Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawnik vs długie postępowanie
Autor Wiadomość
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2019-04-26, 18:02   Prawnik vs długie postępowanie

Hej, składałem papiery do sądu w marcu 2018 pod koniec czerwca 2018 uzupełniłem braki formalne (nr sprawy rozwodu rodziców O-o) w sierpniu 2019 miałem pierwszą rozprawę trwającą prawie 2 godziny i sędzia powiedziała wtedy że wciąż czekają na kuratora (ojciec nie żyje ja lat 22) i coś nie mają odzewu do sądu rejonowego. Dobra było ple ple było też chyba o tym że będzie biegły potrzebny ale nie wiem czy już go powołano czy nie.
Teraz w okolicach marce zasięgnąłem porady radcy prawnego (darmo związane z fundacją na rzecz osób lgbt) i wyszło na to że sprawa o kuratora w sądzie rejowym leży i gnije. Porada była taka żeby iść na skargę do sądu rejowego wydziału dla nieletnich, ok byłem tam na początku kwietnia i okazało się że sprawą ktoś się zajął dzień przed moim przyjściem wyszło pismo do sądu okręgowego że sąd rejonowy nie widzi podstaw do powoływania kuratora :-o W sumie też nie widzę tych podstaw no ale trochę szok, radca prawny nic mi na to nie odpowiedział, nigdzie w necie też nie natrafiłem na takich przypadek.

Do tej pory nic, portal informacyjny jest pusty tak jakby sprawy nie było. Zaczynam odnosić dość znaczne straty z powodu złych dokumentów bo mając je nie mogę nigdzie sensownie pracować (wykształcenie z branży gdzie ludzie się kojarzą, outując się raz moge zapomnieć o dalszej tajnej pracy na terenie Polski) za pieniądze. Musiałem ostatnio zrezygnować z zarobku na rzecz bezpłatnego stażu bo latka lecą wykształcenie zacne a doświadczenie zawodowe nie istnieje. Dodatkowo bardzo mi zależało żeby pojechać studiować na jakiś czas za granice i okazuje się że jest to niemożliwe póki moja sytuacja prawna wygląda tak jak wygląda -__- mam 2 szanse by wyjechać ale musze miec do października zmienione dokumenty albo chociaż sam wyrok.
Wie ktoś co z tym zrobić, bo to jest po prostu chore bo ponad pół roku trwa batalia między okręgowym i rejowym i nic z niej nie wynika , dostarczyłem sądowi masę badań i dowodów że funkcjonuje już normalnie jako facet tam gdzie tylko moge. Już nawet szukałem czy nie da się kupić obywatelstwa jakiegoś normalnego kraju gdzie takie sprawy idą szybciej no ale ni mo. Czy wynajęcie prawnika coś mi pomoże? Przez cały ten czas mogłem już całkiem sporo zarobić, a nie moge. Jestem już w takiej sytuacji że jeśli miałbym gwarancje że sprawa do października będzie załatwiona to zapłaciłbym nawet z kilka tysięcy za to.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-28, 12:16   

Cześć :)

Mam pomysł, co możesz zrobić sam. Ewentualnie iść do kancelarii na konsultację prawną (1-2h), czy mają jakiś lepszy pomysł - żeby nie dokonywać zbędnych wydatków na tym etapie. Pani partner tej kancelarii wcześniej była kierownikiem departamentu w biurze RPO, więc zna temat: https://knutmazurczak.pl/

