Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Badanie mózgów osób TS i wyniki
Autor Wiadomość
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-03, 18:50   Badanie mózgów osób TS i wyniki

http://www.iflscience.com...om-a-young-age/

W wolnej chwili wstawię tłumaczenie całości tekstu, ale chodzi o to, że naukowcy przeprowadzili badania na mózgach osób TS i wnioski są jednoznaczne : w tym wypadku budowa mózgu osoby TS, jest zbliżona do mózgu płci odczuwalnej.

Nie jest to jakaś super nowość, bo filmy dokumentalne na ten temat nakręcono już ze 3 lata temu i dokładnie omówiono. Ale widać, że nadal nukowcy drążą, aby zebrać jak najbardziej wiarygodne dowody.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2018-06-03, 20:05   

Mam spore wątpliwości odnośnie tych badań. Jest wiele innych, które mówią o tym, że mózgi osób TS nie różnią się zbytnio od mózgów przedstawicieli ich płci biologicznej.
[na mózgach IS badań nie robiono]
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-03, 20:14   

ElżbietaFromage napisał/a:
[na mózgach IS badań nie robiono]

Ale robiono i robi się wiele innych badań.
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2018-06-03, 20:15   

2in1_inkarnacje napisał/a:
ElżbietaFromage napisał/a:
[na mózgach IS badań nie robiono]

Ale robiono i robi się wiele innych badań.

Może robiono, ale inne badania ;P
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2018-06-03, 21:48   

Arisa napisał/a:
Przecież badano struktury - i coś tam - jakieś jądra - się rózniły w tym mózgu.

Badania są bardzo niejednoznaczne.
Arisa napisał/a:
Identyfikacja płciowa (występująca zazwyczaj od dzieciństwa) zapisana jest w sercu

Pewne badania wskazują na móżdżek; struktury odpowiedzialne za koordynacje ruchową mogą mieć tu znaczenie.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
southener
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Punktów: 202
Posty: 1153
Wysłany: 2018-06-05, 18:20   

To juz kolejne badanie na osobach transseksualnych, ktorego wyniki sugeruja istnienie fizycznych roznic w mozgach takich osob, podobienstwa pewnych struktur mozgowych do struktur plci odczuwanej a nie plci biologicznej. Dziwie sie tez tym transseksualistom, ktorzy lansuja teorie o braku roznic miedzy transeksualistami I osobami cis - przeciez to w oparciu o te badania transseksualizm zostal skreslony z listy chorob psychicznych, dzieki nim wladze w niektorych krajach przyznaly transseksualistom prawo do zmiany plci metrykalnej. Jeszcze w polowie lat 90-tych taka Wielka Brytania pozostawala daleko za Polska pod wzgledem ulatwien prawnych dla osob transseksualnych. Nie bylo tam mozliwosci metrykalnej zmiany plci, osoby transeksualne musialy sie poslugiwac dokumentami na stare dane. Dopiero po 2 niezaleznych od siebie badaniach amerykanskich i holenderskich naukowcow wskazujacych na biologiczne tlo transseksualizmu w UK umozliwiono metrykalna zmiane plci.
 
 
Reaktancja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 107
Posty: 211
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-06-05, 19:10   

Podchodząc do zagadnienia tak trochę metanaukowo, współczesna nauka i ogólna filozofia społeczeństwa jest dość mocno przesiąknięta koncepcją redukcjonizmu materialistycznego, co w tym kontekście oznacza możliwość sprowadzania zjawisk psychicznych do fizycznych tutaj przechodząc po drodze po biologii i chemii. Twierdzenie że nie ma żadnej różnicy w sferze biologicznej między osobami trans a cis prowadzi do stwierdzenia substancjonalnej(ontologicznej) niezależności zjawiska psychicznego od biologicznego, a tym samym przeciwstawienia się dogmatowi redukcjonizmu czyli podstawy na której ludzie widzą przejaw biologiczny za prawdziwszy od psychicznego. Podsumowując jeśli twierdzimy że różnicy biologicznej nie ma, mimo że różnicy doświadczamy to oznacza że biologa nie jest właściwą metodą badania tematu i nie powinno się na jej podstawie nic w tej kwestii ustalać, a jeśli uważamy że jest właściwą metodą to i automatycznie zakładamy różnicę.

Cytat:
Jednak w takich krajach jak Tajlandia dalej chyba się nie da zmienić oznaczenia płci.

Są kraje gdzie korygowanie płci skończy się więzieniem albo nawet gorzej.
 
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2018-06-05, 22:43   

Reaktancja napisał/a:
Podsumowując jeśli twierdzimy że różnicy biologicznej nie ma, mimo że różnicy doświadczamy to oznacza że biologa nie jest właściwą metodą badania tematu i nie powinno się na jej podstawie nic w tej kwestii ustalać, a jeśli uważamy że jest właściwą metodą to i automatycznie zakładamy różnicę.

