie tego wyroku/decyzji bezpośrednio w USC, to należy iść do sądu i złożyć wniosek o postępowanie nieprocesowe w sprawie uznania w RP zagranicznego orzeczenia. W tym postępowaniu nie biorą udziału rodzice. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego nie ma znaczenia, czy kraj tego sądu/organu administracji należy do Unii czy nie. Z brytyjskimi Gender Recognition Certificates się udawało, por.:
https://www.saos.org.pl/judgments/357671

Jednak sądy w niektórych miastach się nie zgadzały na wydanie orzeczenia o uznaniu zagranicznego orzeczenia, jeśli wnioskodawca nie rozwiązał dotychczasowego związku małżeńskiego :evil:

EDIT: Nie należy mylić zmiany imienia w UK ze zmianą płci metrykalnej w UK. To pierwsze nie daje w Polsce żadnych korzyści.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 11