1. Idź do sądu rejonowego przejrzeć akta, zrób komórką zdjęcie tego postanowienia o odmowie ustanowienia kuratora. Moja hipoteza - odmówili, bo ich zdaniem wystarczy, że jeden rodzic żyje, żeby sprawa mogła się toczyć (a wyrok SN z dnia 10 stycznia 2019 r. sygn. akt II CSK 371/18 idzie w tę stronę). Chyba że jakoś inaczej to uzasadnili, to daj znać :)
2. Napisz pismo do sądu okręgowego, w którym napiszesz:
a. że brak prawomocnego orzeczenia (w sprawie, w której pozew wniosłeś w 03/2018) => możliwości dostosowania Twojego stanu prawnego do faktycznego funkcjonowania narusza Twoje prawa:
i. prawo do ochrony życia prywatnego (gwarantowanego przez art. 47 i 51 Konstytucji RP oraz art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) - opisz, że nie chcesz ujawniać osobom trzecim, że jesteś trans;
ii. prawo do pracy (gwarantowanego przez art. 65 Konstytucji RP) - napisz, że przez rozbieżność pomiędzy Twoimi cechami płciowymi a stanem prawnym masz zmniejszoną możliwość znalezienia zatrudnienia; możesz podać to badanie RPO jako argument - https://www.rpo.gov.pl/pl...-na-rynku-pracy ;
iii. prawo do nauki (gwarantowanego przez art. 70 Konstytucji RP i i art. 2 Protokołu dodatkowego do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) - opisz trudności związane z przyjęciem i studiowaniem na uczelni zagranicznej spowodowane przez rozbieżność pomiędzy Twoimi cechami płciowymi a stanem prawnym.
b. załącz kserokopię postanowienia sądu rejonowego i napisz:
Stoję na stanowisku, iż powoływanie kuratora dla zmarłego Jana Kowalskiego w niniejszym postępowaniu nie jest zasadne. Powództwo o ustalenie, o którym mowa w art. 189 k.p.c. jest rozpoznawane w trybie procesowym. Zasadą procesu cywilnego jest występowanie dokładnie dwu stron, to jest nie mniej niż dwu i nie więcej niż dwu. W niniejszym postępowaniu wymóg ten jest spełniony, gdyż ja występuję po stronie powodowej, zaś Anna Kowalska - po stronie pozwanej. Powoływanie kuratora dla zmarłego Jana Kowalskiego nie jest konieczne, gdyż postępowaniu o ustalenie płci transseksualisty rodzice występują jako pozwani jedynie dlatego, by dochować zasady dwustronności procesu, nie dlatego, aby byli prawnie zainteresowani sposobem realizowania prawa do płci przez ich dziecko. Znajduje to potwierdzenie w wyroku z dnia 10 stycznia 2019 r. sygn. akt II CSK 371/18: "Wskazanie rodziców jako osób mających występować po stronie pozwanej – stanowiące pewną jedynie analogię do zasad rządzących postępowaniami procesowymi ze stosunków rodzinnych (art. 425-458 k.p.c. w związku z właściwymi przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, por. uzasadnienie uchwały z dnia 22 września 1995 r., III CZP 118/95, OSNC 1996, nr 1, poz. 7) – nie jest przejawem założenia, że rodzice osoby dochodzącej ustalenia zmiany płci są prawnie zainteresowani sposobem realizacji prawa do płci przez ich dziecko, lecz służy wyłącznie temu, aby formalnie dochować zasady dwustronności procesu. Występowanie rodziców w charakterze pozwanych w sprawie z powództwa ich dziecka o ustalenie zmiany jego płci nie oznacza, że bez ich udziału nie można by rozstrzygnąć w tej sprawie z powodu ich powiązania z przedmiotem procesu, lecz jedynie to, że dzięki temu sprawa ta może być rozstrzygnięta w procesie jako takim. Takie samo uzasadnienie ma rozwiązanie zakładające, że w razie śmierci rodziców powództwo o ustalenie zmiany płci powinno być wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd (por. uzasadnienie uchwały z dnia 22 września 1995 r., III CZP 118/95, OSNC 1996, nr 1, poz. 7)." Dodatkowo wskazuję, że w powyższej sprawie pozwanym był jedynie ojciec powódki, zaś Sąd Najwyższy nie uznał braku kuratora działającego za nieżyjącą matkę za postępowanie nieprawidłowe. Wobec powyższego, postanowienie sądu rejonowego o niepowołaniu kuratora dla zmarłego Jana Kowalskiego należy uznać za prawidłowe, a niniejsze postępowanie powinno być procedowane przez Sąd Okręgowy wyłącznie z Anną Kowalską po stronie pozwanej.
c. Jeśli w pozwie sam nie wnioskowałeś o biegłego, to napisz: Wnoszę o dopuszczenie przez Sąd dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu seksuologii na okoliczność mojej transseksualności. Wnoszę obezzwłoczne zarządzenie przeprowadzenia opinii. Motywuję mój wniosek tym, że do zbadania faktu mojej transseksualności niezbędne są wiadomości specjalne, którymi dysponuje biegły z zakresu seksuologii. Jednocześnie wnoszę o oznaczenie zaliczki na poczet opinii biegłego, którą mam wpłacić na rachunek bankowy Sądu.
d. Jeśli dotychczas nie przesyłałeś sądowi swojej dokumentacji medycznej, to wyciągnij ją od swojego lekarza i też ją załącz do tego pisma: Wnoszę o dopuszczenie przez Sąd dowodu z dokumentacji medycznej sporządzonej w toku mojego leczenia w praktyce lekarskiej dr XYZ. Jeśli Twój lekarz prowadzący Ci nie kazał jakiegoś badania, to wystaraj się o skierowanie i zrób je teraz - bo jak dostaniesz biegłego, to on może stwierdzić, że jemu jest potrzebne coś, co nie było dotąd robione; moi biegli chcieli badania dna oka, którego nie chciał dr Jakima, + wyników MMPI, i musiałem im dostarczyć.
3. Portal Informacyjny - jeśli był już jeden termin rozprawy, to znaczy że brak rzeczy tam jest kwestią techniczną, a nie spowodowany brakiem kuratora. Zadzwoń do biura obsługi interesanta SO i męcz ich, żeby wstawili tam informacje o sprawie. Być może Ci powiedzą, że to nie po ich stronie i musisz to zgłosić mailowo informatykom obsługującym Portal.
4. Jeśli bardzo chcesz, to możesz dzwonić codziennie do sądu, najlepiej o mniej więcej tej samej porze, i mówić "Dzień dobry, chcę uzyskać informację o stanie sprawy sygn. I C XXX/18" (bardzo grzecznie itd.). Czasami pracownicy sekretariatu się tym robią zmęczeni i jak mają szansę, to się starają pchnąć sprawę do przodu, by telefony ustały xD
5. Co do tych studiów - może zmiana imienia na uniseksowe w trybie administracyjnym by pomogła? Ktoś to opisywał w jakimś wątku na forum.

