Poprzedni temat «» Następny temat
Dostałam wezwanie do kwalifikacji wojskowej! Co robić?!
Autor Wiadomość
Frida
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 1
  Wysłany: 2019-03-20, 20:50   Dostałam wezwanie do kwalifikacji wojskowej! Co robić?!

Wczoraj przyszło do mnie wezwanie do kwalifikacji wojskowej? Co właściwie powinnam zrobić? Mam od lekarza potwierdzenie o mojej transseksualności, więc wystarczy że dam im ten papier i dadzą mi spokój, czy będą mi robić jeszcze badania włącznie z oglądaniem genitaliów? :-(

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Punktów: 1353
Wysłany: 2019-03-20, 22:49   

Pójść tam, możesz żadać przebadania osobno od reszty skoro wezwanie już dostałaś. Co potem - w temacie "WKU - jak to załatwić".

Jeżeli nie pójdziesz to doprowadzą Cię i/lub zapłacisz grzywnę lub też pozbawią wolności (ostatnie rzadkie w praktyce). Przydałoby Ci się zaświadczenie od lekarza prowadzącego, że chorujesz na transseksualizm, bo oni rozmawiają tylko dokumentami.

Cytat:
czy będą mi robić jeszcze badania włącznie z oglądaniem genitaliów?
Mogą to zrobić (ale nie muszą), jak też nawet podważyć Ci papier jeżeli nie masz diagnozy psychologa i psychiatry. Idąc tam najlepiej gdybyś poszła w odzieży damskiej o ile masz passing - bedziesz wiarygodniejsza. Minus - wszystkim z roku się wyoutujesz. Zabierz z sobą też dokumentację medyczną (odpis) oprócz tego zaświadczenia.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-03-20, 23:38   

Resztę wysłałam Ci na maila.

Frida
użytkownik

Wysłany: 2019-03-21, 19:43   

Bardzo dziękuję Ci za pomoc. Mam zaświadczenie od lekarza prowadzącego, a także opinię przygotowaną już pod rozprawę sądową, więc wręczę im kopię.
Passing mam, więc jeśli chodzi o to, to jest dobrze. Chyba już nawet nie przejmuję się tym, że inni się dowiedzą, wydaje mi się, że i tak dużo osób się czegoś domyśla. W końcu i tak kiedyś cały świat się dowie. Tylko trochę się boję jak mnie tam potraktują, mam nadzieję, że ujdę z życiem.

remick76
użytkownik
Zawsze kobieta

Kim jesteś: is
Punktów: 510
Wysłany: 2019-03-21, 20:32   

Frida napisał/a:
Tylko trochę się boję jak mnie tam potraktują, mam nadzieję, że ujdę z życiem.

Nie będzie tak źle, w WKU też pracują kobiety. Najwyżej pan oficer trochę pokręci nosem i tyle :)

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-03-21, 23:37   

Frida napisał/a:
Bardzo dziękuję Ci za pomoc. Mam zaświadczenie od lekarza prowadzącego, a także opinię przygotowaną już pod rozprawę sądową, więc wręczę im kopię.
Nie zapomnij o wzięciu ze sobą oryginału do wglądu. Nie każdy miał tak dobrze jak Ty, że przed wezwaniem miał papiery gotowe. Pewnie nawet nie wydadzą Ci książeczki (osoby z kat. E - nie dostają jej.
W razie czego do powołania się na wykaz chorób z rozporządzenia: "paragraf 1 punkt 10 - hermafrodytyzm, transseksualizm.".

Jakby to nie wystarczyło weź z sobą też to o czym pisałam na mailu.

Możesz żądać dzwoniąc tam - o zbadanie podczas nieobecności "kolegów". Masz do tego prawo zapisane w ustawie. Gdyby Ci odmówili - napisz - dam Ci cytat z ustawy - najlepiej napisz na discorda wtedy - tam jestem zdecydowanie częściej niż na forum.

Derepe
użytkownik
Fire Meet Gasoline

Wysłany: 2019-03-21, 23:45   

Więc teraz służba wojskowa znowu jest jakas obowiązkowa?

remick76
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-03-21, 23:47   

Derepe - służba wojskowa nie, kwalifikacja (stawienie się na komisję) już tak.

wendigo
użytkownik
TRU ts ;)

Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 679
Wysłany: 2019-03-25, 01:01   

Arisa napisał/a:
Pewnie nawet nie wydadzą Ci książeczki (osoby z kat. E - nie dostają jej.

Od kiedy? (ja dostałem).

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-03-25, 07:52   

Wendigo, w obecnych przepisach jest o tym mowa - jak długo - nie wiem zmian wstecz nie analizowałam i nie chce mi się bo żadnej wartości dodanej to nie ma. Mimo przepisów - jak w moim temacie o WKU - każde WKU ma "własne niepisane przepisy" (często korzystniejsze) i pracuje wg swoich... Tyle mogę powiedzieć m.in. o wykreślaniu z ewidencji bezpośrednio przez jednostkę WKU bez skierowania na ponowną komisję...

