Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Swiadectwo szkolne na nowe nazwisko
Autor Wiadomość
Hyacinth
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-15, 19:53   Swiadectwo szkolne na nowe nazwisko

Generalnie do tego jeszcze mi daleko (szopkę z sądem dopiero zacznę za jakiś czas, prawdopodobnie w 2019 albo nawet 2020 roku), ale wolę wiedzieć odpowiednio wcześniej.

Jak się za to zabrać? Idę do szkoły, do sekretariatu/dyrektora i mówię "dajcie mi nowy dokument, na nazwisko x, bo jestem transpłciowy, tu mają państwo wyrok sądowy to potwierdzający i mój dowód, a tu świadectwo na stare dane"? Czy da się to załatwić przez korespondencję pocztową, bez potrzeby łażenia tam osobiście? I w końcu: czy szkoła ma prawo odmówić wydania nowego świadectwa?

Chodziłem do szkoły katolickiej, prywatnej. Niestety, nie byli katoliccy jedynie z nazwy, to naprawdę była szkoła religijna, dyrektorem jest ksiądz... Czy słusznie się obawiam, że mogą mi robić problemy?

Od razu mówię, że tak, chodzi o świadectwo, a nie o maturę.

EDIT: Nie byłem pewny, gdzie dać ten temat, więc w końcu wstawiłem go tu. Jeśli to złe miejsce, to proszę o przeniesienie.
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2567
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-10-15, 20:17   

Tę kwestię reguluje następujące rozporządzenie:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 939)
Cytat:
§ 21.
1.
Nie dokonuje się zmiany imienia (imion) lub nazwiska na świadectwie, dyplomie, zaświadczeniu i w dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę, jeżeli zmiana ta nastąpiła po:
1)
ukończeniu szkoły,
2)
zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego odpowiednio dla branżowej szkoły I stopnia lub branżowej szkoły II stopnia,
3)
zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,
4)
otrzymaniu dyplomu, o którym mowa w § 12 ust. 1
-
chyba że zmiana imienia (imion) lub nazwiska nastąpiła na podstawie decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądowego. W tych przypadkach wydaje się świadectwo, dyplom lub zaświadczenie na nowe imię (imiona) lub nazwisko, a jeżeli ich wydanie nie jest możliwe - duplikat świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, po przedstawieniu decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądowego i za zwrotem świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia wydanego na poprzednie imię (imiona) lub nazwisko.
2.
W przypadku gdy zmiana imienia (imion) lub nazwiska nastąpiła przed dniem ukończenia szkoły, zakłada się arkusz ocen na nowe imię (imiona) lub nazwisko. W pozostałej dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę należy przekreślić kolorem czerwonym dotychczasowe imię (imiona) lub nazwisko i nad nim wpisać kolorem czerwonym nowe imię (imiona) lub nazwisko. Na dole strony należy umieścić adnotację "Dokonano zmiany imienia (imion)/nazwiska", datę i czytelny podpis osoby upoważnionej do podpisywania dokumentacji przebiegu nauczania. Nowe imię (imiona) lub nazwisko może być wpisane na podstawie odpisu aktu urodzenia, odpisu aktu małżeństwa, decyzji administracyjnej o zmianie imienia (imion) lub nazwiska albo orzeczenia sądowego.
_________________
 
 
 
Hyacinth
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-15, 20:26   

Chyba na wszelki wypadek sobie wydrukuję to rozporządzenie i im pokażę, bo czuję, że mimo wszystko nie obędzie się bez walki. Ale zdecydowanie --> ulga.

Dziękuję.
 
 
Vera-chan
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 148
Posty: 743
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-15, 21:12   

A co jeśli, placówka w międzyczasie została zamknięta, przekształcona lub inne tego typu przypadki?
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2567
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-10-16, 01:03   

Vera-chan, w takim przypadku dokumentów należy poszukać w najbliższym (dla zlikwidowanej szkoły) Kuratorium Oświaty i wówczas to ono wystawia dokument. Likwidowana placówka ma obowiązek przekazania do archiwum KO dzienników lekcyjnych, arkuszy ocen itp.
_________________
 
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-10-16, 06:27   Re: Swiadectwo szkolne na nowe nazwisko

Hyacinth napisał/a:

Jak się za to zabrać?

Nie dalej jak ze dwa czy trzy dni temu ktoś już o to pytał...
odpowiem tak samo: http://www.transseksualizm.pl/p89 (dolna część strony).
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 9