W 2b imiona rodziców dałem przykładowe, oczywiscie powinieneś dostosować ;)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2019-04-29, 10:23   

Wow fantastyczny post kicur, dzięki :D Zrobie jak mówisz. Jak byłem u przewodniczącego wydziału w rejonowym to moja mama pytała o uzasadnienie i on odpowiedział że "nie moge być stronniczy i udzielać porad prawnych" >__> i że dostaniemy jakieś pismo, ale nic nie przyszło to może chociaż w aktach będzie uzasadnienie.
Do 2aiii i 5 napisze Ci takie małe pytanko na priv.
Do 2c czy gdzieś w aktach będzie informacja czy ten biegły został już powołany? Bo fakt sam nie wnioskowałem ale sąd miał dość sporo czasu
Do 2d a jeśli badania dna oka nie da się u mnie wykonać to powinienem jakieś zaświadczenie o tym wnieść? Wszystkie inne badania w tym TK już dałem, u okulisty też byłem w zeszłym roku ale powiedzieli że mam tak wrażliwe oko że takie badanie grozi mi ślepotą (na NFZ byłem 2 razy i wszędzie jest metoda bezpośrednia a ja już od dziecka miałem problemy żeby przejść badanie nawet pośrednią metodą)
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2019-05-01, 21:04   

Arisa napisał/a:
Mr. X póki nie żądają badań (które możesz wykonać w około tydzień), to moim zdaniem ich nie wykonuj na ślepo. Biegłemu możesz powiedzieć o chorobie oczu i skoro badanie ma przynieść więcej szkód niż korzyści - nie wykonuje się go. Na pewno można je zastąpić innym i to biegły je zleci jak będzie taka potrzeba.

Nigdy nie wiadomo co zleci biegły. Prawdopodobnie to co jest w ICD-10 masz już wykonane (kariotyp, wykluczenie zaburzeń psychicznych).


Licze na to że biegły będzie miał jakąś wiedze :/ bo według mojej badanie dna oka jest raczej zbędne jak ma się tomografie z kontrastem.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-01, 23:45   

Mr. X napisał/a:
Do 2c czy gdzieś w aktach będzie informacja czy ten biegły został już powołany? Bo fakt sam nie wnioskowałem ale sąd miał dość sporo czasu


Tak.

Mr. X napisał/a:
Do 2d a jeśli badania dna oka nie da się u mnie wykonać to powinienem jakieś zaświadczenie o tym wnieść?

Dobrze by było. Może jak wyjmiesz dokumentację od tego lekarza, coś tam będzie?
Arisa napisał/a:
Mr. X póki nie żądają badań (które możesz wykonać w około tydzień), to moim zdaniem ich nie wykonuj na ślepo. Biegłemu możesz powiedzieć o chorobie oczu i skoro badanie ma przynieść więcej szkód niż korzyści - nie wykonuje się go. Na pewno można je zastąpić innym i to biegły je zleci jak będzie taka potrzeba. Nigdy nie wiadomo co zleci biegły. Prawdopodobnie to co jest w ICD-10 masz już wykonane (kariotyp, wykluczenie zaburzeń psychicznych). Tak sobie można tylko kosztów narobić i potem... nie mieć pieniędzy na to co zechce biegły.