Pytanie tylko, czy rzeczywiście mózg i jego funkcjonowanie jest dziedziną biologii? O ile dobrze wiem, to nie - co najwyżej biologia jest nauką pomocniczą.

Reaktancja napisał/a:
Twierdzenie że nie ma żadnej różnicy w sferze biologicznej między osobami trans a cis prowadzi do stwierdzenia substancjonalnej(ontologicznej) niezależności zjawiska psychicznego od biologicznego

Tylko czy te badania mówią o braku różnicy w strefie biologicznej? Czy może neurologicznej?
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-06-06, 07:11   

southener napisał/a:
To juz kolejne badanie na osobach transseksualnych, ktorego wyniki sugeruja istnienie fizycznych roznic w mozgach takich osob, podobienstwa pewnych struktur mozgowych do struktur plci odczuwanej a nie plci biologicznej. Dziwie sie tez tym transseksualistom, ktorzy lansuja teorie o braku roznic miedzy transeksualistami I osobami cis

A ja się nie dziwię. Chcemy po prostu poznać fakty takimi jakimi są, a nie takimi jakie by nam bardziej pasowały :D
Z tego co wiem, to te różnice w mózgach faktycznie występują tylko nie wiadomo czy są wrodzone czy zaistniały w wyniku przyjmowania hormonów płci odczuwanej...
_________________
 
 
Reaktancja
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 107
Posty: 211
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-06-06, 10:27   

Cytat:
Tylko czy te badania mówią o braku różnicy w strefie biologicznej? Czy może neurologicznej?


Generalnie dokonałam uproszczenia wypowiadając się tutaj bardziej z perspektywy filozofii aniżeli nauki. Chodzi mi po prostu o aspekt fizycznego przejawienia. Dyktat nauki jest oparty że jej zwolennicy uznają ją za sposób za pomocą który można badać ontologiczną właściwość rzeczywistości, a więc stwierdzenie że coś jest tylko odczuciem/urojeniem przeczy tej zdolności. No po prostu traktowanie transseksualizmu jako coś realnego dopiero gdy nauka to potwierdzi jest paradoksalne.
 
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-06-06, 12:46   

Reaktancja napisał/a:
No po prostu traktowanie transseksualizmu jako coś realnego dopiero gdy nauka to potwierdzi jest paradoksalne.

Nie tylko transseksualizmu :-p
_________________
 
 
southener
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Punktów: 202
Posty: 1153
Wysłany: 2018-06-06, 14:59   

Nie chce mi sie tego jakos bardzo szczegolowo rozwijac, ale wlasnie amerykanscy i holenderscy naukowcy pokroili na plasterki mozgi zmarlych transeksualistow i dokladnie sobie wszystko obejrzeli. Dostrzegli wyrazna biologiczna roznice miedzy mozgami osob transeksualnych i osob tej samej plci biologicznej, ktore transeksualistami nie byly. SDN i INAH transeksualnych kobiet byly podobne rozmiarem do tego jakie posiadaja biologiczne kobiety (czyli liczba neuronow skladajaca sie na te struktury byla zblizona do liczby neuronow jakie posiadaja te struktury u biologicznych kobiet). SDN i INAH kaemow byly wieksze niz u biologicznych kobiet i wielkoscia zblizaly sie do meskich. Rowniez BNST (jadro lozyskowe prazka srodkowego) i spoidla wielkie mozgu osob transeksualnych sa prawie identyczne jak u osobnikow tej plci z ktora transeksualisci sie identyfikuja. Przejrzyjcie sobie ponizsza publikacje - zwroccie uwage jak wiele mamy struktur mozgowych ktore odpowiadaja naszej plci psychicznej. Zauwazcie tez jak wiele struktur mozgowych homoseksualistow bardziej przypomina struktury mozgowe kobiet niz struktury jakie wystepuja w mozgach mezczyzn heteroseksualnych - to wyraznie wskazuje na wrodzone podloze homoseksualizmu. http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2011/323.pdf

Naukowcy zauwazyli tez, ze powyzsze struktury u transeksualistow roznia sie od tych jakie maja nie transeksualisci danej plci niezaleznie od tego czy transeksualista byl na hormonach. Wynika z tego, ze to nie podawane transeksualistom w czasie terpii hormony wplywaja na zmiane tych struktur.