Dalialama
użytkownik

Punktów: 141
Wysłany: 2019-03-25, 13:12   

Arisa, w 2018 roku dostałam książeczkę z kategorią E. Więc albo to nowiutki przepis albo chyba faktycznie co komisja to inne obyczaje, bo kojarzę osoby co z E zostały po prostu wykreślone.

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: 2019-03-27, 03:27   

Dalialama, odpowiedź z WKU:
Cytat:
Książeczki wojskowe powinni posiadać wszyscy żołnierze rezerwy i osoby przeniesione do rezerwy. Osoby z kategorią zdrowia E są wykreślane z ewidencji wojskowej.
Osoby z kategorią E nie przenosi się do rezerwy.

MON napisał/a:
Koniecznym bowiem jest zauważenie, że w oparciu o § 1 pkt 10 załącznika nr 2 (wykaz chorób i ułomności przy ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej oraz do pełnienia takiej służby poza granicami państwa) do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. poz. 258), transseksualizm stanowi powód orzeczenia kategorii E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Wobec powyższego osoba transseksualna zainteresowana skreśleniem jej danych z ewidencji wojskowej powinna zgłosić się do wojskowego komendanta uzupełnień z prawomocnym wyrokiem orzekającym zmianę płci, co będzie mogło być przyczyną skierowania takiej osoby do właściwej komisji lekarskiej na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy.

Następnie w wyniku orzeczenia kategorii zdrowia E, wojskowy komendant uzupełnień będzie mógł dokonać wykreślenia takiej osoby z ewidencji wojskowej na podstawie § 57 pkt 2 rozporządzenia.
A więc jeżeli skierowali Cię na komisję lekarską (miałaś kategorię A albo B) nie powinni Ci wydawać książeczki, a skreślić z ewidencji (nadal możesz złożyć o to wniosek w WKU które wydało dokument). Gorzej mają osoby z kategorią D (m.in. ja) ponieważ osób z kategorią D i E wg zapisów ustawy o obronie RP - nie kieruje się na komisję lekarską. Chyba, że zrobisz samodonos wysyłając półanonima korzystając z punktu 4d art 28 ustawy:
Cytat:
4c. Do powiatowej komisji lekarskiej nie kieruje się osób, wobec których wydano ostateczne orzeczenie ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej D lub E.
4d. Wobec osób, dla których ustalono kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej D lub E, przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej wszczyna z urzędu postępowanie w sprawie zmiany kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, jeżeli ostateczne orzeczenie o stopniu zdolności tych osób do czynnej służ by wojskowej zostało wydane z naruszeniem przepisów prawa. O wszczęciu tego postępowania powiadamia się wojskowego komendanta uzupełnień oraz osobę, wobec której orzeczona została kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej D lub E.
W tej sytuacji myślę, że gdy Adam Kowalski wyśle list do powiatowej komisji lekarskiej, że "orzeczono kategorię D osobie transseksualnej wbrew obowiązującemu prawu - osoba ta zataiła fakt, że jest transseksualna" a na komisji lekarskiej (już została osoba skierowana) wyjdzie, że nie miała papierów na tamten czas, ale wyjdzie że jest transseksualna - komisja musi orzec kategorię (oczywiście E). Jeżeli komuś się chce bawić w ten sposób (w podchody) - może spróbować. Wtedy po powrocie do WKU należy wnioskować pisemnie o skreślenie z ewidencji powołując się na odpowiedni przepis.

deepdream
użytkownik
bezsennie

Wysłany: Wczoraj 16:18   

A co z tą regulacją, że ts już nie zwalnia ze służby? Wówczas nie przyznawano by kategorii E. Bo podobno niedawno wprowadzono taką ustawę jako niby niedyskryminującą itd., ale to chyba byłoby niekorzystne zwłaszcza dla m/k, które wojska na ogół nie lubią.

remick76
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: Wczoraj 16:28   

deepdream, sytuacja jest skomplikowana i pewnie MON samo nie wie co zrobić xD. Żadnej M/K raczej wojsko nie grozi za tej ekipy, zwłaszcza że mamy armię zawodową a poboru nie ma od daaawna. Kwalifikacja to zupełnie inna sprawa.

Katarzyna
użytkownik
Katarzyna

Punktów: 245
Wysłany: Wczoraj 18:12   

deepdream napisał/a:
A co z tą regulacją, że ts już nie zwalnia ze służby? Wówczas nie przyznawano by kategorii E. Bo podobno niedawno wprowadzono taką ustawę jako niby niedyskryminującą itd., ale to chyba byłoby niekorzystne zwłaszcza dla m/k, które wojska na ogół nie lubią.

Jak ruskie wjadą to zostaniemy sanitariuszkami. Ot takie "okienko". :D

Arisa
użytkownik
Zawsze kobieta

Wysłany: Wczoraj 18:44   

Deepdream, ta regulacja miała wejść ale nie weszła. Więcej w podwieszonym temacie "WKU - jak to załatwić".

Odpowiedz do tematu