Założyciel wątku napisał, że pieniąsze są w tym momencie drugorzędne.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-02, 08:05   

Offtop Arisy został wydzielony do osobnego wątku. To forum pomocowe i wątek Mr. X w dziale bez offtopów ma na celu rozwiązanie problemu jego założyciela.

Oczywiście na abstrakcyjne rozważania, jakich badań oczekują biegli, też jest na forum miejsce, ale gdzie indziej. / Kicur
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2019-05-06, 22:38   

kicur napisał/a:

Do 2d a jeśli badania dna oka nie da się u mnie wykonać to powinienem jakieś zaświadczenie o tym wnieść?


Kiedyś już się przyglądałem temu wypisowi i jest że zrobili badanie wzroku (bardzo ogólny opis) i wnioski jaką wadę mam i tyle

kicur napisał/a:

1. Idź do sądu rejonowego przejrzeć akta, zrób komórką zdjęcie tego postanowienia o odmowie ustanowienia kuratora.

Byłem, wybadałem sprawe...i wychodzi na to że nie ma opcji żebym te akta zobaczył, próbowałem przez czytelnie, sekretariat wydziału i kierownika. Mówią że nie jestem stroną więc nie mogę poznać uzasadnienia :/
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2019-05-09, 13:11   

Arisa napisał/a:
Mr. X, a co jest w dokumentach twojej sprawy teraz - jeżeli nie ma nic w portalu [dez]informacyjnym, polecam umówić się do czytelni akt.


Jak ostatnio patrzyłem (miesiąc temu jakoś) to były 72 strony z których zbyt wiele nie wynika a to że ktoś tam był chory a to kopie rozprawy rozwodowej rodziców, o sprawie o kuratora jest tylko jedna drobna wzmianka że tego i tego dnia zwrócono się do sądu rejonowego z prośbą o kuratora i tyle.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-15, 20:21   

Mr. X, daj znać, jak dowiesz się, co było w tym postanowieniu. Czy ja Ci pisałem, żeby wniosek o tego biegłego złożyć teraz?

W postępowaniu cywilnym istnieje skarga na przewlekłość. Nawet sądy nastraszone nią (w konkretnej sprawie) ruszają ze zrobieniem czegokolwiek, by ruszyć do przodu postępowanie ;>
https://www.infor.pl/praw...stepowania.html

A myślałeś o złożeniu skargi do RPO? On może np. zobowiązać sąd do przesłania sobie informacji o stanie sprawy, kopii protokołu z przeprowadzonej rozprawy.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


Ostatnio zmieniony przez kicur 2019-05-28, 22:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2019-06-14, 21:19   

kicur napisał/a:
Mr. X, daj znać, jak dowiesz się, co było w tym postanowieniu.

A myślałeś o złożeniu skargi do RPO? On może np. zobowiązać sąd do przesłania sobie informacji o stanie sprawy, kopii protokołu z przeprowadzonej rozprawy.


W postanowieniu było że stwierdzono brak podstaw do wszczęcia postępowania z urzędu. Ogólnie zdecydowaliśmy się na wzięcie prawnika z tej stronki co polecałeś, już przy próbie wydobycia akt pani prawnik była zaskoczona co tam się dzieje i jak dużo musiała się nadzwonić by je dostać. Ponoć sędzia który prowadzi to postępowanie jak jakimś ultra formalistą + nie ma pojęcia co robić + generalnie dziwnie prowadzi większość spraw :/
Będzie szła skarga do RPO bo ewidentnie jest przewlekłość.
Dołączyłem też ostatnio kolejną stertę badań i zaświadczeń. Również zaświadczenie o psychoterapii, nie mam pomysłu co tu mógłby wnieść biegły.
Kojarzysz jakieś sprawy gdzie nie powołano biegłego bo dana osoba była pod stałym nadzorem lekarskim? Typu że od wielu lat chodzi do poradni endo i ma częste badania krwi + widuje się z psychologiem
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-16, 22:09   

Cytat:
Kojarzysz jakieś sprawy gdzie nie powołano biegłego bo dana osoba była pod stałym nadzorem lekarskim? Typu że od wielu lat chodzi do poradni endo i ma częste badania krwi + widuje się z psychologiem


Nie :-o Dziwne. Raczej wtedy biegły jest bardziej potrzebny, żeby przeanalizować informacje związane z tymi innymi problemami zdrowotnymi.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10