Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezpieczenie zdrowotne - jak żyć
Autor Wiadomość
Karolina_96
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 3
Posty: 32
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-01-25, 14:05   Ubezpieczenie zdrowotne - jak żyć

Witam!
Mam taki problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić. Być może część z was też to przechodziła, więc pomyślałam, że napiszę tutaj.
Przez długi czas pracowałam na umowie, kierownictwo z powodu tego kim jestem nie robiło żadnego problemu. Do czasu.
Początkiem tego miesiąca powiadomiłam, że w Lutym będę przechodzić operację na strunach głosowych i poprosiłam o wolne na ten czas. Wszystko było zrozumiane i odebrane pozytywnie.
Niestety w połowie miesiąca odebrałam telefon, i powiadomiono mnie że musimy zakończyć współpracę.
Byłam w ZUS i jeszcze w tym miesiącu jestem ubezpieczona. Pracowałam na co miesięcznej umowie zlecenie.

Teraz problem polega na tym, że obawiam się o swój stan. Boję się, że po operacji pojawią się komplikacje np. krtań się zaciśnie i nie będę mogła oddychać, albo będzie mi słabo czy inna dolegliwość, która zmusi do zadzwonienia na pogotowie.

Byłam już w NFZ to za miesięczne ubezpieczenie chcą ok. 450zł. Przy obecnej wypłacie nie ma szans na taki wydatek.
Zajrzałam też do Urzędu Pracy - muszę mieć status bezrobotnej, a wg. papierów dalej pracuję. Początkiem miesiąca nigdzie nic nie załatwię bez głosu. Ani nawet myślę jakkolwiek przemęczać struny głosowe.

W banku czy PZU oferują tylko ubezpieczenia prywatne.

Sama nie wiem już gdzie mam iść, o co pytać i jak szybko załatwić ubezpieczenie. Mam na to dosłownie kilka dni, a operacji nie przełożę - zbyt długo na nią czekałam.

Nie wiem czy po prostu ryzykować i wierzyć, że wszystko będzie dobrze i nie będę wymagała hospitalizacji przez ten czas.
Gdybym mieszkała sama to by mi jeszcze aż tak nie zależało. Ale ciężko powiedzieć najbliższym osobom "jak będę umierać to nie dzwoń po pogotowie". Ironia losu, bo też bym nie potrafiła bezinteresownie patrzeć.

Jestem zrozpaczona. Nie mam pojęcia co robić.
_________________
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2019-01-25, 15:29   

Miałaś umowę o pracę?

Czy dostałaś wypowiedzenie na piśmie?

To bardzo ważne, bo trzeba ustalić, czy były opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne i kiedy wygasa stosunek pracy ( ubezpieczenia) jest ono ważne jeszcze przez 30 dni od jego wygaśnięcia.

Więc w twoim przypadku nie musiała byś nic płacić, dziwne, że w NFZ tego nie wiedzą, lub nie chcą wiedzieć?

Edycja:
Ok doczytałam, kiedy zakończyła się ta umowa zlecenie?
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-25, 19:59   

Karolina_96, w urzędzie pracy można zarejestrować się jako bezrobotny online potwierdzając wniosek profilem ePUAP.

PUP w Rybniku napisał/a:
Jak się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?
Pobierz informację jako PDF
Autor: Departament Rynku Pracy MRPiPS
Data publikacji: 28.04.2014 Data modyfikacji: 29.03.2017
Jeżeli chcesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna, to możesz:
(...)
albo
skorzystać z w pełni elektronicznej rejestracji w urzędzie pracy. Rejestracja polega na wypełnieniu wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna w postaci elektronicznej dostępnego na stronie www.praca.gov.pl, załączeniu do wniosku skanów wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji, opatrzeniu wniosku i załączników bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz przesłaniu wniosku wraz z załącznikami do właściwego powiatowego urzędu pracy.

Status osoby bezrobotnej nabędziesz z dniem złożenia wniosku za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, po opatrzeniu go i załączonych do wniosku zeskanowanych dokumentów oraz oświadczenia o prawdziwości przekazanych danych, oraz o zapoznaniu się z warunkami zachowania statusu – jednym z dwóch aktualnie akceptowanych, bezpiecznych podpisów.

http://rybnik.praca.gov.p...oba-bezrobotna-

Już miałem zamiar powiedzieć, że Arisa kiedyś opisała, jak założyć sobie profil na ePUAPie, ale niestety, tylko założyła dwa tematy w "szafie" z narzekaniami na to narzędzie <rotfl3>

Potwierdzam informację, że ubezpieczenie wygasa po upływie 30 dni od ustania zatrudnienia na umowę cywilnoprawną oraz że w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia muszą Ci zostać udzielone świadczenia zdrowotne. Jednak szpital może się potem od Ciebie domagać zwrotu ich kosztów, więc lepiej pomyśleć o tym ubezpieczeniu. :)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2019-01-27, 14:59   Re: Ubezpieczenie zdrowotne - jak żyć

Karolina_96 napisał/a:

Zajrzałam też do Urzędu Pracy - muszę mieć status bezrobotnej, a wg. papierów dalej pracuję. Początkiem miesiąca nigdzie nic nie załatwię bez głosu. Ani nawet myślę jakkolwiek przemęczać struny głosowe.

To weź kartkę z opisem sytuacji i jak tylko będziesz mogła, idź do Urzędu Pracy się zarejestrować. Napisz na kartce, że miałaś operację i blablabla, jak będą Cię o coś pytać, to będziesz pisała (weź sobie zeszyt czy jakiś notatnik :P ).
Albo tak jak Kicur mówi - jak można coś załatwić online, to jeszcze lepiej. Postaw na UP, bo po co płacić samodzielnie się ubezpieczając?

Karolina_96 napisał/a:
Ale ciężko powiedzieć najbliższym osobom "jak będę umierać to nie dzwoń po pogotowie".

W sytuacji zagrożenia życia i tak muszą udzielić Ci pomocy. Owszem, potem dostaniesz rachunek ALE jeśli udowodnisz, że nie masz środków by go opłacić, to może opłacić MOPS (i z tego co wiem MOPS może też ubezpieczyć jeśli człowiekowi nie przysługuje żadna inna opcja ubezpieczenia, a nie ma on środków by płacić samodzielnie).
_________________
 
 
Karolina_96
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 3
Posty: 32
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-01-29, 21:05   

Na szczęście znalazłam pracę, pracodawca poszedł mi na rękę i będę miała ubezpieczenie.

Dla innych znajdujących się w podobnej sytuacji: jeśli macie w planach (tych bliskich jak i dalekich) ustalenie operacji, upewnijcie się czy nie będziecie musieli kombinować z bezpiecznym przetrwaniem tego najtrudniejszego czasu.
Z plastyką nosa jeszcze coś się załatwi w międzyczasie po urzędach, nie każda operacja czy zabieg to gwarantuje.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10