Problem z badaniami dotyczyl jedynie zbyt malej liczby mozgow uzytych do badan. Watpliwosci nasuwaly sie tez co do tego, czy to wlasnie nie okreslony sposob myslenia transeksualistow wplynal na pomniejszenie lub powiekszenie tych struktur - przeciwnicy teori biologicznego podloza transeksualizmu argumentuja, ze to jak siebie postrzegamy (czyli jako osobnika plci innej niz na to wskazuje nasza biologia) wplywa na struktury demorficzne w naszym mozgu i upodabnia je fizycznie do struktur plci, ktora przezywamy psychicznie.
Trudno w chwili obecnej znalezc sposob w jaki mozna ta hipoteze zbadac. Tak wiec roznice sa niezaprzeczalne problem dotyczy jedynie skad sie one wziely - czy z autosugestii, czy byly juz obecne w mozgu w momencie narodzin. Co do hormonow to pewnie sie wkrotce okaze, ze to nie one wplywaja na rozmiar wspomnianych struktor muzgu - skoro juz znaleziono transeksualistow, ktorzy nie brali nigdy hormonow ze strukturami identycznymi jak u tych, ktorzy brali to gdy bedzie wiecej materialu do badan to ta prawidlowosc sie musi potwierdzic. Trudno mi sobie jakos wyobrazic, zeby u jednych hormony pomniejszaly badz powiekszaly liczbe neuronow, a u innych nie.
Ostatnio zmieniony przez southener 2018-06-06, 15:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ElżbietaFromage
moderator
Ośmiornica z Wenus


Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 186
Posty: 2533
Skąd: Nie-biegun
Wysłany: 2018-06-06, 15:16   

Reaktancja napisał/a:
No po prostu traktowanie transseksualizmu jako coś realnego dopiero gdy nauka to potwierdzi jest paradoksalne

Naukowcy już dawno temu potwierdzili istnienie tego zjawiska, uznając je za „realne” (cokolwiek to pojęcie oznacza) i nawet nadali mu nazwę [transseksualizm] Teraz z kolei badają samo zjawisko - z jakimi faktami jest związane - i szukają przyczyn jego zaistnienia.
_________________
Izolacja, izolacja, kroplówka, cukierki…
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-06-06, 18:05   

Arisa napisał/a:
No ja czytałam, że badano to też u [zmarłych] osób TSs przed terapią i różnic przed i po hormonach w tych strukturach mózgu nie było.

A o tym badaniu nie słyszałem. Jakieś źródło?

southener napisał/a:
Nie chce mi sie tego jakos bardzo szczegolowo rozwijac, ale wlasnie amerykanscy i holenderscy naukowcy pokroili na plasterki mozgi zmarlych transeksualistow i (...)

Przejrzałem pod kątem słowa "trans" i nie znalazłem nic o nieleczonych transseksualistach, więc nadal to nie potwierdza tego o co pytam. Chyba że po prostu nie znalazłem albo nie doczytałem fragmentu?
_________________
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2018-06-06, 21:44   

Sposób myślenia jest zależny do budowy mózgu :V Problem z tymi badaniami jest taki że raz grupa badawcza oczywiście jest mała dwa nigdy jeszcze nie natrafiłem na badania mózgów transów z opisem co to za transi typu od kiedy mieli poczucie że coś jest nie tak.itp to zabrzmi źle ale myślę że do takich badań powinno się dawać tylko tru trans :V Bo jednak są takie gdzie tych różnic się nie wykrywa..ale z drugiej strony jeśli to są badania na żywych, a szukanie chętnych było na zasadzie jesteś trans super przyjdź damy ci 20 euro to takie badanie jest mocno wątpliwe. Szczególnie że na zachodzie (w niektórych państwach) jest łatwiej dostać się na hrt.
 
 
southener
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Punktów: 202
Posty: 1153
Wysłany: 2018-06-06, 21:45   

Wendigo, bo to nie jest opis tego badania naukowego, ktore przeprowadzali amerykanscy i holenderscy naukowcy. Tam musialbys tego szukac - ja wlasnie tam znalazlem informacje o tym, ze badaniu poddano zarowno mozgi tych, ktorzy przyjmowali hormony jak tez ktorzy nigdy w zyciu hormonow nie brali. To co zalinkowalem to jedynie podsumowanie roznych badan nad roznymi strukturami mozgu, jak te struktury wygladaja u kobiet i mezczyzn, jakie roznice sa miedzy mozgami heteroseksualistow i homoseksualistow, jak te struktury wygladaja u transseksualistow. Trzeba czytac opisy konkretnych badan nad budowa mozgow transeksualistow, aby do tych informacji dotrzec. Dick Swaab jest tym naukowcem ktory kierowal badanianiami naukowcow holenderskich. Nie pamietam nazwisk naukowcow amerykanskich. To w pracach poswieconych ich badaniom nalezy szukac interesujacej Cie informacji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 10